Roditelji dece u "Ribnikaru" traže ukidanje odluke o formiranju Radne grupe za Memorijalni centar
Roditelji učenika OŠ "Vladislav Ribnikar" zatražili su od Vlade da u celosti ukine Odluku o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva.
Foto: 021.rs
Roditelji preživele i ranjene dece naveli su u saopštenju da su "otrežnjeni i zgroženi" ponašanjem Vlade Srbije koja selektivno primenjuje mere u vezi sa obeležavanjem i sećanjem na tragičan događaj u "Ribnikaru", kao i činjenicom da je "ne interesuju preživela deca, niti više od hiljadu žive dece" koja pohađaju OŠ "Vladislav Ribnikar".
Roditelji su naveli da do sada nisu ispunjeni najosnovniji zahtevi u vezi sa izmenom/dopunom zakona koje bi regulisao da se ovakvi ili slični događaji više ne ponavljaju i/ili da budu adekvatno sankcionisani, ali pre svega u cilju njihove prevencije.
Kroz zadatke Radne grupe i Multidisciplinarnog tima, kako su ocenili, ne prepoznaju se osnovne potrebe preživele/ranjene dece, ali i ostale dece, nastavnika i roditelja OŠ "Vladislav Ribnikar", koji su u direktnoj ili indirektnoj vezi takođe žrtve tragičnog događaja.
Ocenjeno je i da je Odluka Vlade očigledno duži vremenski period pripremana i čuvana u strogoj tajnosti od učitelja, nastavnika, uprave Škole i svih roditelja đaka.
Roditelji su ocenili i da Odluka o izuzimanju iz upotrebe za obavljanje prosvetne delatnosti parcele 5053 KO Vračar u celosti nema pravnog osnova.
"Donosilac Odluke se nije pozvao ni na jedan propis po osnovu kog je doneo takvu odluku, a što je bio u zakonskoj obavezi", naveli su roditelji, napominjući da je pritom reč o odluci vlade koja je u tehničkom mandatu, te može vršiti samo tekuće poslove, a ne može predlagati zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev u posebno navedenim slučajevima.
Između ostalog, roditelji zameraju Vladi to što Odlukom nije predviđeno učešće nijednog predstavnika roditelja preživele/ranjene dece u planiranoj radnoj grupi ili multidisciplinarnom timu. Takođe, nije predviđeno učešće nijednog nastavnika škole, niti jednog člana Radne grupe formirane 5. maja, niti članova tima koji su direktno učestvovali i pružali psihološku podršku roditeljima ubijene dece, preživeloj deci i njihovim roditeljima, kao i svim đacima i roditeljima, nastavnicima i učiteljima, što rade i dan danas.
Odlukom Vlade nije predviđeno ni učešće vladike Ilariona, bivšeg učenika "Ribnikara", koji je služio na svim sahranama i pomenima stradaloj deci, naveli su roditelji učenika VII/2, koji su saopštenje prosledili i Vladi Srbije.
Roditelji su naglasili i da je ograđuju od bilo kakvog učešća njihove dece i njih samih "u realizaciji svih njihovih planova i aktivnosti, uključujući sve buduće komemoracije, manifestacije i pomene".
Roditelji učenika VIII/2 naglasili su da izričito zabranjuju korišćenje fotografija, isticanje imena i prezimena njihove preživele dece, njihovih inicijala, brojnog stanja odeljenja VIII/2, indeksa odeljenja, sastava, pisama, fizičkih i audio-vizuelnih zapisa i drugih materijala na kojima se nalaze ili su ih izradila njihova deca ili roditelji.
Istakli su da su spremni da u sprečavanju takvih radnji preduzmu odgovarajuća pravna sredstva protiv odgovornih uz zahtev da se "sve do sada objavljeno povuče".
Oni su ponovo iskreno zahvalili i uputili punu podršku nastavničkom kadru OŠ "Vladislav Ribnikar" i potvrdili im svoju privrženost.
Skup ispred Ribnikara: Nismo protiv Memorijalnog centra, zalažemo se za unapređenje uslova
Deca, nastavnici i roditelji okupili su se ispred OOŠ "Vladislav Ribnikar" na Skupu podrške i zajednštva, kako su ga nazvali, na kojem je ukazano da niko nije protiv izgradnje Memorijalnog centra, već da se protive odluci Vlade jer smatraju da nije legalna i legitimna, kao i da je deci koja idu u Ribnikar neophodno obezbediti da normalno nastave školovanje i unaprediti uslove.
Ulica Svetozara Markovića bila je zatvorena za saobraćaj tokom trajanja skupa koji je trajao 40 minuta, simbolično koliko i traje školski čas u ovoj školi.
"Mi se ne protivimo odluci o izgradnji Memorijalnog centra, mi se protivimo odluci koju je Vlada jednostrano donela bez konsultacija sa Savetom roditelja i direktorom škole koja je problematična na više polja. Najpre, školi se oduzima upravljanje katastrarskom parcelom 5053 koja obuhvata 60 procenata prostornih kapaciteta škole i to znači da deca po toj odluci ne mogu da koriste ni sadržaje koje su koristili do momenta kada se desila tragedija i kada je pola škole zatvoreno", naveo je roditelj i član Saveta Dragan Luković.
Kako navodi, na sednici Saveta koja je održana sinoć, čuli su od predstavnice kabineta predsednice Vlade u tehničkom mandatu nešto što ih je frapiralo.
"A to je da škola sve vreme nije dostavila spisak potreba za unapređenje nastavnog procesa, što je ozbiljna manipulacija na koju mi ne želimo da pristanemo", ističe on.
Kako navodi, sporno je i stupanje na snagu Odluke Vlade o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Amerika sprema Zakon o demokratiji na Zapadnom Balkanu - tiče se i Srbije
02.11.2025.•
0
U američkom Senatu predstavljen je predlog zakona pod nazivom "Western Balkans Democracy and Prosperity Act" (Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana).
Politikolog Milivojević: Na predsednika Srbije utiču samo istraživanja javnog mnjenja
02.11.2025.•
0
Politikolog Cvijetin Milivojević ocenio je da na stavove domaćih vlasti, pre svega predsednika Srbije Aleksandra Vučića, utiču istraživanja javnog mnjenja - odnosno mišljenja njegovog biračkog tela.
Švajcarska radio-televizija: Vučić gleda samo da sačuva vlast, njegova izvinjenja su čista kalkulacija
02.11.2025.•
0
Učesnici masovnog skupa u Novom Sadu uvereni su da je Srbiji potreban novi početak i traže nove izbore, ali predsednik Srbije Aleksandar Vučić za to ne želi ni da čuje i njega zanima isključivo opstanak na vlasti.
Umesto dosadašnjeg naučnika na funkciji direktora Fonda za nauku: Vlada postavila Dariju Kisić
01.11.2025.•
0
Darija Kisić smenjena je sa funkcije direktorke Instituta Torlak koji je već duže vreme u teškoj finansijskoj situaciji. Ona je međutim dobila novu direktorsku funkciju.
VIDEO: U Nišu održan skup povodom godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
0
U Nišu je večeras, u tišini, bez transparenata i pištaljki, obeležena godišnjica pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.
Beograđani održali 16 minuta tišine: Na više lokacija za one koji nisu otišli u Novi Sad
01.11.2025.•
0
Beograđani koji nisu mogli da danas odu u Novi Sad održali su 16 minuta tišine na Trgu republike.
Vozio 160 kilometara na čas: Uhapšen pijani vozač bez dozvole
01.11.2025.•
1
Policija je u Zemunu isključila iz saobraćaja vozača (55) koji je upravljao automobilom brzinom od 159,6 kilometara na čas.
Tadić: Licemerno izvinjenje Vučića, režim će već sutra nastaviti sa propagandom
01.11.2025.•
6
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je kao "licemerno" sinoćno izvinjenje sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića studentima i građanima koji su protiv vlasti.
Nova osnovica za utvrđivanje novčane socijalne pomoći iznosi 12.266 dinara
01.11.2025.•
1
Novi nominalni iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca odnosno nosioca prava u porodici iznosi 12.266 dinara, objavljeno je u Službenom glasniku.
Bursać: SNS nepovratno izgubila deo rejtinga, zato ni ne raspisuje izbore
01.11.2025.•
13
Viši naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ocenio je da je SNS nepovratno izgubila deo svog rejtinga.
Od danas obavezne zimske gume - ako na putu ima snega, leda ili poledice
01.11.2025.•
1
U Srbiji su od danas, 1. novembra do 1. aprila na vozilima obavezne zimske gume na sva četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice.
Vučić na listi "predatora slobode medija" Reportera bez granica
01.11.2025.•
1
Reporteri bez granica (RSF) objavili su listu 34 "predatora slobode medija" koji su 2025. godine napadali novinare i pravo na informisanje među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uskoro pokretanje sajta na kom će moći da se prati kretanje cena u trgovinama
01.11.2025.•
4
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će uskoro svim građanima biti dostupna platforma preko koje će moći u svakom trenutku da prate kretanje cena u trgovinama.
Poljski mediji: EU mora da prestane da tapše Vučića po ramenu
01.11.2025.•
3
Evropa mora da izvuče pouke iz fatalne politike tapšanja po ramenu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naivne vere da je on garant stabilnosti na Balkanu.
Nakon što su osobe u fantomkama razlupale autobuse: Čačani se organizovali - automobilima u Novi Sad
01.11.2025.•
3
Jutros su Čačani krenuli u velikoj koloni svojim automobilima na komemorativni skup u Novom Sadu.
Latinović: Srbija nazaduje u evrointegracijama
01.11.2025.•
2
Srbija nazaduje od svih zemalja regiona u dinamici procesa pristupanja EU i to je ključna poruka koje je rezimirana od strane zvaničnika Evropske unije.
Veliki broj izlagača na Sajmu knjiga danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
2
Veliki broj izlagača na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga najavio je da danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 osoba.
Ruski plaćenici preko Telegrama regrutuju dobrovoljce iz Srbije i BiH za rat u Ukrajini
01.11.2025.•
7
Ruski plaćenici sa dugogodišnjim iskustvom na ratištima preko privatnih grupa na aplikaciji Telegram regrutuju nove dobrovoljce iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
U toku anketiranje građana Srbije o njihovom zdravlju: Ovo su neka od pitanja koja anketari postavljaju
01.11.2025.•
3
Republički zavod za statistiku (RZS), u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije i Ministarstvom zdravlja, 1. oktobra počeo je realizaciju istraživanja zdravlja stanovništva Srbije 2025.
Dan žalosti u Srbiji
01.11.2025.•
12
Danas, 1. novembra, u Srbiji je Dan žalosti povodom godišnjice pogibije 16 građana u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novim Sadu.
Komentari 7
Marta
Boco
Milos-BG
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar