Vozači trotineta planiraju protest zbog najavljene registracije: "Da pokažemo da postojimo"
Predsednik Udruženja vozača trotineta Aleksandar Mijailović kaže da se vozači spremaju za proteste zbog pravilnika o registraciji električnih trotineta.
Foto: 021.rs
Kako je rekao za N1, sve se radi kako bi se destimulisala kupovina i vožnja tog vozila.
Novi pravilnik o registraciji električnih trotineta među njihovim vozačima i vlasnicima izaziva brojne nedoumice. Ipak, po njemu će, ukoliko u saobraćaju žele da učestvuju, morati da postupe najkasnije do 15. juna, kada ističe rok za nabavku nalepnica.
Definicija trotineta glasi - to je vozilo na dva točka, koje nema sedište, čija trajna nominalna snaga elektromotora nije veća od 0,6kW, čija najveća kontruktivna brzina ne prelazi 25km/h i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kg.
Sagovornik N1 kaže da veliki deo vozila ispunjava te kriterijume.
Mijajlović kaže da je sporan deo "što nemamo infrastrukuru za bezbednu vožnju takvih vozila".
"Uglavnom su to vozila koja nemaju suspenziju i osvetljenje i koja su takve konstrukcije da ne mogu da se voze po putevima. Usled nedostatka infrastrukture, moraće da se voze po putu, metar uz ivičnjak, gde je najgori deo puta, nije urađena nijedna priprema, dok se s druge strane diskriminišu vozila koja ispunjavaju konstrukcijski uslove da mogu da učestvuju u saobraćaju na takvim putevima - vozila sa osvetljenjima, amortizerima, signalizacijom", navodi sagovornik N1.
Kako kaže, vozila koja nisu za takve puteve, "njih uz takve propise teramo na puteve dok one koji su za takve puteve, njima ne dozvoljavamo registraciju".
Ocenjuje da se ovde sve radi da bi se kupovina i vožnja destimulisale, dok je suprotno u razvijenom svetu, jer se radi o najekološkijem prevoznom sredstvu.
Idealno bi bilo da vidimo primer konstruktora ove saobraćajne politike, kako bi oni vozili po starom delu grada, kaže Mijajlović.
Govoreći o tehničkoj dokumentaciji koja je neophodna za registraciju, sagovornik N1 kaže da je veliki broj ljudi kupovao polovne trotinete ili ih je kupio pre više godina, neki su proizvođači nestali, "no name" brendovi, neki su dovezeni iz inostranstva.
"Postoji samo serijski broj… Neki od distributera će tako povećavati snagu i karakteristike ili smanjivati da bi bilo legalno za registraciju. Ne postoji ništa kao verodostojni dokaz da su ti podaci tačni. Trebalo bi za svaki model trotineta da se ide na ispitivanje da bismo znali da je ta tvrdnja tačna. U suprotnom bismo imali neku vrste politike gde se nekom veruje, a nekom ne veruje na reč", ističe.
Inače, pravilnik 5. aprila stupa na snagu.
"Mi se spremamo za proteste, kako bismo pokazali da postojimo, da smo populacija koja se ponaša po propisima i vozimo odgovorno trotinete", dodaje on.
Kaže da se u medijima prikazuje manjina koja se ponaša neodgovorno, a da velika većina nije takva.
Podsetimo, u pravilniku o načinu izdavanja, vođenja evidencija, izgledu i načinu postavljanja nalepnice za laka električna vozila objavljeno je detaljno uputstvo, kao i izgled nalepnice.
U zahtevu za izdavanje nalepnice treba navesti lične podatke (ime i prezime, JMBG, datum rođenja, mesto rođenja), podatke o prebivalištu (mesto, poštanski broj, ulica i kućni broj, telefon, e-mail), kao i podatke o lakom električnom vozilu (marka, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina, masa praznog vozila).
Uz zahtev se mora dostaviti i tehnička dokumentacija za lako električno vozilo, iz koje se može utvrditi marka vozila, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina i masa praznog vozila.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Blagi porast podrške članstvu Srbije u EU: Jasan generacijski jaz
05.02.2026.•
0
Anketa javnog mnjenja iz januara, sprovedena za Delegaciju EU u Srbiji, pokazuje blagi porast javne podrške članstvu Srbije u EU.
Tražili novac od vlasnika ugostiteljskih objekata da bi ih "zaštitili od vračarskog klana"
05.02.2026.•
0
Beogradsko Više javno tužilaštvo navodi da je predložilo pritvor za četvoricu uhapšenih koji su pokušali da prinude više vlasnika ugostiteljskih objekata i firmi da im daju novac radi zaštite od "vračarskog klana".
Udruženje filmskih producenata Srbije: Kritički odnos prema stvarnosti nije "antisrpstvo"
05.02.2026.•
1
Udruženje filmskih producenata Srbije saopštilo je da kritički odnos prema stvarnosti nije "antisrpstvo", već suština umetnosti i demokratskog društva.
Vujić traži od VST hitne procedure o privremenom upućivanju tužilaca po izmenjenom zakonu
05.02.2026.•
0
Ministar pravde Nenad Vujić predložio je da se hitno sprovedu neophodne procedure kako bi Visoki savet tužilaštva doneo odluke o privremenom upućivanju javnih tužilaca u skladu sa izmenama Zakona o javnom tužilaštvu.
Uhapšeno dvoje zbog krađe slike iz galerije ULUS u Beogradu
05.02.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je dve osobe zbog krađe iz galerije Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS).
Prijava "Svoj na svome": Šta će biti sa objektima koji su evidentirani, a šta sa onima koji nisu?
05.02.2026.•
4
Ministarstvo građevinarstva produžilo je rok za prijavu bespravnih objekata do 9. februara u ponoć, usled velike zainteresovanosti koja je, kako je saopšteno, uzrokovala preopterećenje sistema za prijavu "Svoj na svome".
Opozicija zatražila od Ustavnog suda ocenu ustavnosti Mrdićevih zakona
05.02.2026.•
2
Poslanici Zeleno-levog fronta, Pokreta slobodnih građana, Narodnog pokreta Srbije i Novog lica Srbije podneli su Ustavnom sudu predlog za ocenu ustavnosti nedavno usvojenog seta pravosudnih zakona.
Vuletić: Vučićeva izjava da će se Srbija delimično snabdevati gasom iz EU će nasmejati Ruse
05.02.2026.•
11
Odluka Aleksandra Vučića da se Srbija delimično snabdeva gasom kroz zajedničku nabavku sa EU je, prema oceni predsednika Skupštine "Udruženja za gas" Vojislava Vuletića, dobra politička izjava koja će nasmejati Ruse.
Carinici na Preševu zaplenili dijamantski prsten vredan pola miliona dinara
05.02.2026.•
9
Carinici su 4. februara na graničnom prelazu Preševo, u saradnji sa policijom, sprečili da se bez prijavljivanja unese preko granice dijamantski prsten.
Ponovo podignuta optužnica za ubistvo Danke Ilić
05.02.2026.•
3
Više javno tužilaštvo u Zaječaru danas je ponovo podiglo optužnicu protiv D. D. i S. J. zbog sumnje da su 26. marta 2024. godine u Banjskom Polju kod Bora ubili dvogodišnju Danku Ilić.
Tužiteljka: Insistiranje na pitanju imuniteta Selakovića je odugovlačenje, a pomilovanje bi sve zaustavilo
05.02.2026.•
2
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović upozorila je da insistiranje suda na pitanju imuniteta za ministra kulture Nikole Selakovića u slučaju "Generalštab" može predstavljati nepotrebno odugovlačenje postupka.
Hrana najveći trošak u Srbiji: Skoro polovina zarade ode na namirnice
05.02.2026.•
22
Neposredno pred donošenje uredbe kojom su ograničene marže u trgovinskim lancima, prosečna srpska porodica izdvojila je samo za hranu u avgustu prošle godine 42,5 odsto prosečne zarade, piše Demostat.
FOTO: Krivična protiv dvojca iz Šapca zbog nelegalnog duvana
05.02.2026.•
2
Policija u Šapcu podneće krivičnu prijavu protiv M. B. (62) i D. T. (53) zbog nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda.
Jedan od osumnjičenih za taktičku obuku Moldavaca kod Loznice pušten iz pritvora
05.02.2026.•
0
Jedan od dvojice osumnjičenih da je u okolini Loznice organizovao taktičku obuku državljana Moldavije i Rumunije, S. S, pušten je iz pritvora, rečeno je Insajderu iz Višeg suda u Šapcu.
Koordinatorka Nacionalnog konventa o EU u 12 razloga zašto nema masovnog protesta zbog Mrdićevih zakona
05.02.2026.•
21
Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković navela je zašto nema masovnog protesta u Srbiji zbog odnosa vlasti prema Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Molitveni doručak u Vašingtonu: Ko je pozvan iz Srbije?
05.02.2026.•
8
Da nema Milorada Dodika koji već danima obaveštava javnost kako pakuje kofere, kreće, sleće i stiže na tradicionalni Molitveni doručak u Vašingtonu, javnost u Srbiji bi zaboravila da taj događaj uopšte postoji.
Mađarska počinje gradnju nuklearne elektrane Pakš 2, Srbija želi da kupi udeo u njoj
05.02.2026.•
4
Inženjer energetike Žolt Haraš izjavio je da je za Srbiju važno da uzme učešće u nuklearnoj elektrani "Pakš" u Mađarskoj jer bi time doprinela svojoj energetskoj stabilnosti.
Selaković se nije pozvao na imunitet, ali postoje dve opcije da krivično ne odgovora: Evo koje su
05.02.2026.•
8
Ministar kulture Nikola Selaković i ostali optuženi za zloupotrebu službenog položaja u slučaju "Generalštab" negirali su krivicu pred većem Specijalnog suda.
Vučić: Predan sam ideji članstva Srbije u EU, dok sam ja predsednik, zemlja će biti na evropskom putu
05.02.2026.•
53
Srbija diversifikuje svoje snabdevanje energentima i mimo Rusije i već je u pregovorima o kupovini prirodnog gasa posredstvom zajedničkog mehanizma EU, izjavio je za Rojters predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ustavni sud: Petrov od sad sa medijima komunicira preko Službe
05.02.2026.•
5
Ustavni sud Srbije saopštio je da će se ubuduće sva komunikacija predsednika tog suda Vladana Petrova sa medijima obavljati posredstvom Službe predsednika Ustavnog suda.
Komentari 13
Zika zivac
Velika kobaja
nemamo infrastrukturu ni za šta, to malo bici staza je samo za mazanje očiju.
Svim učesnicima u saobraćaju uvesti testove sposobnosti a elektičarima nalepnicu. Profesionalcima tj dostavljačima i polaganje pored nalepnice!
ah .. i obavezan tehnicki pregled jer KUNG FUJ bicikli sa nadograđenim motorom od 400W koji razvija brzinu od 50km/h sa masivnim vozacem koji pri tom nosi zamajac na ledjima svojim kocnicama u pokusaju nema adekvatnu kočionu snagu da zaustavi takvog frankenstajna.
Citalac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar