Vojni penzioneri pisali Vučiću: Nemate oproštaj i podršku penzionera na izborima, a evo i zašto
"Aleksandre Vučiću, nemate oproštaj i podršku penzionera", poručilo je Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije odgovorajući na njegovo pismo koje je uputio penzionerima.
Foto: Pixabay
"Pismo koje ovih dana dobijamo od vas niste potpisali kao predsednik Republike Srbije, pa vam se i obraćamo u skladu sa tim. I da ste ga potpisali kao predsednik opet bismo vas pitali u kojoj ulozi nam se obraćate i čiji novac trošite, kao predsednik Srbije ili kao član SNS u kojoj formalno niste više predsednik. Zaključili smo da nam se ipak obraća bivši predsednik SNS koji traži oproštaj za sva nepočinstva prema penzionerima i moli za glas na budućim izborima. Istina jedino vi iz SNS, pred izbore, delimično priznajete da ste na leđima penzionera sproveli fiskalnu stabiliaciju u Srbiji kojom ste izvršili preraspodelu između troškova za penzije i troškova za plate u javnom sektoru", navodi se u saopštenju koje je potpisao predsednik udruženja Jovan Tamburić, a prenosi Danas.
Oni takođe podsećaju Vučića, na zvanične podatke, da je od 2012. godine vršeno samo delimično usklađivanje penzija sa rastom inflacije koje su od 2014 do 2019. godine, izmenom zakona, potpuno obustavili njihovo usklađivanje dva puta godišnje.
"Tako da ste do 2020. godine ostali dužni svim penzionerima najmanje 15 odsto usklađivanja sa inflacijom i da ste nam na takav način oteli preko pet milijadi evra. U istom periodu odnos prosečne penzije je sa 60 odsto smanjen na oko 43 odsto a učešće penzija u BDP je sa 13 odsto umesto na 11, prema sporazumu sa MMF, smanjeno na oko devet odsto. Od novembra 2014. godine do septembra 2018. godine smanjivali ste penzije veće od 25.000, oštetivši preko 850.000 penzionera i tako oteli oko 840 miliona evra", ukazuju iz Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica.
Aleksandra Vučića podsećaju i na to da su od januara 2015. godine prevremenim starosnim penzionerima doživotno smanjili penzije za 0,34 odsto za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju što za pet godina ranijeg odlaska sa 40 godina staža iznosi 20,4 odsto.
"U decembru 2014. godine oteli ste većinsko upravljanje RF PIO tako što ste ukinuli nadzorni odbor a upravni odbor sa 21 člana smanjili na sedam članova od kojih su četiri predstavnici Vlade, odnosno SNS, iako je Zakonom o PIO regulisano da predstavnici korisnika-penzionera, osiguranika i poslodavaca ravnopravno njime upravljaju. Od 2020. godine uveli ste usklađivanje penzija sa podacima starim 18 meseci čime su penzije dodatno gubile svoju vrednost dok niste 2022. godine počeli da ih neformalno usklađujete dva puta godišnje", navode u obraćanju Vučiću.
Deo banja koje su vlasništvo RF PIO odnosno i penzionera praktično su, kako navode vojni penzioneri, poklonjeni tajkunima SNS uz dodatnu obilatu novčanu pomoć Vlade Srbije.
Ukazuju takođe i da su smanjili doprinose PIO sa 27 na 25 odsto i tako umanjili izvorne prihode RF PIO za oko 150 miliona evra godišnje kojima su mogli de se izjednače i podignu najniže penzije.
"Upućenima je jasno da usklađivanja penzija za 2022. i 2023. godinu nisu posebna briga o penzionerima već neuspeo pokušaj njihovog usklađivanja sa skoro najvećom inflacijom u Evropi", navodi se u saopštenju i dodaje da se ignorisala činjenica da preko 600.000 penzionera živi u bedi jer prima manje od 26.000 dinara koliko iznosi prag siromaštva u Srbiji.
"I novčanu pomoć koju nam godinama delite vi umesto upravnog odbora RF PIO je deo otetog novca od penzionera za koju očekujete podršku na izborima posle svega što ste nam oteli. Slažemo se da je pred nama važna odluka, da glasanjem za promenu vlasti i reformu penzijskog sistema moramo prekinuti bezočnu pljačku i diskriminaciju penzionera Srbije. Zbog svega navedenog, Aleksandre Vučiću, od penzionera nemojte očekivati oproštaj i podršku na izborima, kojima hoćete da pobegnete od odgovornosti za sve opljačkano i uništeno...", zaključuju iz Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica na Vučićevo pismo upućeno penzionerima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Lopandić: Vučić priča o EU, a letos je išao u Moskvu i Peking - tako se ne otvaraju klasteri
10.12.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen da su razgovarali i o energetskim brigama sa kojima se Srbija suočava.
Vučić: Sa Fon der Lajen i Koštom o evrointegracijama i energetskoj bezbednosti
10.12.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je večeras u Briselu sa čelnicima Evropske unije razgovarao o ključnim pitanjima bilateralnih odnosa i procesu evrointegracija.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - dobar materijal i poklon
10.12.2025.•
10
Stiglo je novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom smo pripremili poklon za vas.
Joca Amsterdam pušten na uslovnu slobodu
10.12.2025.•
0
Sreten Jocić poznatiji kao Joca Amsterdam pušten je na uslovnu slobodu odlukom Apelacionog suda u Beogradu.
Uhapšena dvojica Kineza zbog prevare s platnim karticama građana Srbije
10.12.2025.•
0
Uhapšena su dva kineska državljanina zbog sumnje da su zloupotrebljavali platne kartice građana Srbije.
Međak: Vučićeva ideja o zajedničkom ulasku u EU je zamka, put za sprečavanje proširenja
10.12.2025.•
3
Ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića o zajedničkom ulasku svih zemalja Zapadnog Balkana u EU je zamka i vodi zaustavljanju proširenja a ne ulasku svih, kaže za Danas potpredsednik Evropskog pokreta Vladimir Međak.
SafeJournalists: Ljudska prava nisu potpuna bez slobodnih medija
10.12.2025.•
0
U 2025. godini medijska sloboda i bezbednost novinara i novinarki u zemljama Zapadnog Balkana ostali su pod ozbiljnim i dugotrajnim pritiskom.
ALHem: Teški metali pronađeni u keramičkim šoljama na tržištu Srbije
10.12.2025.•
3
Organizacije Alternativa za bezbednije hemikalije - ALHem iz Srbije i Arnika iz Češke, objavile su najnoviji izveštaj "Gutljaj koji teže pada" o rezultatima ispitivanja sastava keramičkih šolja.
Advokatica: Svi vlasnici nelegalnih objekata da podnesu prijavu, da se neko drugi ne upiše kao vlasnik
10.12.2025.•
9
Svi vlasnici nelegalnih i neupisanih objekata trebalo bi da podnesu prijavu Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Srbije.
Viši sud u Beogradu osudio hrvatskog državljanina na šest meseci zatvora
10.12.2025.•
0
Viši sud u Beogradu je osudio hrvatskog državljanina Krunoslava Fehira na šest meseci zatvora zbog "organizovanje grupe i podsticanja na izvršenje genocida i ratnih zločina nad Srbima u Osjeku 1991."
Turski kamiondžija za mesec dana napravio 92 prekršaja u Srbiji: Kažnjen sa 4,3 miliona dinara
10.12.2025.•
4
Saobraćajna policija u Nišu zaustavila je na auto-putu kod Niša pedesetdvogodišnjeg turskog državljanina koji je upravljajući kamionom "mercedes" u prethodnih 28 dana izvršio 92 prekršaja.
Dodeljena priznanja: "Antikorupcijska povelja" za Anketnu komisiju i "Crna korupcijska značka" za MUP
10.12.2025.•
0
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, juče su u Vranju dodeljena korupcijska i antikorupcijska priznanja za 2025. godinu, a u okviru akcije "Čuvamo jug Srbije od korupcije".
Vučić: Mogao bih opet da budem premijer Srbije
10.12.2025.•
64
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi ponovo mogao opet da bude premijer.
Pravnica Mandić o tome da li je Selaković "pušten niz vodu": Videćemo da li će mu ukinuti imunitet
10.12.2025.•
1
Pravnica Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) Sofija Mandić ocenila je da je rano govoriti o tome da li je ministar kulture Nikola Selaković, u slučaju "Generalšab", "pušten niz vodu".
Danas ponavljanje izbora na jednom biračkom mestu u Sečnju
10.12.2025.•
1
Na biračkom mestu broj sedam u OŠ "Veljko Đuričin", u naselju Jarkovac, u opštini Sečanj, danas će biti ponovljeno glasanje.
SPC sada ima nalog i na Instagramu
10.12.2025.•
4
Informativna služba Srpske pravoslavne crkve (SPC) je otvorila Instagram nalog.
Vučić: Predložiću Fon der Lajen da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU
10.12.2025.•
52
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da danas ima važan sastanak sa čelnicima EU Ursulom fon der Lajen i Antoniom Kostom u Briselu i dodao da će im predložiti da ceo Zapadni Balakan zajedno prime u EU.
Loš kvalitet vazduha širom Srbije: Najgore u Užicu, Novom Pazaru i Nišu
09.12.2025.•
0
U Užicu, Novom Pazaru, Lazarevcu i na dve merne stanice u Nišu, od 20 do 20.59 kvalitet vazduha je bio "izuzetno zagađen", objavila je Agencija za zaštitu životne sredine.
Pravnik: Ukidanje nezavisnosti TOK-a ugrozilo bi istrage protiv visokih funkcionera
09.12.2025.•
3
Diplomirani pravnik Nemanja Đurić kaže da će, prema saznanjima koje poseduje, izmene zakona o pravosuđu stupiti na snagu u martu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - na pravom kursu
09.12.2025.•
14
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Beleška tužiteljke: Policija nije dozvolila uviđaj u šatorskom naselju ispred Skupštine
09.12.2025.•
12
List Danas je došao u posed službene beleške u kojoj tužiteljka Prvog osnovnog javnog tužilaštva Gordana Nedić Isailović opisuje na koji način joj je onemogućeno vršenje uviđaja u tzv. Ćacilendu.
Komentari 10
Stevan
Z
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar