Sastanak istraživača domova za decu i ministarstva: Jedino rešenje je zatvoriti takve ustanove

Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom se odazvala pozivu ministarke za rad Darije Kisić Tepavčević za održavanje sastanka u vezi sa nalazima u izveštaju Zaboravljena deca Srbije.
Sastanak istraživača domova za decu i ministarstva: Jedino rešenje je zatvoriti takve ustanove
Foto: Pexels
Ministarstvo je reagovalo nakon objave publikacije u kojoj su poražavajući rezultati istraživanja: deca bez roditelja, s mentalnim smetnjama, ceo život provedu u domovima bez osnovnih uslova za život, puštena da umru, bez pristupa neophodnih lekarskim uslugama, a devojčice i devojke su prisilno stavljene na kontracepciju, uz mogućnost da stupe u "partnerske odnose".
 
Ipak, reakcija ministarstva je bila krajnje licemerna - umesto da nadležni najave detaljne inspekcije na terenu, negirali su rezultate iskusnih istraživača.
 
"Razgovor je bio konstruktivan, pojašnjeni su detalji u vezi sa istraživanjem i nalazima i diskutovalo se o konkretnim koracima koje je potrebno preduzeti da bi se položaj dece sa smetnjama u razvoju u Srbiji unapredio, što podrazumeva uključivanje i drugih važnih aktera poput Ministarstva zdravlja, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Predstavnice MDRI-S su istakle da slučajevi zlostavljanja i zanemarivanja u ustanovama socijalne zaštite nisu proizvod namernog lošeg postupanja zaposlenih, već situaciona i sistemska stvar. Dok god deca budu odrastala bez ljubavi, nege i individualne pažnje koje je moguće obezbediti samo u okviru porodice ona će biti izložena nečovečnom postupanju i zlostavljanju koje je proizvod institucionalne kulture i sistema skladištenja dece u institucijama", poručuju u Inicijativi za prava osoba sa mentalnim invaliditetom.
 
MDRI-S navodi da je jedino rešenje za ovu situaciju zatvaranje ovih institucija uz nesmetan pristup obrazovanju za svu decu, pružanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije i obezbeđivanje materijalne i svake druge podrške biološkoj porodici. 
 
"Za decu gde postoji opravdan razlog za izdvajanje iz biološke porodice neophodno je obezbediti urgentni smeštaj u srodničku ili hraniteljsku porodicu uz odgovarajuću pripremu ovih porodica da adekvatno odgovore na potrebe za dodatnom podrškom kod dece sa smetnjama u razvoju. Ukoliko se navedeni preduslovi ispune, MDRI-S je spremna da ustupi svoju ekspertizu i nastavi sa zajedničkim obilaženjem ustanova socijalne zaštite sa predstavnicima nadležnog ministarstva, kako bi se obezbedilo redovno praćenje situacije sa stanovišta ljudskih prava i kvaliteta života dece i odraslih osoba u ovim ustanovama tokom sprovođenja procesa deinstitucionalizacije", zaključuju u MDRI.
 
Podsetimo, rezultate istraživanja je na detaljan način prvi preneo 021.rs, nakon reakcije grupe nevladinih organizacija. Potom je reagovalo ministarstvo, a ovom temom su potom počeli da se bave nacionalni mediji.
 
Sve sumorne, poražavajuće detalje ovog istraživanja saznajte OVDE, a šta o istraživanju kaže jedna od žena koja se u situaciju uverila svojim očima čitajte OVDE.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Hahahohohuhu

    02.07.2021 08:56
    @
    Ostavljaju ljudi i zdravu decu iz kojekakvih razloga. Mnoga od dece s posebnim potrebama su 100% invalidi, ne vide, ne govore, ne umeju da gutaju hranu a nekada ni vodu, grče se, ispuštaju krike, koriste pelene celog života. Da takva deca ne bi provela svoj verovatno vrlo kratak život u bolovima, potrebna im je stalna terapija, kojekakve masaže, čujem da to kod privatnika košta 1500-2000€ za tri nedelje. Pritom, to dete je biljka i s njim nemate gotovo nikakvu interakciju sem uslovni refleks za hranom. Ne komentarišite stvari o kojima pojma nemate jer tako možete povrediti mnoge ljude koji fizički ili zbog nemanja sredstava nisu bili u stanju da brinu o takvoj deci, pa su bili prinuđeni da se od njih odvoje, a to verujte nije nimalo lako! Znam, jer imam komšinicu u ulazu koja više ne može ni da digne dete da ga okupa jer je i sama bolesna i jer su je svi ostavili!
  • Novosađanka

    01.07.2021 22:17
    Tuga
    Kakvi su to roditelji koji ostave decu u takvim ustanovama???
    Bili su svesni i upućeni u kompletno stanje!!!
    Prosila bih ali ih nebi dala nikom!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

EU će zamrznuti 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas će na sednici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) objaviti da će EU zamrznuti paket od 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji zbog "Mrdićevih zakona".