Odbio da vakciniše dete, kažnjen u Srbiji, pa se žalio Evropskom sudu - nije ništa dokazao
Evropski sud za ljudska prava odbacio je pritužbu muškarca iz Bajine Bašte koji se žalio tvrdeći da je oštećen jer je odbio da vakciniše svoju ćerku, a nadležni organi ga zbog toga kaznili.
Foto: Pixabay
Odluka Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP) objavljena je u Službenom glasniku i govori o slučaju koji datira još iz 2015. godine.
Tog 20. januara 2015. godine, sanitarni inspektor rešenjem je naložio ocu ove devojčice da dovede svoje maloletno dete na obaveznu vakcinaciju protiv zarazne bolesti u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i kalendarom obavezne vakcinacije.
On se žalio na ovaj nalog i tvrdio da mu nisu predočene informacije o medicinskim indikacijama vakcine i njenoj bezbednosti, te da njegovo dete nije testirano na toleranciju u pogledu komponenti vakcine.
Takođe je naveo da, prema različitim istraživanjima, "vakcine nisu bezbedne" i da on ima pravo da odluči da li njegovo dete treba da bude vakcinisano ili ne.
Ministarstvo zdravlja je odbacilo njegovu žalbu, smatrajući da činjenice slučaja pokazuju da su roditelji odbili da vakcinišu dete, kao i da otac nikada nije pokrenuo nikakav postupak provere kontraindikacija na vakcine, ako ga je to već brinulo. Mogao je da pokrene upravni spor u roku od 30 dana, ali ga nije pokrenuo, pokazuje zaključak Evropskog suda za ljudska prava.
Ministarstvo zdravlja je potom tražilo pokretanje prekršajnog postupka, u okviru kog se otac nije pojavio na sudu, već je u pisanom izjašnjenju naveo da obavezna vakcinacija dece "nije u skladu sa Ustavom" niti međunarodnim ugovorima koje je Republika Srbija ratifikovala. On je bio mišljenja da bi primanje navedene vakcine moglo dovesti do pogoršanja progresivne kratkovidosti njegovog deteta.
I sanitarni inspektor i pedijatar su naveli da ne postoje nikakvi dokazi koji bi ukazali da bi primanje vakcine kod ovog deteta izazvalo navedene posledice. Prekršajni sud ga je proglasio krivim i osuđen je na novčanu kaznu od 10.000 dinara - što je manje od propisanog minimuma za ovaj prekršaj, što je 20.000 dinara.
Ovaj muškarac nije stao tu, već se žalio i Ustavnom sudu. Ustavni sud je 13. marta 2018. godine odbacio njegovu ustavnu žalbu kao nedopuštenu.
Otac devojčice se žalio navodeći da su i upravni i prekršajni postupak protiv njega bili nepravični i diskriminatorne prirode, kao i da ga sanitarni inspektor nije saslušao u celom postupku, što je po zakonu morao. Međutim, Zakon o opštem upravnom postupku predviđa da se rešenja mogu doneti i bez saslušanja, ako je moguće ustanoviti sve činjenice neposredno. Sanitarni inspektor je, u ovom slučaju, tako i postupio.
Ali tu priča nije stala - on se žalio međunarodnoj instanci.
Prema zaključku Evropskog suda za ljudska prava, Sud je ocenio da se njegova glavna pritužba odnosila na činjenicu da nije saslušan u upravnom postupku pre upravnog naloga sanitarnog inspektora. Vlada Srbije je objasnila da on nije iscrpeo delotvorne domaće pravne lekove jer uopšte nije pokrenuo upravni spor protiv rešenja Ministarstva zdravlja kojim je odbijena njegova žalba na nalog sanitarnog inspektora. Upravo je upravni spor bio pravi način za sudsko preispitivanje poteza organa.
Zbog ovog propusta oca, ESLJP takođe zaključuje da postoji pravilo iscrpljivanja svih domaćih pravnih lekova pre nego što se neko obrati međunarodnom sudu.
Prema stavu ovog međunarodnog suda, nadležni sudovi u Srbiji pružili su detaljne razloge za proglašenje ovog čoveka krivim pošto su se oslanjali na nalog sanitarnog inspektora, saslušali su dva svedoka, uzeli u obzir njegovu pisanu odbranu.
"Štaviše, ništa ne ukazuje na to da je prekršajni postupak protiv podnosioca predstavke inače bio nepravičan. Konkretno, on je bio u mogućnosti da iznese argumente i dokaze za koje je smatrao da su relevantni za slučaj, i imao je priliku da efektivno ospori argumente i dokaze koje je izvelo Ministarstvo zdravlja. Svi njegovi argumenti su bili propisno saslušani i ispitani od strane domaćih sudova i, kao što je već navedeno, činjenični i pravni razlozi osporene presude su detaljno izneti", zaključak je ESLJP.
Sud je stoga proglasio njegovu pritužbu nedopuštenom i odbacio ju je presudom od 24. novembra 2022. godine.
Ova odluka ESLJP dolazi u trenutku kada se Srbija ponovo bori protiv malih boginja, protiv kojih postoji vakcina - MMR, ali je oni koji ne veruju u vakcine odbijaju. Zbog nedostizanja kolektivnog imuniteta u policiji dece počev od 2020. godine, u Srbiji u ovom trenutku ima 19 potvrđenih slučajeva malih boginja (morbila), a epidemija je prijavljena na teritoriji Smedereva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Više od 50.000 prijava iz dijaspore za glasanje na izborima na Kosovu za samo šest dana
11.05.2026.•
0
Portparol Centralne izborne komisije Kosova Valjmir Eljezi saopštio je da se za šest dana više od 50.000 građana iz dijaspore prijavilo da želi da glasa na izborima za kosovski parlament koji su raspisani za 7. jun.
Kamere u zgradama: Gde je granica između bezbednosti i privatnosti?
11.05.2026.•
1
Razlozi za postavljanje video-nadzora su praktične prirode, od zaštite zajedničke imovine koju stanari plaćaju iz sopstvenog džepa, do sprečavanja vandalizma.
DRI: Crvenom krstu uskraćeno 5,5 milijardi dinara od igara na sreću tokom 11 godina
11.05.2026.•
3
Umesto 8,87 milijardi dinara, koliko je Crvenom krstu Srbije po zakonu sledovalo iz državne kase, a od naplaćenih naknada za posebne igre na sreću tokom 11 godina, uplaćeno mu je samo 3,38 milijardi dinara.
Autonomni ženski centar traži preispitivanje izmene porodičnog zakona
11.05.2026.•
0
Autonomni ženski centar (AŠC) ponovio je apel Radnoj grupi da preispita pojedina rešenja izmena Porodičnog zakona koja mogu imati ozbiljne posledice po bezbednost dece i žrtava nasilja u porodici.
Šekularac: Srbija nastavlja pregovore sa EU o ubrzanju graničnih procedura
11.05.2026.•
1
Predstavnik Ministarstva građevinarstva Ranko Šekularac rekao je da će Srbija nastaviti razgovore sa EU o ubrzanju graničnih procedura.
Sutra sednica Skupštine Srbije, pred poslanicima izmene izbornih zakona
11.05.2026.•
1
Poslanici Skupštine Srbije sutra će početi treću sednicu redovnog prolećnog zasedanja za koju su predložene četiri tačke dnevnog reda.
Obrt u slučaju Fakulteta srpskih studija: Predlog da ima zajednički program sa Filozofskim u Nišu
11.05.2026.•
1
Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije promeniće rešenje kojim je izmenjena radna dozvola niškog Filozofskog fakulteta i odložiti njegovo pravno dejstvo do 1. oktobra.
Kandidat za ministra saobraćaja Mađarske: "Otvaramo skrivene arhive o železničkoj pruzi Budimpešta - Beograd"
11.05.2026.•
19
Kandidat za ministra saobraćaja i investicija David Vitezi je naveo da se u poslednjoj deceniji prečesto pojavljivala sumnja na zloupotrebe i preplaćene projekte.
Nestalo 4.000 pacijenata za šest dana: Šta se dogodilo sa listama čekanja?
11.05.2026.•
15
Posle naglog pada početkom februara, usledila je stagnacija broja ljudi na listama čekanja za zdravstvene preglede.
Zlato u čarapama, satovi, kolekcija poštanskih markica i novac: Šta je sve pokušano da se uveze u zemlju
11.05.2026.•
0
Carinski službenici su tokom proteklog vikenda sprečili nekoliko pokušaja krijumčarenja i zaplenili neprijavljenu robu i novac ukupne vrednosti od gotovo 40.000 evra.
MUP upozorava na novu prevaru na aplikaciji "WhatsApp"
11.05.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je građane na pojavu novog modaliteta internet prevara putem platforme "WhatsApp".
RSE: Novi državni poslovi firmi Zvonka Veselinovića u Srbiji
11.05.2026.•
11
U neposrednoj blizini Sjenice, gde treba da prođe autoput, državne dozvole su u protekle dve godine dobila dva kamenoloma u većinskom vlasništvu firmi Zvonka Veselinovića.
Potpisan ugovor o učešću SAD na izložbi Ekspo 2027
11.05.2026.•
0
Podsekretarka za javnu diplomatiju Stejt departmenta Sara Rodžers napisala je na mreži Iks da je upravo potpisala ugovor o učešću SAD na specijalizovanoj izložbi Ekspo koja se u Beogradu održava idućeg leta.
Kako glasati iz inostranstva tokom letovanja: Šta građani Srbije treba da znaju
11.05.2026.•
13
S obzirom na sezonu odmora i moguće letnje izbore, mnogi građani pitaju se kako da se prijave za glasanje u inostranstvu i koje rokove moraju da ispoštuju.
Postavljen novi načelnik Policijske uprave Čačak
11.05.2026.•
0
Rešenjem direktora policije za načelnika Policijske uprave Čačak postavljen je potpukovnik policije Vladan Gojković, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Legija tražio da ga premeste u zatvor sa blažim merama: "Ako mu vlast to ispuni, onda ona slavi ubice"
11.05.2026.•
19
Čeka se nova odluka o tome da li će Milorad Ulemek Legija nastaviti da kaznu služi u najstrožem delu zatvora u Zabeli ili bi mogao biti premešten u ustanovu sa blažim režimom, što bi mu donelo brojne pogodnosti.
Ivica Ivković ponovo postavljen za načelnika Uprave policije
11.05.2026.•
1
Pukovnik policije Ivica Ivković postavljen je za načelnika Uprave policije.
Starović: Srbija se zalaže za fazno pristupanje EU
11.05.2026.•
26
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je u Nikoziji da se Srbija zalaže za fazno pristupanje EU, uz ocenu da to ne predstavlja zamenu za punopravno članstvo, već je "most koji vodi tom cilju".
Državljanin Srbije uhapšen zbog prevare sa zemljištem u Prištini vredne 1,5 miliona evra
11.05.2026.•
2
Kosovska policija uhapsila je državljanina Srbije zbog sumnje da je s još četiri osobe falsifikovao dokumenta i prevarom prodao zemljište u Prištini za više od 1,5 miliona evra.
Odbor za pravosuđe usvojio predloge Petrašinovića o izmenama izbornih zakona
11.05.2026.•
1
Odbor Skupštione Srbije za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu usvojio je danas predloge izmena izbornih zakona koje je predložio narodni poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Miroslav Petrašinović.
Komentari 15
CH
Dokoni pravnik
>:(
Starosedeoci su ili izumrli ili se iselili u neke normalne i pristojne zemlje, ostalo ih je jos 25%, a preovladjuju doseljeni, koji nemaju osnovne zdravstveno-higijenske navike, ali sve znaju o svim vakcinama.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar