"Pre će u Srbiji leteti automobili, nego što će građanima biti bolje": Kakve su vizije predsednika?
U najnovijem majskom obraćanju predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je novu viziju Srbije za kraj 2027. ili 2028. godine.
U toj viziji našao se ponovo najlepši nacionalni stadion u Evropi, ali i tematski park tipa Diznilenda, jedan sa rolekosterima i čudima, vodeni parkovi, kruzeri na Savi, vozila bez vozača, piše Danas.
I naposletku najvažnije za običnog čoveka koji nema tako dalekosežne vizije poput predsednika, stiglo je i obećanje o boljem životu. Ali ovo poslednje nije ništa novo, jer ta obećanja građani slušaju već dvanaest godina, a kvantni skok za njih nikako da stigne.
Uostalom, dolaskom Srpske napredne stranke na vlast 2012. godine počela je nova era neispunjenih obećanja, od toga da će tv pretplata biti ukinuta, da će sve sporne privatizacije biti rešene, a odgovorni kažnjeni, da se stečena prava penzionera neće umanjivati, da dolazi Mercedes i profesionalni direktori javnih preduzeća i tako redom, uz ponavljanje priče o boljem životu za sve.
Na to "za sve", čini se da ćemo pričekati još neko vreme, smatraju sagovornici Danasa i dodaju da je realnije da će srpskim nebom poleteti leteći automobili, nego što će svi građani, a ne samo politička elita bliska naprednjacima, živeti pristojno.
"Srbija je zemlja nejednakosti. Šampion Evrope. Udžbenici se kupuju na rate, luksuzni stanovi za keš. Čvarci se pazare na komad, hleb na kriške, a Vučić obećava leteće automobile. Trećina Beograđana nema kanalizaciju, a on najavljuje nuklearne elektrane. Vlasnici pečenjara, ko zapete puške spremni da preuzmu odgovornost upravljanja", kaže za Danas Zoran Lutovac, predsednik i poslanik Demokratske stranke.
On napominje da je u Zaječaru izgrađen stadion kao za "Barsu", ali da na njemu nema ko da igra, pa sad zovu OFK Beograd da igra na njemu.
"Dok se zdravstvo i obrazovanje raspadaju, preskupi stadioni niču kao pečurke posle kiše. Na njima nema ko da igra i sve je manje ljudi koji bi da gledaju prazan stadion", ističe Lutovac.
Za Dragomira Anđelkovića, političkog analitičara Vučićeve reči o predstojećem "fantastičnom" razvoju Srbije i "grandioznom" skoku standarda njenih građana, trebalo bi tumačiti u duhu jedne naše stare izreke - "Ne lipši magarče do zelene trave".
"U njoj je ključno isticanje dve skoro pa paradoksalne neizvesnosti. Prvo, da li će obećanje stvarno biti ispunjeno. Drugo, da li će onaj ko njegovo ostvarenje čeka, lično dočekati vreme kada će se to desiti. To što će se nešto pozitivno, eventualno, dogoditi za ponekoga, ne znači da će većina od toga imati korist. Otuda, narodna mudrost kroz pomenutu izreku izražava misao da će većina onih koji veruju u sumnjiva obećanja i krotko ih čekaju, ispasti kratkih rukava, te su stoga magarci", navodi Anđelković.
Prema njegovim rečima kada naš "predsednik plus" – šef države sa uzurpatorskim ovlašćenjima koja mu po ustavu ne pripadaju – priča o srpskoj verziji Diznilenda, novim autoputevima, letećim vozilima i sličnom, ne znači da potpuno laže.
Svakako je njegova priča primarno u funkciji zamajavanja naroda koji sve teže živi, da pokorno izdrži dok ne dođe vreme da Vučić sa svojom ekipom ode iz devastirane Srbije i nju ostavi da grca u dugovima. Ali, kako kaže, to ne znači da autoritarni režim ne planira da za sobom ostavi i nešto uistinu grandiozno.
"Primera radi, najveću crkvu na svetu, koja je veličinom zasenila čuvenu vatikansku baziliku Sv. Petra, u drugoj polovini 80-ih godina 20. veka sagradio je diktator afričke države Obale Slonovače. Ali kakvu je korist od toga imao i ima tamošnji narod? I dalje živi izuzetno siromašno. A i bez pomenutog hrama imao je već dovoljno njih gde je mogao da se moli za ovozemaljski ili onozemaljski spas. Da je nešto slično tome i Vučićev plan, on nam je zavijeno i sam rekao u svom najnovijem RTS 'toku misli'", objašnjava sagovornik Danasa.
Dodaje da šef države ružičastim obećanjima zavitlava narod i drsko motiviše da "ne lipše", a zapravo misli na podizanje nekoliko postmodernih piramida koje bi svedočile o "pozitivnim dometima" njegove generalno uzev opskurne vladavine.
"Polazi od toga da posle sto godina neće biti bitno kako su stvarno građani živeli tokom nje, i šta ih čeka kada se suoče sa ogromnim dugovima koje lažni faraon i njegova bulumenta prave kako bi na muci 'podanika' što više lično-partijski profitirali. Zna da je istorija, nažalost, mnogo puta progutala takve prevare i nada se da će to i sa onim što radi biti slučaj. Da je sve tako ne proizlazi samo iz tumačenja Vučićevih reči i (ne)dela, već se može zaključiti i iz jedne, na tzv. 'javnom servisu' omaškom, ili sa namerom (kako bi naknadno mogao da kaže ispunio sam što sam obećao) izgovorene konkretne rečenice 'vrlog' nam predsednika", navodi Anđelković.
On podseća da je predsednik rekao da će Srbija onda kada istekne mandat vlade koju je sada monarhistički ustoličio (ali, gle čuda, u isto vreme ističe i njegov drugi predsednički rok), biti jedna "od najuspešnijih zemalja u regionu".
Podseća i da se pod našim regionom, dopadalo se to nama ili ne, podrazumeva takozvani Zapadni Balkan, njega čine- Albanija, BiH, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija i njena secesionistička pokrajina Kosovo (koje je zahvaljujući aktuelnom režimu skoro pa zaokružilo svoju tzv. nezavisnost).
"To što nam se kao 'svetla perspektiva' pompezno nudi da u tom društvu budemo među najuspešnijima, recimo ispod Crne Gore i Albanije, a iznad ostalih, stvarno znači da nas Vučić tretira kao magarce. Srbi žele da žive bar kao Grci i Slovaci, ako već i sami znaju da je ekonomski status Holanđana i Nemaca i u mašti nedosežan, a kao nešto veličanstveno predlaže nam se albanska ili crnogorska dogledna budućnost (to kažem bez namere da te zemlje potcenim, već polazeći od naših želja). Ponižavanje Srbije i njenih građana od strane glavešine režima i njegovih medija – uz povike 'napred magarče' – izgleda nema kraja", zaključuje Dragomir Anđelković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšena sedmorica, pretakali gorivo s stranih brodova
02.06.2026.•
0
Sedam osoba uhapšeno je zbog sumnje da su na teritoriji Beograda pretakali gorivo sa brodova i potom ga prodavali.
Vozači kamiona satima zaglavljeni na granici ka Hrvatskoj: "Za 16 sati granicu prešlo dvadesetak kamiona"
02.06.2026.•
3
Duža zadržavanja kamiona na granici s Hrvatskom posledica su funkcionisanja novog carinskog informacionog sistema te zemlje, saopštio je MUP.
Brnabić: Vučić u svetu ima veći uticaj nego što ga je imao Tito
02.06.2026.•
25
Lideri dve trenutno najveće svetske sile, predsednik Kine Si Điping i predsednik SAD Donald Tramp, pokazali su svoj lični odnos i uvažavanje prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, rekla je Ana Brnabić.
Haški sud: Srbija ne odgovara na pitanja o procesu Šešelju za nepoštovanje suda
02.06.2026.•
0
Haški sud objavio je da Srbija ne odgovara na njegova pitanja o napretku u ustupljenom procesu protiv lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, optuženog za nepoštovanje tog suda.
Tramp predložio Majkla Janga za ambasadora u Srbiji
02.06.2026.•
4
Predsednik SAD Donald Tramp nominovao je više kandidata za ambasadorske, pravosudne i visoke administrativne funkcije, uključujući i novog ambasadora SAD u Srbiji, objavila je Bela kuća.
"Pogrešna percepcija": Među građanima i dalje nedoumice o procesu pristupanja EU
02.06.2026.•
6
Uoči dolaska predsednika Evropskog saveta Antonija Koste u Beograd, istraživanja pokazuju da bi građani Srbije imali više poverenja u proces pristupanja EU kada bi bili bolje informisani o koristima članstva.
Baner skinut, pitanje odgovornosti ostalo: Vlast ne priznaje grešku već optužuje druge
02.06.2026.•
7
Političku scenu u Srbiji proteklog vikenda obeležila je odluka vlasti da na Palatu Albanija u centru Beograda okači ogroman baner koji je ugrozio zaštićene ptice koje žive na toj zgradi.
Vučić najavljuje pomilovanja za Vidovdan: Ko ih očekuje, "neka podnese zahtev"
01.06.2026.•
31
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, gostujući na televiziji, najavio je da će za praznik Vidovdan, pomilovati "neke ljude iz različitih delova poličkog spektra", ali "ne sve".
Kremlj o ukidanju bezviznog režima Rusiji: Odluka Srbije izazvala bi recipročne mere
01.06.2026.•
7
Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov upozorio je da odluka Srbije o ukidanju bezviznog režima sa Rusijom ne bi mogla biti jednostrana, bez recipročnih mera.
Trampova popularnost u Srbiji i Vučićevo dodvoravanje
01.06.2026.•
12
Deljenje skorašnjeg intervjua predsednika Srbije Aleksandra Vučića u američkom mediju od strane Donalda Trampa pokrenulo pitanje o Trampovoj popularnosti u Srbiji, ali i Vučićevom dodvoravanju SAD-u.
Hapšenje u slučaju "Senjak" posle 13. dana: Da li je to dovoljno vremena da se uklone tragovi?
01.06.2026.•
4
Prateći slučaj ubistva u beogradskom naselju Senjak, stiče se utisak da se sve mere i radnje koje tužilaštvo i policija primenjuju nad Milićem dešavaju sa zakašnjenjem.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - idemo odmah
01.06.2026.•
11
Nova tura 021.rs dnevnih kvizova je spremna za vas.
Obustavljen postupak protiv jednog od osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić
01.06.2026.•
3
Viši sud u Negotinu obustavio je krivični postupak protiv jednog optuženog za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić 26. marta 2024. godine, objavila je danas Radio-televizija Srbije.
Profesor Tošković o najavi izbora krajem 2026: Čeka se kupovina preostalih slobodnih medija
01.06.2026.•
2
Najava izbora predsednika Srbije Aleksandra Vučića je kupovina vremena do potencijalnih gašenja preostalih slobodnih medija u Srbiji, mišljenje je profesora Olivera Toškovića.
Insajder: TOK istražuje kupovinu dela Palate Albanija, novi vlasnik optuživan za teško ubistvo
01.06.2026.•
1
Kupovina dela Palate Albanija nalazi se pod finansijskom istragom Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK).
V.d. Srbijavoza: Železnička mreža u Srbiji je u fazi istorijske modernizacije
01.06.2026.•
33
Vršilac dužnosti direktora Srbijavoz Ljubiša Pejičić je istakao da se srpska železnička mreža trenutno nalazi u fazi velike istorijske modernizacije.
Vulin: NATO želi da nametne marionetsku vlast u Srbiji
01.06.2026.•
25
"NATO želi da promeni vladu u Srbiji i postavi marionetskog predsednika koji će zastupati interese NATO-a", izjavio je za agenciju TASS Aleksandar Vulin.
Apostolović: Neophodno da dinamika ispunjavanja preporuka Evropske komisije bude znatno bolja
01.06.2026.•
1
Sastanak Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji održan je u Vladi Srbije, na kojem je rečeno da su ključni zakoni trenutno na pregledu kod Evropske komisije.
Božović: Vlast bez legitimiteta, više ne vlada propagandom, već represijom
01.06.2026.•
1
"Ovo prva situacija za 14 godina da se režim ne usuđuje da na izborima proveri svoj legitimitet", rekao je Gojko Božović, jedan od osnivača "ProGlasa" i izdavačke kuće "Arhipelag".
Starović o spornoj granici Srbije i Hrvatske: Mogli da nam blokiraju evropski put
01.06.2026.•
42
Granični sporovi između Srbije i Hrvatske mogli bi da budu razlog da Hrvatska blokira evropski put Srbije, tvrdi ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Komentari 24
Б
Медији као што је Данас живе од тога што дијагностикују стање, а болеснику је све горе. Елита повлачи конце из сенке, западне амбасадоре виђамо где год је нека фрка, "идемо у ЕУ", а нема шансе да икад стигнемо тамо; свако игра своју улогу, само је обичном човеку све горе
Maja
Nenad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar