Švajcarski javni servis: Vučić stvarao prorusko raspoloženje – sad mu je ono problem
Odnosi Srbije i Rusije nikako nisu "bezuslovna ljubav", prenosi švajcarski javni servis SRF. Kako navode, ima naznaka za okretanje leđa Moskvi, ali to neće ići preko noći.
Nedavno se saznalo da projektili srpske proizvodnje završavaju u arsenalu ukrajinske vojske, podseća švajcarski javni servis u analizi o odnosu Srbije i Rusije, prenosi DW.
Zvanični Beograd je naveo da je municija izvezena u Tursku i da Srbija nema ništa sa daljom preprodajom preko Slovačke do Ukrajine. Pa ipak je stvar naišla na nezadovoljstvo u Moskvi.
"Nisu prodali materijal direktno Ukrajini, ali nisu mnogo ni pazili da tamo ne završi", kaže Armina Galijaš, ekspertkinja za Balkan sa Univerziteta u Gracu.
Kako Galijaš kaže, odnosi Srbije i Rusije su više pragmatični: "Oni su na neki način oprezni i nikad sasvim otvoreni. To nije bezuslovna ljubav".
Kako navodi novinar SRF, srpska ljubav prema Rusiji je proteklih godina inscenirana kao "slovensko i pravoslavno bratstvo". Tu su sliku gurali i mediji i političari u Beogradu, zajedno sa antizapadnim stavovima.
"Takav stav pokazuje se i u anketama u kojima većina Srba krivi NATO za rat u Ukrajini. Ipak, Srbija ne podržava Rusiju bezuslovno. Zemlja je više puta osudila rat u Ukrajini i naglasila da ne priznaje ruske aneksije", navodi radio.
Po mišljenju Armine Galijaš, rat ide protiv interesa Srbije: "Pre svega jer se geopolitički mnogo toga menja. Došlo je vreme da se zauzimaju jasni stavovi".
SRF navodi da je postalo sve teže vrdati od Istoka do Zapada, što je bio "centralni element srpske spoljne politike poslednjih godina".
Švajcarski radio primećuje "naznake da bi Srbija mogla da se udalji od Rusije: predsednik Vučić se žalio na ruski uticaj u zemlji i potvrđivao da je Srbija na putu u EU".
"Zamislivo mi je da dođe do raskida sa Rusijom. Ima naznaka za to", kaže Galijaš.
Ali, to neće ići preko noći, dodaje SRF. Ne samo jer je Srbija zavisna od ruskog gasa, već i jer Rusija uživa velike simpatije među srpskim stanovništvom. U tome je veliku ulogu imao i Vučić.
"On je sam stvarao to proputinovsko i prorusko raspoloženje u zemlji. Sad mora sam da vidi kako da se iz toga izvuče", zaključuje Galijaš.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
NUNS: Hitno identifikovati osobu koja preti novinaru Radaku, predsedniku NUNS-a i N1
27.08.2026.•
0
NUNS zahteva od vlasti da hitno identifikuju osobu koja se pod imenom "Nives" oglašava u komentarima ispod tekstova na portalu N1 i preti uredniku Forbsa Srbija Ivanu Radaku, predsedniku NUNS-a Željku Bodrožiću i N1.
Lažni lekari javljaju starijima da im je član porodice povređen i traže hitno novac za operaciju
27.08.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) ponovo je apelovalo na građane da budu oprezni i ne nasedaju na pokušaje prevare u kojima se izvršioci lažno predstavljaju kao lekari.
Uhapšena tri hakera iz "INF grupe": Na meti RFZO, FSS, hrvatsko Ministarstvo rada i brojne kompanije
27.08.2026.•
0
Policija u Beogradu i Zaječaru, identifikovala je i uhapsila tri pripadnika hakerske grupe "INF Grupa", koja se dovodi u vezu sa velikim brojem "visokoprofilnih ucenjivačkih softvera" "ransomware" i drugih sajber napada.
Forbs: Telekom Srbija potvrdio da preuzima televiziju UNA
27.08.2026.•
1
Telekom Srbija potvrdio je da preuzima televiziju UNA, piše danas Forbs Srbija.
RHMZ izdao upozorenje za Deliblatsku pešaru: Nepovoljni meteorološki uslovi za širenje požara
27.08.2026.•
0
RHMZ izdao je meteorološko upozorenje za područje Deliblatske peščare, ističući da će u petak i subotu meteorološki uslovi biti veoma nepovoljni sa aspekta nastanka i naročito brzog širenja požara na otvorenom.
Treća konstitutivna sednica REM-a 1. septembra
27.08.2026.•
0
Treća konstitutivna sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) biće održana 1. septembra 2026, najavilo je danas to regulatorno telo.
Vlada Srbije usvojila Program zaštite prirode do 2031. godine
27.08.2026.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas Program zaštite prirode za period 2026-2031. godine.
Umro Ratko Mladić
27.08.2026.•
33
Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske osuđen za ratne zločine, preminuo je u 84. godini, u zatvoru u Sheveningenu.
Uklonjeno 54.000 mina i drugih ostataka rata u projektima deminiranja u Srbiji
27.08.2026.•
0
Direktor Centra za razminiranje Srbije Bojan Glamočlija izjavio je danas da je ta institucija do sada sprovela 299 projekata deminiranja.
Prevoznici najavili blokade graničnih prelaza
27.08.2026.•
6
Udruženje prevoznika Međunarodni transport najavilo je danas blokade graničnih prelaza prema EU, čemu će 31. avgusta prethoditi mirno okupljanje ispred sedišta Delegacije EU u Beogradu.
VIDEO: Državljanin Srbije među nestalima u poplavi u Nepalu
27.08.2026.•
2
Jedan državljanin Srbije nalazi se među stranim turistima koji se vode kao nestali posle smrtonosne bujične poplave koja je u sredu pogodila Nepal, saopštila je turistička organizacija te zemlje.
Republički geodetski zavod pokreće inicijativu "Partnerstvo za građane": Nema više pogrešnih šaltera
27.08.2026.•
17
Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da u saradnji sa gradovima i opštinama širom Srbije pokreće nacionalnu inicijativu "Partnerstvo za građane" kako bi katastar bio dostupniji građanima.
Branko Ružić u subotu možda bude izbačen iz SPS-a
27.08.2026.•
44
Funkcioner Socijalističke partije Srbije (SPS) Branko Ružić mogao bi da bude isključen iz stranke, a u subotu se donosi konačna odluka.
Požari u Srbiji: Vatra na 12 lokacija, u Deliblatskoj peščari situacija stabilna
27.08.2026.•
1
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je da je na teritoriji Srbije aktivno 12 požara, a najizazovnija situacija je i dalje u Deliblatskoj peščari, iako je sada mirna.
Trgovci od septembra moraju da objavljuju onlajn cenovnike - ali ne svi i samo za određene proizvode
27.08.2026.•
9
Veliki trgovci u Srbiji od 1. septembra imaće obavezu da objavljuju digitalne cenovnike. Cilj je da potrošačima cene budu dostupnije i da mogu lakše da ih upoređuju pre kupovine.
U Kraljevu Dan žalosti zbog pogibije petogodišnje devojčice
27.08.2026.•
2
U Kraljevu je danas Dan žalosti zbog pogibije petogodišnje devojčice u saobraćajnoj nesreći.
Menjanje Ustava da bi Vučić ponovo bio predsednik: Šala Ane Brnabić ili prava namera vlasti?
27.08.2026.•
26
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka SNS Ana Brnabić je nedavno iznela ideju da se Ustav Srbije promeni kako bi se Aleksandru Vučiću omogućilo da se ponovo kandiduje za funkciju predsednika Republike.
Ako vozite kroz Beograd, da znate: Postavljen novi sistem od 30 saobraćajnih kamera
27.08.2026.•
9
Novi sistem od 30 saobraćajnih kamera, preko kojih će se beležiti saobraćajni prekršaji, poput korišćenja mobilnog telefona tokom vožnje i prekoračenja brzine, postavljen je u Beogradu.
Komentari 26
Новосађанин
Љубав народа Србије према Русији може да смета само ономе ко хоће да уведе санкције Русији противно вољи народа.
Ssy
Kira
U početku je širio zenice na pomen Rusija, a kad mu se novčanik podebljao, bržebolje se okrenuo zapadu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar