Brnabić: Opozicija do sutra u podne da dostavi predlog kako dalje
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić iznela je danas niz kritika na račun opozicije.
Ona ih je optužila da nisu želeli dijalog, ali kaže da ona želi i da im je uputila danas zahtev da do sutra u 12 sati dostave predlog kako dalje raditi na preporukama ODIHR-a.
Očekuje da do sutra u podne dostave i predog predstavnika za komisiju koja će se baviti uvidom i kontrolom biračkog spiska, a da se to odnosi i na organizacije civilnog društva.
"Tražim da resorna ministarstva što pre uvrste komentare organizacija civilnog društva i poslaničkih grupa ako ih bude, na predloge zakona o kojima se razgovaralo, kako bi finalizovali zakone u narednih pet dana, zatim imali još jedan sastanak, onda javno slušanje i usvajanje zakona", rekla je Brnabić.
Brnabić je u Skupštini Srbije rekla da je današnji dijalog bio još jedan bezuspešni pokušaj, da "dijalog ovako ne izgleda", ali da će se ona zalagati za nastavak.
Dodala je da je današnja tema bila konkretna o preporukama ODIHR-a i da predložene izmene zakona predstavljaju primenu sedam preporuka, na primer zakon o izboru narodnih poslanika i zakon o lokalnim izborima odgovaraju na preporuke dva, 11 i 20, zakon o finansiranju stranaka na preporuku 15, sprečavanju korupcije preporuku 17 i o Ustavnom sudu na prepruku dva iz finalnog izveštaja ODIHR-a.
Brnabić je rekla da je potpredsednica SSP-a Marinika Tepić došla sa napisanim govorom, umesto da vodi dijalog, da je opozicija ponovo odbacili dnevni red i želela da priča samo o datumu izbora i na kraju da su napustili sastanak pre kraja.
Zahvalila se Crti, Cesidu i Transparentnosti na korektnom pristupu i konkretnim predlozima.
Govoreći o datumu beogradskih i lokalnih izbora, kazala je da je beogradske morala da raspiše 2. jun, jer je to bio poslednji zakonski rok.
Brnabić je dodala da još uvek nudi opoziciji da se razgovara oko datuma preostalih lokalnih izbora, koji treba da budu održani u oko 60 lokalnih samouprava, naglašavajući da je "sada vreme da se o tome razgovara".
"Ako ne žele (da razgovaraju), oni će biti održani kada im bude vreme - u julu ili avgustu. Ali je pravo vreme da o tome razgovaramo sada, a ne kada dođe vreme da ih raspišem", rekla je Brnabić.
Odgovarajući na pitanja novinara zašto sada ne mogu da se organizuju izbori istovremeno, a prošle godine je 65 gradonačelnika iz SNS-a podnelo ostavke kako bi se izbori održali zajedno sa parlamentarnim, Brnabić je rekla da je to potpuno drugačije, jer su oni ostavke podneli svojevoljno.
"Svako ko vrši javnu funkciju može da da ostavku, dao je i Boris Tadić svojevremeno, skratio je mandat da pomogne svojoj listi i niko nije rekao izvinite jeste li normalni. To nije demokratski da skraćujete mandat da podignete svoju listu. Neko kao gradonačelnik može da podnese ostavku i to je u skladu sa zakonom ali nije demokratski da većina u parlamentu menja zakon i skrati nečiji mandat jer ako oni ne žele da podnesu ostavke", rekla je Brnabić.
Na pitanje zašto prioritet ODIHR preporuka nije pritisak na birače u javnom sektoru, predsednica skupštine je rekla da se to našlo u preporukama jer je "takva percepcija", a da je ona tražila od opozicije predlog kako da takve pritiske spreči.
"Ali Đilasova opozicija je rekla da to nije njihov posao i to su odbili", rekla je Brnabić.
Navela je da je do dijaloga moglo da dođe i ranije, ali da je opozicija odbila i konsultacije kod predsednika države i konsultacije u skupštini o potpredsednicima i odborima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo: Nema odluke o otvaranju rudnika kod Novog Pazara
10.03.2026.•
0
Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije saopštilo je da ne postoji plan, ni bilo kakva odluka o otvaranju rudnika na planini Rogozni kod Novog Pazara.
Požar u čačanskom porodilištu ugašen pravovremenom reakcijom osoblja
10.03.2026.•
1
U jednom od kupatila čačanskog porodilišta prepodne je došlo do varničenja na bojleru što je izazvalo paljenje vate i medicinskog materijala koji je bio u kupatilu.
Krivična prijava protiv muškarca iz okoline Niša: U stanu držao 57 zaštićenih ptica
10.03.2026.•
0
Policija će protiv žitelja okoline Niša (68) podneti krivičnu prijava zbog sumnje da je postavljao mreže i zamke s lepkom kojima je hvatao ptice.
Tužilac Lazić: "Mrdićevi zakoni" omogućili izvršnoj vlasti da potčini i blokira TOK
10.03.2026.•
1
Tužilac Radovan Lazić kaže da je usvajanje tzv. Mrdićevih zakona omogućilo izvršnoj vlasti da potčini i blokira TOK "u predmetima gde vidi opasnost za predstavnike izvršne vlasti na najvišim funkcijama".
VJT u Čačku: Još nema rezultata obdukcije posle smrti dvoje pacijenata nakon operacije krajnika
10.03.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Čačku navelo je da mu još nisu stigli rezultati obdukcije i toksikološke analize u vezi sa slučajem dva preminula pacijenta nakon operacije krajnika u Opštoj bolnici u Čačku u februaru.
Đedović Handanović: Prva nuklearna elektrana u Srbiji koštaće bar 10 milijardi evra
10.03.2026.•
46
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović najavila je danas, na Nuklearnom samitu u Parizu, da bi Srbija mogla oko 2040. godine da dobije prvu nuklearnu elektranu na mreži.
Uz upotrebu sile oteli dečaka u Belom Polju i odvezli ga do deponije, gde su ga tukli
10.03.2026.•
0
Obrenovačka policija D. P. (33) i S. M. (50) zbog kidnapovanja.
Dačić izašao iz bolnice i poručio: Čuvajte svoje zdravlje
10.03.2026.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić napustio je danas Klinički centar Srbije.
Ponovo radi Beogradski sat od sedam i po tona, urbanista kaže da su utvrdili zašto se pokvario
10.03.2026.•
4
Glavni urbanista Beograda Marko Stojčić izjavio je da su novi mehanizmi za sat na Trgu republike montirani protekle noći i da sada sat pravilno funkcioniše.
Državni funkcioneri se "rastrčali" po Srbiji: Od početka decembra više od 200 poseta mestima gde su izbori
10.03.2026.•
3
Od 1. decembra prošle godine zabeleženo je više od 200 poseta visokih republičkih funkcionera na terenu 10 lokalnih samouprava u kojima su izbori zakazani za 29. mart.
Agencija za bezbednost saobraćaja apelovala na roditelje i škole: Pazite na decu na e-trotinetima
10.03.2026.•
1
Agencija za bezbednost saobraćaja apeluje na roditelje, škole i sve učesnike u obrazovnom sistemu da posebnu pažnju posvete bezbednosti dece prilikom korišćenja električnih trotineta.
Ministarka opet o vozovima do Budimpešte: Karta 25 evra, stizaće se za oko tri sata
10.03.2026.•
6
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da se očekuje da do kraja marta bude uspostavljen putnički saobraćaj na pruzi Beograd-Budimpešta.
Zbog rata na Bliskom istoku: U Srbiju do sada vraćeno 1.800 ljudi, neki se prijave za evakuaciju, pa odustanu
10.03.2026.•
3
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Damjan Jović kaže za RTS da je evakuacija iz ratne zone izuzetno složena operacija i da je do sada u Srbiju vraćeno oko 1.800 ljudi.
BIRODI: Vučić zloupotrebio funkciju predsednika u kampanji za lokalne izbore
10.03.2026.•
10
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da je zabeležio veoma visok nivo mešanja državne funkcije i izborne kampanje u analiziranim nastupima predsednika Srbije Aleksandra Vučića 9. marta.
Naprednjaci za predstojeće lokalne izbore promenili taktiku: Panović objašnjava na koji način
10.03.2026.•
20
Lokalni izbori koji slede biće pre svega simbolički važni za vlast i opoziciju, ali neće presudno promeniti političku sliku Srbije, ocenjuje programski direktor Demostata Zoran Panović.
Ženu u Beogradu teško povredili njeni psi - zašto životinje napadaju svoje vlasnike?
10.03.2026.•
11
Tokom prethodne nedelje dva psa rase kane korso napala su jednu ženu. Dodatno zabrinjava činjenica da su u pitanju upravo njeni psi.
Od 1. aprila obavezni TAG uređaji za kamione: Plan da se ukinu klasične naplatne rampe u celoj zemlji
10.03.2026.•
10
Kako bi se smanjile gužve na naplatnim stanicama, od 1. aprila biće obavezna upotreba TAG uređaja za teretna vozila.
Meteorolog Todorović: Nema opasnosti da zagađujuće materije iz Irana stignu do Srbije
10.03.2026.•
3
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da ne postoji opasnost da zagađujuće i opasne materije, koje su nastale nakon eksplozije i napada na naftne rezerve u Teheranu, dođu do Srbije ili Evrope.
U Beograd sletela dva aviona Er Srbije sa evakuisanim srpskim državljanima
09.03.2026.•
0
Dva aviona Er Srbije, koja su poletela iz Rijada, sletela su večeras u Beograd.
Sindikat: Da se takmičenja učenika održavaju radnim danima, a ne vikendom
09.03.2026.•
9
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je danas pokrenula inicijativu da se takmičenja učenika u osnovnim i srednjim školama organizuju radnim danima, a ne vikendom.
Komentari 33
Ljiljana
Marko
Nebitno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar