U Srbiji samo 150.000 pametnih brojila: Ko ima prednost da zameni stari strujomer?
U Srbiji ima više od 3.780.000 brojila, a samo je 150.000 pametnih mernih uređaja.
Foto: Pixabay
"Projekat pametnih brojila" za godinu dana omogućiće zamenu još 470.000 starih strujomera. Šta znače pametna brojila i ko ima prednost u zameni?
Stanari zgrade u ulici Jovana Cvijića 132 u Beogradu su tražili zamenu jer su im brojila neobezbeđena, u drvenom ormariću, koji takođe mora biti zamenjen metalnim. A tamo gde zgrada ima uzemljenje posao je olakšan.
"Pre svega je važno radi bezbednosti same zgrade i stanara. To su stari strujomeri i veoma često su uzrok požara. Važno je da građani znaju da stambena zajednica treba da potpiše jedan ugovor sa Elektrodistribucijom Srbije o preuzimanju brojila, a pre toga potrebno je da obezbede atest uzemljenja. S obzirom na to da su to mahom stare zgrade gde se nalaze ovakvi ormari, one nemaju atest, tako da je to jedan od koraka koje moraju da ispune i same finansiraju", kaže za RTS profesionalna upravnica zgrade u Beogradu Tatjana Strugar.
Za prvu fazu zamene i izmeštanja brojila država je obezbedila 110 miliona evra, a dalju dinamiku diktiraće priliv sredstava i tehničkih kapaciteta. Stara brojila menjaće se po utvrđenim kriterijumima.
"Veoma važan projekat za zemlju, da možemo da smanjimo gubitke, da možemo efikasnije da upravljamo mrežom i da na kraju krajeva smanjimo ilegalno trošenje električne energije. Prednosti će imati ona brojila starija od 10 godina. Kada se bude određivalo gde će se prvo menjati, prednost će imati ona gde ima najviše gubitaka, znači ti regioni", kaže ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
Nosilac posla je "Elektrodistribucija Srbije", koja će uvođenjem pametnih brojila obezbediti: efikasnije upravljanje i kontrolu distributivnog sistema i smanjiti troškove održavanja brojila. Pametna brojila donose daljinsko očitavanje potrošnje, ali i pogodnosti za potrošače - ako žele, potrošnju svog domaćinstva mogu pratiti i preko veb-portala.
"Pošto pametno brojilo obezbeđuje veliki broj podataka, ne kao sada samo jednom mesečno, nego podaci postoje na petnaestominutnom nivou i na tom veb-portalu građani mogu da saznaju svoju potrošnju. Možemo navesti iskustva zapadnih zemalja gde je masovna instalacija uzela maha, u mnogim državama snabdevači uz pomoć veštačke inteligencije mogu da vide tačno kada je potrošač uključio koji uređaj i da na osnovu toga dobiju velike uštede u svojim računima za električnu energiju", rekao je stručnjak za energetiku Jovan Vujasinović.
Pametna brojila olakšavaju i uvođenje zelenih kilovata u domaćinstva. Tehnički i komercijalni gubici struje na mreži sada premašuju 11 odsto, a u Ministarstvu energetike očekuju da će modernizacijom, do kraja decenije, uspeti da ih smanje na osam procenata.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
TOK će od MUP-a tražiti skaj komunikaciju Slaviše Kokeze
06.07.2026.•
0
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal za KRIK je navelo da će zatražiti od Ministarstva unutrašnjih poslova sve "skaj" komunikacije bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije.
Dačić: Po Interpolovim poternicama Srbije ove godine u inostranstvu uhapšene 53 osobe
06.07.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su u prvih šest meseci ove godine prema Interpolovim poternicama Srbije u inostranstvu uhapšene 53 osobe.
Studenti Filozofskog u Nišu: Brisanje budžetskih mesta direktno kršenje mere Upravnog suda
06.07.2026.•
0
Studenti Filozofskog fakulteta u Nišu ocenili su da odluka da se tom fakultetu ne odobre budžetska mesta na departmanima za srbistiku, istoriju i ruski jezik, predstavlja otvoreno kršenje privremene mere Upravnog suda.
Bivšem šefu beogradske policije Veselinu Miliću ukinut pritvor
06.07.2026.•
9
Veće Višeg suda u Beogradu ukinulo je pritvor smenjenom šefu beogradske policije Veselinu Miliću, osumnjičenom da nije prijavio ubistvo Aleksandra Nešovića - Baje u restoranu "27" na beogradsklom Senjaku 12. maja.
RSE: Evropska komisija će preporučiti otvaranje klastera 3 u pregovorima sa Srbijom
06.07.2026.•
3
Evropska komisija predstaviće članicama Evropske unije preporuku da je Srbija spremna za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima i preporučiće da se ovaj klaster otvori tokom jula, saznaje Radio Slobodna Evropa.
Macut: Srbija želi da Beograd postane regionalni centar Interpola
06.07.2026.•
4
Vlada Srbije je zainteresovana da pruži pomoć kako bi Beograd bio regionalni centar Interpola, izjavio je danas premijer Đuro Macut tokom sastanka sa generalnim sekretarom te organizacije Valdesijem Urkizom.
BIRODI dostavio REM-u izveštaj koliko je puta u medijima korišćen izraz "ustaše"
06.07.2026.•
2
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da je Regulatornom telu za elektronske medije (REM) dostavio pregled medijskih sadržaja gde se koriste izrazi izvedeni iz reči "ustaša".
Još jednom crnogorskom novinaru zabranjen ulazak u Srbiju: Na beogradskom aerodromu čeka da ga proteraju
06.07.2026.•
5
Crnogorski novinar i izvršni direktor BIRN Crna Gora Vuk Maraš saopštio je da mu je danas zabranjen ulazak u Srbiju na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, odakle je trebalo da nastavi put ka Rimu.
Učenici iz Srbije osvojili četiri medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi
06.07.2026.•
0
Učenici iz Srbije osvojili su četiri bronzane medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi, održanoj u Varni, u Bugarskoj.
Optuženom za Banjsku milioni iz Srbije za izgradnju bolnica, kuća i škola na Kosovu
06.07.2026.•
2
Srpske institucije na Kosovu su sa građevinskom firmom "Rad 028" Radula Stevića u ovoj godini sklopile 10 ugovora vrednih više od milion evra, iako firma do sada nije uspela da završi više od 20 ranije poverenih poslova.
Mađarska ograničava trajanje mandata poslanika: Da li bi i Srbija to trebalo da učini
06.07.2026.•
13
Mađarski premijer Peter Mađar predložio je da se rad poslanika u parlamentu ograniči na najviše 12 godina, kao deo šireg paketa ustavnih reformi. Da li je sprovođenje ovakvih promena u Srbiji moguće?
Kako izbeći požar u kolima: Saveti auto-mehaničara za bezbednu vožnju tokom letnjih praznika
06.07.2026.•
1
Visoke letnje temperature same po sebi ne pale automobile, ali mogu da ubrzaju ispoljavanje skrivenih kvarova koji dovode do požara.
Planira se rekonstrukcija Zvezdinog stadiona ali i novo stambeno-poslovno naselje
06.07.2026.•
8
Na prostoru sportskog kompleksa Crvene zvezde i okolnih parcela planirana je velika urbanistička transformacija koja, između ostalog, predviđa izgradnju novog stambeno-poslovnog naselja za gotovo 2.900 stanovnika.
Dačić o novom zakonu o oružju: Nije namera da se nekome oduzima pravo, već da se pojača bezbednost
06.07.2026.•
19
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić predstavio je narodnim poslanicima novi zakon o oružju i municiji, koji se, kako je rekao u skupštini, donosi zbog veće bezbednosti i usklađivanja propisa sa standardima EU.
Evropski parlament sutra o izveštaju Picule o Srbiji, jedna grupacija pokušala da spreči raspravu
06.07.2026.•
0
Evropski parlament raspravljaće u utorak, 7. jula o Nacrtu rezolucije o napretku Srbije u procesu pristupanja EU, na osnovu izveštaja stalnog izvestioca za Srbiju Tonina Picule.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koji je rezultat?
06.07.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Neko preduhitrio Vučića: Pokrenut portal Ko si bre ti, ali neće se svideti vlasti
06.07.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će do kraja ove nedelje biti pokrenut portal "Ko si bre ti?" za prijavu nepravilnosti funkcionera. Neko ga je, međutim, u tome preduhitrio.
Predlog konkretnih mera za očuvanje zdravlja građana: Kako zdravstvo u Srbiji treba da izgleda
06.07.2026.•
12
Nedavno su pojedini mediji preneli objavu sa društvenih naloga samoorganizovane grupe studenata iz Beograda, navodeći da su "Studenti u blokadi objavili plan za zdravstvo u pet tačaka".
Počela da važe nova pravila za električne bicikle u Srbiji
06.07.2026.•
34
Od 27. juna u Srbiji se primenjuje dopunjeni Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila, kojim su uvedena nova pravila za električne bicikle i druge električne dvotočkaše.
Komentari 12
@Bojan
Ministarstvo obezbedju zakonski okvir.
Nabavke vrsi Preduzece.
Dakle ako je bilo nesposobno sada je sposobno …
Gas Adzija
Bojan
06.08.2023 • 10:07
Posao ministra nije da se bavi brojilima. To je posao direktora EDB."
Za 20 godina koliko Srbija ima domaću proizvodnju pametnih brojila zamenjeno je njih 250 hiljada koliko ih otprilike ima i u Republici Srpskoj. Dakle EPS/EDB su nesposobni da se bave ovom temom baš kao i mnogim drugim stvarima iz svoje nadležnosti, a umesto da donose prihod u državni budžet, večito čekaju dotacije za bilo koju investiciju.
Gas Adzija
Ali posto se radi o velikoj cifri brojila x cena brojila + cena ugradnje = :-)
Recimo da razumem… da ce tehnicke k-ke smart merila da daju clanovi NO EPS … ti satro strucnjaci.
Kada to zavrse .
Razlog zbog koga su u Srbistanu je zavrsen.
A onda strucnjaci za gas iz Madjarske stizu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar