.jpg)
Dr Panić za 021: Ne znam kako ćemo zdravstvo vratiti bar u ono stanje pre epidemije
Zdravstveni sistem Srbije nije bio spreman za epidemiju, a možda je još manje spreman za oporavak, kaže u razgovoru za 021.rs doktor Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.

Foto: 021.rs
Kako navodi, koronavirus je došao u Srbiju kada je već postojao manjak zaposlenih od 15 odsto.
"Ministar nije pripremio ono što je trebalo po Zakonu o zaštiti od zaraznih bolesti. Dakle, trebalo je napraviti uvid u to kakvim kapacitetima raspolažemo i šta se očekuje, pa na osnovu toga nabaviti zaštitnu opremu. Sećamo se da je na početku bilo mnogo problema, da nije bilo zaštitne opreme ili da je ona deljena na kašičicu", podseća Panić.
I same nabavke respiratora, odnosno ventilatora, su upitne.
"Na početku je trebalo da se radi na informisanju građana, na tome da se izoluju oni koji su oboleli i da se prepoznaju žarišta, jer kada dođete do ventilatora, onda su vaše šanse da preživite značajno umanjene. Moralo se raditi na drugim stvarima, a ne na završnom lečenju", ističe sagovornik 021.rs.
Način kako su sprovođene nabavke je takođe, smatra Panić, sporan.
"Sve nabavke su proglašene tajnim, bez zakonskog osnova... Postavljali smo, između ostalog i pitanje ko servisira ventilatore. Znamo da su nabavljani kineski i da su iz Velike Britanije te ventilatore vratili kao neupotrebljive. Ko je izdao potvrdu da su oni bezbedni i funkcionalno ispravni", pita Panić.
Dodaje i da je bilo problema sa kršenjem ljudskih prava, naročito prava zdravstvenih radnika, te da su "mnoge kolege sa biroa radile celu epidemiju, a posle toga ostale bez posla".
"Hitno je da se što pre zaposle svi zdravstveni radnici koji se nalaze na birou, i da se proba da ono što je pogoršano tokom epidemije popraviti, ne bi li srpsko državno zdravstvo ostalo u održivom modu", naglašava.
Stavljanje u stranu Republičke komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti u korist Kriznog štaba karakteriše kao političko pitanje.
"Beogradski centar za bezbednosnu politiku je dobio informaciju da je Komisija formirana i da je imala dva sastanka dok je trajala epidemija, na kojima su više pričali o drugim bolestima, ne o kovidu. Komisija je trebalo da donese predloge mera, koje donosi ministar. S druge strane, krizni štab postoji po vojnim zakonima. Formiran je da bi politički deo kriznog štaba mogao da nadglasa stručni", objašnjava Panić.
Tokom trajanja epidemije u Srbiji mogli smo videti i rastuće nezadovoljstvo građana zdravstvenim sistemom koje se često oslikavalo i na ponašanje prema zdravstvenim radnicima, a svedočili smo čak i fizičkim napadima. Kako Panić kaže, svaki put kada dođe do problema sa funkcionisanjem zdravstvenog sistema zbog nečinjenja onih na javnim funkcijama, onda je "povik na zdravstvene radnike".
Čitav ovaj period ogolio je brojne probleme i pogoršao već loše stanje u domaćem zdravstvu. Šta će se desiti u budućnosti, Panić kaže da ne zna.
"Negde je još 2015. godine u Ministarstvu bilo govora o privatizaciji primarne zdravstvene zaštite do 2035. godine. Nažalost, taj projekat su radili Belgijanci, konsultanti su bili Hrvati, a naš NALED je samo prihvatio. Nisam siguran da Belgijanci znaju kakav je naš sistem u Srbiji, kave su naše potrebe, navike i kakvo je zdravstvo neophodno da bi u Srbiji svi stanovnici imali dostupnost zdravstvene zaštite. Naši stanovnici nemaju novca da plate privatnu zdravstvenu uslugu", ističe Panić.
Smatra da će vlast upravo iskoristiti epidemiju da pokaže da srpsko zdravstvo "ne može da funkcioniše, da nema kapacitete i da treba da pređe u privatne ruke".
"Kada se to desi, povratak na ovaj sistem je skoro nemoguć, a to će napraviti velike probleme građanima Srbije", naglašava naš sagovornik.
Već sada je očigledno da zdravstveni radnici posle epidemije "neće imati vremena da predahnu".
"Liste čekanja koje su inače bile preduge su sada još duže. Mnogo je pacijenata koji su čekali zdravstvenu uslugu jer je sistem bio preopterećen, najviše zbog loše organizacije tokom kovida. Kako ćemo postići da se vratimo bar u ono stanje koje je bilo pre kovida vrlo je diskutabilno. Mnoge kolege već daju otkaze", navodi Panić i dodaje da je postkovid veliki problem.
Kako kaže, u nekim evropskim zemljama već su počele da se otvaraju specijalističke ambulante samo za postkovid, a to se kod nas ni ne pominje.
Podseća da je prosek starosti lekara specijalist u Srbiji iznad 55 godina, te da imamo više od 25 deficitarnih specijalizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Izdata građevinska dozvola za Nacionalni stadion
09.09.2025.•
1
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je danas građevinsku dozvolu za izgradnju Nacionalnog stadiona u Surčinu.
Advokatica: Dovođenje stranih radnika na skupove SNS je primer držanja ljudi u potlačenom položaju
09.09.2025.•
0
Advokatica Sara O. Sarag izjavila je da vlast krši konvencije o ljudskim pravima kada na skupove Srpske napredne stranke (SNS) dovodi strane radnike.
Evroposlanici: Brisel ne sme Vučiću nuditi šargarepu da bi on isporučivao batine građanima
09.09.2025.•
4
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula kazao je, tokom rasprava o Srbiji u parlamentu, da "Brisel ne sme Vučiću nuduti šargarepe, da bi on isporučivao batine svojim građanima".
U Beogradu zaplenjeno dva kilograma heroina i 800 grama kokaina, uhapšena dvojica
09.09.2025.•
0
Policija je, u Beogradu, zaplenila heroin i kokain i uhapsila dve osobe.
Vučić: Verovatno sam pogrešio što sam Evropske zelene nazvao ološem, o njima mislim mnogo gore
09.09.2025.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je verovatno pogrešio što je evroposlanike Evropske zelene partije nazvao ološem, ali potom je rekao da o njima misli mnogo gore.
Marta Kos: Učešće Vučića na paradama u Moskvi i Pekingu nije ono što se očekuje od zemlje kandidata
09.09.2025.•
2
Komesarka za proširenje Marta Kos rekla je, obraćajući se poslanicima u Evropskom parlamentu, da je iskreno posvećena pridruživanju Srbije u Evropsku uniju, ali da je za to potrebno da Srbija preduzme konkretne korake.
Prekid saobraćaja na pančevačkoj pruzi, putnički voz stoji u tunelu kod stanice "Vukov spomenik"
09.09.2025.•
0
Na delu pančevačke pruge oko 15 časova došlo je do prekida železničkog saobraćaja, nakon što je pantograf (uređaj na krovu za prikupljanje energije) putničkog voza oštetio kontaktnu mrežu.
Kinez i Britanac čije izručenje traži SAD zbog špijunaže pobegli iz kućnog pritvora u Beogradu
09.09.2025.•
7
Kinez Cuj Guanghaj i Britanac Džon Miler, čije izručenje traži SAD pod optužbama za špijunažu i šverc vojne tehnologije, nestali su iz kućnog pritvora u Beogradu nakon što su skinuli elektronske narukvice, piše BIRN.
Učenici niške gimnazije "Stevan Sremac" bojkotuju nastavu
09.09.2025.•
2
Jedan od dva zahteva učenika Prve niške gimnazije "Stevan Sremac" nije ispunjen, pa su đaci stupili u bojkot nastave koju ove školske godine imaju u svojoj zgradi i u Osnovnoj školi "Ćele kula".
Rajić: Vučić sprovodi puzajući državni udar, Srbija u opasnosti da sklizne u otvorenu diktaturu
09.09.2025.•
5
"Ono što predsednik Srbije Aleksandar Vučić sprovodi po pitanju policije, vojske, univerziteta, medija, pravosuđa jeste jedan puzajući državni udar", ocenjuje advokat Jovan Rajić.
Spoljnopolitička usaglašenost Srbije sa EU sve manja
09.09.2025.•
3
Od početka rata u Ukrajini sve zemlje Zapadnog Balkana su znatno povećale usaglašenost sa Zajedničkom bezbednosnom i odbrambenom politikom Evropske unije osim Srbije.
Predsednik Skupštine Niša dao urin za test na drogu: Pozvao odbornike da urade isto
09.09.2025.•
2
Predsednik Skupštine Niša Igor Novaković danas je pred medijima i opozicionim odbornicima dao urin za test na narkotike koji je urađen na licu mesta.
Srpska opozicija u Strazburu tražila da EP uvede sankcije Vučiću, Brnabić, Dačiću i Macutu
09.09.2025.•
9
Deo predstavnika pet srpskih opozicionih stranaka, koji su danas u Strazburu poslanicima Evropskog parlamenta govorili o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji, zatražili su uvođenje sankcija Aleksandru Vučiću.
Politiko: EU zaoštrava stav prema Vučiću zbog teške represije
09.09.2025.•
11
Evropska unija zaoštrava stav prema Beogradu, zbog teške policijske represije u Srbiji, dok protesti uporno traju, piše briselski portal "Politiko".
Rektorka Univerziteta umetnosti u četvrtak pred sudom zbog obustave nastave
09.09.2025.•
2
Rektorka Univerziteta umetnosti Mirjana Nikolić biće saslušana u četvrtak u beogradskom Prekršajnom sudu, povodom prijave koju je, nakon nadzora u martu, podnela Prosvetna inspekcija, zbog neodržavanja nastave.
Budućnost SNS u Evropskoj narodnoj partiji dovedena u pitanje
09.09.2025.•
16
Budućnost SNS unutar Evropske narodne partije (EPP) biće predmet rasprave unutar grupacije u narednim danima, poručio je u Strazburu predsednik poslaničke grupe EPP u Evropskom parlamentu Manfred Veber.
Lideri zelenih traže od EU da razmotri finansiranje Srbije: Vučićeva autokratija ugrožava Evropu
09.09.2025.•
16
Lideri Evropske zelene partije danas su u Evropskom parlamentu u Strazburu pozvali čelnike EU da razmotre dalje finansiranje Srbije zbog autokratskih tendencija njenog lidera Aleksandra Vučića.
Džeki Čen kao ambasador za "Ekspo 2027": Evo šta on misli o tome
09.09.2025.•
23
Poznati glumac i majstor borilačkih veština Džeki Čen biće ambasador specijalizovane izložbe "Ekspo 2027" u Beogradu.
Kokot: Uskoro protesti zbog optuštanja prosvetara, u Zrenjaninu direktori o smeni obavešteni mejlom
09.09.2025.•
4
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Dušan Kokot izjavio je FoNetu da vlast ne prestaje sa pritiskom na prosvetu.
Uhapšen na prelazu Merdare zbog ratnog zločina na Kosovu 1999.
09.09.2025.•
1
Srpska policija je na administrativnom prelazu Merdare uhapsila H. H. (77) zbog sumnje da je izvršio ratni zločin.
Komentari 4
Hvala
EvoOvako
Svaka čast
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar