Advokat: Rudari upozoravali na metan u jami Soko, nesreća je mogla biti izbegnuta
Advokat porodica rudara nastradalih u rudniku "Soko" Bratislav Stojanović izjavio je danas da su rudari upozoravali na metan i da je nesreća mogla biti izbegnuta.
Foto: Pixabay
Stojanović je naveo danas da su sedmorica rudara koji su preživeli nesreću, na saslušanju u Osnovnom javnom tužilaštvu u Aleksincu proteklih dana posvedočili da je koncentracija metana u jami bila povišena u noći 1. aprila prošle godine kada se tragedija dogodila, ali i danima pre.
"Rudari su posvedočili da je zbog povećanih koncentracija metana rukovodstvo reagovalo tako što je u svakoj smeni u jami bio uvek neko od rukovodioca ko je kontrolisao koncentraciju metana. Rudarski inženjer je, prema rečima rudara, bio dežuran u noći kada se nesreća dogodila i kada je koncentracija metana u jami bila ogromna, ali nije reagovao", kazao je Stojanović.
Prema njegovim rečima, u noći između 31. marta i 1. aprila 2022, koncentracije metana bile su povećane od dva sata iza ponoći do 4.20, kada se nesreća dogodila.
"Rudari su to videli na meračima koje su nosili na opasačima, a videli su to i po mašinama koje su se nalazile u jami. Mašine su podešene da se automatski isključuju čim koncentracija metana u jami pređe jedan odsto, da rad statora i rotora ne bi izazvao varničenje i paljenje tog lako zapaljivog gasa", objasnio je Stojanović.
On je istakao da je među onima koji su svedočili bio i rudar koji se u jami nalazio na prvom udaru metana i imao je veliku sreću i preživeo je.
"Rudari su posvedočili da su dežurnog inženjera te noći upozorili na povišene koncentracije metana, ali da nije reagovao. Da je bilo obrnuto, da je zabranio rad i da je naložio da svi rudari izađu iz jame, ne bi došlo do nesreće", izjavio je Stojanović.
On je kazao da je za jun u Osnovnom tužilaštvu u Aleksincu zakazano saslušanje preostalih 11 rudara od ukupno 18, koji su preživeli nesreću i bili lakše ili teže povređeni.
Stojanović je rekao da se tužilaštvo još nije izjasnilo o njegovom predlogu da bivša ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović bude jedan od svedoka.
"Ona je u jednom intervjuu sama predložila da bude saslušana kako bi pred tužilaštvom govorila o nepravilnostima u radu uočenim u rudniku 'Soko' pre rudarske nesreće, o tome da li su pre nesreće primećene veća koncentracija metana u tom rudniku, kao i o propustima 14 osumnjičenih lica zbog kojih je odlučila da protiv njih podnese krivičnu prijavu", kazao je Stojanović.
Prema njegovim rečima, saslušanje bivše ministarke možda neće biti ni potrebno, ukoliko se nakon saslušanja preživelih rudara stvore uslovi za podizanje optužnog akta.
"Reakciju tužilaštva u Aleksincu svakako očekujemo, ali ne pre septembra, pošto tek predstoji svedočenje još 11 rudara. Nakon ranijih ukidanja rešenja o odbacivanju krivične prijave, smatramo da tužilaštvo sada radi korektno svoj posao, profesionalno i savesno", rekao je Stojanović.
On je istakao da porodice insistiraju na utvrđivanju svih okolnosti koje su dovele do nesreće, ne da bi se rudnik "Soko" zatvorio, već da bi sprečile takve nesreće i popravili uslovi rada u rudnicima.
Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je januara ove godine donelo rešenje u kome je navedeno da je "nakon sprovedenih dokaznih radnji, a imajući u vidu i ranije obavljena veštačenja" odbačena krivična prijava Ministarstva rudarstva i energetike protiv 14 lica, zbog krivičnog dela teško delo protiv opšte sigurnosti.
Aleksinačko tužilaštvo je jula prošle godine takođe donelo odluku da "nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo kog lica, jer u radnjama bilo kog lica nisu ostvarena obeležja nekog od krivičnih dela za koje se goni po službenoj dužnosti".
U nesreći u rudniku "Soko" kod Sokobanje nastradali su rudari Nenad Trivunac, Bratislav Živković, Branko Čokorilo, Branislav Zlatanović, Radovan Grujić, Darko Zlatković i Petar Petrović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sedmoro povređenih u sudaru četiri automobila kod Novog Pazara
01.05.2026.•
0
Sedam osoba povređeno je oko 19 časova u udesu na putu Raška-Novi Pazar kod mesta Panojeviće.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo udarnički
01.05.2026.•
16
Za kvizadžiju nema odmora. Svakog dana 021.rs kviz je pred vama.
Đurica: Neizvesno da li Srbija trajno ostaje bez 1,5 milijardi evra
01.05.2026.•
10
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica kaže da je bolje sačekati zvaničnu odluku EK da bi se videlo da li će Srbija u potpunosti ostati bez preko 1,5 milijardi evra.
"Bolje izgubiti pola sata nego da ne stignete uopšte": Stručnjak o opasnom trendu vožnje u kontrasmeru
01.05.2026.•
5
Sve učestaliji slučajevi ulaska vozila u suprotan smer na putevima u Srbiji više nisu izolovani incidenti, već ukazuju na zabrinjavajući trend, ocenjuje saobraćajni inženjer Ivan Banković.
CIK usvojio plan aktivnosti za vanredne parlamentarne izbore na Kosovu
01.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) je na današnjoj sednici donela odluku o određivanju rokova i usvojio plan aktivnosti za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora.
Strane investicije pod lupom: Dolazak zbog profita, zatvaraju fabrike čim se uslovi promene
01.05.2026.•
11
Nakon zatvaranja fabrike "Leoni" u Malošištu, gde je oko 2.000 radnika ostalo bez posla, ponovo se otvara pitanje stabilnosti radnih mesta u industrijama koje zavise od stranih investicija i državnih subvencija.
Ekonomski položaj novinara nikad lošiji u Srbiji: "Javnost želi da mi opstanemo"
01.05.2026.•
4
Ekonomski položaj novinara i medijskih radnika u Srbiji je i dalje ozbiljan problem, pokazuje analiza istraživanja koje je sproveo Sindikat "Nezavisnost".
Monarhisti traže novog Koštunicu, kažu da rektor Đokić nije rešenje
01.05.2026.•
28
Savez pod nazivom Monarhisti - Pokret za Kraljevinu Srbiju poručio je da je za pobedu na predsedničkim izborima, antirežimskim snagama potreban kandidat "profila" Vojislava Koštunice.
Tri osobe uhapšene zbog planiranja ubistva
01.05.2026.•
1
Policija u Beogradu sprečila je ubistvo uhapsivši tri osobe, među kojima je i jedna maloletna.
Šešelj: Vučić se potpuno vratio na "patriotske pozicije"
01.05.2026.•
51
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj kaže da se Aleksandar Vučić "potpuno vratio na patriotske pozicije".
Sindikat: Hteli smo pred Vladu, ali Đura verovatno negde nešto roštilja
01.05.2026.•
2
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) poručio je, sa skupa kojim je obeležio praznik rada 1. maj, da svoju borbenost podiže na viši nivo i ako bude trebalo biće vrlo brzo na ulici da bi se borio za bolju Srbiju.
Najave izbora bez datuma: Izviđačka misija vlasti
01.05.2026.•
12
Najave skupova vlasti i studenata, kao i ranija nabavka izbornog materijala od strane RIK-a mogu biti nagoveštaj letnjih izbora.
Milivojević: Vučić je Srbiji uskratio milijarde evra
01.05.2026.•
27
Srbija je ostala bez isplata iz evropskog Plana rasta jer više ni evropski zvaničnici ne mogu da ignorišu da je Vučićev režim anticivilizacijski, kaže lider Demokratske stranke Srđan Milivojević.
Odbrana traži oslobađanje Mladića iz humanitarnih razloga
01.05.2026.•
6
Odbrana Ratka Mladića podnela je Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MICT) urgentnu molbu za privremeno oslobađanje ili uslovno rano puštanje na slobodu.
Uhapšen vozač "poršea" koji se zakucao u trafiku, radnica teško povređena
01.05.2026.•
14
Četrdesettrogodišnji vozač "poršea" uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Tomanović: Nema tog režima koji može da nadvlada studente
01.05.2026.•
15
"Nema tog režima koji može da nadvlada svoje studente", kaže advokat Zdenko Tomanović koji je mesecima na meti prorežimskih medija.
Marta Kos: Zaustavljena finansijska pomoć Srbiji
01.05.2026.•
164
Evropska komesarka za proširenje izjavila je da su isplate iz Plana rasta EU za Srbiju za sada zaustavljene.
Vučić: Studenti ne mogu da se uzdrže od siledžijstva kad vide SNS štandove
30.04.2026.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da studenti ne mogu da se uzdrže od "siledžijstva kada na ulici vide štandove Srpske napredne stranke (SNS)".
Savet za štampu odbio žalbu Macuta: KRIK nije prekršio Kodeks
30.04.2026.•
4
Komisija Saveta za štampu odlučila je danas da portal KRIK nije prekršio Kodeks novinara Srbije u slučaju teksta o imovini premijera Srbije Đura Macuta.
Pokrenut portal za nadzor javnih nabavki: Preko milion ugovora vrednosti četiri triliona dostupno svima
30.04.2026.•
3
"Otvorene nabavke", platforma koja građanima, novinarima i istraživačima omogućava besplatan i jednostavan uvid u tokove javnog novca pokrenuta je danas.
Komentari 4
8 rudara poginulo
посматрач
B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar