Da li Vučić odustaje od SNS u korist formiranja nove partije?
Shodno ideji predsednika Srbije Aleksandra Vučića o formiranju novog političkog bloka, ubrzano se radi na stvaranju organizacije čiji je radni naziv "Moja Srbija", piše Danas.
Foto: 021.rs
Cilj je rebrendiranje Srpske napredne stranke kako bi mogla nesmetano da deluje u novim uslovima i obezbedi kontinuitet vlasti, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.
Nakon što je predsednik Srbije najavio pregrupisavanje, odnosno ukrupnjavanja političke scene kroz "srpski blok pristojnosti", aktivno se radi na osnivanju nove političke organizacije koja treba da nastavi kontinuitet Srpske napredne stranke, ali gde navodno neće biti mesta za sve dosadašnje članove rukovodstva SNS.
"Ideja je da 'Moja Srbija' u svom angažmanu stavi akcenat na orijentaciju 'ni zapad, ni Rusija, već srpski interesi' i da na taj način promoviše vođenje odgovorne nacionalne, ali i građanske politike. Shodno tome, već su počeli da se vode razgovori sa ljudima koje inicijatori žele da vide u redovima 'Moje Srbije'. Naime, jedan od aduta te političke organizacije bi bila i 'nova nekompromitovana lica'", objašnjava izvor lista.
Prema njegovim rečima, ideja je da se brend "SNS pusti niz vodu" i da se Vučić na taj način i simbolično i u praksi odrekne svega onoga zbog čega je SNS bila kritikovana u proteklom periodu.
"Ono što treba naglasiti je da u novoj političkoj organizaciji koja treba da posluži svrsi rebrendiranja SNS neće biti mesta za sve njene dosadašnje funkcionere. Svi oni za koje Vučić smatra da su svojim delovanjem naneli štetu imidžu stranke neće biti pozvani da pristupe 'Mojoj Srbiji', a protiv nekih od njih će biti prethodno pokrenuta i medijska kampanja za 'korupciju' i druge nepravilnosti. Po svemu sudeći, transformacija SNS u 'Moju Srbiju' će sa sobom nositi i obračun sa prozapadnom strujom u Srpskoj naprednoj stranci u prvom redu sa aktuelnom ministarkom rudarstva i energetike Zoranom Mihajlović", ističe izvor Danasa i dodaje da će infrastruktura nove političke organizacije biti formirana ubrzo.
Ideja je da se brend "Moja Srbija" aktivira onog trenutka kada određeni dogovor sa vlastima u Prištini u vezi sa statusom Kosova bude postignut te će u tom trenutku biti potrebna "borba na dva fronta". S obzirom na to da svaki, pa i najmanji kompromis sa Prištinom čini političku štetu vladajućoj SNS, potrebno je iz taktičkih razloga javno odbaciti prozapadno krilo koje će u tom trenutku postati "balast".
Naime, nakon kompromisa oko određenih pitanja o statusu Kosova, na udaru nacionalističke opozicije naći će se svi prozapadni pripadnici rukovodstva SNS, a Vučić kritikovan što im daje podršku, sa ciljem da se deo glasača te stranke okrene protiv nje.
Sa druge strane, obračun sa prozapadnim krilom u SNS istovremeno neće značiti i raskid saradnje sa zemljama Zapada, te će "Moja Srbija", osim nacionalne orijentacije, insistirati i na građanskoj komponenti i liberalnom ekonomskom kursu kao garantu da će podrška Vašingtona, Londona i Brisela politici predsednika Vučića i dalje biti aktuelna.
Ono što u ovom trenutku još uvek nije poznato je da li će "Moja Srbija" otvoriti svoje redove i za male koalicione partnere SNS koje parlamentarni status obezbeđuju nastupom na listi koju predvodi Vučić.
Podsećanja radi, spekulacije da se formira nova politička organizacija vlasti pojavile su se nakon što je to najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nakon objave na društvenim mrežama funkcionera SNS Vladimira Đukanovića da se valja baciti na formiranje nove partije, pripremiti osnivačke akte, skupljati potpise, napraviti osnivačku skupštinu, usvojiti programske ciljeve i statut.
"Veliki posao je pred nama", konstatovao je tom prilikom Đukanović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ne propusti poklon
18.03.2026.•
0
Stiže novi 021.rs dnevni kviz u kom vas i darujemo.
Šešelj: Ako nekad budem značajan faktor u vlasti, obnoviću JSO
18.03.2026.•
0
Šef radikala Vojislav Šešelj je tokom posete Kuli rekao da će, ako bude značajan faktor u vlasti, insistirati da se obnovi Jedinica za specijalne operacije (JSO).
Pajtić: Većina građana ne voli Vučića, zato se on šunja po gradovima uz obezbeđenje
18.03.2026.•
0
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Bojan Pajtić ocenio je da je predsednik države Aleksandar Vučić persona non grata u velikom delu Srbije jer građani jedva čekaju da ne bude na vlasti.
Opozicija kao ujedinjena podrška studentima ili izlazak u tri kolone - koja je bolja i verovatnija opcija?
18.03.2026.•
5
Uoči parlamentarnih izbora, takozvani proevropski blok opozicije, kao i onaj desni, nacionalistički, planira da se u organizovanim kolonama, pored studentske liste, pojavi kao druga i treća opcija za glasače.
Lopandić: Srbiju niko više ne smatra ozbiljnim kandidatom za članstvo u EU
18.03.2026.•
13
U procesu pregovaranja sa Evropskom unijom i u procesu debate unutar EU smo na potpunoj margini, dok nas više niko ne smatra ozbiljnim kandidatom za članstvo.
Postignut dogovor države i proizvođača mleka: Formira se operativni tim za suzbijanje šverca sireva
18.03.2026.•
4
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, dva udruženja proizvođača mleka, mlekare, i distributeri, odnosno predstavnici kompanija koje se bave uvozom, pre svega, sireva postigli su dogovor.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta vam teško
17.03.2026.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
V-Dem: Srbija i dalje izborna autokratija - ima li izlaza iz tog statusa?
17.03.2026.•
14
Prema najnovijem izveštaju švedskog V-Dem instituta, Srbija je za jedno mesto popravila svoju poziciju na listi koja meri demokratičnost zemalja u svetu.
Vila na Zvezdari, četiri stana u Beogradu, BMW X5, pištolj Valter: Šta još poseduje Đuro Macut?
17.03.2026.•
10
Premijer Đuro Macut ima imovinu vrednu oko dva i po miliona evra, prema proceni agencije za nekretnine koju je angažovao KRIK.
Osnovni sud u Prištini potvrdio optužnicu protiv bivše ministarke Hajdari
17.03.2026.•
2
Osnovni sud u Prištini potvrdio je optužnicu protiv bivše ministarke industrije, preduzetništva i trgovine Kosova Rozete Hajdari i još tri osobe "u vezi sa sumnjama na zloupotrebe državnih rezervi".
Er Srbija zbog sutrašnjeg štrajka na aerodromu u Berlinu otkazala letove iz Beograda
17.03.2026.•
1
Kompanija "Er Srbija" (Air Serbia) saopštila je da je zbog za 18. mart najavljenog generalnog štrajka zaposlenih na aerodromu Berlin Brandenburg u Nemačkoj otkazala pojedine letove iz Beograda.
Na Kosovu počela primena Zakona o strancima i Zakona o vozilima: Policija izrekla 40 upozorenja
17.03.2026.•
4
Na Kosovu je počela puna primena Zakona o strancima i Zakona o vozilima, koji donose nova pravila za boravak stranih državljana i korišćenje vozila sa stranim tablicama u zemlji.
Direktor Telekoma: Radi se o amaterskoj hakerskoj grupi, korisnici bezbedni
17.03.2026.•
39
Državna kompanija Telekom Srbija pretrpela je hakerski napad u kojem je, kako navodi sajt dailydarkweb.net, ukradeno oko 160.000 korisničkih zapisa.
Kineska državljanka uhapšena na aerodromu "Nikola Tesla" zbog davanja mita
17.03.2026.•
8
Kineska državljanka L. M. (47) uhapšena je na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu zbog sumnje da je izvršila krivično delo davanje mita.
U Kruševcu uhapšen muškarac zbog krađe nafte, akumulatora i guma iz JP "Srbijašume"
17.03.2026.•
1
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kruševcu uhapsili su B. M. (34) iz okoline tog grada, zbog sumnja da je iz magacina JP "Srbijašume" krao naftu, akumulatore i gume.
Istraživanje: Gotovo 95,9 odsto novinara u Srbiji doživljava stres na poslu
17.03.2026.•
3
Stres u manjoj ili većoj meri od svakodnevno do povremeno, doživljava 95,9 odsto novinara, saopšteno je danas u okviru predstavljanja analize mentalnog zdravlja novinara za 2025. godinu u Beogradu.
Tužilaštvo podnelo žalbu na odluku suda da se Zlatko Kokanović brani sa slobode
17.03.2026.•
1
Tužilaštvo je podnelo žalbu na odluku suda da se aktivista i poljoprivrednik Zlatko Kokanović brani sa slobode, izjavio je danas njegov advokat Dušan Filipović, dodajući da se odluka po žalbi očekuje u najkraćem roku.
Er Srbija uvela samouslužne kioske za prijavu na let i predaju prtljaga
17.03.2026.•
0
Er Srbija (Air Serbia) saopštila je danas da je uvela nove samouslužne kioske za prijavu na let i automatizovane stanice za predaju prtljaga.
Niška policija kaznila turskog kamiondžiju sa 4,1 milion dinara zbog 86 prekršaja
17.03.2026.•
0
Turski kamiondžija (48) kažnjen je sa 4,1 milion dinara (35.000 evra) pošto je u prethodnih 28 dana napravio 86 saobraćajnih prekršaja.
Hakeri ukrali "manji deo" podataka korisnika Telekoma Srbije: "Počinioci nas ucenjuju"
17.03.2026.•
6
Kompanija Telekom Srbija saopštila je da je iz njihove korisničke baze ukraden "manji deo" podataka korisnika usluge satelitske televizije m:SAT tv.
Nemački mediji o hipersoničnim kineskim raketama koje je kupila Srbija: "Izazivaju zabrinutost"
17.03.2026.•
12
Srbija je kupila kineske hipersonične rakete. Ta vest privlači pažnju i medija na nemačkom. Kako se tumači taj potez Beograda? A kako objašnjava briga u susednim zemljama?
Komentari 63
Mišola
Dejan
Ђорђе Ивковић
Ко ће да га пуси да прави мање западну странку?
Може више, мање не може.
Да ли ће ново вино у мјешине старе или старо вино у мјешине нове, коначно је свеједно. Ако мисли да остане у политици мора да пази строго на две ствари:
1. Да слуша Запад.
2. Да чува своје тврдо гласачко тело. (То су ови са Пејићевих салаша, Ветерника и сл).
Међутим, ако крене са "новим лицима" мора да их удомљава и ухљебује, а све мање има места за те ствари. Понестаје ресурса.
Дакле, ништа суштински не сме да мења.
Остало је козметика и маневрисање у месту.
Много већа вероватноћа је његово повлачење из политике. Стекло се и треба знати моменат кад шупљи чамац треба напустити.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar