Agencija za sprečavanje korupcije angažovala agenciju koja je zakupila prostor za kol centar SNS
Agencija za sprečavanje korupcije, kao državni organ, angažovala je agenciju "Maks stratedžik", koja je zakupila prostor za kol centar SNS u Sportskom centru "Čair" u Nišu.
U ovoj hali su se po krivičnoj prijavi opozicije kupovali glasovi birača na izborima 17. decembra, da "upravlja njenim digitalnim platformama", saznaje Danas.
Agencija je pred decembarske izbore, sredinom oktobra ove godine, a nakon javne nabavke, zaključila ugovor sa "Maks stratedžikom" da u naredna dva meseca upravlja njenim "digitalnim medijskim komunikacijama, preko različitih onlajn kanala, uključujući socijalne mreže Fejsbuk i Instagram", za šta je izdvojeno 480.000 dinara.
Zoran Gavrilović, izvršni direktor BIRODI-ja, najavljuje da će o slučaju izbora ovog "neetičkog učesnika" u toj javnoj nabavci, koja inače treba da bude instrument borbe protiv korupcije i jačanje integriteta, podneti izveštaj Svetskoj asocijaciji za istraživanje javnog mnjenja.
Đorđe Stanković, narodni poslanik i kandidat na listi "Srbija protiv nasilja", podneo je ranije policiji krivičnu prijavu zbog sumnje da je u kol centru SNS u SC "Čair" na dan vanrednih parlamentarnih izbora 17. decembra izvršeno krivično delo davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem, iz člana 156. Krivičnog zakonika Srbije.
Prema njihovim informacijama, tu su se "nalazili ljudi koji su organizovali plaćanje glasova za listu SNS, a birači koji su glasali dolazili da im se 'na ruke' isplati novac".
Kupljenim glasačima je navodno isplaćivano po 9.000 dinara, mada ne svima isto, govorili su nepotvrđeni podaci, prenosi Danas.
U ovom centru je pred izbore organizovano i telefonsko "anketiranje" građana Niša, kojim je proveravano i da li će oni glasati za SNS, a "anketari" su, po izveštavanju medija, bili radnici gradskog javnog sektora.
U ugovoru između Agencije za sprečavanje korupcije i "Maks stratedžika", zaključenom 11. oktobra, u koji je Danas imao uvid, navodi se da je ova beogradska firma izabrana na javnoj nabavci na koju se ne primenjuje Zakon o javnim nabavkama jer je "dala najpovoljniju ponudu".
"Maks stratedžik", prema ugovoru, između ostalog ima obavezu da upravlja nalozima Agencije na Fejsbuku i Instagramu, producira kratke video sadržaje na socijalnim mrežama, kao i da "svakodnevno kontroliše komentare i postove korisnika, sa ciljem odgovora na upite i stvaranja interakcije".
"Imajući u vidu da se rad na društvenim mrežama odvija u on- line okruženju, u kome može doći do razmene ličnih ili poverljivih podataka, informaciono- tehnoloških problema i sigurnosnih izazova, neophodno je da Pružalac usluga ('Maks stratedžik', prim. aut.) poseduje relevantno znanje i iskustvo za uspešno upravljanje i u takvim uslovima. Pružalac usluge u obavezi je da u potpunosti garantuje primenu odgovarajućih tehničkih, organizacionih i kadrovskih mera, na način koji obezbeđuje da se obrada podataka o ličnosti vrši u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i da se obezbeđuje zaštita prava lica na koje se podaci odnose", navodi se u ugovoru koji su potpisali direktori Agencije i "Maks stratedžika", Dejan Damnjanović i Marko Petrović.
"Zapanjujuće je da se u Agenciji za sprečavanje korupcije nije vodilo računa ko će dobiti javnu nabavku da za nju radi bilo koji posao, a da sama javna nabavka, u samoj konkursnoj dokumentaciji, nije imala kriterijume koji će garantovati da ponuđač nema rizičnu poslovnu biografiju. Od Agencije se očekuje da ima etičke kriterijume koji bi sprečili ovakve ishode. Ovakvim, blago rečeno neodgovornim organizovanjem javne nabavke, Agencija je stimulisala neetično ponašanje", kaže on za Danas.
Prema njegovoj oceni, "organizovanje" kol centara SNS, "anketiranje" u kojem je potencijalno prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i podnošenje krivične prijave zbog sumnje da su se u niškom kol centru kupovali glasovi čini "Maks stratedžik"- "neetičkim učesnikom konkursa".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zoran Šašić, pomoćnik direktora policije, otišao u prevremenu penziju: Novi talas odlazaka iz MUP-a
25.10.2025.•
0
U Ministarstvu unutrašnjih poslova duže vremena vlada nezadovoljstvo zbog sve većih političkih pritisaka.
Sajam knjiga počinje danas, ali bez dela izdavača: "Nismo mogli da prihvatimo ultimatum"
25.10.2025.•
2
Izdavači koji ove godine neće izlagati na Sajmu knjiga u Beogradu nisu mogli da prihvate ultimatum.
Studenti iz zapadne Srbije krenuli peške za Novi Sad
25.10.2025.•
5
Kolona u kojoj je više od 250 studenata iz zapadne Srbije krenula je jutros peške iz Čačka za Novi Sad, kako bi 1. novembra prisustvovali komemorativnom skupu povodom godišnjice pada nadstrešnice.
Nišlija poginuo u požaru
25.10.2025.•
0
Muškarac star oko 70 godina stradao je jutros u požaru koji je izbio u njegovoj kući u niškom naselju "9. maj".
Večeras se pomeraju kazaljke
25.10.2025.•
6
Zimsko računanje vremena počinje u noći između subote i nedelje.
Zaplenjeno oko 35 kilograma marihuane
25.10.2025.•
0
Beogradska policija zaplenila je oko 35 kilograma marihuane.
Centar za društvenu stabilnost: Skupovi protiv blokada danas u tri grada
25.10.2025.•
10
Protesti "građana koji se protive blokadama" biće održani danas u tri grada.
Patrijarh Porfirije: Naše društvo potresaju sukobi koji prete da nas liše blagoslova Svetog Save
24.10.2025.•
19
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije pozvao je vernike u Novom Pazaru da žive u veri, međusobnoj slozi i jednodušnosti.
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu: Studenti su trenutno najveća politička grupacija u zemlji
24.10.2025.•
53
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović izjavila je da su studenti u blokadi trenutno najveća politička grupacija u zemlji.
Brnabić: Šatorsko naselje ispred skupštine predstavlja slobodu okupljanja
24.10.2025.•
22
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da poslanici nisu evakuisani zbog pucnjave ispred parlamenta jer niko nije očekivao da bi takav incident mogao da se dogodi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nema odustanja
24.10.2025.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Barajevo: Nakon svađe 75-godišnjak pucao prema kući, kod njega pronađene i ukradene stvari
24.10.2025.•
0
Beogradska policija uhapsila je M.T. (75), osumnjičenog za ugrožavanje sigurnosti i nedozvoljeno posedovanje oružja.
Na zabranjeni antimigrantski skup došlo nekoliko desetina ljudi, razišli se nakon upozorenja policije
24.10.2025.•
1
Na beogradskom Trgu repulike večeras se, u manjim grupama, okupilo nekoliko desetina građana koji su se razišli nakon što ih je policija upozorila da je skup protiv migranata zabranjen.
VIDEO: Studenti iz Novog Pazara stigli na Divčibare
24.10.2025.•
0
Studenti koji već devet dana pešače iz Novog Pazara ka Novom Sadu stigli su na Divčibare, gde im je priređen doček.
AMSS: Vozači da budu oprezni zbog magle pored reka i povremene kiše
24.10.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je upozorio vozače da budu oprezni jer niska oblačnost na planinskim prevojima i magla pored reka i u kotlinama otežava vidljivost.
Policija pretresa kuću vozača kombija koji prati studente iz Novog Pazara
24.10.2025.•
12
Vozaču kombija u pratnji studenata DUNP koji pešice idu do Novog Sada, koji je sinoć zaustavljen nadomak Kosjerića, trenutno policija pretresa kuću u Smederevskoj Palanci.
Određen pritvor osumnjičenom za napad u Ćacilendu
24.10.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana V.A. (70) osumnjičenom da je 22. oktobra ispred Doma Narodne skupštine ranio M.B, a potom benzinom polio i zapalio šatore koji se nalaze ispred zgrade parlamenta.
Uhapšeno pet saobraćajnih policajaca zbog primanja mita
24.10.2025.•
8
Pet saobraćajnih policajaca iz Policijske stanice Raška uhapšeno je zbog sumnje da su od vozača dobijali novac da im ne bi pisali kazne.
Studenti kreću biciklima iz Beograda na komemorativni skup u Novom Sadu
24.10.2025.•
5
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta krenuće, između ostalog, i biciklima na komemorativni skup koji se u Novom Sadu održava 1. novembra.
"Lafarž" dobija subvenciju od 10 miliona evra: Za izgradnju fabrike u Obrenovcu
24.10.2025.•
9
Vlada Srbije dodeliće 10,6 miliona evra beočinskoj fabrici cementa "Lafarž", koja je deo Holcim grupe.
Komentari 16
Mićo
Milan
Kriminal i korupcija nikad viđena u takvoj meri u Srbiji.
Ljudi, probudite se!
Nik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar