Ustavni sud poništio rešenje kojim se izbegava procena uticaja na životnu sredinu projekta Ziđina
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) objavio je da je Upravni sud usvojio tužbu te organizacije u vezi sa projektom Ziđina.
Kako su naveli, Upravni sud je poništio rešenje Vlade Srbije kojim se, kako je nevedeno, kompaniji Ziđin dozvoljava nezakonito razdvajanje projekta u Krivelju i na taj način izbegavanje procene uticaja na životnu sredinu.
Upravni sud je poništio Rešenje Vlade Srbije kojim se odbija žalba RERI-ja na Rešenje Ministarstva zaštite životne sredine kojim je određen obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat formiranja odlagališta u otkopni prostor površinskog kopa "Kraku Bugaresku Cementacija 1", navedeno je u saopštenju.
Podseća se da se ležište "Cerovo" nalazi u rudnom polju Mali Krivelj – Cerovo, 15 kilometara severozapadno od Bora i obuhvata nekoliko rudnih tela.
Iz RERI su naveli da je, kada je završena eksploatacija rudnog tela "Cementacija 1", Ziđn Bor Koper planirao da se otkopni prostor koristi za odlaganje raskrivke (zemlja i kamen koje je neophodno ukloniti da bi se došlo do rude) nastale prilikom sledeće faze, odnosno eksploatacije rudnog tela "Cementacija 2".
Međutim, kada je Ziđin podneo zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu on je to učinio samo za odlaganje raskrivke u otkopni prostor bivšeg površinskog kopa "Cementacija 1", u potpunosti, kako je istaknuto, "ignorišući činjenicu da se odlaganje raskrivke ne može posmatrati odvojeno od procesa u kojem je isti nastao".
"Eksploatacija rudnog tela 'Cerovo – Cementacija 2' je potpuno novi projekat koji treba da obuhvati projekat otvaranja površinskog kopa, odlaganja raskrivke, eksploataciju rude, mlevenje i hidrotransport rude do flotacije u Velikom Krivelju, upravljanje vodama i odlaganje jalovine", naglasio je inženjer zaštite životne sredine Toplica Marjanović, koji je gotovo 40 godina radio na u Rudarsko-topioničarskom basenu Bor.
Dodao je i da se "na ovaj način projekat veštački deli i izbegava izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu koja će adekvatno proceniti uticaj otvaranja i eksploatacije novog površinskog kopa, a koji neminovno uništava poljoprivredno zemljište i šume, utiče na zagađenje vazduha, površinskih i podzemnih voda, ali i dovodi do raseljavanja stanovnika Malog Krivelja, narušava njihov kvalitet života i zdravlje".
RERI je, istaknuto je, tokom postupka više puta ukazivao da je neophodno da se obuhvati ceo projekat, a ne samo odlaganje raskrivke imajući u vidu da je ono samo deo projekta otvaranja novog rudnika.
Upozorili su da, ukoliko se studijom ne obuhvati ceo projekat otvaranja površinskog kopa "Cementacija 2", nije moguće utvrditi stvarne uticaje projekta na životnu sredinu, niti propisati mere za njihovo otklanjanje.
Smatraju da je naročito zabrinjavajuće to što je Ministarstvo zaštite životne sredine donelo odluku kojom se određuje obim i sadržaj studije bez da je prethodno pribavila relevantne uslove i mere zaštite životne sredine.
Kako bi "ispravilo" taj proceduralni propust Ministarstvo je naložilo Ziđinu da ove uslove pribavi u fazi izrade studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, naveli su iz RERI.
Upravni sud, koji je odlučujući po tužbi RERI-ja ukazao da su izostali jasni i pravno prihvatljivi razlozi koji se odnose na mogućnost donošenja rešenja kojim se određuje obim i sadržaj studije bez prethodno pribavljenih uslova zaštite životne sredine, navedeno je u saopštenju.
"Ministarstvo zaštite životne sredine i Vlada Srbije u ovom slučaju postupili su po ustaljenoj praksi kojom omogućavaju kompaniji Ziđin da nezakonito razdvaja projekte i na taj način izbegava procenu uticaja na životnu sredinu", rekao je programski direktor RERI-ja Mirko Popović.
Dodao je i da investitor ovaj projekat već uveliko sprovodi.
"Neminovno ćemo doći u situaciju da su određeni projekti realizovani, a da naknadno dobijemo odluke sudova da su dozvole nezakonite. Kako će se takve odluke izvršavati", zapitao se Popović, preneo je RERI.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BIRODI: ODIHR prećutao Vučićevo kršenje prioriteta - o razdvajanju partije i države
31.07.2026.•
0
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je danas da je ODIHR prećutao Vučićevo kršenje prve prioritetne preporuke o razdvajanju partije i države.
Agencija za sprečavanje korupcije potvrdila da je Paunović primala platu kao direktorka ugašene apoteke u Peći
31.07.2026.•
6
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) tvrdi da nema osnova za postupanje u vezi sa primanjima ministarke Snežane Paunović na mestu direktorke Apotekarske ustanove Peć, koja i zvanično ne postoji od 2021. godine.
Srbija centar: Najava ODIHR-a da šalje punu posmatračku misiju na izbore u Srbiji je šamar vlastima
31.07.2026.•
4
Stranka Srbija centar - Srce saopštila je da je preporuka ODIHR da za predstojeće izbore u Srbiji bude upućena puna posmatračka misija predstavlja još jedan međunarodni šamar vlasti.
NIS-u produžena licenca do 28. avgusta; Đedović Handanović: Dobra vest, ali neizvesnost i dalje traje
31.07.2026.•
2
OFAK je produžio operativnu licencu Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. avgusta, javila je večeras Radio-televizija Srbije (RTS) pozivajući se na svoje izvore.
Kompanija DPC iz Beograda dobila posao nabavke glasačkih kutija vredan milion evra
31.07.2026.•
1
Kompanija DPC iz Beograda dobila je posao nabavke glasačkih kutija na tenderu koji je raspisala Republička izborna komisija (RIK) vredan milion evra, piše danas portal Nova.rs.
Neizvesnost oko NIS-a: Srbija čeka odluku SAD o licenci, stručnjaci upozoravaju na probleme sa snabdevanjem
31.07.2026.•
3
Dok nizak vodostaj Dunava otežava uvoz naftnih derivata, Srbija čeka odluku Vašingtona o produženju operativne licence za rad NIS-a, pa i rafinerije u Pančevu, kao i o produženju roka za prodaju ruskog udela.
Vučić od sutra najavio jeftinije lekove: "To je deo plana za bolji životni standard građana"
31.07.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će od sutra građani videti deo lekova koji su značajno jeftiniji.
Telo državljanke Rusije pronašao policijski pas
31.07.2026.•
5
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policijski službeni pas pronašao kofer sa telom ruske državljanke u kanalu Vizelj, nakon hapšenja turskog državljanina.
Đedović Handanović: Postoje indikacije da će NIS dobiti od OFAC-a licencu za nastavak rada
31.07.2026.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da postoje indikacije da će Naftna industrija Srbije (NIS) od američke administracije dobiti licencu za nastavak operativnih aktivnosti.
Uhapšen državljanin Turske koji se sumnjiči da je u Borči ubio rusku državljanku, telo nađeno u kanalu
31.07.2026.•
3
Dvadesetpetogodišnji državljanin Turske K.E. uhapšen je zbog sumnje da je ubio dvadesetosmogodišnju rusku državljanku, a zatim njeno telo spakovao u kofer i preneo ga do vodenog kanala Vizelj, gde ga je sakrio.
Komisija Srbije za nestala lica preuzela od Instituta BiH posmrtne ostatke osoba nestalih u ratu
31.07.2026.•
0
Komisija Vlade Srbije za nestala lica je danas od Instituta za nestale osobe BiH preuzela posmrtne ostatke dve osobe nestale u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.
Vlast menja Zakon o obrazovanju: Udar na Savet roditelja nakon pobune u školstvu
31.07.2026.•
15
Predlog izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja dostavljen je pre nekoliko dana odabranim reprezentativnim sindikatima.
Macut: Energetski sistem Srbije stabilan, narednih dvadesetak dana biće posebno važni
31.07.2026.•
4
Premijer Srbije Đuro Macut poručio je da je situacija u energetskom sistemu zemlje pod kontrolom i da ima dovoljno električne energije, te je apelovao na građane da koriste struju racionalno.
Policija uhapsila četiri osobe i oduzela 52 automobila zbog nedozvoljene trgovine
31.07.2026.•
10
Policija je uhapsila četiri osobe u Novom Pazaru koje su osumnjičene za nedozvoljenu trgovinu.
Carinici otkrili neprijavljenu luksuznu robu vrednu 18.000 evra
31.07.2026.•
3
Carinici su na aerodromu "Nikola Tesla" otkrili neprijavljenu luksuznu robu vrednu 18.000 evra.
Zeleno-levi front najavio podršku studentskoj listi na budućim izborima
31.07.2026.•
5
Stranka Zeleno-levi front saopštila je da je unutar nje odlučeno da na narednim izborima podrži studentsku listu.
Srbijašume: Opez pri boravku u prirodi kako bi se sprečili šumski požari
31.07.2026.•
1
Srbijašume su apelovale na građane da budu oprezni pri boravku u prirodi kako bi se sprečili šumski požari pri ekstremnim temperaturama koje su najavljena za danas i naredne dane.
Meteorolog: Vrhunac toplotnog talasa od 5. do 8. avgusta, zabrinjava što mu se kraj još ne nazire
31.07.2026.•
8
Meteorolog Slobodan Sovilj izjavio je danas da vrhunac toplotnog talasa može da se očekuje od 5. do 8. avgusta, ali da je zabrinjavajuće to što se njegov kraj još ne nazire.
Komentari 2
Ostrašćeni SNS-ovac
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar