Poznatom hirurgu umrla majka - na njenom primeru pokazao kako se "čuvaju leđa" u srpskom zdravstvu
Ne postoji način da dobijete slučaj protiv lekara na Sudu časti jer Lekarska komora Srbije, njeni nadređeni, predsednici suda, direktori, zamenici, Ministarstvo zdravlja, čuvaju leđa jedni drugima.
To tvrdi hirurg dr Marko Lens, svetski stručnjak u oblasti melanoma, koji navodi da je nakon smrti njegove sedamdesetdvogodišnje majke dozvoljen da zastari slučaj u kojem je nekoliko veštaka iznelo dokaze o krivici lekara.
"Menjali su sudije i sve činili da priču zataškaju, što su na kraju i uspeli", kaže za Nova.rs Lens, koji živi u Londonu.
Njegova majka je preminula u avgustu 2020. godine, četiri dana po optustu sa Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije.
Neposredno posle njene smrti, dr Lens pokrenuo je postupak pred Sudom časti protiv grupe lekara sa Klinike za psihijatriju KCS, koje smatra odgovornim, a njegovo mišljenje potvrdili su izveštaji nekoliko veštaka, koji se poklapaju u zaključku da je pacijentkinja neadekvatno i nepravilno lečena i otpuštena iz bolnice pre vremena.
Doktor je tužio nadležne lekare sa klinike, a Sud časti je pokrenuo postupak zbog osnova sumnje nesavesnog lečenja, povrede Zakona o zdravstvenoj zaštiti i povrede Etičkog kodeksa Lekarske komore Srbije (LKS). Uprkos njegovom trudu da dokaže da je osoblje bolnice odgovorno za smrt pacijentkinje, što su potvrdili i veštaci, a sa istim se složile i sudije, slučaj je zastareo, a lekari nikada nisu proglašeni krivima, niti su trpeli sankcije.
"Sa Lekarskom komorom vodim 'rat' već dve godine, jer su protiv mene svi, i lekari u Komori i kolege sa psihijatrije i oni koji vode Sud časti. Jedni drugima čuvaju leđa, tu 'ruka ruku mije', pa kad krenete na bilo koga od njih, svi zajedno uzvraćaju. Nakon što sam podneo prijavu protiv lekara koji su lečili moju pokojnu majku, krenuo je haos. Dobio sam i mišljenje nezavisnog sudskog veštaka koji je potvrdio moju pretpostavku, da je majka pogrešno lečena, ali su se u LKS ponašali jezivo, jer je doktorka sa klinike, koja je bila ordinirajući lekar, bliska sa ministrom Zlatiborom Lončarom. Tadašnji direktor LKS Milan Dinić, takođe je činio sve da spreči suđenje, a dr Snežana Kuzmanović, predsednica Suda časti, nije dozvoljavala da javnost prati ročišta", priča dr Lens.
Posle tri nedelje na Klinici za psihijatriju KCS, majka doktora Lensa, izašla je u drastično lošijem stanju. On kaže da je ona otpuštena iz bolnice u užasnom stanju, te da je molio da je ponovo vrate u bolnicu. Kada je dva dana po izlasku popila "višak" tableta, lekari su ponavljali da je ona dobro, da izmišlja i da samo želi da privlači pažnju, te da je puste da odmori.
"Majka za tri nedelje nijednom nije imala razgovor sa psihijatrom, a primljena je zbog depresije, a imala je i urinarnu infekciju, koja može da utiče na gubitak razuma kod ljudi u njenim godinama. Kada sam pitao za infekciju, opet su ponovili da umišlja, da bih tek nekoliko nedelja kasnije, preko svojih veza, dobio dokument, da joj je urađena urinokultura, ali da nikada nije dobila terapiju", navodi dr Lens za Nova.rs.
Dodaje da su napravljene "silne greške" u vođenju unutrašnje, ali i spoljašne kontrole na klinici. Po njegovim rečima, komora se bunila kada je podneo tužbu protiv lekara, a kada je podneo izveštaj veštaka - nisu ga usvojili, jer su tražili da njihov veštak donese mišljenje.
"Niko nije želeo da se prihvati ovog slučaja jer bi to značilo da će po prvi put u istoriji morati da donesu odluku kojom će kazniti lekare, svoje kolege", smatra ovaj hirurg.
Kako kaže, lekari sa Klinike za psihijatriju bojkotovali su Sud čast, nisu se pojavljivali i sa njima nije bilo moguće razgovarati, niti ih je iko kaznio zbog toga. Tvrdi i da je presuda bila na korak od donošenja kada su i veštaci komore doneli isto mišljenje, ali da je onda angažovan advokat Stefan Jokić, dok je dr Snežana Kuzmanović raspustila Sud časti, te da su "dovedeni novi, poslušni ljudi, a ovi koji su shvatili o čemu se radi napisali su protestno pismo i poslali ga svim učesnicima u slučaju".
Redakcija Nova.rs imala je uvid u pismo, koje su u LKS obeležili kao "strogo poverljivo".
Jedna od sudija u ovom slučaju bila je dr Jasmina Kukobat, specijalista Opšte hirurgije, koja za Nova.rs kaže da su sve sudije smenjene malo pre donošenja odluke.
"Skinuti smo sa funkcija, raspušteni, a postupali smo po zakonu i pravilniku sve vreme. Doktor Lens je uvek dolazio na ročišta, bio je pristojan i kolegijalan, ali lekari sa psihijatrijske klinike se nisu pojavljivali. Uopšte nisu bili dostupni za razgovor. Održali smo pet ročišta, a nismo imali priliku da sa njima razgovaramo, jer se umešalo Ministarstvo zdravlja, potom i advokati, posebno Stefan Jokić, koji je više puta tražio naše izuzeće i na kraju ga je i dobio. Doktorka Kuzmanović, predsednica Suda časti, naša je koleginica, a nakon što smo na osnovu mišljenja veštaka i svedočenja zaključili da je pacijentkinja pogrešno lečena i hteli da učnimo sve kako bismo sprečili mogućnost zastarevanja slučaja, ona je napisala da smo neprofesionalni i pristrasni. Bili smo očajni, jer to što je uradila je presedan. U taj slučaj umešale su se i neke lične stvari, ali to ne bi smelo da ima veze sa predmetom. Nažalost to je i presudilo", kaže dr Kukobat, dodajući da niko nije želeo da ima veze sa ovim slučajem.
Na pitanja portala Nova.rs u vezi sa slučajem dr Lensa i lečenja njegove pokojne majke, u Lekarskoj komori Srbije i u Sudu časti, odnosno Regionalnoj lekarskoj komori Beograda, nisu odgovorili na pitanja do objavljivanja teksta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - novi pokušaj
25.08.2026.•
11
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Kamioni na granicama čekaju od 50 minuta do četiri sata
25.08.2026.•
0
Automobili, na graničnim prelazima Srbije danas čekaju od 30 minuta do jednog sata, a kamioni od 50 minuta do četiri sata.
MUP: U Srbiji aktivno 35 požara, najteže stanje i dalje u Deliblatskoj peščari
25.08.2026.•
0
Na teritoriji Srbije trenutno je aktivno 35 požara na otvorenom prostoru, na čijim gašenjima se intenzivno radi, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Upotrebio ukradenu platnu karticu na bankomatu: Uhapšen muškarac u Požarevcu
25.08.2026.•
0
Policija je po nalogu Tužilaštva u Požarevcu, uhapsila muškarca (49) zbog sumnje da je na bankomatu upotrebio ukradenu platnu karticu, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Od početka godine 83 krivične prijave protiv 89 osoba u oblasti visokotehnološkog kriminala
25.08.2026.•
0
Služba za borbu protiv organizovanog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) podnela je od početka godine 83 krivične prijave u toj oblasti protiv 89 osoba, saopšteno je danas iz MUP-a.
Tiršova: Druga devojčica povređena u nesreći u Kraljevu stabilno, danas će biti otpuštena kući
25.08.2026.•
1
Univerzitetska dečja klinika Tiršova saopštila je da je jednoipogodišnje dete, povređeno u saobraćajnoj nesreći u Kraljevu, stabilnog opšteg stanja i da će danas biti otpušteno kući.
I Mađarska ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara
25.08.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Mađarske ponudilo Srbiji pomoć za gašenje požara u vidu vatrogasnog tima od 12 pripadnika i četiri vozila.
Bivša članica benda Pusi rajot: Prisilno sam radila za ruski FSB, jedan od zadataka ubistvo u Srbiji
25.08.2026.•
11
Bivša članica ruskog umetničkog kolektiva Pusi rajot Margarita Konovalova izjavila je da je tri godine prisilno radila za Federalnu službu bezbednosti (FSB) Rusije.
Dačić: Zahvalni smo Rusiji na pomoći, "Iljušin" izbacio 924 tone vode
25.08.2026.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić se danas u Nišu, tokom obilaska posade ruskog aviona "Iljušin IL-76" koji gase požara po Srbiji, zahvalio zvaničnoj Moskvi na toj pomoći, saopštio je njegov kabinet.
Raspisan javni poziv za energetske preglede učeničkih i studentskih domova
25.08.2026.•
0
Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo je javni poziv za izbor učeničkih i studentskih centara u kojima će biti finansirani energetski pregledi objekata, sa ciljem identifikovanja potencijala za uštede energije.
RHMZ: Do kraja avgusta temperature do 35 stepeni, stiže novi toplotni talas
25.08.2026.•
2
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje na visoku temepraturu do kraja avgusta kada se u većini dana očekuje maksimalna temperatura od 30 do 35 stepeni.
Vučić: Pozivi na lustraciju su najgora zloupotreba demokratije
25.08.2026.•
36
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su pozivi na lustraciju najgora moguća zloupotreba demokratije i dodao da o tome pričaju oni koji ne mogu da pobede političke protivnike na predstojećim izborima.
FR: Srbija odugovlačila sa prihvatanjem pomoći EU u gašenju požara, prvo se okrenula Rusiji
25.08.2026.•
12
U borbi protiv nekontrolisanih požara Srbija je prvo igrala na kartu ruske pomoći, a tek je onda Vlada Srbije nevoljno odlučila da zatraži pomoć Evropske unije, piše dnevnik Frankfurter rundšau (FR).
Matović (DVD Padobranac): Dobrovoljni vatrogasci podržali studente i ostali bez pomoći države
25.08.2026.•
25
Predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva "Padobranac" iz Bogutovca kod Kraljeva Predrag Matović izjavio je da je država uskratila budžetska sredstva tom društvu zbog podrške Studentskom pokretu.
Odalović: Srbija ne razmatra uvođenje viza Rusima
25.08.2026.•
6
Srbija planira da do kraja 2027. godine bude spremna za ulazak u Šengen, ali ne razmatra uvođenje viza državljanima Rusije.
Vučić: Neću bežati iz države, svaki srpski zatvor mi je lepši od sunca u stranoj zemlji
25.08.2026.•
64
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić negirao je tvrdnje predsednika Demokratske stranke Srđana Milivojevića da će, ukoliko izgubi na izborima, Vučić otići iz države.
Uhapšen vozač koji je automobilom na trotoaru teško povredio majku i dvoje dece, od kojih je jedno umrlo
25.08.2026.•
12
J. A. (26) iz Kraljeva uhapšen je zbog teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Majke traže lek za svoju decu obolelu od cistične fibroze, nadležni ne reaguju
25.08.2026.•
13
Grupa majki dece obolele od cistične fibroze pokrenule su peticiju kako bi Ministarstvo zdravlja svima pravovremeno obezbedilo lek za ovu bolest.
Vučić: 29. avgusta otvaram fabriku robota u Šapcu
25.08.2026.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, tokom posete Brusu, da će 29. avgusta prisustvovati otvaranju fabrike robota u Šapcu.
Komentari 32
Zelensa
Bobily
dobrila
U Novom Sadu ne možete ni advokata da nađete koji će da vas zastupa protiv njih - ja sam morala u Beogradu da nađem, jer su me dvojica pitala o kom doktoru se radi, pa kad sam rekla ime ginekologa čuvenog po dubokom džepiću koga naširoko znaju svi Novosađani - rekli su mi nađite nekog drugog. Prava pacijenata baš.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar