Inicijativa da se uvede bolovanje za negu kućnih ljubimaca: Može li da zaživi?
Zahtev stranke "Istina" da se uvede pravo na bolovanje i negu kućnih ljubimaca, prvenstveno za pse i mačke, izazvao je oprečne reakcije u javnosti.
Foto: Pixabay
Uporište za svoj zahtev nalaze u Zakonu o dobrobiti životinja koji kaže da je svaki držalac životinje dužan da joj blagovremeno obezbedi pomoć veterinara i negu ako je životinja obolela. U suprotnom mu preti kazna od 5.000 do 50.000 dinara, piše Euronews Srbija.
"Vlasnici kućnih ljubimaca tako neretko dolaze u situaciju da biraju ili da plate kaznu i ugroze život ljubimca, ili da dobiju otkaz ako se zbog toga ne pojave na poslu. Takva neusaglašenost propisa veoma otežava život građanima i potpuno je nedopustiva u pravednoj i pravno uređenoj", navedeno je u saopštenju te stranke.
Osim za liberalizaciju režima bolovanja, navode da se zalažu i da "lečenja i terapije kućnih ljubimaca budu pokriveni zdravstvenim osiguranjem".
A Zakon o dobrobiti životinja kaže da je vlasnik životinja u obavezi da obezbedi uslove za držanje i negu životinja, blagovremeno obezbedi pomoć veterinara ako je životinja obolela, pri porođaju životinje.
Stoji i da je "vlasnik, odnosno držalac životinje odgovoran je za život, zdravlje i dobrobit životinje i mora da preduzima sve neophodne mere kako bi obezbedio da se životinji ne nanosi nepotreban bol, patnja, strah i stres".
Praksa u mnogim zemljama
Veterinar Vladimir Terzin kaže da je bolovanje za vlasnike kućnih ljubimaca praksa u mnogim zapadnoevropskim zemljama i da to nije novina.
Dodaje da se u praksi više puta sreo da vlasnicima životinja nema ko da "uskoči" i pomogne oko nege ljubimca.
"Nekada stvarno postoji realna potreba za tim. Ukoliko se životinja priprema za operaciju, ako je neophodno uraditi dodatne preglede, analize. Često sam u šali mojim klijentima govorio 'hoćete doznake da vam dam'. Naravno, uvek postoji opasnost da dođe do nekih zloupotreba, ali sve to može da se reguliše uz potvrdu veterinara da je životinja bolesna ili da je imala operaciju", kaže Terzin za Euronews Srbija.
Međutim, da bi ta inicijativa zaživela u praksi potrebno je da se menja Zakon o radu.
Advokat Nemanja Milošević pojašnjava da na osnovu Zakona o dobrobiti životinja, pravo na bolovanje i negu kućnih ljubimaca ne može da se uvede i da bi morao da se menja Zakon o radu.
"To može da bude dobra inicijativa da se nekada u budućnosti menja Zakon o radu u tom pravcu. Trenutno, na osnovu Zakona o dobrobiti životinja nije moguće otvoriti bolovanje zaposlenom, nema na osnovu čega", objašnjava on za Euronews Srbija.
Zakonska praznina
Dodaje da su zakoni neusklađeni, da postoji zakonska praznina, da jedan kaže da vam sledi novčana kazna ukoliko ne pružite blagovremeno lečenje i negu životinji, a sa druge strane da možete da izostanete sa posla, da otvorite bolovanje za negu ljubimca
"Kako ću ja da lečim životinju, ako moram sada da budem na poslu? Sa druge strane, sutra će da me prijavi tetka, rođaka, sa kojom nisam u dobrim odnosima, da nisam lečio životinju. To je zakonska praznina, nije regulisano", navodi on.
U zemljama Zapadne Evrope zakonska regulativa je bolje usklađena. Bolovanje zbog nege kućnog ljubimca praksa je u mnogim zemljama. Tako vlasnici kućnih ljubimaca mogu uz potvrdu od veterinara, da otvore bolovanje, kao što to čine roditelji kada im se razboli dete.
Posebno je rasprostranjena u Velikoj Britaniji. Tu često poslodavci daju slobodne dane za negu ljubimaca. To se pokazalo kao dobra praksa, budući da su radnici zahvalni poslodavcu koji im omogući da brinu o svojim ljubimcima kao članovima porodice.
Radnici imaju pravo na slobodne dane čak i kada nabave novog kućnog ljubimca kako bi se životinja što bolje i brže prilagodila novoj sredini u kojoj živi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poljoprivrednik povređen na blokadi puta
27.02.2026.•
0
Šezdesetjednogodišnji poljoprivrednik povređen je u incidentu koji se dogodio na blokadi raskrsnice u selu Bresnica kod Čačka.
DNEVNI KVIZ: 5.000 pitanja!
27.02.2026.•
0
Jubilarno, 500. izdanja 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Zdravstveno stanje Dačića: Nepromenjeno, zasad stabilno
27.02.2026.•
0
Zdravstveno stanje potpredsednika Vlade Srbije i predsednika SPS-a Ivice Dačića je nepromenjeno i za sada je stabilno, kaže dr Spasoje Popević.
Informer postao suvlasnik firme koja kupuje lokalne medije
26.02.2026.•
7
ANEM je saopštio da je firma Best Media Team bila u stopostotnom vlasništvu kompanije Alo Media System koja izdaje tabloid Alo, ali od danas ga deli s izdavačem tabloida Informera, odnosno firmom Insajder Tim.
Vučić: Đurić u Vašingtonu slučajno sreo Rubija, nisu razgovarali o "tajnom planu za Kosovo"
26.02.2026.•
36
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sasvim slučajno u Vašingtonu sreo američkog državnog sekretara Marka Rubija.
Debata u Briselu zbog Mrdićevih zakona: Nekoliko zemalja pozvalo na suspenziju fondova Srbiji
26.02.2026.•
29
Ambasadori zemalja članica EU su u sredu, na zahtev Nemačke, održali vanrednu debatu o situaciji u Srbiji, nakon usvajanja pravosudnih zakona, za koje je Evropska komisija ocenila da predstavljaju značajan korak unazad.
Cisterne sa amonijakom iskliznule kod Negotina
26.02.2026.•
2
Cisterne koje su prevozile amonijak su iskliznule sa šina kod Kobišnice blizu Negotina, nezvanično se saznaje.
Uhapšen maloletnik zbog sumnje da je bacio bombu na ugostiteljski objekat na Vračaru
26.02.2026.•
1
MUP je saopštio da je uhapšen maloletnik zbog sumnje da je bacio ručnu bombu na jedan ugostiteljski objekat u Beogradu.
Uhapšena trojica zbog podmetanja požara u dve firme u Beogradu
26.02.2026.•
0
Policija je danas uhapsila dve osobe zbog sumnje da su 2. februara namerno izazvale požar u prostorijama dve firme u Surčinu i Voždovcu.
Sutra puštanje u saobraćaj pruge Beograd-Budimpešta: Za putnički saobraćaj u martu
26.02.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se sutra očekuje puštanje u saobraćaj nove pruge od Beograda do Budimpešte.
Đurić: SAD uvažavaju Srbiju
26.02.2026.•
23
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas u Vašingtonu da SAD uvažavaju Srbiju i uzimaju u obzir njene stavove.
Kamioni čekaju pet sati na Kelebiji, Batrovcima i Šidu
26.02.2026.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema dužih zadržavanja za automobile, dok kamioni čekaju po pet sati za izlaz iz države na Kelebiji, Batrovcima i Šidu, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Lekar: Stanje ministra Dačića i dalje teško, ali u ovom momentu nema pogoršanja
26.02.2026.•
7
Pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Spasoje Popević izjavio je da je stanje ministra Ivice Dačića i dalje teško i ozbiljno, ali da u ovom momentu nema pogoršanja.
Vujović: Đurić pozvan u Vašington da bi ga Rubio upoznao s tajnim sporazumom o priznanju Kosova
26.02.2026.•
55
Bivši diplomata Nebojša Vujović izjavio je da je "predsednik Srbije Aleksandar Vučić spreman da prizna nezavisnost Kosova samo da bi ostao na vlasti i izbegao američke sankcije".
Sud presudio da je RTS dužan da vrati na posao novinarku Mirjanu Nikolić jer je nezakonito otpuštena
26.02.2026.•
4
Apelacioni sud u Beogradu presudio je da je novinarki Mirjani Nikolić, reporterki Prvog programa Radio Beograda iz Skupštine Srbije, pre sedam godina dat nezakonit otkaz.
Ako ste studentima u decembru dali potpis podrške, redovno proveravajte mejl
26.02.2026.•
11
Studenti u blokadi pozvali su građane, koji su im tokom akcije 28. decembra prošle godine ostavili mejl adrese, da proveravaju svoju elektronsku poštu.
U Lučanima proglašena izborna lista koalicije oko SNS
26.02.2026.•
1
Opštinska izborna komisija u Lučanima proglasila je pod rednim brojem jedan izbornu listu koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS) za predstojeće lokalne izbore u toj opštini, koji su zakazani 29. mart.
FOTO: Otkrivena nelegalna kockarnica u hotelu u Beogradu
26.02.2026.•
1
Inspektori Uprave za igre na sreću otkrili su nelegalno priređivanje kazino igara u prostorijama hotela Astorija u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo finansija.
U Knjaževcu proglašena izborna lista "Aleksandar Vučić - Knjaževac, naša porodica"
26.02.2026.•
5
Izborna komisija opštine Knjaževac proglasila je prvu izbornu listu za izbore za odbornike koji će biti održani u Knjaževcu 29. marta.
Crnogorci privremeno zabranili pojedine emisije Pinka, Informera i Prve: Treba li isto i Srbija da uradi?
26.02.2026.•
40
Nekadašnji članovi Saveta REM-a različito tumače odluku crnogorskih regulatora da ograniče emitovanje programa srpskih tabloidinih televizija zbog govora mržnje i glorifikacije ratnih zločinaca.
Komentari 106
usput
Max
Jarvis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar