Koliko je dece u Srbiji vakcinisano MMR-om i gde je obuhvat najveći?
Obuhvat vakcinacije dece u Srbiji je nedovoljan da bi se izbegla mogućnost epidemije.
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom u drugoj godini života na teritoriji Republike Srbije u 2023. godini sprovedena je sa obuhvatom od 84,5 odsto, navode u odgovoru za N1 iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
To je nedovoljno kako bi izbegli mogućnost epidemije, smatra epidemiolog Zoran Radovanović.
Kako navode iz Instituta, procenjeni obuhvat na osnovu živorođene dece u 2021. godini u centralnoj Srbiji iznosio je 83,7 odsto, a u Vojvodini 83,2 odsto.
Analiza postignutog obuhvata MMR vakcinacijom po okruzima pokazuje da je obuhvat od 95 odsto postignut samo na teritoriji Severnobantskog okruga, dok je obuhvat veći od 90 odsto dostignut u svega pet okruga: Pčinjskom, Šumadijskom, Moravičkom, Sremskom i Zlatiborskom okrugu, ističu iz Batuta za portal N1.
"Velike su razlike u obuhvatu, jer imamo opštine gde je procenat obuhvata neuporedivo niži. Prosek za celu zemlju iznosi 84,5 odsto, a svuda bi trebalo da bude 95 odsto ili više zato što su male boginje najzaraznija bolest. Nažalost, daleko smo od obuhvata od 95 odsto u Srbiji", ističe dr Radovanović.
Otpor vakcinaciji
Procenat dece koja nisu vakcinisana iz opravdanih medicinskih razloga je jako mali i predstavlja izuzetnu retkost. Međutim, kako kaže, problem je što nekada i pedijatri na zahtev roditelja stalno odlažu vakcinaciju.
"Recimo roditelj kaže da je dete imalo temperaturu, a onda pedijatar kaže dođite za nedelju dana. Roditelj dođe za tri meseca i kaže ‘evo opet dete ima temperaturu’ i tako u krug. To je mehanizam izvlačenja", navodi lekar za N1.
Kako kaže, suština je u tome da država treba da poštuje sopstvene propise.
"Problem je što pedijatri znaju da ništa neće biti učinjeno i onda zašto da se svađaju sa roditeljima kad znaju da nemaju podršku društvene zajednice. Ako pedijatar dođe u sukob sa roditeljem i nema ko da ga zaštiti, država mora da stane iza toga. Drugo, pedijatri nisu ni videli te bolesti nikada, a nisu ih videli zbog uspešne vakcinacije. Tako je vakcinacija postala žrtva svog sopstvenog uspeha", navodi dr Radovanović.
Sa druge strane, pedijatri koji prijave odbijanje vakcinisanja, smatra sagovornik N1, nemaju podršku.
"Pedijatri nemaju podršku kada prijave odbijanje sanitarnoj inspekciji. Onda sanitarni inspektor postupa, prijavi sudiji za prekršaje, ali sudija zataji. Tu su predviđene kazne za roditelje od 30.000 do 150.000, a onda sledeći put ako i dalje ne vakciniše dete trebalo bi da odreše mnogo veću kasu", objašnjava.
Kako podseća, ranije je svako dete do 10 ili 12 godine obavezno preležalo i male boginje i zauške, a sada toga nema zahvaljujući vakcinaciji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Na granici sa Mađarskom automobili čekaju sat vremena
16.08.2026.•
0
Automobili čekaju za izlaz iz zemlje na graničnim prelazima Horgoš i Horgoš 2 po sat vremena, podaci su granične policije koje prenosi Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Odbrana struke: Da li sudije i tužioci postaju mete zato što primenjuju zakon i odbijaju da ćute?
16.08.2026.•
0
"Odbrana struke" ocenjuje da paljenje vozila valjevskog tužioca Vukašina Vujičića ne sme da se prećuti jer predstavlja ozbiljan napad na nosioca pravosudne funkcije, na pravosuđe i na vladavinu prava.
Vučić: Iza pada na Šangajskoj listi su oni koji žele slom države
16.08.2026.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da iza ovogodišnjeg pada beogradskog Univerzieta na Šangajskoj listi stoje "oni koji žele slom države".
Urednik filmskog programa RTS-a dao ostavku
16.08.2026.•
6
Odgovorni urednik filmskog i stranog serijskog programa Radio-televizije Srbije (RTS) Nikola Popević najavio je povlačenje sa te pozicije.
"Parapolicija sastavljena od lojalista i kriminalaca": Ko čini "jedinicu" koja napada kritičare vlasti?
16.08.2026.•
2
Reditelja i profesora na Fakultetu dramskih umetnosti Stevana Filipovića nedavno je, kako je objavio na Instagramu, pretukla grupa muškaraca za koje je rekao da su "plaćenici vladajuće partije".
Zapaljeno vozilo valjevskog tužioca Vukašina Vujičića
16.08.2026.•
6
Vozilo valjevskog tužioca Vukašina Vujičića protekle noći poliveno je zapaljivom tečnošću i zapaljeno.
Seničić: Srpski turisti ne mogu automatski da otkažu aranžman ili traže povrat novca zbog požara
16.08.2026.•
8
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da turisti zbog požara na određenim destinacijama ne mogu automatski da otkažu aranžman i zahtevaju povraćaj novca.
Mađarski politikolog: Srpskoj opoziciji potreban Petar Srbin
16.08.2026.•
15
Ideologija srpskog studentskog pokreta donekle podseća na ideologiju mađarske demokratske opozicije iz osamdesetih godina.
Glamočić: Poljoprivrednici koji protestuju zbog cene suncokreta to rade zbog političke samopromocije
16.08.2026.•
13
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kritikovao je danas poljoprivrednike koji protestuju i traže da otkupna cena suncokreta bude najmanje 70 dinara rekavši da su njihovi skupovi "politički motivisani".
Požar kod Bovanskog jezera još nije pod kontrolom, ali se ne širi i ne ugrožava selo Mozgovo
16.08.2026.•
0
Požar koji je u subotu zahvatio šumu i tri vikendice kod Bovanskog jezera ne širi se i ne ugrožava selo Mozgovo, izjavio je načelnik Uprave za vanredne situacije u Nišu Srđan Mitrović.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili tri bronzane medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz informatike
16.08.2026.•
6
Srednjoškolci iz Srbije osvojili su tri bronzane medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz informatike u Uzbekistanu.
Požar u Deliblatskoj peščari pod kontrolom, na Stolovima vatra još nije lokalizovana
16.08.2026.•
2
Visoke temperature i suva vegetacija i dalje stvaraju ozbiljan rizik od izbijanja i širenja požara širom Srbije.
Ministarka Lazarević: Krajem avgusta otvaranje fabrike humanoidnih robota u Šapcu
16.08.2026.•
17
Kineska kompanija Agibot u prvih šest meseci ove godine isporučila je oko 8.400 humanoidnih robota, što je 562 odsto više nego u istom periodu prošle godine, i time dostigla 44 odsto globalnog tržišta.
Nova pravila za dronove u Srbiji: Biće zabranjeni letovi uz auto-puteve, granicu...
16.08.2026.•
9
Vlada Srbije donela je uredbu o geografskim zonama za sisteme bespilotnih vazduhoplova, kojom se utvrđuju geografske zone u Srbiji za sisteme bespilotnih letelica, kao i uslovi za odvijanje operacija u tim zonama.
Dve naučne organizacije sklopile sporazum: Ambicija da Srbija do 2033. dobije polarnu stanicu na Antarktiku
16.08.2026.•
13
Udruženje "Milutin Milanković" saopštilo je da su ove nedelje sa Srpskim polarnim naučno-istraživački centrom "Polar Srbija" potpisali Sporazum o naučnoj, stručnoj, programskoj i projektnoj saradnji.
Zašto su rektor i prorektori Beogradskog univerziteta ostali bez funkcija u državnim institucijama?
15.08.2026.•
21
Prijavljivali su ih i saslušavali za navodnu zloupotrebu službenog položaja, optuživali da su glavni organizatori blokada visokoškolskih ustanova, jurili po ulicama, a sada su na red došle i smene.
Komentari 6
комшиница
Neće moći
Odgovornost pedijatra jer nije video bolest, kao i šta se daje u toj vakcini.
Ok, platiću sve izmišljene kazne ako mi dokažete da je vakcina zdrava i uspešna,sastav vakcine i kontraindikacije.
Ali, ipak neću platiti jer niste u stanju da dokažete.
Zato se vrtimo u krug.Ubedjujte putem medija i pretite. Onda mediji neka iznesu i drugu stranu. Prvo dajte lek za te bolesti.
Dete je moje nije vaše. Odgovornost snosim ja, a vi ništa. Hoćete da mi upropastite dete? Šta je u vakcini?
Možete da pisete sta hoćete,dete je moje.
Zebra
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar