Novi ministri i stari biznisi: Čime su se ranije bavili članovi Vlade Srbije, a neki i dalje
Petoro članova aktuelne vlade, pre nego što su postali ministri, imali su vlasničke udele u različitim preduzećima.
Firme su bile registrovane za razne delatnosti - od savetodavnih, pa do "postavljanja vodovodnih, kanalizacionih, grejnih i klimatizacionih sistema", piše N1 Beograd.
Siniša Mali, Bratislav Gašić, Tomislav Momirović, Novica Tončev i Marko Blagojević u svojim imovinskim kartama dostupnim u registrima Agencije za sprečavanje korupcije imaju navedene i udele u firmama u periodu pre nego što su postali funkcioneri Vlade Srbije.
Ministar finansija Siniša Mali
Siniša Mali u više sastava Vlade Srbije bio je stoprocentni vlasnik preduzeća Oli consulting d.o.o.
Firma je registrovana za pretežnu delatnost "konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem", a sada je u stoprocentnom vlasništvu Vladimira Kerkeza.
Registracija promene vlasničkog udela upisana je u Agenciju za privredne registre 8. maja 2014. godine, kada je 100 odsto vlasništva sa imena Siniše Malog, preregistrovana na Vladimira Kerkeza.
Poslednji dostupni finansijski izveštaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 697.000 dinara.
Firma spada u mikro preduzeća i ima – jednog zaposlenog.
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić
Bratislav Gašić bio je, prema podacima APR, do sredine novembra 2018. godine stoprocentni vlasnik Preduzeća za proizvodnju, promet i usluge SACO d.o.o. Kruševac.
Firma je registrovana za pretežnu delatnost "prerada čaja i kafe".
Kao jedini vlasnik naveden je Vladan Gašić.
U Registar privrednih subjekata APR ugovor o prenosu upravljačkih prava u ovom preduzeću sa Bratislava Gašića na Dejana Miladinovića iz Beograda, registrovan je u martu 2014. godine.
"Ovaj ugovor o prenosu upravljačkih prava važi do prestanka javne funkcije prenosioca", navodi se u zabeležbi Registra.
U novembru 2022. godine, iz Registra APR su izbrisani ogranci ovog preduzeća – ukupno četiri: poslovna jedinica SACO-SECURITY (pretežna delatnost: 8020 – Usluge sistema obezbeđenja), poslovna jedinica ŠPEDICIJA SACO (pretežna delatnost: 5229 – Ostale prateće delatnosti u saobraćaju), poslovna jedinica SACO COCA COLA (pretežna delatnost: 4634 – Trgovina na veliko pićima), poslovna jedinica SACO-PETROL (pretežna delatnost: 4730 – Trgovina na malo motornim gorivima u specijalizovanim prodavnicama).
Sa Bratislava Gašića stoprocentno vlasništvo u preduzeću SACO preneto je na Vladana Gašića u novembru 2018. godine.
Poslednji dostupni finansijski izveštaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 1.375.000 dinara.
Preduzeće je kategorisano kao mikro preduzeće sa – nula zaposlenih.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović
Tomislav Momirović bio je, do aprila 2021. godine, suvlasnik preduzeća Milto d.o.o.
Imao je udeo od 25 odsto.
Firma je registrovana za pretežnu delatnost "Postavljanje vodovodnih, kanalizacionih, grejnih i klimatizacionih sistema".
Prošle godine, 28. aprila Momirović je izašao iz suvlasništva u ovoj firmi, a prethodno je 19. novembra 2020. godine u Registar APR upisan Ugovor o prenosu upravljačkih prava zaključen 19. novembra 2020. godine između Tomislava Momirovića kao prenosioca prava i Milenka Petrovića kao sticaoca prava, "kojim prenosilac, kao vlasnik 25 odsto udela u privrednom društvu MILTO d.o.o. Beograd-Stari Grad prenosi svoje upravljačko pravo na sticaoca do prestanka vršenja javne funkcije".
Poslednji dostupni finansijski izveštaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 6.247.000 dinara.
Preduzeće je kategorisano kao mikro preduzeće sa petoro zaposlenih.
Ministar za javna ulaganja Marko Blagojević
Marko Blagojević bio je suvlasnik 50 odsto firme "Cesid facts & figures d.o.o." Beograd i 50 odsto firme Cesid d.o.o.
Firma "Cesid facts & figures doo" Beograd je u likvidaciji od 6. septembra 2019. godine.
Obe firme registrovane su za delatnost – "istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja".
Blagojević je i dalje suvlasnik društva sa ograničenom odgovornošću Cesid, ali od 26. juna 2014. nema upravljačkih prava u njoj.
U APR je tada upisana zabeležba o ugovoru o prenosu upravljačkih prava u Cesid d.o.o. koji je Blagojević sklopio sa suvlasnikom firme Đorđem Vukovićem.
Blagojević je time preneo upravljačka prava na Vukovića, a zbog izbora na funkionersku poziciju direktora Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja u tom periodu.
Ministar je tada bio vlasnik trećine firme (vlasnik polovine firme postao je kasnije 29. marta 2019. godine, kada je sa Vukovićem podelio udeo Zorana Lučića koji je izašao iz vlasništva Cesida).
Cesid d.o.o. je mikro preduzeće, sa petoro zaposlenih, a prema poslednjim dostupnim podacima iz završnih računa za 2021. godinu, poslovao je sa dobitkom od 326.000 dinara.
Ministar bez portfelja Novica Tončev
Novica Tončev je i dalje stoprocentni vlasnik Građevinskog preduzeća "Tončev gradnja" d.o.o. iz Surdulice.
U registru Agencije za sprečavanje korupcije, u izveštaju za 2012. godinu, navodi se i da je Novica Tončev bio stoprocentni vlasnik firme "Ton" – BaugmbH. Uz to se navodi samo i da je ukupna nominalna vrednost 35.000 evra.
"Tončev gradnja" registrovana je za pretežnu delatnost – "izgradnja stambenih i nestambenih zgrada".
U junu 2014. godine u Registar APR je upisana zabeležba kojom Tončev prenosi pravo upravljanja i pravo nadzora u ovoj firmi na Dejana Petkovića iz Surdulice – do prestanka javne funkcije osnivača.
Preduzeće ima i jedan ogranak – Tončev gradnja ogranak New City rentakar, registrovan za delatnost "iznajmljivanje i lizing automobila i lakih motornih vozila".
Prema završnim računima za 2021. godinu, ovo građevinsko preduzeće poslovalo je sa dobiti od 24.845.000 dinara.
Preduzeće je srednje veličine i zapošljava 104 radnika.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ivanka Popović: Vlast pokušava da diskredituje Univerzitet u Beogradu
16.08.2026.•
1
Nekadašnja rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ocenila je da vlast pokušava da diskredituje taj Univerzitet.
Politikolog Vujo Ilić: Birači su polarizovani i neće se predomisliti
16.08.2026.•
8
"Neobično je žilava podrška Studentskoj listi i bilo bi iznenađenje da se bilo koji birač predomisli jer mu se ne sviđa ovaj ili onaj kandidat", kaže politikolog Vujo Ilić.
Na granici sa Mađarskom automobili čekaju sat vremena
16.08.2026.•
0
Automobili čekaju za izlaz iz zemlje na graničnim prelazima Horgoš i Horgoš 2 po sat vremena, podaci su granične policije koje prenosi Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Odbrana struke: Da li sudije i tužioci postaju mete zato što primenjuju zakon i odbijaju da ćute?
16.08.2026.•
1
"Odbrana struke" ocenjuje da paljenje vozila valjevskog tužioca Vukašina Vujičića ne sme da se prećuti jer predstavlja ozbiljan napad na nosioca pravosudne funkcije, na pravosuđe i na vladavinu prava.
Vučić: Iza pada na Šangajskoj listi su oni koji žele slom države
16.08.2026.•
43
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da iza ovogodišnjeg pada beogradskog Univerzieta na Šangajskoj listi stoje "oni koji žele slom države".
Urednik filmskog programa RTS-a podneo ostavku
16.08.2026.•
11
Odgovorni urednik filmskog i stranog serijskog programa Radio-televizije Srbije (RTS) Nikola Popević najavio je povlačenje sa te pozicije.
"Parapolicija sastavljena od lojalista i kriminalaca": Ko čini "jedinicu" koja napada kritičare vlasti?
16.08.2026.•
3
Reditelja i profesora na Fakultetu dramskih umetnosti Stevana Filipovića nedavno je, kako je objavio na Instagramu, pretukla grupa muškaraca za koje je rekao da su "plaćenici vladajuće partije".
Zapaljeno vozilo valjevskog tužioca Vukašina Vujičića
16.08.2026.•
7
Vozilo valjevskog tužioca Vukašina Vujičića protekle noći poliveno je zapaljivom tečnošću i zapaljeno.
Seničić: Srpski turisti ne mogu automatski da otkažu aranžman ili traže povrat novca zbog požara
16.08.2026.•
8
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da turisti zbog požara na određenim destinacijama ne mogu automatski da otkažu aranžman i zahtevaju povraćaj novca.
Mađarski politikolog: Srpskoj opoziciji potreban Petar Srbin
16.08.2026.•
15
Ideologija srpskog studentskog pokreta donekle podseća na ideologiju mađarske demokratske opozicije iz osamdesetih godina.
Glamočić: Poljoprivrednici koji protestuju zbog cene suncokreta to rade zbog političke samopromocije
16.08.2026.•
14
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kritikovao je danas poljoprivrednike koji protestuju i traže da otkupna cena suncokreta bude najmanje 70 dinara rekavši da su njihovi skupovi "politički motivisani".
Požar kod Bovanskog jezera još nije pod kontrolom, ali se ne širi i ne ugrožava selo Mozgovo
16.08.2026.•
0
Požar koji je u subotu zahvatio šumu i tri vikendice kod Bovanskog jezera ne širi se i ne ugrožava selo Mozgovo, izjavio je načelnik Uprave za vanredne situacije u Nišu Srđan Mitrović.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili tri bronzane medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz informatike
16.08.2026.•
6
Srednjoškolci iz Srbije osvojili su tri bronzane medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz informatike u Uzbekistanu.
Požar u Deliblatskoj peščari pod kontrolom, na Stolovima vatra još nije lokalizovana
16.08.2026.•
2
Visoke temperature i suva vegetacija i dalje stvaraju ozbiljan rizik od izbijanja i širenja požara širom Srbije.
Ministarka Lazarević: Krajem avgusta otvaranje fabrike humanoidnih robota u Šapcu
16.08.2026.•
19
Kineska kompanija Agibot u prvih šest meseci ove godine isporučila je oko 8.400 humanoidnih robota, što je 562 odsto više nego u istom periodu prošle godine, i time dostigla 44 odsto globalnog tržišta.
Nova pravila za dronove u Srbiji: Biće zabranjeni letovi uz auto-puteve, granicu...
16.08.2026.•
11
Vlada Srbije donela je uredbu o geografskim zonama za sisteme bespilotnih vazduhoplova, kojom se utvrđuju geografske zone u Srbiji za sisteme bespilotnih letelica, kao i uslovi za odvijanje operacija u tim zonama.
Dve naučne organizacije sklopile sporazum: Ambicija da Srbija do 2033. dobije polarnu stanicu na Antarktiku
16.08.2026.•
13
Udruženje "Milutin Milanković" saopštilo je da su ove nedelje sa Srpskim polarnim naučno-istraživački centrom "Polar Srbija" potpisali Sporazum o naučnoj, stručnoj, programskoj i projektnoj saradnji.
Zašto su rektor i prorektori Beogradskog univerziteta ostali bez funkcija u državnim institucijama?
15.08.2026.•
21
Prijavljivali su ih i saslušavali za navodnu zloupotrebu službenog položaja, optuživali da su glavni organizatori blokada visokoškolskih ustanova, jurili po ulicama, a sada su na red došle i smene.
Komentari 6
Pera
xqt
Dudule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar