
Nakon rušenja spomenika kod Lučana: Predloženo formiranje komisije za antifašističko nasleđe
Rušenje spomenika palim borcima u selu Negrišori pokazuje koliko je zanemarena ostavština antifašističke i narodnooslobodilačke borbe iz II svetskog rata, saopštio je pokret Zeleno-levi front.

Foto: FoNet (Nebojša Jovanović)
Oni su predložili formiranje komisije za utvrđivanje odnosa Republike Srbije prema antifašističkom nasleđu.
Izostanak reakcije države na incident u selu Negrišori, gde su kineski graditelji auto-puta, srušili spomenik palim borcima tog kraja u Drugom svetskom ratu, "predstavlja deo jedne šire težnje da se nastavi sa umanjivanjem antifašističkog nasleđa u Srbiji", navodi se u saopštenju.
Ta težnja se pokazala i sa idejom novosadske vlasti o podizanju Spomenika nevinim žrtvama 1944/1945, kao i zapostavljanjem Memorijalnog kompleksa Boško Buha u Jabuci kod Prijepolja.
Đorđe Pavićević iz pokreta Ne davimo Beograd istakao je da je "spomenik uništen jer se naprosto našao na trasi budućeg autoputa, pored toga što je Zavod za zaštitu spomenika zahtevao izmeštanje ovog kompleksa".
"Ni vlasti, ni izvođači radova, nisu se potrudili da to učine i šteta koja je ovim učinjena je, čini se, nepopravljiva. Put u budućnost koji obećava vladajuća stranka i njen predsednik izgleda da podrazumeva rušenje svega što je ideološki neprihvatljivo, makar to bio i spomenik ljudima koji su dali život boreći se za oslobođenje i protiv fašizma", rekao je Pavićević.
Izražavajući solidarnost sa meštanima i porodicama, pokret je zatražio da se "što pre stane sa pogubnim postupanjem spram kulturne baštine, koja svedoči o velikoj antifašističkoj tradiciji naše zemlje".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Mitrović (SSP): Vlada Đura Macuta "u rasulu"
20.09.2025.•
2
Generalni sekretar i narodni poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović izjavio je da je izbor Đura Macuta za premijera "fijasko i za Srpsku naprednu stranku".
U Beogradu napadnuti policijski službenici, jednom slomljena ruka
20.09.2025.•
1
Pripadnici policije u Beogradu, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su A. Č. (25), zbog sumnje da je izvršio krivično delo sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje.
"Nisam Đuro zadovoljan": Predsednik kritikovao premijera, ministri ne rade dovoljno
20.09.2025.•
31
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, obraćajući se premijeru Đuri Macutu, da nije zadovoljan angažovanjem ministara u Vladi Srbije.
Dodik: Protiv Srbije i RS vode se različiti oblici hibridnog rata
20.09.2025.•
7
Bivši predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je "da se protiv Srbije i RS vode različiti oblici hibridnog rata".
Vučić prebrojao ljude na paradi: Prisustvovalo 47.000 građana, protestovalo 237 "onih"
20.09.2025.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je na vojnoj paradi prisustovalo više od 47.000 građana "za razliku od 237 onih" koji ga "kritikuju u pojedinim medijima i na društvenim mrežama".
Predsednik dodelio znamenja: Među odlikovanima su pevačica, voditeljka dnevnika i radnici Zelenila
20.09.2025.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dodelio je u Palati Srbije odlikovanja povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Biljana Đorđević, ZLF: Studentski pokret ignorisao pozive na koordinaciju
20.09.2025.•
15
Poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević izjavila je da ta stranka stalno poziva "na koordinaciju antirežimskog fronta".
Ekonomista o ceni vojne parade: Između 10 i 15 miliona evra
20.09.2025.•
14
Vojna parada će nas koštati između 10 i 15 miliona evra, procenjuje ekonomista Nemanja Šormaz.
Reakcije nakon vojne parade: Pokazivanje mišića ili "labudova pesma"
20.09.2025.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, po završetku vojne parade "Snaga jedinstva", održane ispred Palate Srbija, ocenio da je vojna parada ponos Srbije. Usledile su i reakcije dela stručne javnosti i opozicije.
Šajn: Simpatizer Romske partije pretučen u Nišu zbog podrške studentima u blokadi
20.09.2025.•
2
Predsednik Romske partije Srđan Šajn izjavio je da je simpatizer te partije, Saša Arifović, brutalno pretučen u Nišu zbog, kako je rekao, "otvorene podrške studentima u blokadi".
Ministar pravde u potrazi za balansom: Između slobode mirnog okupljanja i slobode kretanja
20.09.2025.•
1
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da uvođenjem novog krivičnog dela Ugrožavanje javnog saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom, Srbija odgovara na standarde Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Da li bi studenti trebalo da objave bar nekoliko imena sa svoje liste?
20.09.2025.•
41
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Jovo Bakić rekao je da je studentska lista za izbore gotova i pozvao studente da obelodane bar desetak imena, uprkos tome što bi oni, kako je naveo, bili meta režima.
VIDEO: Policija nije dozvolila studentima i građanima koji su im se pridružili da priđu vojnoj paradi
20.09.2025.•
44
Kordoni policije nisu dozvolili studentima i građanima koji su im se pridružili da priđu vojnoj paradi.
VIDEO: Održana vojna parada u Beogradu
20.09.2025.•
42
U Beogradu je održana vojna parada pod nazivom "Snaga jedinstva" sa oko 10.000 učesnika. Završena je padobranskim skokom uz zastave Srbije i Vojske Srbije.
Sud raspisao poternicu za državljanima Kine i Britanije tek 11 dana nakon bekstva
20.09.2025.•
3
Višem sudu u Beogradu bilo je potrebno 11 dana da raspiše poternicu, nakon što su primili obaveštenje da su iz kućnog pritvora pobegli kineski i britanski državljanin koji su uhapšeni po poternici SAD.
Novo zaduživanje države: Kako je modernizacija Poreske uprave poskupela 30 miliona dolara?
20.09.2025.•
11
Vlada Srbije nedavno je usvojila predlog zakona koji predviđa dodatno zaduživanje kod Svetske banke, kako bi se do kraja finansirala modernizacije poreske administracije.
AMSS: Saobraćaj umeren, nema čekanja na granici
20.09.2025.•
0
Saobraćaj u Srbiji je umerenog intenziteta bez vanrednih zastoja i uz dobro prohodnost na svim glavnim putnim pravcima, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Studenti organizuju skup u Beogradu: "Vojska nije privatna i lična, vojska je narodna"
20.09.2025.•
8
Studenti u blokadi objavili su da će danas, kada se u Beogradu održava vojna parada, organizovati "skup podrške onima koji su na prvoj liniji odbrane naše zemlje".
Veći deo Novog Beograda i deo centra grada danas zatvoreni za saobraćaj zbog vojne parade
20.09.2025.•
1
Saobraćaj u većem delu Novog Beograda kao i u pojedinim ulicama u centru grada biće danas obustavljen zbog održavanja vojne parade "Snaga jedinstva 2025", saopštio je gradski Sekretarijat za saobraćaj.
Danas vojna parada na Novom Beogradu
20.09.2025.•
7
Vojna parada pod nazivom "Snaga jedinstva" najavljena je za danas od 11 časova ispred Palate Srbije na Novom Beogradu povodom obeležavanja Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Komentari 1
Vlada
Vežite se tigrovi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar