
Ne, ministarka Grujičić ne reklamira "moćan lek protiv hipertenzije", prevare sve uverljivije
Na Fejsbuku se pojavio snimak na kome ministarka zdravlja Danica Grujičić govori o "moćnom prirodnom sredstvu koje garantovano pomaže u slučajevima hipertenzije".
Međutim, snimak je lažan i nastao je uz pomoć takozvane "deepfake" tehnologije, piše Euronews Srbija.
Na Fejsbuk stranici pod nazivom "Dr. Stefan Lekić" 17. aprila se pojavio snimak koji je zapravo reklama za navodni lek protiv hipertenzije u kome se takođe prenosi navodna izjava ministarke zdravlja Danice Grujičić koja kaže da je Srbija nabavila određenu količinu tog leka i poziva građane da se prijave kako bi taj lek nabavili.
"Ovaj mesec smo odobrili novi lek koji veoma brzo i efektivno čisti krvne sudove, odnosno leči hipertenziju. Trenutno, prednost za nabavku imaju osobe koja imaju 40 plus godina jer se povećao broj smrti od srčanog udara. Nabavili smo određene količine i molimo vas da preuzmete svoj paket što pre", navodi se.
Šta se krije iza lažnog snimka?
Kada kliknete na link koji je ponuđen ispod ove reklame, vodi vas na stranicu "priroda.store" na kome postoji tekst o ovom navodnom leku koji je napisala izvesna Milica Stojanović, koja u tekstu takođe prenosi i izjavu ministarke Grujičić za koju kaže da je poznata srpska kardiloškinja, iako je Danica Grujičić neurohirurškinja.
U brojnim komentarima na ovoj objavi najveći broj onih koji su se oglašavali pozdravljaju ovaj gest ministarke zdravlja i raspituju se na koji način bi mogli da nabave ovaj lek u apoteci.
Grujičić: To nije prvi put
Međutim, ovo nije jedini snimak u kom je snimak ministarke Grujičić izmenjen "deepfake" tehnologijom.
Kako javlja Euronews Srbija, na Fejsbuku se takođe može naći snimak u kom Grujičić daje izjavu u svom kabinetu, a u kom poziva građane da kupe lek koji pomaže u čišćenju vena od krvnih ugrušaka. Stranica koja je objavila ovaj snimak se naziva "Sve vrste bilja".
Na profilnoj fotografiji ove stranice nalazi se pumpa za vodu, uz opis na portugalskom jeziku gde piše da vrše kućnu dostavu samo u Luandi, glavnom gradu Angole.
Inače, Danica Grujičić je, kako piše u istraživanju AFP-a, i ranije bila žrtva ovakvih prevara na društvenim mrežama, te se radi o globalnom problemu.
"Doktori širom sveta suočavaju se sa problemom zloupotrebe njihovog imena u izmenjenim oglasima i lažnim člancima na Internetu i društvenim mrežama radi prodaje navodnih lekova za razne bolesti", navodi se u tekstu.
Sama ministarka Grujičić je za Euronews Srbija rekla da se to ne dešava prvi put.
"To nije prvi put. Do sada sam bar desetak puta prijavljivala odeljenjima za visokotehnološki kriminal. Hvala na obaveštenju, prijaviću ponovo", rekla je za Euronews Srbija Grujičić.
Slučaj direktora "Dedinja"
Direktor Institita za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" Milovan Bojić takođe je bio žrtva "deepfake" tehnologije, tako što se na internetu pojavila reklama na kojoj reklamira preparat za potenciju pod nazivom "TestoY".
Tom prilikom, oglasio se i sam Bojić koji je rekao da su prikazivanjem njegove slike i generisanjem njegovog glasa grubo zloupotrebljeni njegovo ime i ličnost u cilju reklamiranja izvesnog preparata za bolju cirkulaciju.
"Profesor Bojić kategorično ističe da se radi o reklami obmanjujućeg sadržaja i sajber prevari i u potpunosti se ograđuje od ovakvih obmanjujućih postupanja i načina lečenja neispitanim i preparata sumnjivog porekla", navedeno je Instituta Dedinje.
Tokom lažnog intervjua, glas koji se emituje i govor su upadljivo različiti u odnosu na glas i način izlaganja Bojića, pa se pažljivijim slušanjem uočava velika razlika.
"Već smo preduzeli sve moguće mere da se lica koja su zloupotrebila moje ime, strogo kazne. Nije prvi i jedini put da se koriste svi načini kako bi građani Srbije i regiona bili prevareni. Sve njih molim da ne nasedaju na ovakve laži, a svima kojima je zdravstveno stanje ugroženo, Institit za kardiovaskularne bolesti 'Dedinje' nudi znanje i iskustvo, što je potvrdio svim dosadašnjim rezultatima", izavio je Bojić tom prilikom.
Prevare sve uverljivije
Vladimir Radunović iz "Diplo fondacije" kaže za Euronews Srbija su prevare na internetu sve kompleksinije i uverljivije, te da građani na to nasedaju.
On objašnjava da postoje alati koji nam mogu pomoći u otkrivanju da li je sadržaj lažan, ali da na nivou građana "ne postoji mnogo načina za otkrivanje prevare".
"Mislim da je ključna stvar kritičko razmišljanje. Sve manje ćemo moći sami da otkrivamo, biće tu možda nekih alata za otkrivanje, biće tu nekih potpisa, veštački kreiranih videa, ali to postaje sve veći problem. Inače, internet prevare su vrlo često globalne, odnosno prekogranične. Mi vidimo i mnoge druge prevare koje idu iz Afrike, iz Azije, sigurno i neke naše prevare odavde idu negde napolje. Strašno je teško boriti se protiv kriminala u tom kontekstu", objašnjava sagovornik Euronews Srbija.
On dodaje da se veštačka inteligencija zloupotrebljava na više nivoa, navodeći da se kriminalci brzo adaptiraju i koriste ovu tehnologiju za razne prevare.
"Vrhunac problema na globalnom nivou jeste taj geopolitički, gde imate već sada državne kampanje, orkestrirane od strane država. Naravno, to nikada nije otvoreno, radi se sa raznim grupama, gde imate uticaj na izbore, uticaj na političku klimu, uticaj na ekonomiju, stabilnost države. Naravno, ne može se desiti da Amerika, Kina ili Amerika i Rusija zarate nuklearno zbog deepfake-a. Ali, dovoljno je da imate jedan ozbiljan deepfake pomešan sa stvarnošću i da izvršite uticaj na javnost u nekoj zemlji da napravi pritisak, recimo sada oko Gaze se to jako često dešava, i vi možete da imate ozbiljan unutrašnji pritisak u zemlji na državu da nešto uradi. I tu već dolazite do eskalacije, dolazite do ozbiljnih političkih problema, tako da su rizici ogromni", objašnjava Radunović.
Govoreći o zaštiti od ovakve vrste prevara na internetu, Radunović zaključuje da je ključ u postavljanju zakonskog okvira, pronalaženju tehnoloških rešenja i edukaciji stanovništva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Veliki školski čas" danas u kragujevačkim Šumaricama
21.10.2025.•
0
Kod Spomenika streljanim đacima i profesorima u kragujevačkom parku Šumarice danas će manifestacijom "Veliki školski čas" biti obeležena 84. godišnjica tog zločina nemačkog okupatora tokom Drugog svetskog rata.
Srbija je 2024. godine imala 37.000 manje nego prethodne godine
21.10.2025.•
0
Srbija je 2024. godine imala 6,59 miliona stanovnika, što je oko 37.000 manje nego prethodne godine, dok je prosečna starost stanovništva dostigla 44 godine.
Vesić, Momirović, Kričak, zvučni top: Šta se sve pominje u rezoluciji o Srbiji koja je danas pred EP
21.10.2025.•
0
U tekstu rezolucije o Srbiji koja će danas biti izneta pred Evropski parlament, ističe se jasna podrška studentima, njihovim protestima i zahtevima, pre svega za izborima,
FOTO: Novopazarski studenti stigli u Mrčajevce
20.10.2025.•
0
Grupa studenata u blokadi Državnog univerziteta u Novom Pazaru stigla je večeras u Mrčajevce, nedaleko od Čačka i time završila peti dan pešačenja prema Novom Sadu.
Vučić: Ne postoje problemi za koje nema rešenja, postoje samo ljudi koji nisu dovoljno posvećeni i mudri
20.10.2025.•
1
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom razgovarao o ključnim energetskim pitanjima, uključujući snabdevanje gasom u budućnosti i delovanje mađarske kompanije MOL.
Srećko Đukić: Frapira koliko je Srbija pasivna povodom NIS-a, opet ćemo benzin prodavati na ulici
20.10.2025.•
4
Iznenađuje i frapira koliko je Srbija pasivna što se tiče rešavanja problema NIS-a, te ćemo opet ući u zimu i benzin prodavati na ulici, izjavio je Srećko Đukić, nekadašnji ambasador Srbije u Belorusiji.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - idemo opet
20.10.2025.•
11
Novi ciklus pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je pred vama.
Mali: Stav Saveta EU o ruskom gasu katastrofalan za Srbiju
20.10.2025.•
4
Stav Saveta Evropske unije da uvoz ruskog gasa u zemlje EU treba da bude zabranjen od 1. januara 2026, uključujući tranzit kroz EU u treće zemlje, predstavlja katastrofalnu odluku za Srbiju, kaže ministar Siniša Mali.
Mileva Mališić i Đorđe Vlajić kandidati novinarskih udruženja za članove Saveta REM-a
20.10.2025.•
0
Novinari Mileva Malešić i Đorđe Vlajić biće kandidati novinarskih udruženja za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), saopštilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Kamioni na granici sa Hrvatskom čekaju četiri sata
20.10.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da automobili prelaze granicu bez zadržavanja, dok kamionu čekaju od dva do četiri sata da izađu iz Srbije.
"Srbija na prekretnici: Godinu dana posle Novog Sada": Diskusija u Evropskom parlamentu u utorak
20.10.2025.•
0
U utorak, 21. oktobra, u Evropskom parlamentu održaće se predstavljanje izveštaja Anketne komisije o padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Polemika u Skupštini Srbije: Kada se bolje živelo - u vreme bivše ili sadašnje vlasti?
20.10.2025.•
16
Poslanici Skupštine Srbije,, u popodnevoj raspravi o više zakona o zaduženju Srbije, nastavili su polemiku, često van dnevnog reda, o tome kada je građanima bilo bolje, da li u vreme bivše ili sadašnje vlasti.
Bežao od policije pa izbacio drogu iz kola
20.10.2025.•
0
Beogradska policija je uhapsila M.T. (26) koji je osumnjičen za trgovinu drogom.
Protest u sredu zbog neusvajanja Zakona roditelj-negovatelj
20.10.2025.•
1
Protest ispred Vlade Srbije biće održan u sredu, 22. oktobra, zbog neusvajanja zakona "roditelj-negovatelj", u organizaciji studenata u blokadi Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu.
Leskovac zvanično proglašen za Prestonicu kulture Srbije za 2026.
20.10.2025.•
1
Grad Leskovac je danas i zvanično proglašen za Prestonicu kulture Srbije za 2026, zahvaljujući čemu će u niz projekata i programa biti ukupno uloženo 565 miliona dinara, rečeno je danas u Leskovcu.
Inženjeri iz Srbije obučavaju se u Kini za upravljanje saobraćajem na brzoj pruzi
20.10.2025.•
2
Železnički stručnjaci iz Srbije učestvuju na konferenciji o brzim železnicama, kao i o izgradnji i upravljanju srpsko-mađarskom prugom Beograd-Budimpešta za brzine do 200 km/h, koji se do 29. oktobra održava u Кini.
EPS: Građani da iskoriste mogućnost da dobiju popust od sedam odsto na račune - uz dva uslova
20.10.2025.•
16
Elektroprivreda Srbije pozvala je danas građane da, umesto pet odsto popusta za redovno plaćanje računa, iskoriste novi, veći popust od sedam odsto.
Studentkinja Poljoprivrednog dala iskaz u policiji u prisustvu advokata, MUP naveo šta je rekla
20.10.2025.•
8
Studentkinja Poljoprivrednog fakulteta dala je izjavu, odnosno obaveštenje u svojstvu građanke u policiji u prisustvu advokata, u Službi za VTK povodom zahteva tužioca za VTK.
Umro general Nebojša Pavković
20.10.2025.•
11
General Nebojša Pavković preminuo je u 79. godini u Beogradu.
Lončar: Ne razumem se u ekonomiju, ali su blokade finansijski unazadile Srbiju za pet godina
20.10.2025.•
23
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da su blokade na putevima finansijski unazadile Srbiju za minimum četri-pet godina.
Uhapšena bivša v. d. direktora Zavoda za transfuziju krvi Niš: "Namestila" posao farmaceutskoj kompaniji
20.10.2025.•
1
Bivša v. d. direktora Zavoda za transfuziju krvi Niš V. K. (65) uhapšena je zbog zloupotrebe službenog položaja.
Komentari 14
beta
Toliko uverljivo deluxe da čovek mora da poručeni ako he bolestan!?
Da pitam
Hitno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar