Šta čeka Srbiju posle rezolucije Evropskog parlamenta: "Stavili do znanja Vučiću da mora da sluša"
Iako rezolucija Evropskog parlamenta nije obavezujuća, ukazuju analitičari, ona ima uticaj na javno mnjenje u Evropi.
Foto: 021.rs
Evropski poslanici izglasali su dokument kojim traže restriktivne mere. Kažu, ne protiv Srbije i njenih građana već pojedinica, za koje istraga pokaže da su odgovorni za Banjsku.
Suština rezolucije je, navode, da se Beograd i Priština pozovu na povratak smirivanju tenzija i dijalogu.
Poruka je ponekad kontradiktorna, kao u pozivima da Srbija prestane da se meša na Kosovu.
"A onda istovremeno kaže ‘mora da se meša jer moraju Srbi na Kosovu da izađu na izbore. To je ovo, ne treba da se meša, ali mora da se meša. Onda imate – zavisi kako treba da se meša“, kaže za N1 Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije.
Iako nije obavezujuća, rezolucija ima uticaj.
"Ona utiče na javnost, utiče na javno mnjenje u Evropskoj uniji. Nisu svi obavešteni, ali ovde su poređane stvari da te veze idu do samog vrha. I to je sumnja u celoj rezoluciji. Jedna sumnja da su vlasti u Srbiji u to najdirektnije umešane", kaže Jelica Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji.
"Lako skidanje sankcija ne postoji. Jedanput kad ti uvedu sankcije, to je mnogo trežak posao da ti skinu. Mi smo sada obrnuli priču i sada umesto o nastavku evrpskih integracijama mi pričamo da li su nama uveli sankcije ili ne", kaže Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji.
Oružani sukob u Banjskoj se samo nadovezao na zamerke Evropskog parlamenta iz drugih oblasti. Međak dodaje – problemi imaju kumulativni efekat, kad jednom sačekaju, naplate sve od početka.
Radonjić: Ne verujem da će biti primenjene
"U pitanju su preporuke Evropskog parlamenta u vezi sa uvođenjem sankcija režimu Aleksandra Vučića i ne verujem da će biti primenjene. Naravno da je važno istražiti šta se zapravo desilo u Banjskoj, ali mislim da je ovde reč o mrtvom slovu na papiru", kaže za Danas Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
On kaže da se ovim potezom stavilo do znanja Vučiću da "mora da sluša u vezi sa svim budućim koracima, kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine".
"Vidite da je pre neki dan pozvao Srbe da učestvuju na izborima na severu Kosova, posle Banjske", kaže on.
Kako tumači, ceo događaj u Banjskoj, kada je poginuo kosovski policajac, a trojica Srba koja su u tom napadu učestvovala ubijena, deluje režirano sa ciljem da se pogorša pregovaračka pozicija Srbije.
"U ovoj situaciji je predsednik Srbije u inferiornom položaju i kao takav idealan kako za Zapad tako i albansku stranu zbog čega ne verujem da će trpeti ikakve sankcije bilo on, bilo Srbija", smatra Radonjić.
Kako navodi, EU će oprostiti Vučiću i Banjsku i neće zahtevati ni da isporuči Milana Radoičića, označenog kao vođu kriminalne grupe Srba na severu Kosova, ukoliko bude poslušan u daljim pregovorima između Srbije i Kosova.
"Daće i šta ne budu tražili od njega", smatra on.
Kako dodaje, "kada kaže režirano, misli da su svi u ovome učestvovali – i Zapad i Beograd i Priština".
Politikolog Ognjen Gogić smatra da je malo verovatno da će izaslanici EU i zemalja Kvinte koji sutra dolaze u Beograd i Prištinu moći da otkoče dijalog i podstaknu strane da sprovedu preuzete obaveze, ukazujući da i njihove prethodne posete i pritisci nisu dali rezultat.
"U ovim globalnim okolnostima, sa izbijanjem rata u Izraelu, postoje mnogo veće pretnje po bezbednost Evrope od situacije na Kosovu tako da ukoliko to njihovo sekundiranje ili to što se pojavljuju kao prateći vokali Lajčaku u januaru nije dalo rezultate, sigurno neće ni u oktobru", smatra Gogić.
Kako je ukazao, oni nemaju "ni šargarepu, ni štap, ni za Beograd, ni za Prištinu", pa nova inicijativa pokazuje slabost, odnosno "ne znaju kako da ovom situacijom upravljaju, jer rade istu stvar, a očekuju drugačiji ishod".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Prevozili decu u Jagodini: Prekršajne prijave zbog brojnih neregularnosti
07.02.2026.•
0
Policija u Jagodini podnela je prekršajne prijave protiv vozača autobusa i organizatora prevoza, koji su prevozili decu u ovom gradu.
Preminula glumica Gordana Marić
07.02.2026.•
0
Glumica i profesorka Fakulteta dramskih umetnosti Gordana Marić preminula je danas u 74. godini, preneli su beogradski mediji.
Milivojević u Briselu tražio personalne sankcije za vlast u Srbiji: Stigao odgovor Ane Brnabić
07.02.2026.•
4
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević izjavio je da je ta stranka od evropskih zvaničnika u Briselu zatražila da predstavnicima vlasti uvedu personalne sankcije.
Nastavak kampanje "Vučić za premijera": Đurđević Stamenkovski - pokazao nam kakav će biti na čelu Vlade
07.02.2026.•
18
Ministarka Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je da misli da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić svojim nastupom na prethodnoj sednici Vlade nagovestio kako će da izgleda vlada na čijem on bude bio čelu.
Nekadašnji šef "Poskok"-a o "slučaju Ćuruvija": Bitku za pravdu smo izgubili, jasno je zašto se ne rešava
07.02.2026.•
3
Nekadašnji šef policijske grupe "Poskok" Ljuba Milanović izjavio je da sam modus izvršenja ubistva novinara Slavka Ćuruvije "ukazuje na profesionalne izvršioce kojima ovo nije prvo ni jedino nedelo".
Optužnica protiv bivše direktorke Kovid bolnice: Za smrt pacijentkinje tokom korone
07.02.2026.•
4
Bivša direktorka Kovid bolnice u Batajnici Tatjana Adžić Vukičević potvrdila je da je protiv nje podignuta optužnica zbog smrti pacijentkinje u toj bolnici 2021. godine.
Beograd: Tinejdžer izboden, mladići povređeni u masovnoj tuči
07.02.2026.•
0
Maloletnik od 15 godina, zadobio je noćas teške povrede nožem u Beogradu.
Nedeljkov (Crta): Totalna moć SNS-a je prošlost, promene moguće uprkos izbornim uslovima
07.02.2026.•
33
Programski direktor Crte Raša Nedeljkov izjavio je da je očigledno da se vlast više ne oseća nepobedivo i da zato izbegava raspisivanje vanrednih izbora.
Dva muškarca uhapšena zbog bacanja bombe na klub na Novom Beogradu
07.02.2026.•
1
Dve osobe uhapšene su zbog bacanja ručne bombe u ugostiteljski objekat na Novom Beogradu.
Trojica uhapšena zbog ubistva žene u Nišu
07.02.2026.•
2
Tri osobe uhapšene su zbog ubistva žene u Nišu.
Uhapšen treći osumnjičeni za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića
06.02.2026.•
3
Beogradska policija večeras je uhapsila i trećeg osumnjičenog za bacanje bombe na kuću pevača Zdravka Čolića.
Može li Zapadni Balkan u paket light članstva u EU: "Teško da iko sem Crne Gore postane profiter tog procesa"
06.02.2026.•
16
Evropska komisija ponudila je "light" članstvo u EU za Ukrajinu.
Povodom Mrdićevih zakona: "Tako direktna poruka EU je presedan u odnosu prema vlastima u Srbiji"
06.02.2026.•
12
U pravnom smislu obustava sprovođenja "Mrdićevih zakona" može da se sprovede bez problema, kaže profesor prava Bojan Pajtić.
Na Batrovcima kamioni čekaju sat vremena
06.02.2026.•
0
Jedina zadržavanje na graničnim prelazima ka inostranstvu beleže se na Batrovcima, gde kamioni na izlaz iz zemlje čekaju sat vremena, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Na čelu Policijske brigade u Beogradu dosadašnji zamenik komandanta Dragan Selaković
06.02.2026.•
0
Dosadašnji zamenik komandanta Policijske brigade Policijske uprave za grad Beograd Dragan Selaković postavljen je na čelo te Posebne jedinice policije, saopštio je MUP.
Aktivisti Ivanu Matoviću iz Kraljeva ukinut kućni pritvor
06.02.2026.•
0
Apelacioni sud u Beogradu je odborniku iz Kraljeva Ivanu Matoviću ukinuo kućni pritvor, objavila je N1.
Umanjenje računa građanima koji su u januaru duže od 24 sata bili bez struje zbog snega
06.02.2026.•
4
Vlada Srbije usvojila je danas zaključak kojim je naloženo da se građanima koji su tokom januara, usled snežnih padavina, bili bez struje duže od 24 sata u kontinuitetu umanji celokupan iznos računa.
ANEM: Nastavlja se opasna medijska kampanja protiv Verana Matića
06.02.2026.•
4
ANEM upozorava da se nastavlja medijska kampanja protiv Verana Matića, predsednika Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija i člana Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Posle dva i po meseca uhapšen napadač na ekipu N1
06.02.2026.•
3
Policija je uhapsila osumnjičenog za napad na ekipu N1 kod Ćacilenda i odredila mu zadržavanje od 48 sati.
Komentari 16
Vladan
Ćumez koji uvozi tuđe glasače jer mu se ne sviđa šta domaći misle nije suverena država.
Dr
Kokakole
Onima kojima mogu neki nešto imaju neki način da se u određenim situacijama izvuku iz frke. Ne uvek, ali uspevaju.
U međudržavnim odnosima se to zove diplomatija i još gomila drugih stvari(predugačak spiska). Ukoliko nemaš dobru diplomatiju i sve ti je na foru "ne može na niko ništa, jači smo od sudbine, mogu samo da nas mrze oni što nas ne vole", onda si na teškoj vetrometini.
Već decenijama moramo da radimo sve, a drugi oko nas sa kojima smo u raznoraznim sukobima urade neke stvari koje moramo i mi, ali manje od nas. Znaju da igraju igru. Mi ne znamo i najviše ga duvamo. Prosta matematika. Inače, nije vezano za tekst. Makar ne direktno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar