Ambasada Ukrajine od Vlasti Srbije traži: Uklonite slovo "Z" sa javnih površina
Ambasada Ukrajine u Beogradu pozvala je vlasti Srbije da sa javnih površina uklone slovo "Z", kojim se izražava neprijateljski stav prema Ukrajincima.
"Svim predstavnicima srpske vlasti sada još jednom skrećemo pažnju na slovo 'Z', kojim obiluju zidovi, automobili, pa i tenk na stadionu, i koje za Ukrajince znači uzvik 'Ubij Ukrajinca'", navela je Ambasada u saopštenju povodom jučerašnje reakcije ministra policije Srbije Aleksandra Vulina.
Ambasada Ukrajine je dodala da "očekuje da će vlada Srbije preduzeti inicijativu da skloni ta genocidna gesla prema Ukrajincima" i da će izaći "bar sa istom javnom izjavom u odbranu bratskog ukrajinskog naroda" kao što je to učinila ukrajinska diplomatska misija u Beogradu 2019. godine.
Komentarišući Vulinov odgovor na njeno jučerašnje saopštenje povodom prethodne izjave srpskog ministra policije, Ambasada Ukrajine u Beogradu je navela da je u oktobru 2019. godine izrazila "duboko ogorčenje provokacionim izjavama protiv bratskog srpskog naroda", koje su se čule tokom fudbalske utakmice Dinama iz Kijeva i danskog Kopenhagena.
Povodom povika "Ubij Srbina" koji su tada skandirali navijači Dinama iz Kijeva, Ambasada Ukrajine je navela da "neljudske i očigledno neukrajinske pozive smatra ne samo antisrpskom već i snažnom antiukrajinskom provokacijom".
Vulin je juče izjavio da "ne zna gde je Ambasada Ukrajine pronašla povod da reaguje" na njegovu prethodnu izjavu, ali da "zna da nije našla za shodno da skandiranje navijača u Kijevu 'ubij, ubij Srbina' osudi i izvini se srpskom narodu".
Povodom Vulinove izjave da se "ne seća da je Ukrajina tražila od NATO-a da prekine agresiju na Srbiju" i da "ne može da pronađe potpis Ukrajine kojim se NATO osuđuje za agresiju i za kršenje međunarodnog prava", Ambasada je danas ponovila da je Kijev 1999. zahtevao prekid bombardovanja Jugoslavije i kao dokaz navela obraćanje Vrhovne Rade Ukrajine parlamentima svih zemalja sveta, Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope i Parlamentarnoj skupštini OEBS.
"U stvari, tadašnja saradnja Ukrajine sa NATO-om bila je sputana principijelnim stavom Ukrajine. A možda bi, da Ukrajina tada nije požurila da brani Jugoslaviju, odavno postala članica NATO-a i ne bi sada bila žrtva agresije Rusije", odgovorila je Ambasada Vulinu.
Ambasada Ukrajine je prokomentarisala i Vulinovu izjavu da će strane ambasade, uključujući ukrajinsku, "moći nešto da očekuju" od Srbije kada se u zemlji "vlast bude dovodila na ulici i kada izbore zameni Majdan", što je aluzija na masovne proteste koji su 2014. doveli do obaranja proruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča.
"Što se tiče pominjanja Majdana, vlasti u Ukrajini su od Revolucije Dostojanstva dva puta birane na slobodnim i demokratskim izborima. I u Srbiji se 5. oktobra 2000. dogodila revolucija, sviđala se ona nekome ili ne. Ali svaka nova srpska vlada, izabrana na postrevolucionarnim izborima, je savršeno legitimna", navela je Ambasada Ukrajine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Lokalizovan požar u tržnom centru na Novom Beogradu, trojica vatrogasaca lakše povređena
15.06.2026.•
5
Požar koji je rano jutros izbio u Tržnom centru "Enjub" u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu, lokalizovan je danas u 11.48 časova, dok se nastavlja rad na dogašivanju.
Lažni doktor meštanima Vranja uzimao novac za navodno lečenje njihovih članova porodica
15.06.2026.•
1
Policija u Vranju uhapsila je državljanina Severne Makedonije S. K. (56) koji se lažno predstavljao kao doktor i uzimao novac od građana navodno potreban za lečenje njihovih članova porodica.
Hakeri iz Severne Koreje krali identitete građanima Srbije i BiH
15.06.2026.•
7
Mreža hakera iz Severne Koreje godinama je koristila ukradene identitete građana Srbije i Bosne i Hercegovine i u firmama na zapadu zarađivala novac za režim u Pjongjangu, piše BIRN.
Proizvođači višanja bojkotovaće 48 sati berbu i prodaju tog voća u znak protesta
15.06.2026.•
2
Proizvođači višanja bojkotovaće 48 sati berbu i prodaju višanja jer otkupljivači nisu objavili cenu po kojoj će platiti kupljeno voće, rekao je predsednik novoosnovane asocijacije proizvođača višanja Ivan Josimov.
Objavljena rešenja testa iz maternjeg jezika
15.06.2026.•
0
Osmaci su danas u sklopu male mature polagali test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika.
Policija ove nedelje pojačano kontroliše da li su vozači za volanom pijani ili drogirani
15.06.2026.•
3
Saobraćajna policija od danas, 15. juna do nedelje, 21. juna pojačano će kontrolisati saobraćaj, pre svega da li vozači voze pijani i drogirani.
Patrijarh Porfirije: Pogodilo me je poređenje Pojasa Presvete Bogorodice sa Tompsonom
15.06.2026.•
14
Patrijarh Porfirije izjavio je da ga je pogodilo poređenje donošenja Pojasa Presvete Bogorodice u Hram Svetog Save u Beogradu sa koncertom hrvatskog pevača Marka Perkovića Tompsona.
Počinje polaganje male mature: Osmaci danas rešavaju test iz srpskog jezika
15.06.2026.•
0
Završni ispit za učenike osmog razreda osnovnih škola počinje danas i traje do srede, 17. juna, a prvog dana osmaci će polagati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i književnosti, u periodu od 9 do 11 časova.
Bogoljub Karić ponovo hoće u političke vode: Šta stoji iza njegovog "povratka"?
15.06.2026.•
31
Bogoljub Karić ponovo ispostavlja mogućnost povratka na ovdašnju političku scenu.
Crnogorska diplomatija odbacila Vučićeve tvrdnje da Podgorica vodi hibridni rat protiv Srbije
14.06.2026.•
18
Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore odbacilo je kao "neosnovane i neprimerene navode kojima se Crna Gora optužuje za vođenje bilo kakvog hibridnog rata protiv Srbije ili za navodno ugrožavanje njenih interesa".
BIRN upozorava na internet prevaru: Zloupotrebljena imena organizacije i novinarke
14.06.2026.•
0
BIRN je saopštio da je u toku internet prevara u kojoj su zloupotrebljeni identitet novinarke Jelene Zorić, kao i ime i logo organizacije BIRN, radi promocije lažne investicione šeme.
Muškarac iz "Ćacilenda" napao studente i profesora iz Berlina: "Bilo je zastrašujuće i ponižavajuće"
14.06.2026.•
22
Studenti i profesor berlinskog Humboltovog univerziteta doživeli su neprijatnost kod Pionirskog parka u Beogradu, gde su ih gurali i pokušali da im otmu telefone i kamere.
Upis đaka u srednje škole elektronski na portalu Moja srednja škola
14.06.2026.•
0
Sve aktivnosti oko upisa u srednju školu i ove godine obavljaju se bez podnošenja ijednog papira, elektronski na portalu Moja srednja škola, saopštila je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Kosovski tužilac: Uhapšena petorica osumnjičenih da su učestvovali u masakru u Račku
14.06.2026.•
3
Specijalno tužilaštvo Kosova je na konferenciji za novinare objavilo da je, u slučaju poznatom kao "Račak dva", uhapšeno pet ljudi koji se sumnjiče da su učestvovali u masakru u Račku.
"Srbija kao Belorusija": Ako EU ne prizna srpske izbore - menja li to išta
14.06.2026.•
15
Evropska unija je jasno rekla šta očekuje od Srbije - ako se to ne ispuni, postoji ogromna šansa da EU ne prizna izbore, izneo je u javnost ovakvo stanovište profesor univerziteta u penziji i bivši ambasador Ivan Vujačić
Komentari 41
biber
Zoro
Veternik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar