Krivična prijava protiv psihijatra koji je upisivao lažne dijagnoze
Protiv nekadašnjeg psihijatra Doma zdravlja na Paliluli podneta je krivična prijava i on će u sklopu istrage biti saslušan, potvrđeno je u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu.
Foto: 021.rs (arhiva)
Lekar se, kako je ranije pisao BIRN, sumnjiči da je brojnim pacijentima upisivao dijagnoze teških psihijatrijskih i neuroloških bolesti od kojih oni nisu bolovali.
Tužilaštvo je reagovalo nakon tekstova BIRN-a u kojima su preneta svedočenja pacijenata i lekara o tome kako je psihijatar upisivao lažne dijagnoze u elektronske kartone svojih pacijenata, kao i o ulozi Doma zdravlja Palilula u pokušaju sprovođenja kliničke studije leka pimavanserina. Pojedinim pacijentima upisano je i više od 30 različitih dijagnoza.
Protiv tog lekara je podneta krivična prijava za falsifikovanje službene isprave nakon što je policija prikupila potrebna obaveštenja i razgovarala sa pet oštećenih pacijenata. Prvo tužilaštvo je formiralo predmet početkom oktobra, odmah nakon BIRN-ovog teksta, i poslalo nadležnoj policijskoj upravi nalog da se prikupe sva potrebna obaveštenja u vezi sa tim slučajem.
Za problem se saznalo početkom prošle godine, kada su Domu zdravlja na Paliluli počeli da se javljaju pacijenti koji nisu mogli da ostvare neka svoja prava, poput zaposlenja, jer im je u zdravstvenom kartonu stajalo da boluju od teških psihijatrijskih i neuroloških bolesti.
Manipulisanje dijagnozama poklopilo se sa periodom kada je taj psihijatar krenuo u proces sprovođenja kliničkog ispitivanja leka pimavanserina.
Studija na kraju nije ni sprovedena.
Iz Prvog osnovnog javnog tužilaštva pozivaju građane koji imaju karton u Domu zdravlja na Paliluli da ga pogledaju i prijave im ako podaci nisu tačni.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đurđević Stamenkovski: Srbija će u ovoj godini usvojiti zakon o nestalim licima
04.05.2026.•
0
Ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski najavila je da će u 2026. godini biti usvojen zakon o nestalim licima.
Policija kontrolisala više od 4.800 autobusa i vozača pre kretanja na ekskurzije
04.05.2026.•
0
Ministarstvu unutrašnjih poslova od početka 2026. godine prijavljeno je više od 3.600 ekskurzija, dok su pripadnici saobraćajne policije izvršili kontrolu ukupno 4.844 autobusa i vozača autobusa.
Sudar autobusa i automobila u Sopotu, osmoro povređenih
04.05.2026.•
0
Osam osoba povređeno je u sudaru autobusa i automobila koji se jutros oko 7.40 časova dogodio na putu Đurinci - Sopot.
VST odlučio: Ponovo šalje tužiteljku Gordanu Janićijević u Evrodžast
04.05.2026.•
0
Visoki saveta tužilaštva (VST) odlučio je na današnjoj sednici da tužiteljku Gordanu Janićijević uputi kao tužioca za vezu pri Evrodžastu.
Srbija dobila još jednu političku stranku - Radničku partiju
04.05.2026.•
0
Srbija je dobila još jednu političku stranku - u Registar partija upisana je Radnička partija Željka Veselinovića.
Hrvatska za strane radnike uvodi obavezu poznavanja jezika - kakva je situacija u Srbiji
04.05.2026.•
0
U Srbiji danas radi bar 100.000 stranih radnika, od gradilišta do uslužnih delatnosti, ali kada nema zajedničkog jezika, postavlja se pitanje kako se objašnjavaju pravila rada, bezbednosti i prava zaposlenih.
Srpska vlast i strah da će EU "zavrnuti slavinu": "Mrdićevim zakonima obrukali i sebe i Srbiju"
04.05.2026.•
3
Najava ministra za evropske integracije Nemanje Starovića da će preporuke Venecijanske komisije u vezi sa "Mrdićevim zakonima" biti u potpunosti primenjene, otvara pitanje da li su se čelnici vlasti uplašili.
Apostolović: Ne postoji formalna odluka o zamrzavanju sredstava EU za Srbiju
04.05.2026.•
2
Šef Operativnog tima za pristupanje EU i glavni pregovarač Danijel Apostolović izjavio je da ne postoji formalna odluka o zamrzavanju sredstava EU za Srbiju.
Tri godine od masovnog ubistva u Duboni i Malom Orašju: Ubijeno devetoro mladih, ranjeno njih 12
04.05.2026.•
0
Navršavaju se tri godine od kako je u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca Uroš Blažić iz automatske puške ubio devet i teško ranio 12 ljudi, zbog čega je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od 20 godina.
Pre 46 godina umro Josip Broz Tito
04.05.2026.•
8
Neprikosnoveni lider socijalističke Jugoslavije Josip Broz Tito umro je 4. maja 1980. godine, a na čelu zemlje, od 1963. Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, nalazio se punih 35 godina.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko znate?
03.05.2026.•
15
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Kobiljski na završnom delu komemoracije za Ribnikar: "Traženjem pravde čuvamo sećanje"
03.05.2026.•
2
Završni deo programa celodnevnog komemorativnog skupa povodom treće godišnjice masovnog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" održan je kod spomenika Desanki Maksimović na Velikom Tašmajdanu.
Bez gužvi na granicama Srbije i naplatnim stanicama auto-puteva
03.05.2026.•
3
Nema zadržavanja na graničnim prelazima Srbije i naplatnim stanicama auto-puteva za sve kategorije vozila, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije.
Grk vozio kod Bujanovca 236 kilometara na čas, zaustavljen presretačem
03.05.2026.•
0
Tridesetpetogodišnji državljanin Grčke danas popodne zaustavljen je kod Bujanovca jer je vozio brzinom od 236 kilometara na čas na auto-putu gde je ograničenje brzine 130 kilometara na čas.
Državljanin Kine nudio mito na aerodromu "Nikola Tesla": U pasoš ubacio novac
03.05.2026.•
12
Pedesetdevetogodišnji državljanin Kine Y.B. uhapšen je zbog sumnje da je ponudio mito da bi izbegao graničnu kontrolu na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu.
Zašto je memorijalni centar za Ribnikar još uvek u pripremi: "Proces nije zakočen, traži se najbolje rešenje"
03.05.2026.•
2
Članica Radne grupe Vlade Srbije za izgradnju memorijalnog centra posvećenog sećanju na žrtve masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" Aleksandra Ivanković izjavila je danas da taj proces nije zakočen.
Đilas: Vučić hoće izbore u julu da smanji izlaznost, računa na godišnje odmore
03.05.2026.•
39
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je danas da je jedini razlog zbog kojeg bi predsednik Srbije Aleksandar Vučić raspisao izbore za 12. jul mala izlaznost.
UNS: Novinari u Srbiji rade u atmosferi nalik ratnoj zoni
03.05.2026.•
1
Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević rekao je danas da je to udruženje zabeležilo 261 slučaj ugrožavanja novinara tokom prošle godine.
Beograd odustao od EP u atletici 2028: Prioritet Ekspo, Šlezija domaćin
03.05.2026.•
9
Šlezija će biti domaćin Prvenstva Evrope u atletici od 3. do 8. juna 2028. godine, odlučeno je na sastanku Saveta Evropske atletike održanom u Birmingemu.
Bačena petarda među građane tokom odavanja pošte stradalima u Ribnikaru, MUP bez odgovora
03.05.2026.•
29
Tokom odavanja pošte stradalima ispred beogradske Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" nepoznata osoba je sa obližnje zgrade bacila petardu među okupljene građane.
Komentari 5
Lals
Branka
Boki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar