Fridom haus: U Srbiji dramatičan pad sloboda, SNS erodirala politička prava
Srbija se nalazi na 16. mestu zemalja kojima je u poslednjih 10 godina zabeležen dramatičan pad sloboda, ali se i dalje smatra delimično slobodnom državom.
To pokazuje najnoviji izveštaj nevladine organizacije Fridom haus, prenosi Glas Amerike (VOA).
Srbija je parlamentarna demokratija sa višestranačkim izborima, ali je Srpska napredna stranka konstantno erodirala politička prava i građanske slobode, pritiskala nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije građanskog društva, navodi se u izveštaju "Obeležavanje 50 godina borbe za demokratiju".
Fridom haus navodi da su se tokom 2022. dogodila brojna kršenja sloboda okupljanja, uključujući nasilnu represiju na skupovima aktivista i protestima, koju su vršile privatne bezbednosne agencije i maskirane osobe navodno povezane sa vladom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkazao je održavanje Evroprajda u septembru u Beogradu, zbog "pretnji desničarskih grupa". I pored zabrane, hiljade LGBT aktivista učestvovalo je u neformalnoj paradi, konstatuje Fridom haus.
"Predizbornu kampanju su obeležila medijska pristrasnost i optužbe na račun zloupotrebe javnih resursa. Predsednik Vućić se pojavljivao kao šef države i stranke SNS, što je značilo veliku medijsku prisutnost i činilo nejasnim u kojoj ulozi nastupa. Srbija beleži poen manje jer su medijski uslovi bili povoljni za vladajuću stranku, pre svega nepristrasni mediji i zloupotreba javnih resursa", piše u izveštaju Fridom hausa.
Posmatrači su prijavili mnogobrojne neregularnosti tokom kampanje i na sam dan izbora. OEBS i ODIHR naveli su u završnom izveštaju da su mnogobrojni nedostaci doveli do nefer uslova, koji su favorizovali vladajuće partije.
ODIHR je primetio stalnu zabrinutost u vezi sa nedostatkom autonomije i efikasnosti u radu REM, zastrašivanjem birača i transparentnosti finansiranja kampanje.
"Nezavisna regulatorna tela, REM i Agencija za borbu protiv korupcije su netransparentne, zakoni, mehanizmi i regulativa o finansiranju kampanje i činjenica da kandidati koriste sopstvene fondove su ili netransparentni, ili ih nema", dodaje se u izveštaju Fridom hausa.
Regulativa o finansiranju kampanje se ne sprovodi, konstatuje Fridom haus i dodaje da je BIRN pisao o tome kako je SNS organizovao hiljade donatora da prekorače legalne limite za lične donacije i da sakriju pravi izvor finansiranja.
"SNS koristi brojne taktike da smanji šanse opozicije na izborima, kao što je biranje vremena izbora, pritisak na nezavisne državne institucije i mobilizacija javnih resursa u kampanje vlasti. SNS je proširio uticaj na medije kroz državna preduzeća i mnoštvo privatnih medija koja zavise od državnog finansiranja i koristi svoj uticaj da pojača svoj položaj i diskredituje rivale. Opozicioni političari su sve više predmet maltreriranja i nasilja prošlih godina", piše u izveštaju.
Fridom haus navodi da je izborna kampanja SNS navodno koristila javne resurse, kao što je javni prevoz njihovih pristalica na mitinge. Lokalni posmatrači prijavili su da su državna preduzeća bila pod pritiskom da podrže SNS.
"Operativci SNS su takođe direktno zastrašivali glasače, dolazili im u kuće i vršili pritisak da se glasa za SNS. Sa druge strane, Rusija je optužena da pokušava da utiče na srpsku politiku kroz državne medije i deo proruskih stranaka, medija i nevladinih organizacija", dodaje se u izveštaju.
U izveštaju o Srbiji navodi se da kritičari Vućića i SNS optužuju da imaju veze sa organizovanim kriminalom i kronizmom - kada se poslovi daju samo saradnicima predsednika i vladajuće stranke. Istrage o korupciji vodi nekoliko tužilaca koji najčešće okrive policiju da nema dovoljno dokaza protiv ministara, piše Fridom haus.
Kako navodi ova nevladina organizacija, poznati su slučajevi Nenada Popovića za sumnjivu privatizaciju, ministra finansija Siniše Malog za navodno pranje novca, bivšeg ministra zdravlja Zlatibora Lončara koji je navodno imao veze sa organizovanom kriminalnom grupom.
U izveštaju Fridom hausa pominje se i slučaj uzbunjivača Aleksandra Obradovića koji je ukazivao na učešće oca ministra Nebojše Stefanovića u trgovanju oružjem.
Vlada je pod kritikama zbog manjka transparentnosti kada su u pitanju veliki infrastrukturni projekti i za tajne koje prate javne tendere.
"Na primer, detalji izgradnje Beograda na vodi, koji je država finansirala, nisu dostupni javnosti", navodi se u izveštaju.
Prema oceni Fridom hausa, medijske slobode ugrožene su pretnjama, tužbama ili krivičnim prijavama protiv novinara, nejasnim medijskim vlasništvom, pritiskom političara na urednike, direktnim pritiskom na novinare i visokim nivoom autocenzure. Dodaje se da vladajuće stranke imaju veliku medijsku zastupljenost na javnim servisima. Peta nacionalna frekvencija na kraju nije dodeljena, zbog čega su dva TV kanala koja nisu dobila licencu, N1 i Nova S održali privremeni protest gašenjem programa.
Fridom haus navodi da neki emiteri u privatnom vlasništvu i tabloidi učestvuju u kampanjama blaćenja opozicije ili suparnika vlasti. Novinari se suočavaju sa fizičkim napadima, klevetama, maltretiranjem na internetu i poreskim inspekcijama. Strane i domaće nevladine organizacije uglavnom rade slobodno, ali one koje zauzmu kritički stav prema vladi, suočavaju se sa pretnjama i maltretiranjem, navodi se u izveštaju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Stojiljković: Imam indicije zašto je Vučić odustao od letnjih izbora
21.06.2026.•
1
"Imam indicije da je Vučić testirao koliko može da obezbedi podršku pritiskom na zaposlene u javnom i u privatnom sektoru, što nije najbolje prošlo, pa nije došlo do ranih julskih izbora", izjavio je Zoran Stojiljković.
Vladimir Đukanović tvrdi da studente obučava neka služba: "Kao što Hamas uči da se lepi Sloboda Palestini"
21.06.2026.•
2
Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović ocenio je večeras da se iz dokumenata studenata "vidi da je to neko obučavao, neka služba".
Vučić: FSB nikad ne bi potpisao lažni izveštaj o zvučnom topu
21.06.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je zahvalio ruskoj FSB što je zajedno sa srpskom službom potvrdila da na protestu u Beogradu 15. marta 2025, nije bio upotrebljen zvučni top.
Udružio se deo proevropske opozicije: Da li je na pomolu koalicija za predstojeće izbore?
21.06.2026.•
17
Stranke SRCE, PSG, SSP i pokret Solidarnost udružile su se pod kapom Evropskog pokreta u Srbiji, u Platformu za evropsku Srbiju.
Podaci ASK: V.d. direktori beogradskih javnih preduzeća imaju duplo veće plate od Vučića
21.06.2026.•
7
Od 15 v.d. direktora javno komunalnih preduzeća u Beogradu samo jedan od njih ima mesečna primanja manja od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koja su 253.656,20 dinara.
Dolazak stranih privatnika u visoko obrazovanje: Vučić će "dati sve od sebe"
21.06.2026.•
23
Dolazak franšiza stranih univerziteta u našu zemlju predsednik Vučić prvi put najavljuje uoči poslednjih parlamentarnih izbora u decembru 2023. godine. Sada poručuje da će to obećanje izgurati po svaku cenu.
Deset miliona evra u subvencijama za hotele u Novom Pazaru, Beogradu i na Zlatiboru
21.06.2026.•
1
Ministarstvo turizma i omladine saopštilo je da će izdvojiti ukupno deset miliona evra u podsticajima za realizaciju tri hotelska projekta u Beogradu, Zlatiboru i Novom Pazaru.
Vuk Jeremić: Ni mrtav se ne vraćam u politiku
21.06.2026.•
20
Bivši političar i diplomata Vuk Jeremić, sada profesor međunarodnih odnosa u Francuskoj i Kini i glavni i odgovorni urednik časopisa Horajzons, izjavio je da se "ni mrtav" ne vraća u politiku.
Кina otvara regionalni savet za promociju međunarodne trgovine u Srbiji
21.06.2026.•
2
U Srbiji će biti otvoreno regionalno predstavništvo Кineskog saveta za promociju međunarodne trgovine (CCPIT), koji okuplja više od 300.000 kompanija, saopštila je Privredna komora Srbije.
Vučić učestalo optužuje Crnu Goru i Hrvatsku za hibridno mešanje: Ovo su mogući razlozi
21.06.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestalo optužuje Crnu Goru i Hrvatsku za hibridni rat protiv Srbije.
Brnabić ponovila optužbe da je "afera zvučni top" izmišljena
21.06.2026.•
18
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ponovila je optužbe da je, afera "zvučni top" izmišljena sa ciljem pritiska na Srbiju.
Produžena Uredba kojom se ograničavaju cene derivata nafte
21.06.2026.•
0
Vlada Srbije produžila je Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte u narednih 60 dana.
Vlast jedno obećava penzionerima, a drugo MMF-u - koga će slagati na kraju
21.06.2026.•
28
Ako je verovati onome što piše u izveštaju MMF-a o trećoj reviziji aranžmana sa Srbijom, vanrednih izdvajanja za penzionere neće biti.
Ubio mladića na plaži u Čačku
21.06.2026.•
1
Čačanska policija uhapsila je O.O. (20) iz Čačka zbog ubistva.
Novo istraživanje Evropske komisije: U Srbiji 40 odsto građana misli da zemlja nikada neće ući u EU
21.06.2026.•
20
Manje od trećine građana Srbije ima pozitivnu sliku o EU, takođe bi manje od trećine glasalo za članstvo u Uniji, a 40 odsto misli da Srbija nikada neće postati članica.
Nakon sukoba u saobraćaju: Pucao na vozača kombija, pa ga kolima jurio, udario - pri tome povređen biciklista
21.06.2026.•
6
Beogradska policija i Interventna jedinica uhapsili su D. D. (56) zbog izazivanja opšte opasnosti i nelegalnog oružja.
Vučić: Naši vozovi moraju da budu tačniji i od nemačkih i od švajcarskih
21.06.2026.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je u Beogradu da je od Kosjerića pa do granice sa Crnom Gorom veoma loše stanje pruge.
Ministar Vujić: Postupak u vezi sa zvučnim topom nije politički motivisan
21.06.2026.•
21
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da postupak koji vodi Više javno tužilaštvo u Beogradu u vezi sa navodima o upotrebi zvučnog topa nije politički motivisan.
Novo upozorenje RHMZ: Danas se u Bačkoj i Banatu očekuju obilniji pljuskovi sa grmljavinom i gradom
21.06.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje za područje Srbije na izražene grmljavinske procese za danas, 21. jun i za sutra, 22. jun.
Komentari 10
Ns
Драган
Boki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar