Porfirije u Uskršnjoj poslanici: Otuđenje Kosova od Srbije neprihvatljivo, sačuvati ćirilicu
Poglavar SPC patrijarh Porfirije poručio je u Uskršnjoj poslanici da je otuđenje Kosova od države Srbije neprihvatljivo i da se Crkva zalaže za zajednički život sa kosovsko-metohijskim Albancima.
Foto: Beta/AP (Darko Vojinović)
"I kao što su nas snaga vere i molitve naših pravednih predaka i otaca provele kroz tesnace istorije, tako je potrebno da i danas, u svim pregnućima, poslušamo glas Crkve, glas Gospodnji: ujedinimo i umnogostručimo molitve za mir, za očuvanje Kosova i Metohije u Srbiji, za očuvanje naših svetinja. Ujedinimo i umnogostručimo svoje molitve za život u miru našeg naroda svuda, da se naša ili bilo čija stradanja ne ponove", istakao je patrijarh Porfirije.
Dodao je "da je molitva verujućeg naroda za mir, molitva Crkve za mir, jača od svakog oružja".
"Arhijereji i verni narod SPC, čije prvo ime jeste Pećka patrijaršija, čvrsto i nepromenljivo su na stanovištu da je otuđenje Kosova i Metohije od države Srbije, posredno ili neposredno, de fakto ili de jure, neprihvatljivo", istakao je patrijarh Porfirije.
On je naveo da se SPC "moli Spasitelju i zalaže za zajednički život, u međusobnom poštovanju i razumevanju sa kosovsko-metohijskim Albancima, jer ako u našim dušama ima mesta i za jedne i za druge, biće i na Kosovu i Metohiji mesta za sve".
"Znamo i to da u našem narodu i danas ima dovoljno vere, dovoljno molitve i pravednosti, da sačuva i nas i sve oko nas i u vremenima koja dolaze", naveo je patrijarh Porfirije.
On je naglasio i da se SPC moli i za "mir u Ukrajini, za prestanak stradanja i sukobljavanja jednoverne i jednokrvne braće, da neprijateljstvo i mržnju zamene prijateljstvo i ljubav".
"Danas se Vaskrslom Gospodu posebno molimo za Ukrajinsku pravoslavnu crkvu, njenu jerarhiju i njen verni narod, koji su izloženi nepravdi, nasilju i progonu", rekao je patrijarh Porfirije u Uskršnjoj poslanici.
On je "posebno pozvao na očuvanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma na kojima je izgrađena srpska kultura".
"Apelujemo da se normira upotreba ćiriličnog pisma u javnom prostoru, kao i da se obustavi nasilje nad srpskim jezikom i ukinu odredbe zakonâ koji to nasilje nameću, naročito kroz protivustavni zakon koji nameće takozvani rodno osetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice kao bogoustanovljenih svetinja i prirodnih oblika čovekovog ličnog i sabornog života", poručio je patrijarh Porfirije.
Kako je naveo, "na jevanđelskim temeljima smo gradili i izgradili svoj način života, svoj etos, svoj sistem vrednosti, u kome su brak i porodica, zasnovani na ljubavi prema Bogu i na međusobnoj ljubavi, pretpostavka sklada u životu naroda, društva i države".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci
23.07.2026.•
0
Tužilački savet Kosova potvrdio je da priprema konkurs za zapošljavanje tužilaca iz redova srpske zajednice.
Kamioni na granicama čekaju do četiri sata
23.07.2026.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema dužih zadržavanja za putničke automobile, dok kamioni čekaju do četiri sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
SNS pred izbore menja računicu: Hoće li biti novih imena na listi?
23.07.2026.•
0
Lista SNS se od 2020. pravi po principu - "sigurni pritiskači dugmeta", a ne na osnovu znanja, političke pismenosti, prepoznatljivosti.
Lažna evropska dokumenta prodavali za do 15.000 evra osobama s međunarodnih poternica
23.07.2026.•
0
Tri osobe su uhapšene danas na Kosovu zbog sumnje da su falsifikovale dokumenta više evropskih država i davale ih osobama sa međunarodnim poternicama, saopštilo je Osnovno tužilaštvo u Prištini.
Kfor najavio postepeno smanjenje broja vojnika na Kosovu
23.07.2026.•
0
Komandant Kfora Ozkan Ulutaš saopštio je da će NATO kao rezultat kontinuiranog poboljšanja bezbednosti na Kosovu optimizovati broj vojnika Kfora i postepeno ga smanjivati naredne godine.
Glamočić: Afrička kuga svinja ne može biti iskorenjena, cilj je držati je pod kontrolom
23.07.2026.•
0
Operativni štab za koordinaciju aktivnosti na sprečavanju pojave, ranom otkrivanju, suzbijanju i iskorenjivanju afričke kuge svinja je doneo niz zaključaka kojima se dodatno jača sistem upravljanja kriznom situacijom.
Uplatio 121.000 dinara za dva telefona, a prodavac mu se više nije javljao
23.07.2026.•
1
Protiv K. S. (32) iz Pančeva biće podneta krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično delo prevara putem prodaje na internetu.
Direktoru RTV Podgorica Vladimiru Otaševiću zabranjen ulazak u Srbiju
23.07.2026.•
1
Direktoru Radio-televizije Podgorica Vladimiru Otaševiću zabranjen je ulazak u Srbiju, sat vremena iza ponoći na graničnom prelazu Gostun, navodi danas Radio-televiziji Crne Gore.
Premijer Češke: Srbija treba da bude deo EU i Šengena, ako nekome smeta - neka to kaže
23.07.2026.•
6
Premijer Češke Andrej Babiš izjavio je danas u Beogradu da Srbija pripada Šengen zoni i Evropskoj uniji (EU), ali da bi Unija trebalo otvoreno da kaže ako joj neki kanditat za članstvo "smeta" u procesu proširenja.
Vučić predizborno najavio subvencije za one koji se vrate u Srbiju: "Besramno vređanje inteligencije"
23.07.2026.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će država davati subvencije građanima koji se vrate iz inostranstva.
Skulptura Terazija koštala oko 100.000 evra: "Grad nije dao ni dinar"
23.07.2026.•
4
Skulptura terazija postavljena na kružnom toku na Terazijama koštala je oko 100.000 evra, rekao je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
Olivera Zekić: Savet REM-a može da usvaja odluke i bez predsednika
23.07.2026.•
3
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da Savet REM-a može usvajati odluke i dok sednicama predsedava najstariji član, u ovom slučaju Dubravka Valić Nedelјković.
"Svoj na svome": RGZ počeo da objavljuje dnevnu statistiku obrade predmeta
23.07.2026.•
1
Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da je započeo objavljivanje dnevne statistike upisa vlasništva na nepokretnostima u kastar u kviru zakona "Svoj na svome".
Vučić ponovo licitira terminima za izbore: Parlamentarni u oktobru ili novembru, predsednički nešto kasnije
23.07.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je "za očekivati" da vanredni parlamentarni izbori budu održani u oktobru ili novembru.
Objavljeno kako se tačno formira Studentska lista: Poznati detalji - 80 plenuma, 250 mesta, veto...
23.07.2026.•
34
Proces formiranja Studentske liste trenutno je u toku, a u njega je uključeno više od 80 plenuma širom Srbije.
Transparentnost Srbija: Portal "Ko si, bre, ti" - to je posao tužilaštva, ne Vučića
23.07.2026.•
1
Portal "Ko si, bre, ti" radi već dve nedelje, a još se ne zna pravni osnov njegovog funkcionisanja, niti način na koji se postupa po prijavama građana.
Usvojena uredba o turističkim vaučerima za odmor u Srbiji: Objavljeno ko će imati prava na njih
23.07.2026.•
2
Uredba koja se odnosi na besplatne vaučere za odmor u Srbiji usvojena je na sednici Vlade Srbije.
Studenti rekli da obučavaju 15.000 kontrolora za izbore: "To nije dovoljno za efikasnu kontrolu"
23.07.2026.•
4
Član Gradske izborne komisije Zoran Alimpić ocenio je da 15.000 kontrolora nije dovoljno za efikasnu kontrolu izbora, navodeći da taj broj pokriva tek prošireni sastav biračkih odbora.
Komentari 28
Vazd
Da, zanimljivo je sta je u Crnoj Gori uradjeno od 2004. do 2020., bukvalno su obrnuli drzavu i narod naopacke, Crkva se nije bunila, kako su dirnuli u njihovu imovinu, odmah skacu, jeste malo bezveze, trebali su mnogo ranije da reaguju, mozda se nista u Crnoj Gori ne bi desilo u ovolikoj meri.
A za samu cirilicu smo i sami krivi, Grci imaju svoj alfabet i ne koriste latinicu, Makedonci isto, Bugari i slicno, samo smo mi prihvatili latinicu, koja je da budemo iskreni dosta nesavrsenija od cirilice za zapisivanje naseg jezika.
Nazalost, evo i ja moj komentar pisem na latinici, tehnologija je odbacila cirilicu u potpunosti, svi nasi elektronski mediji, medijumi i portali su iskljucivo na latinici, a sam razlog je LENJOST.
Kada se kaze SRPSKA TASTATURA, svi prvo pomislimo na LATINICNU sa š, č, ć i ostalim slovima, a gde ste videli tastaturu sa cirilicnim slovima ugraviranim?
Latinica u opstoj upotrebi u srpskom jeziku uopste nema utemeljenje niti potrebu, zasto da koristimo dva pisma?
XY
Alex
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar