Dve kovid bolnice zarasle u korov, savremena oprema skuplja prašinu
Kovid bolnice u Kruševcu i Batajnici zatvorene su polovinom prošle godine, i umesto da se u njima leče pacijenti, savremena oprema skuplja prašinu, a objekti zarastaju u korov.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Dok se lekari u zdravstvenim ustanovama u Srbiji žale na sve veći priliv bolesnih i nedovoljno kapaciteta za sve pacijente kojima je neophodna hospitalizacija, dve nove bolnice, sagrađene za lečenje kovid pacijenata – zaključane su, izveštava N1.
Bolnice u Batajnici i Kruševcu itekako imaju kapacitete za lečenje. Ukupno imaju oko 1.500 bolničkih kreveta.
Operacione i angio sale u bolnicama imaju najsavremeniju opremu. Samo za opremanje bolnice u Kruševcu, država je platila oko 10 miliona evra. Zajedno imaju po nekoliko stotina raspiratora i monitora. Ali, u njima već godinu dana nema pacijenata, ali ni osoblja.
Narodni poslanik Srđan Milivojević (DS) kaže za N1 da je gradnja bolnica u Kruševcu i Batajnici koštala 150 miliona evra. Da je servisiranje opreme bilo izuzetno skupo. Napominje i da se u njima nalaze i respiratori za koje se ne zna kako su nabavljeni.
"Samo u Batajnici i Kruševcu se nalazi 300 respiratora. Ali, neko ih je nabavljao po svom nahođenju. I sada imamo 150 respiratora ruske proizvodnje koji nisu komplementarni sa medicinskom dokumentacijom koja ih prati, a nemaju ni EU standarde, jer ne mogu da se koriste u zemljama članicama", objašnjava Milivojević.
Početkom februara ove godine, od ministarke zdravlja, čulo se da je zapravo problem vlasnička struktura kovid bolnica.
"To vređa inteligenciju građana Srbije. Pogledajte kako brzo rešavaju imovinske odnose za gradnju auto puteva ili kada su se ove bolnice gradile", kaže Milivojević.
Iz Ministarstva zdravlja nisu odgovorili na pitanje N1, zašto su dve opremljene bolnice zatvorene. Nije poznato ni gde je "nestalo" medicinsko osoblje koje je brinulo o kovid pacijentima.
Svoju svrhu je, s druge strane, "našla" novosadska kovid bolnica na Mišeluku. Bolnica sa 600 ležaja koristi se za potrebe različitih službi, klinika i Instituta Kliničkog centra Vojvodine. Za centar za dijalizu namenjeno je 33 ležaja, a tu su i aparati za radiologiju koji služe da se smanji lista čekanja u KCV-u.
U bivšu kovid bolnicu smešteno je i 50 ležajeva za palijativnu negu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Znatno otežana proizvodnja struje zbog niskog Dunava, ali EPS uverava: "Građani da ne brinu"
23.07.2026.•
2
Suša i niski dotoci na Dunavu veoma nepovoljno utiču i na proizvodnju u hidroelektranama Đerdap 1 i Đerdap 2, ali nema razloga za brigu jer je snabdevanje električnom energijom stabilno, rečeno je Tanjugu u EPS-u.
Saobraćajni inženjer Velić: Država prvo dopusti da tržište preplave e-bicikli, pa naknadno sve uređuje
23.07.2026.•
5
Iako donosi dugo očekivani red u saobraćaju, novi pravilnik o električnim biciklima stiže kasno, na već preplavljeno tržište, zbog čega mnogi građani i dalje nesvesno kupuju vozila koja zahtevaju vozačku i registraciju.
Glišić ponovo o "blokaderima": Zbog njih će Srbija u narednim godinama imati manjak stručnog kadra
23.07.2026.•
6
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić izjavio je da će, zbog blokada univerziteta, Srbija u narednim godinama imati manjak stručnog kadra, ocenivši da su za takvu situaciju odgovorna rukovodstva visokoškolskih ustanova
Ivanović: Na sednici o nepoverenju vladi otvorićemo sva pitanja koja vlast izbegava
22.07.2026.•
0
Narodni pokret Srbije (NPS) poručio je danas da će, ukoliko u ponedeljak bude održana sednica narodne skupštine o nepoverenju vladi, iskoristiti tu priliku da "otvori sva pitanja koja vlast pokušava da izbegne".
Promovisao pedofiliju, priveden pa pušten: Kako je moguće da je Faraon danas na slobodi?
22.07.2026.•
2
"Bogu se mole vernici a faraonima maloletnice" početak je, najblaže rečeno, kontraverznog spota i pesme jutjubera i influensera Marka Radmanovića Faraona u kojem, bez zadrške i skrivenih poruka, promoviše pedofiliju.
Kamioni čekaju i do šest sati da izađu iz Srbije
22.07.2026.•
1
Putnička vozila se na graničnim prelazima zadržavaju do 20 minuta, dok teretnjaci čekaju do šest sati, navodi se u saopštenju AMSS.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja i poklon za dvoje
22.07.2026.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
BROJ PO BROJ: Ko rano rani...
22.07.2026.•
3
Nova igra za razmrdavanje moždanih ćelija je spremna za vas.
Dačić: "Zvučni top" nije korišćen, spremni smo i da prodamo LRAD uređaje
22.07.2026.•
24
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ponovo je negirao tvrdnje o upotrebi "zvučnog topa" (L-RAD) tokom protesta u Beogradu, dodajući da je Srbija spremna i da proda te uređaje.
Valić Nedeljković: Nastavljamo konsultacije, nova sednica REM-a do kraja jula
22.07.2026.•
0
Predsedavajuća Saveta REM-a Dubravka Valić Nedeljković izjavila je da se konsultacije o izboru predsednika tog tela nastavljaju i da će nova sednica biti zakazana pre 1. avgusta.
Konkurs za studentske stipendije ministarstva odbrane, rok za prijavu kraj oktobra
22.07.2026.•
0
Ministarstvo odbrane (MO) saopštilo je danas da je raspisalo konkurs za dodelu 49 studentskih stipendija za školsku 2026/2027. godinu.
Kreni-promeni: Manojloviću upućene pretnje smrću, tužilaštvo da reaguje
22.07.2026.•
4
Pokret Kreni-Promeni saopštio je da su njenom lideru Savi Manojloviću upućene pretnje smrću.
EU zatražila obustavu rušenja vikendica kraj Gazivoda
22.07.2026.•
0
Kancelarija Evropske unije (EU) u Prištini zatražila je danas da se obustavi rušenje vikendica u blizini jezera Gazivode i izrazila žaljenje zbog akcije koju su prethodnog dana sprovele vlasti Kosova.
Beba među povređenima u sudaru kod Kuršumlije
22.07.2026.•
0
U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila kod kuršumlijskog sela Merdare u sudaru dva vozila povređeno je šest osoba, a među njima je troje dece od kojih i jedna šestomesečna beba.
Američka ambasada: Ustav Kosova garantuje zastupljenost Srba u institucijama
22.07.2026.•
3
Ambasada SAD u Prištini je povodom odluke vršioca dužnosti predsednice Kosova da prihvati zahtev Tužilačkog saveta za razrešenje srpskih tužilaca, saopštila da Ustav Kosova garantuje zastupljenost Srba u institucijama.
Glišić najavio nenajavljene kontrole gradilišta: Razočarao sam se u neke izvođače
22.07.2026.•
19
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić je danas u Leskovcu izjavio da će bez prethodne najave obilaziti gradilišta širom Srbije da bi proveravao dinamiku i kvalitet izvođenja radova.
Viz Er otvara bazu na aerodromu u Prištini, razmatra zatvaranje u Beogradu
22.07.2026.•
21
Mađarski niskotarifni avio prevoznik Viz Er otvoriće bazu na aerodromu u Prištini, a najavljuje i mogućnost zatvaranja baze u Beogradu, navodi danas Kim radio.
Evropske demokrate Vučiću: Da li se plašite snimaka iz vazduha sa protesta na Slaviji?
22.07.2026.•
22
Evropska demokratska partija (EDP) objavila je delove istraživanja BIRN o ometanju satelitskog navigacionog sistema nad Srbijom tokom protesta na Slaviji.
Dečak povređen u nesreći u Crnoj Gori i njegova majka avionom Vlade Srbije stigli u Niš
22.07.2026.•
1
Desetogodišnji dečak koji je teško povređen u saobraćajnoj nesreći kod Kotora u Crnoj Gori danas je avionom Vlade Srbije prebačen u Niš, gde je trenutno na pregledima u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC).
Komentari 5
Ratko
Samo ja
Svedok
Ostrašćeni Milivojević treba da zna da se moralo brzo i efikasno reagovati gradeći i instalirajući opremu kada je teško bilo kupiti i transportovati i opremu i materijal.
Milivojević treba da zna da je prethodna vlast zatvarala fabrike, rasprodala domaće banke, rasturila vojsku i ostavila bez posla 500.000 radnika, a ova zapošljava i gradi kako tako.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar