FOTO: Svečano obeležen Dan srpskog jedinstva uz defile, centralna manifestacija na Savskom trgu
Srbija i Republika Srpska obeležile su zajednički praznik - Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Foto: FoNet/AP
Centralna manifestacija održana je na Savskom trgu u Beogradu, kod spomenika Stefanu Nemanji.
Svečanost je završena veličanstvenim vatrometom uz zvuke pesme "Ovo je Srbija".
Vlade Srbije i RS odlučile su da taj praznik bude 15. septembra, na dan kada je 1918. godine u Prvom svetskom ratu probijen Solunski front.

"Ne možemo voleti druge ako najpre ne volimo svoj rod i narod", poručio je patrijarh Porfirije i dodao da "ne možeš biti svetski, a da nisi svoj".
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik naveo je da veruje da je ovo vek ujedinjenja i jedinstva, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da je 15. septembar dan u kojem "zajedno leže i naša bol i naša slava".
"Tog 15. septembra jedini plan je bila sloboda", rekao je Vučić i dodao da je taj dan bio još jedan u nizu takvih plebiscita, kada je narod bez obzira na krvavu cenu birao slobodu.

"Srbija ima novi plan za budućnost, onu na koju ćemo se ponositi svojom zastavom znajući da je ona zastava slobode i zastava mira, ali i zastava budućnosti", poručio je predsednik.
On je rekao da srpska zastava "nije poziv na jednoumlje, već potpuno suprotno, na čuvanje svih naših razlika pod jednom istom - crveno, plavo, belom zastavom".
"Našu trobojku, crveno-plavo-beli barjak, nosićemo ponosno uvek, naša trobojka biće večna", dodao je Vučić.
On je poručio onima koji Srbiju zbog toga napadaju, da nikada više za srpsku trobojku nećemo da se izvinjavamo, "nosićemo je ponosno svuda, i u Australiji i u Americi".
"Želimo samo da nosimo srpsko ime i prezime, koga smo time uvredili, koga smo popvredili? To da imate svoju zastavu, ime i prezime, treba da važi za sve narode na Balkanu, bez ikakve iznimke", rekao je predsednik Srbije.
Zvaničnici Srbije i Republike Srpske ranije su pozvali pripadnike srpskog naroda, gde god živeli, da istaknu narodnu zastavu, "trobojku", na svojim kućama.

Saobraćaj u centru Beograda obustavljen je od 17 časova do ponoći zbog proslave.
Ceremonija je počela intoniranjem himni Republike Srpske i Srbije, "Moja Republika" i "Bože pravde".
Pre početka svečanosti, Savski trg su nadleteli helikopteri policije sa zastavama Srbije, a priređen je i defile Garde sa ratnim zastavama, konjice Ministarstva unutrašnjih poslova i kulturno umetničkih društava.
Svečano obeležavanje Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave počelo je ranije danas počasnom artiljerijskom paljbom sa Kalemegdana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Devojka ispala iz autobusa u Batajnici: Zadobila lakše povrede glave
27.10.2025.•
0
Devojka od 17 godina lakše je povređena kada je jutros oko 6 časova ispala iz autobusa u Šangajskoj ulici u Batajnici.
Da li je u Srbiji demokratija "prevelika" - kako to premijer Macut tvrdi?
27.10.2025.•
0
Premijer Đuro Macut je na skupu protiv blokada u Požarevcu u subotu ocenio da je demokratija u Srbiji bila "ekstenzivna".
Šešelj i Jovanov složni u oceni: Ćacilend smeta jer je pogodan za novi Majdan, napad da je nauk pred Novi Sad
27.10.2025.•
11
"Ćacilend" smeta pojedinima zato što je to "najpogodniji prostor za pobunjeničke logore", poput ukrajinskih demonstracija "Majdan" 2014. godine.
Studenti koji pešače iz Novog Pazara: Jedna grupa stigla u Kragujevac, druga je kod Uba
26.10.2025.•
3
Grupa studenata iz Novog Pazara koja je u petak krenula u štafetno pešačenje do Novog Sada stigla je večeras u Kragujevac, gde će prenoćiti.
Da li su kazne za izazivanje saobraćajne nesreće dovoljno stroge: Ove godine na putevima poginulo 390 osoba
26.10.2025.•
21
Saobraćajni veštak i profesor na Saobraćajnom fakultetu Boris Antić izjavio je da saobraćajne nesreće nose velike žrtve te je baš zbog toga važno da se strogo poštuju svi propisi.
Učenici Filološke gimnazije najavili jednodnevni bojkot nastave kao podršku učenicima Pete beogradske
26.10.2025.•
1
Učenici Filološke gimnazije u Beogradu najavili su jednodnevni bojkot nastave u ponedeljak, 27. oktobra, kao znak podrške učenicima Pete beogradske gimnazije.
Studenti koji pešače iz Čačka za Novi Sad stigli u Kosjerić
26.10.2025.•
2
Studenti koji su krenuli iz Čačka peške za Novi Sad na skup povodom godišnjice pada nadstrešnice 1. novembra stigli su večeras u Kosjerić.
Milomir Marić dao otkaz na TV Happy
26.10.2025.•
35
Novinar Milomir Marić je posle 18 godina dao otkaz na TV Happy, jednoj od pet televizija sa nacionalnom frekvencijom u Srbiji, objavio je Kurir.
Kamioni čekaju tri sata na Batrovcima i Šidu, automobili sat vremena na Sremskoj Rači
26.10.2025.•
1
Putnički automobili čekaju sat vremena za ulaz u Srbiju na graničnom prelazu Sremska Rača, dok za izlaz iz države na Preševu čekaju pola sata, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Studenti traže hitne donacije za pešačenje do Novog Sada: Potrebne gaze, zavoji...
26.10.2025.•
3
Studenti u blokadi su objavili spisak donacija koje su hitno potrebne njihovom timu prve pomoći za pešačenje od Beograda do Novog Sada, uoči godišnjice pada nadstrešnice u kojem je stradalo 16 ljudi.
Vulin predsednik Ruskog istorijskog društva u Srbiji, na čelu Društva ruski obaveštajac Nariškin
26.10.2025.•
25
U Beogradu je danas održana Osnivačka skupština Ruskog istorijskog društva, a lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulin izabran je za predsednika saveta beogradske podružnice ovog društva.
Vučić: Naredne nedelje pregovori o energetici
26.10.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će predstojeća nedelja biti veoma važna za domaću energetiku.
"Ćacilend će kao prostor slobode završiti u udžbenicima": Kolike su šanse za to?
26.10.2025.•
20
Od mesta koje je služilo "studentima koji žele da uče", šatorsko naselje je postalo "iskra slobode" i "klica otpora okupaciji i rušenju Srbije" zbog čega će, prema mišljenju Aleksandra Vučića, ući u buduće udžbenike.
Sve manje pašnjaka u Srbiji: Umesto za ispašu koriste se kao deponije
26.10.2025.•
3
Radna grupa okupljena na inicijativu udruženja stočara i uz podršku Ministarstva poljoprivrede pokušala je da sagleda celokupno stanje u ovoj oblasti i predloži konkretna rešenja za nestajanje pašnjaka.
Skupština Kosova nije izabrala Kurtija za premijera, moguće ponavljanje izbora
26.10.2025.•
1
Skupština Kosova sa 56 glasova "za" i četiri uzdržana nije danas izabrala lidera pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija za premijera Kosova.
Srbija nema obavezni državni plan razvoja, ali ima "skok u budućnost"
26.10.2025.•
5
Rok do kog je Vlada Srbije trebalo da predloži Skupštini Plan razvoja Srbije istekao je u januaru 2020.
Vlada Srbije ponovo iz budžetske rezerve daje FSS i KSS milione "za redovan rad"
26.10.2025.•
6
Vlada Srbije donela je odluku da iz budžetske rezerve ponovo prebaci sredstva Fudbalskom savezu Srbije (FSS) i Košarkaškom savezu Srbije (KSS), na ime "obezbeđivanja finansijske pomoći potrebne za redovan rad".
Đurđević Stamenkovski uručen orden za podršku borcima
26.10.2025.•
15
Ministarki za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milici Đurđević Stamenkovski uručen je orden "Zavet Srbije", kao priznanje za podršku borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama poginulih.
Uhapšen vozač "audija" koji je na Novom Beogradu pijan prošao kroz crveno i usmrtio porodicu u drugom vozilu
26.10.2025.•
25
Državljanin BiH N. Đ. (24) uhapšen je zbog teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Komentari 20
Sinisa
Mile rent-a mozak
Ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar