EU u zaključku za ovonedeljni samit: Srbija i Kosovo da ispune preuzete obaveze, a evo šta još traži
EU poziva Srbiju i Kosovo da bez odlaganja i preduslova ispune sve obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji i aneksa o njegovoj primeni, uključujući Asocijaciju/Zajednicu srpskih opština.
Foto: 021.rs
Evropsku komisiju i visokog predstavnika poziva da do kraja januara 2024. predlože izmene i dopune merila za poglavlje 35 iz pristupnih pregovora sa Srbijom.
To se navodi se u finalnom nacrtu zaključaka za ovonedeljni samit Evropskog saveta o kojima danas u Briselu raspravljaju ministri za evropska pitanja.
U nacrtu zaključaka u koji je agencija Beta imala uvid, ističe se da su normalizacija odnosa i sprovođenje obaveza iz dijaloga suštinski uslovi na evropskom putu i za Srbiju i za Kosovo koji rizikuju da propuste značajne prilike ako ne bude napretka.
"Savet podseća da će napredak Srbije u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Kosovom nastaviti da određuje ukupan tempo pristupnih pregovora", navodi se u zaključcima u kojima se pored drugog ponavlja i zabrinutost stanjem u medijima i odnosom prema ratnim zločinima u Srbiji.
Kada je reč o Kosovu, Savet pozdravlja spremnost Srbije i Kosova da prihvate nacrt statuta koji je strankama predstavila EU, uz shvatanje da je potrebno dalje raditi na ovoj osnovi, navodi se.
U zaključcima se navodi da Savet očekuje da Srbija i Kosovo nađu održivo rešenje za situaciju u kojoj se nalazi sever Kosova, rešenje koje garantuje bezbednost, sigurnost i participativnu demokratiju za sve građane.
Od Srbije se očekuje da se s dobrim namerama uključi u dijalog koji vodi EU i u duhu kompromisa za postizanje sveobuhvatnog pravnoobavezujućeg sporazuma sa Kosovom o normalizaciji odnosa u skladu sa međunarodnim pravom i pravnim tekovinama EU bez daljeg odlaganja. Taj sporazum treba da se bavi svim ključnim otvorenim pitanjima i na taj način doprinese regionalnoj stabilnosti.
U tekstu se ističe da nema opravdanja za nasilje i oštro osuđuju "nasilni akti demonstranata kosovskih Srba protiv građana, trupa KFOR-a, organa za sprovođenje zakona i medija 29. maja 2023. kao i nasilni napad na Kosovsku policiju 24. septembra 2023. na severu Kosova".
Savet očekuje da Srbija u potpunosti sarađuje i preduzme sve potrebne mere za hapšenje i brzo privođenje pravdi počinilaca napada i izražava žaljenje što Srbija nije preduzela dovoljne mere u tom pogledu kao i zabrinutost zbog ponovljenog gomilanja vojnih snaga Srbije u blizini Kosova uz konstataciju da je naknadno smanjeno.
Srbija i Kosovo moraju da nastave stalne napore za deeskalaciju, uzdrže se od jednostranih i provokativnih akcija koje bi mogle dovesti do tenzija i nasilja i zaustave retoriku podela, navodi se i dodaje da Savet pozdravlja to što je Srbija preduzela neke korake u pravom smeru, uključujući i javno podsticanje kosovskih Srba da učestvuju na lokalnim izborima na severu Kosova.
Od Srbije se traži i da podstakne kosovske Srbe da se vrate u institucije koje su napustili.
Ponavlja se upozorenje da će eventualni neuspeh u deeskalaciji tenzija imati posledice i da je EU spremna da proceni "dalje mere i prema Srbiji i prema Kosovu, ako bude potrebno".
Savet ponavlja i snažna očekivanja od Srbije da pojača napore ka potpunom usklađivanju sa zajedničkim spoljnim i bezbednosnim pozicijama EU i restriktivnim merama, uključujući i prema Rusiji i Belorusiji, kao pitanje najvećeg prioriteta.
Vlasti Srbije poziva da se uzdrže od akcija i izjava protiv stavova EU o spoljnoj politici i drugim strateškim pitanjima.
Ponovo se naglašava i potreba da Srbija u potpunosti ispuni svoju obavezu da se uskladi sa viznom politikom EU.
Podvlači se potreba da Srbija pojača napore u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, te neophodnost opipljivih i ubedljivih rezultata o efikasnim istragama, krivičnim gonjenjima, pravosnažnim presudama, zamrzavanjem i konfiskacijom imovine stečene kriminalom.
U nacrtu zaključaka se ponavlja zabrinutost stanjem u medijima i odnosom prema ratnim zločinima u Srbiji.
Savet ponavlja poziv srpskim vlastima da komuniciraju objektivno i nedvosmisleno o EU, i da se aktivno angažuje na sprečavanju i suzbijanju svih oblika dezinformacija i stranih manipulacija informacijama u svim medijskim kanalima.
Prihvata se procena Evropske komisije da Srbija održava svoj nivo pripremljenosti za početna merila u Klasteru 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast) i dodaje da će nastaviti procenu toga. Pozdravlja se dobar nivo pripremljenosti Srbije po ekonomskim kriterijumima, navodi se u pripremljenim zaključcima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kod Bujanovca do 23. maja prva zajednička vojna vežba Srbije i NATO
12.05.2026.•
0
Na poligonu "Borovac" kod Bujanovca počela je prva zajednička vojna vežba Srbije i NATO u kojoj je do 23. maja angažovano oko 600 pripadnika Vojske Srbije i oružanih snaga Italije, Rumunije i Turske.
Članica Komisije za reviziju biračkog spiska: Nemamo pristup bazama, kao što to tvrdi Ana Brnabić
12.05.2026.•
0
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić tvrdi da Komisija za reviziju biračkog spiska ima pristup kompletnom biračkom spisku. Međutim, kako tvrdi članica Komisije Ana Gođevac, "to nije tačno".
Studenti pred veliki skup u Beogradu: Govoriće se o rešenjima
12.05.2026.•
0
Studentski pokret u Beogradu najavio je veliki skup u Beogradu, na Trgu Slavija, za 23. maj.
Otpor u Muzeju Jugoslavije: Kolektiv ne prihvata odluku o v. d. direktoru
12.05.2026.•
0
Kolektiv Muzeja Jugoslavije neće prihvatiti odluku o imenovanju v.d. direktora Muzeja, objavljeno je na zvaničnim nalozima Muzeja na društvenim mrežama.
Studenti u blokadi: Nemamo vođe i pojedince koji stoje iznad zajednice
12.05.2026.•
0
Nemamo vođe i pojedince koji stoje iznad zajednice ili govore u naše ime, poručuju studenti u blokadi.
Mrdić: Govori studenata blago rečeno smešni, niti su čitali zakone, niti su znali o čemu se radi
12.05.2026.•
0
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) i predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe Uglješa Mrdić je na sednici Narodne skupštine kritikovao opoziciju i studente.
Vučić kaže da mora da se radi više, a da bolovanja radnika teraju investitore: "Gde mu je empatija?"
12.05.2026.•
9
Iako radnici u Srbiji već imaju više radnih sati od radnika u zemljama EU, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručuje da mora da se radi još više i da se povećava produktivnost.
Poskupeo novi burgundi pasoš: Poznato koliko sad košta njegova izrada
12.05.2026.•
8
Svi koji u narednom periodu budu izrađivali novi, burgundi crveni pasoš, za to će morati da izdvoje više novca, jer je ova usluga poskupela.
Aleksandar Kavčić: Mi trenutno biramo opasan put - izvozimo ljude i profit
12.05.2026.•
5
Profesor Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije Alek Kavčić, u intervjuu za "Novu ekonomiju" upozorava da trenutni model privlačenja investitora jeftinom radnom snagom vodi direktno do udarca glavom u ekonomski zid.
Uhapšeno pet članova grupe koja je organizovala prostituciju po Beogradu
12.05.2026.•
3
Pripadnici organizovane kriminalne grupe, koja je od novembra 2025. do maja 2026. godine organizovala posredovanje u prostituciji na teritoriji Beograda, uhapšena je u tom gradu, Kragujevcu i Raški.
Kulturni centar u Čačku dobio naziv po Bori Čorbi
12.05.2026.•
1
Kulturni centar u Čačku promenio je naziv i ubuduće će nositi ime po rok muzičaru Borisavu Đorđeviću (1952-2024), frontmenu grupe "Riblja čorba", koji je rođen i sahranjen u tom gradu.
RHMZ izdao hitno upozorenje na vremenske nepogode i olujni vetar
12.05.2026.•
3
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je hitno upozorenje za područja Zapadne Srbije, Šumadije, Pomoravlja i Istočne Srbije zbog vremenskih nepogoda i olujnog vetra koji se očekuju tokom dana.
Beživotno telo muškarca pronađeno u stanu na Čukarici, sumnja se na ubistvo
12.05.2026.•
0
Beživotno telo muškarca pronađeno je danas oko 7.30 časova u stanu na Čukarici.
FOTO Iz Srbije došao u Makedoniju da izvrši ubistvo: Imao taktičku uniformu, nož, marihuanu i pištolj
12.05.2026.•
4
S. M. (42) uhapšen je u Skoplju u saradnji i na osnovu razmene informacija između MUP-a Srbije i MUP-a Severne Makedonije.
Znatno opalo interesovanje za posao profesionalnog upravnika: Za platu od 70.000 mora da brine o devet zgrada
12.05.2026.•
36
U poslednjih devet godina u Srbiji je izdato više od 2.000 licenci za profesionalne upravnike zgrada, ali je skoro trećina oduzeta i upravnici su izbrisani iz registra.
Srbija se ponovo nije usaglasila sa odlukama EU: Ovaj put sa onima koje se tiču BiH i Rusije
12.05.2026.•
4
Srbija se nije usaglasila sa odlukama EU koje se tiču restriktivnih mera prema BiH i Rusiji, dok se usaglasila sa stavovima koji se tiču Irana i Moldavije, objavila je Spoljnopolitička služba EU (EEAS).
VIDEO Sudar dva automobila i autobusa u Novom Pazaru: Jedna osoba teže, a tri lakše povređene
12.05.2026.•
0
Više osoba povređeno je protekle noći u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu u Novom Pazaru.
Ružić: Nema jedna stranka tapiju nad Srbijom, najbolje bi bilo da studenti pobede na izborima
12.05.2026.•
58
Potpredsednik Glavnog odbora SPS-a Branko Ružić govorio je za N1 o mogućim izborima i rekao da njih sigurno neće biti na leto.
Pred poslanicima Skupštine Srbije "Petrašinovićevi zakoni"
12.05.2026.•
6
Skupština Srbije danas će početi treću sednicu redovnog prolećnog zasedanja za koju su predložene četiri tačke dnevnog reda, odnosno predlozi za izmenu izbornih zakona koje je podneo poslanik SNS Miroslav Petrašinović.
Izlazimo li na izbore na leto: Profesor Vranić navodi razloge zašto ne
12.05.2026.•
18
Profesor FPN Bojan Vranić smatra da izbora neće biti na leto, jer vladajuća partija ne bi uspela da organizuje adekvatnu kampanju.
Komentari 1
NEuEU
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar