Ne baš "Trampe, Srbine", ali mnogi u Srbiji za to da postane predsednik: "Neutemeljena očekivanja"
Većina svetske populacije očekuje da će rezultat predsedničkih izbora u SAD promeniti svet.
Foto: Beta/AP
Jedni gaje antipatije prema povratku Donalda Trampa, drugi se nadaju da će to rešiti neke od najvećih svetskih problema.
To je istaknuto u analizi Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope (IPESE).
Deo svetske javnosti plaši se da će Tramp, ako bude izabran, ostaviti Ukrajinu na cedilu i bez pomoći saveznika, dok se neki nadaju da će ispuniti obećanje i da će u toj zemlji mir biti uspostavljen za 24 sata.
U analizi se navodi da se jedni se plaše Trampove nepokolebljive podrške Izraelu, dok se drugi uzdaju u tu podršku.
Ipak, citirajući američkog diplomatu Ričarda Hasa koji je ukazao da "tri veoma različita predsednika - Obama, Tramp i Bajden - vode SAD u istom pravcu", IPESE ocenjuje da SAD imaju kontinuirani pristup u spoljnoj politici, bez obzira na to ko je na čelu administracije.
Taj princip može da se primeni i na Jugoistočnu Evropu i Srbiju, navedeno je.
"Mnogi sa naših prostora imaju velika očekivanja od moguće promene u Beloj kući, i verovatno neutemeljeno navijaju da pobedi Tramp", ukazao je u analizi IPESE.
Situacija, kako se dalje navodi, možda nije nalik euforiji iz 2016. godine - kada su Beograd preplavili bilbordi i posteri sa porukom: "Trampe, Srbine" i kada se pričalo da bi novi šef Bele kuće Srbiji mogao da vrati Kosovo - ali nije ni previše različita.
Kada je u pitanju pristup u nastupu i razgovorima vezanim za pitanje Kosovo, suštinskih razlika poslednjih decenija nije bilo, osim možda u organizacionom pristupu.
Za vreme Trampove administracije, uprkos tome što je Zapadni Balkan bio delokrug izaslanika Stejt departmenta, veći uticaj na dijalog Beograda i Prištine nosio je izaslanik Bele kuće, odnosno predsednika. To stvara netačan utisak da je prisutna razlika u generalnom pristupu i stavu, ali istina je da američka administracija ima svoj konutinuirani pravac i on se ne menja, bez obzira na promenu predsednika.
Za Srbiju je dobro što je Vašington želi za partnera i saveznika na Zapadnom Balkanu i u Jugoistočnoj Evropi, ocenjeno je u analizi uoči predsedničkih izbora u SAD.
To Beograd treba da prepozna i da u skladu sa time preduzima svoje buduće korake i pokaže što je više moguće otvoren, zainteresovan i prokativan stav prema SAD.
Američki političari koji se bave Balkanom očekuju i žele da čuju što više glasova iz Srbije, predloga, analiza, razrađenih planova i sveopštu viziju za učvršćivanje partnerstva između dve države koje 140 godina gaje diplomatske odnose, navedeno je u analizi Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Srbija kao Belorusija": Ako EU ne prizna srpske izbore - menja li to išta
14.06.2026.•
0
Evropska unija je jasno rekla šta očekuje od Srbije - ako se to ne ispuni, postoji ogromna šansa da EU ne prizna izbore, izneo je u javnost ovakvo stanovište profesor univerziteta u penziji i bivši ambasador Ivan Vujačić
Akcija "Račak II" na Kosovu: Uhapšeno pet osoba
14.06.2026.•
0
U okviru operacije Specijalnog tužilaštva na Kosovu, koja se sprovodi radi istrage ratnih zločina, uhapšeno je pet osoba.
Vučić: Dokazano da zvučnog topa nije bilo, lagali jer protest nije uspeo i da bi me prikazali kao nečoveka
14.06.2026.•
30
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da su se neki iz čudnog razloga razmicali 15. marta prošle godine, kada je bio veliki protest u Beogradu, i da je tvrdnja o zvučnom topu laž kao pravdanje jer protest nije uspeo.
Još jedno upozorenje RHMZ: Stiže nevreme, prvo u Vojvodini
14.06.2026.•
2
Posle podne se u Vojvodini, a uveče i tokom noći u većem delu zemlje očekuje jače naoblačenje s kišom, plјuskovima, grmlјavinom, gradom i olujnim vetrom.
Predsednik Ustavnog suda: Srbija suštinski ispunila sve preporuke Venecijanske komisije
14.06.2026.•
8
Predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov ocenio je da je Srbija "suštinski ispunila sve preporuke iz hitnog mišljenja" Venecijanske komisije, na set pravosudnih zakona poznatih kao "Mrdićevi",
Pridruživanje Srbije Evropskoj uniji: Kako smo od velikog entuzijazma stigli do skepticizma
14.06.2026.•
19
Proširenje Evropske unije sve je izvesnije. Najbliža članstvu je Crna Gora, a sledi je Albanija. Nekada je Srbija prednjačila, međutim stručnjaci danas situaciju opisuju kao stagnaciju.
Objavljen spisak deficitarnih zanimanja: Učenicima koji upišu ove smerove 5.000 dinara mesečno
14.06.2026.•
7
Kancelarija za dualno obrazovanje objavila je listu deficitarnih zanimanja za školsku 2026/27. godinu, a učenici koji upišu neki od 36 obrazovnih profila sa spiska imaće pravo na mesečnu podršku od 5.000 dinara.
Muškarac na Novom Beogradu zadobio tešku povredu šake od topovskog udara
14.06.2026.•
0
Muškarac starosti 30 godina teško je povređen sinoć na Bulevaru Mihaila Pupina na Novom Beogradu, usled eksplozije pirotehničkih sredstava.
"Više niko ne može da razlikuje policajca od kriminalca": Francuski Mond piše o hapšenjima u Srbiji
14.06.2026.•
16
Predsednik Aleksandar Vučić oslanja se na ultralojalističke krugove sa kriminalnim vezama kako bi oslabio antikorupcijski pokret, prenosi pariski list Mond (Le Monde) u opširnom tekstu o korupciji.
Ministar o negativnim reakcijama na ideju o odlasku đaka na Ekspo: "Pokušaj rušenja velikog državnog projekta"
14.06.2026.•
52
"Ekspo vidim kao šansu, nema tu nikakve državne prinude, to je praksa u zemljama u kojima se ova izložba organizuje", rekao je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković.
Prevario bar 35 ljudi: Uzeo pare za klime, a nije ih isporučio
14.06.2026.•
4
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saslušalo je V. J. (46), zbog sumnje da je od aprila 2022. do maja ove godine prevarom doveo u zabludu 35 oštečenih lica i tako pribavio imovinsku korist od 2.205.010 dinara.
Građani pozvani da se pridruže tenkovskim jedinicama: "Čast i pripadnost imaju veću vrednost od profita"
14.06.2026.•
15
Uprava za ljudske resurse Generalštaba Vojske Srbije raspisala je javne konkurse za prijem građana u svojstvu profesionalnih vojnika na određeno vreme.
Višnje dobro rodile, a otkupljivači drastično oborili cenu
14.06.2026.•
5
Višnje su u Srbiji ove godine dobro rodile u krajevima gde nije bilo mraza, ali su otkupljivači, vlasnici hladnjača oborili cenu sa prošlogodišnjih 300 dinara po kilogramu na 70-80 dinara, rekli su proizvođači za Betu.
MUP traži 100 kandidata za Jedinicu za obezbeđenje ličnosti i objekata
13.06.2026.•
15
MUP je uputio poziv zainteresovanima da se prijave na konkurs za prijem 100 kandidata u Jedinicu za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO).
Kako je Ekspo stigao u škole: "Čim je uneto u kalendar, šalje se poruka da je obavezno"
13.06.2026.•
19
Prosvetna vlast nikada do sada nije propisivala kalendarima obrazovno-vaspitnog rada koje događaje i mesta đaci treba da posete, čak ni manifestacije čiji je pokrovitelj Ministarstvo prosvete, poput Sajma obrazovanja.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - jedno po jedno
13.06.2026.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz je tu za vas svakog dana.
Komentari 25
Predrag
Plaćač poreza
Mandragora Pitsburg
Slabo pamćenje?
E biće bolje dogodine u ovo isto vreme .
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar