Oboleli od melanoma u Srbiji nemaju adekvatne terapije koje postoje u regionu
U Srbiji oboleli od melanoma nemaju adekvatne terapije koje postoje u regionu, ukazao je predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma Savo Pilipović.
Foto: Pixabay
On je rekao da se broj pacijenata obolelih od ove bolesti svake godine povećava i apelovao na Ministarstvo zdravlja i Republički fond za zdravstveno osiguranje da obezbede sve potrebne terapije za ove pacijente.
Na tribinu u Zemunu posvećenoj Mesecu borbe protiv melanoma, govorilo se o terapijama koje postoje u Srbiji i onima koje bi trebalo dodatno uvesti, neophodnosti zaštite od sunca tokom letnjih meseci, kao i o značaju ukidanja solarijuma.
Cilj ovogodišnje kampanje je podizanje svesti u javnosti o važnosti ranog otkrivanja i adekvatnog lečenja ove bolesti, ali i pridržavanja životnih navika koje mogu značajno umanjiti rizik od obolevanja.
Edukativne tribine i ulične manifestacije posvećene melanomu tokom ove kampanje organizovane u devet gradova u Srbiji, ali i u Sarajevu i Banja Luci.
Udruženje pacijenata obolelih od melanoma insistira na neophodnosti uvođenja adjuvantne terapije koja se još ne nalazi na listi lekova čije troškove pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje, a koja bi mogla da spasi mnoge živote, ali i da obezbedi ekonomsku i društvenu korist čitavoj zajednici.
Prema rečima Pilipovića, ova terapija prima se u trećem stadijumu bolesti, pre nego što melanom metastazira, i to 12 meseci.
"Polovina obolelih koji adjuvantnu terapiju prime za godinu dana, ne uđe u fazu metastatskog melanoma, za razliku od sadašnjeg procesa lečenja koji se primenjuje tek kada se bolest proširi i koji je jako dug i naporan za pacijente", objasnio je predsednik UPOM-a.
Građanima se savetuje izbegavanje boravka na suncu u periodu od 10 do 17 časova, ali i da se adekvatno štite od sunca koji su ključni preventivni faktori za značajno umanjenje mogućnosti nastanka melanoma.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Slađan Trajković osuđen za ratne zločine na Kosovu
26.12.2025.•
0
Osnovni sud u Prištini osudio je na 10 godina zatvora Slađana Trajkovića, optuženog za ratne zločine.
Gavrilović (BIRODI): Izbor Veća Agencije za sprečavanje korupcije koruptivan, poništiti "praznični" konkurs
26.12.2025.•
0
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović zatražio je poništavanje "prazničnog" javnog konkursa za izbor članova Veća Agencije za sprečavanje korupcije, ocenjujući da je on "primer korupcije".
Uklonjen deo šatora iz Pionirskog parka, građanima otvoren manji prolaz
26.12.2025.•
2
Deo Pionirskog parka, između Doma Narodne skupštine i zgrade Predsedništva, u kojem se od marta nalazi šatorsko naselje pristalica vlasti, ispražnjen je od šatora i građanima je omogućen prolaz.
Majka ostavila novorođenče iza kontejnera u Beogradu: Podignuta optužnica
26.12.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv 19-godišnje A. D. zbog sumnje da je pokušala da ubije svoju ćerku.
Zaštitnik građana izradio nacrt Zakona o javnom redu i miru: Sankcionisanje prekršaja i na društvenim mrežama
26.12.2025.•
16
Kabinet zaštitnika građana Zorana Pašalića izradio je Nacrt izmena i dopuna Zakona o javnom redu i miru koji predviđa da se u prekršaje iz te oblasti uvrste i oni učinjeni i na društvenim mrežama.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - gde je zapelo?
26.12.2025.•
4
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
AMSS upozorava na poledicu na putu
26.12.2025.•
0
Poledica se, zbog niskih temperatura, zadržava na putevima, na pojedinim deonicama moguć je tanak, slabo vidljiv ledeni sloj pa se vozači pozivaju da voze oprezno.
U Beogradu na vodi nađena bomba iz Drugog svetskog rata, MUP uputio poruku građanima koji žive u okolini
26.12.2025.•
7
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a će u nedelju, 28. decembra, ukloniti bombu iz Drugog svetskog rata koja je pronađena na gradilištu Beograd na vodi. MUP je pozvao građane da, ukoliko mogu, napuste domove.
Dačić: Osamnaestogodišnji mladić iz Kraljeva umro jer je progutao kesicu sa kokainom
25.12.2025.•
14
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osamnaestogodišnji S.Đ. iz Kraljeva, koji je preminuo 4. novembra u Opštoj bolnici "Studenica" u tom gradu, umro jer je progutao kesicu sa kokainom.
Prikupljanje potpisa kao nastavak studentskog delovanja: Da li je to politički zreo potez?
25.12.2025.•
32
Uoči protesta 28. decembra, studenti su najavili decentralizovane akcije širom Srbije, uz spisak štandova i njihovih lokacija na različitim mestima u zemlji, gde će građani moći da daju potpis podrške studentskoj listi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko ste znali?
25.12.2025.•
17
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Valjevo godinama udiše zagađen vazduh, glavni zagađivači domaćinstva i "Krušik"
25.12.2025.•
1
Valjevci godinama uzdišu vazduh štetan po zdravlje, a najveći zagađivači vazduha u ovom gradu su individualna domaćinstva i vojna fabrika Krušik.
Pet opozicionih stranaka postiglo dogovor o zajedničkoj koordinaciji prema EU
25.12.2025.•
20
Pet opozicionih stranaka danas je u prostorijama Evropskog pokreta u Srbiji postiglo dogovor o koordinaciji aktivnosti prema Evropskoj uniji (EU) proevropskih aktera.
Ministarstvo poljoprivrede demantuje: Severna Makedonija nije zabranila uvoz kivija iz Srbije
25.12.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede demantovalo je medijske navode po kojima je Severna Makedonija navodno zabranila uvoz kivija iz Srbije.
Požari u Petrovcu na Mlavi i Apatinu: Jedna osoba stradala
25.12.2025.•
0
U Petrovcu na Mlavi izbio je požar na građevinskom objektu, u kom su vatrogasci tokom intervencije pronašli jedno smrtno stradalo lice, nezvanično saznaje agencija Beta.
RGZ: Više od 420.000 prijava za proces "Svoj na svome"
25.12.2025.•
2
Od početka podnošenja prijava podneto je više od 420.000 prijava u okviru procesa "Svoj na svome", odnosno po nedavno usvojenom Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnosti.
Društvo socijalnih radnika: Neophodno proširenje kapaciteta prihvatilišta
25.12.2025.•
1
Društvo socijalnih radnika Srbije zatražilo je danas od nadležnih institucija da prošire kapacitete usluga Prihvatilišta za odrasla i stara lica i usluge Prenoćišta u Beogradu.
Fon Bekerat: Polarizacija i uvredljiv ton prepreka dijalogu i reformama u Srbiji
25.12.2025.•
5
Duboka politička i društvena polarizacija u Srbiji, koju pogoršava konfrontacioni ton u javnom diskursu glavna su prepreka dijalogu društva, koji treba da vodi reformama i evrointegracijama Srbije.
MUP apeluje na građane: Ne koristite petarde tokom praznika
25.12.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) apelovalo je danas na građane, a posebno mlade, da ne koriste petarde i ostala pirotehnička sredstva tokom praznika.
ANEM: Priveden osumnjičeni za napad na novinarku Insajdera ispred Skupštine
25.12.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova privelo je J.P. osumnjičenog da je 2. novembra napao novinarku Insajder televizije Natašu Mijušković ispred Skupštine Srbije. Osumnjičenom je određeno zadržavanje od 48 sati.
Policija raspisala potragu za maloletnikom i još jednom osobom zbog pucnjave na Novom Beogradu
25.12.2025.•
0
Pripadnici MUP-a identifikovali su osumnjičenog za pokušaj ubistva 6. decembra kada je u restoranu u Novom Beogradu iz vatrenog oružja ispaljeno više projektila prema tridesetogodišnjem muškarcu.
Komentari 1
Ego
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar