Ponovo se traži domaćinstvo koje su izabrale laste: Pobedniku vredna nagrada
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) osmi put sa ponosom organizuje takmičenje "Domaćinstvo koje su izabrale laste" koje traje do 30. maja 2024 godine.
U fokusu ovog takmičenja su vredni domaćini i seoska domaćinstva koja u svojim štalama, pod strehama i u pomoćnim objektima imaju gnezda seoskih lasta.
Domaćinstvo sa najvećim brojem aktivnih gnezda seoskih lasti biće nagrađeno tonom kukuruza, a ostali učesnici su u mogućnosti da osvoje sadnice voća.
"Recept za brojna gnezda lasta se potvrđuje iz godine u godinu: štale sa drvenim tavanicama u kojima ima životinja, najčešće krava, otvorena vrata i prozori, domaćini koji ne zaprašuju protiv insekata. Na takmičenje se uvek prijavljivalo preko 100 domaćinstava, a rekordan broj gnezda smo izbrojali 2021. u Sremskim Karlovcima - čak 101", pojašnjava Vilmoš Barkoci iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koordinator ovog takmičenja.
U takmičenju mogu učestvovati domaćinstva koja imaju minimum jedno aktivno gnezdo seoskih lasta. Aktivno gnezdo znači da su u njemu mladunci. Objekti moraju biti u vlasništvu jedne porodice. Zadruge, poljoprivredni kombinati i preduzeća ne mogu da učestvuju.
Kao i svake godine domaćinstvo sa najvećim brojem gnezda biće nagrađeno tonom kukuruza, a svi ostali učesnici ulaze u bubanj i u okviru kategorije "Srećno gnezdo" imaće priliku da osvoje vaučer za kupovinu sadnica voće u iznosu od 12.000 dinara.
Prijave su otvorene do 30. maja u 12h putem prijavnog formulara na sajtu pticesrbije.rs. Nakon što stručni žiri obiđe domaćinstva sa najvećim brojem gnezda, pobednici obe kategorije će biti proglašeni drugog vikenda juna na društvenim mrežama DZPPS-a.
Laste od vajkada prati epitet "vesnika proleća" jer se njihov povratak sa zimovališta krajem marta poklapao sa početkom proleća. Međutim, tako jasni obrasci u prirodi prestaju da postoje.
Na osnovu prisutnosti i ponašanja lasti danas više možemo saznati kako svojim aktivnostima negativno utičemo na prirodu.
Nagli razvoj intenzivne poljoprivrede koji počinje sredinom prošlog veka ima negativan uticaj na 74% globalno ugroženih vrsta, među kojima su i laste. Savremeni načini gradnje ne ostavljaju mogućnost lastama da grade svoja gnezda od blata, a masovna upotreba neselektivnih insekticida koji ubijaju različite vrste insekata ostavljaju laste bez hrane ili im neretko uzrokuju trovanje. Situaciju dodatno pogoršavaju klimatske promene koje izmenom vremenskih obrazaca utiču na celokupan biodiverzitet: nepovoljni uslovi dovode do smanjenja aktivnosti insekata u ključnim periodima gneždenja i time negativno utiču na uspešnost gnežđenja seoskih lasti.
Ovo su samo neki od razloga zašto DZPPS organizuje "Domaćinstvo koje su izabrale laste", takmičenje koje podržava seoska domaćinstva i domaćine širom Srbije koji svoj prostor dele sa lastama.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ekonomista Arsić: Pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi izgovor vlasti da preuzme kontrolu nad njim
20.08.2026.•
1
Profesor Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta kazao je da lošiji plasman Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi ne predstavlja "sunovrat" te visokoškolske ustanove, iako predstavnici vlasti to uporno ponavljaju.
OSMOSMERKA: Školarci poletarci
20.08.2026.•
0
Igra koja će vam pomoći da zagrejete male sive ćelije je spremna.
Saobraćajna policija pojačano kontroliše turističke autobuse i vozače
20.08.2026.•
0
Saobraćajna policija pojačano kontroliše vozače autobuse i autobuse.
Direktor RGZ: Za 24 sata obrađeno 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome"
20.08.2026.•
3
Novi vršilac dužnosti direktora Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Dalibor Babić kazao je da je ta ustanova u 24 sata obradila 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome".
Pevačica iz Srbije kažnjena u Hrvatskoj zbog krajiške pesme i neprijavljenog boravka
20.08.2026.•
4
Pevačici iz Srbije Svetlani Spajić (54) sud u Zadru je izrekao kaznu od pet dana zatvora, uslovno godinu dana i novčanu kaznu od 50 evra, zbog objave videosnimka iz marta 2024. godine pesme u kojoj se spominje Krajina.
Vučić: Izumiremo kao nacija, žao mi je što nemam više dece
20.08.2026.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prirodni priraštaj u Srbiji od 1,63 promila izuzetno mali i da je za opstanak nacije potrebno da se poveća na 2,2 promila, te najavio nove mere države na tom planu.
Trgovci će od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike proizvoda
20.08.2026.•
2
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda i poručila da neće biti odlaganja.
NIS: Pušten u rad modernizovani industrijski kolosek u Rafineriji nafte Pančevo
19.08.2026.•
2
Modernizovani industrijski kolosek pušten je u rad u Rafineriji nafte Pančevo, a vrednost investicije iznosi gotovo 3,8 milijarde dinara, saopštila je danas Natna industrija Srbije (NIS).
MUP upozorio građane na sve učestalije telefonske prevare u Srbiji
19.08.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) upozorilo je večeras građane da je na teritoriji Srbije sve učestalija pojava krivičnih dela prevara koja se izvršavaju putem telefonskih poziva.
Ruski "iljušin" stigao Srbiju: Od sutra u akciji gašenja požara u Deliblatskoj peščari
19.08.2026.•
18
Ruski avion Iljušin Ministarstva za civilnu zaštitu, vanredne situacije i otklanjanje posledica elementarnih nepogoda Rusije, koji će biti angažovan na gašenju požara u Deliblatskoj peščari, sleteo je večeras u Srbiju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže i poklon
19.08.2026.•
8
Novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom vas darujemo nalazi se pred vama.
Selaković: Izgradnja kompleksa na mestu Generalštaba bi bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane SAD
19.08.2026.•
70
Ministar kulture Nikola Selaković rekao je da bi izgradnja poslovnog kompleksa na mestu Generalštaba koji je pogođen tokom bombardovanja 1999. godine bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane američke administracije.
Lokalizovan požar kod Kladova na površini od oko 1.300 hektara
19.08.2026.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da je požar na teritoriji između sela Velika Kamenica, Podvrška i Velesnica, na području opštine Kladovo, lokalizovan na površini od oko 1.300 hektara.
Novi Pazar: Advokat traži odlaganje suđenja optuženim za napad na policiju, studenti zovu na protest
19.08.2026.•
1
Studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru pozvali su građane da se sutra okupe ispred Osnovnog suda u tom gradu, povodom početka suđenja grupi optuženoj za navodni napad na pripadnike policije 29. jula prošle godine.
Uhapšen zbog sumnje da je pričinio štetu od 40 miliona dinara preduzeću u Arilju
19.08.2026.•
0
Policija u Kraljevu uhapsila je B.M. (50) iz Bajine Bašte zbog sumnje da je oštetio privredno društvo iz Arilja za 40.187.475 dinara.
Finac proteran iz Srbije na godinu dana zbog krađe goriva: Sipao dizel u "volvo" i odvezao se bez plaćanja
19.08.2026.•
8
Osnovni sud u Aleksincu je vozaču (42) iz Finske izrekao novčanu kaznu od 100.000 dinara i meru proterivanja iz Srbije na godinu dana zbog krađe goriva.
Šarović tužio i Anu Brnabić zbog izjave: Sud odbio njegov zahtev
19.08.2026.•
12
Nemanja Šarović tužio je Anu Brnabić zbog teksta objavljenog na Danas.rs pod naslovom: "Brnabić o dešavanjima u Skupštini: Bilo je najava incidenta, Đilasov plaćenik Nemanja Šarović je to najavio".
Komentari 2
Bravo
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar