Obeležena 23. godišnjica ubistva novinara Milana Pantića: I dalje nepoznat nalogodavac
Godišnjica ubistva novinara Milana Pantića iz Jagodine obeležena je pomenom na groblju u tom gradu i polaganjem venaca ispred biste s likom dopisnika Večernjih novosti ubijenog 2001. godine.
Kako je podsetilo Udruženje novinara Srbije (UNS), ni 23 godine od tog zločina nisu poznata imena počinilaca i nalogodavaca ubistva novinara koji je pisao o korupciji i zloupotrebama u Pomoravlju, naročito o slučajevima privatizacije cementare u Paraćinu i Jagodinske pivare.
Odavanju počasti ubijenom novinaru prisustvovao je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić koji je kazao da mu "nije svejedno" što je prvi ministar, koji posle 23 godine tim povodom dolazi u Jagodinu.
"Nama je pravda potrebna i verujem da ćemo konačno u razumnom vremenskom roku dočekati ispunjenje i prava i pravde. To je potrebno ne samo porodici, već čitavom društvu, svakom od nas pojedinačno, čitavoj našoj zemlji", naveo je Ristić, a preneo UNS.
Ministar je podsetio i na druge slučajeva stradanja novinara, posebno tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije ali kako je dodao, i u mirnodopskim okolnostima.
"Stoga nam je potrebno da očuvamo sećanje na njih, na njihov profesionalizam, na njihovo rodoljublje. I da ispunimo ono što je naša obaveza danas, a to je da dosegnemo pravo i pravdu", rekao je ministar.
Predsednik UNS Živojin Rakočević ocenio je da je na svaku godišnjicu ubistva dopisnika Večernjih novosti "dramatično u Jagodini" jer nema odgovora na pitanje ko je naložio i ko je ubio Milana Pantića.
"Pre 23 godine ubijen je Milan Pantić, svake sledeće godine ubijena je sloboda i ubijeno je pravo profesionalca da rade svoj posao", rekao je Rakočević.
On je kazao da se istina o tom zločinu zna, da je policija uradila "odličan posao", a da sada tužilaštvo treba da podigne optužnicu.
"Sada je na redu Tužilaštvo za organizovani kriminal koje pod hitno mora, treba i može da na osnovu onoga što je policija do sada odradila, podigne optužnicu. I da ovaj slučaj koji je toliko dramatično važan za našu slobodu, za našu pravdu za istinu u našoj zemlji privede kraju", rekao je predsednik UNS.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić podsetio je da je bilo više pokušaja da Tužilaštvo za organizovani kriminal preuzme slučaj ubistva Milana Pantića ali da je dan posle oslobađajuće presude za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, objavljena vest da je slučaj vraćen tužilaštvu u Jagodini.
"Iako to simbolično znači pranje ruku od ovog slučaja, današnje prisustvo ministra Dejana Ristića će uticati da ovaj slučaj ne izgubi nacionalni značaj", naveo je Matić.
Podsetio je i na druge slučajeve ubistava novinara koji do danas nisu rešeni.
"Na Kosovu i Metohiji imamo 17 slučajeva, ubijene radnike u zgradi RTS-a, u ratovima 90-ih nekoliko desetina novinara. Zaista bilo bi izuzetno važno da se dovrši memorijalni spomenik u RTS-u. To je pitanje poštovanja i brige društva o novinarstvu koje je danas možda ugroženije nego 90-ih godina", ocenio je Matić.
Povodom godišnjice ubistva Milana Pantića, nagrada za novinarsku hrabrost koja nosi njegovo ime dodeljena je novinarki RTS-a Slađani Zarić.
Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine ispred ulaza u zgradu u kojoj je živeo.
Istraga protiv N.N. lica otvorena je 30. januara 2018. godine i od tada je saslušano 17 svedoka i formirano 18 predmeta radi sprovođenja posebnih dokaznih radnji, kao i tri predmeta sa zamolnicom za pružanje međunarodne pravne pomoći prema Nemačkoj i Bosni i Hercegovini.
Na inicijativu Udruženja novinara Srbije (UNS), Međunarodna federacija novinara je u junu 2022. godine usvojila Rezoluciju o Milanu Pantiću.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić je u junu 2022. godine napisao je da je još 2017. godine komisija završila najveći deo posla vezan za ubistvo dopisnika Večernjih novosti iz Jagodine" i da je policija razjasnila taj zločin, ali da je potrebno da "Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal preuzme slučaj, pošto ima veći manevarski prostor, jer je u pitanju istinski organizovani kriminal koji je bio povezan sa jednom konkretnom privatizacijom iz doba Pantićeve likivdacije".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Stanković: Dokle god postoji Studentska lista, ne može biti normalne komunikacije države i univerziteta
24.08.2026.•
0
Ministar prosvede Dejan Vuk Stanković ocenio je danas da teško može da postoji "normalna i održiva komunikacija" države i univerziteta, kada postoji studentska, ili studentsko-profesorska lista za izbore.
RHMZ: Vodostaji Dunava, Save i Tise narednih dana ispod niskih plovidbenih nivoa
24.08.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je hidrološko upozorenje da će se na Dunavu, Savi i na Tisi kod Titela vodostaji narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.
Vladimir Đukanović: Srpske službe unapred da spreče potencijalni haos na ulicama nakon izbora
24.08.2026.•
12
Poslanik SNS Vladimir Đukanović ocenio je da politički protivnici vlasti neće prihvatiti rezultate izbora ukoliko budu izgubili.
Kineska kompanija zaustavila radove kod Zaječara: Nestali i radnici i mašine
24.08.2026.•
8
Zaječarci godinama strahuju zbog istražnih radnji i širenja kineskog rudnika na lokaciji Malka Golaja zbog čega je osnovana i firma Malka Golaja Mining. Zašto su teške mašine sa ove lokacije odjednom nestale?
Ministarka Đurđević Stamenkovski: Minimalac je nešto što obezbeđuje egzistenciju
24.08.2026.•
14
Vlada Srbije donela je odluku da minimalna cena rada od 1. januara 2027. godine bude povećana za 9,2 odsto, odnosno da minimalna zarada dostigne 600 evra.
Počinje vanredna sednica Skupštine Srbije: Na dnevnom redu 59 tačaka, prva - predlog rebalansa budžeta
24.08.2026.•
0
Skupština Srbije počeće danas, 24. avgusta vanredno zasedanje, a na dnevnom redu naći će se 59 tačaka, od kojih je prva predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
VIDEO Vučić ugostio Žan-Kloda van Dama: "Izgubio sam u obaranju ruke"
24.08.2026.•
11
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je belgijskog glumca Žan-Kloda van Dama.
Počinje projekat "Pokretna apoteka": Kamion sa lekovima obilazi sela na jugu Srbije
24.08.2026.•
4
Projekat "Pokretna apoteka" počinje danas, 24. avgusta.
Sindikat sudske vlasti: Vlast prerano uputila tri zakona u Skupštinu
23.08.2026.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je vlast prerano, suprotno mišljenju Venecijske komisije, tri zakonska predloga iz oblasti pravosuđa stavila na dnevni red predstojeće sednice Skupštine Srbije.
Održan protest "Eko buna" na beogradskom Ušću
23.08.2026.•
3
Protest pod nazivom "Eko buna" na beogradskom Ušću, na koji su pozvali zemunski i novobeogradski zborovi građana, završen je nešto posle 19 časova.
Objavljen kalendar za predstojeću školsku godinu: Raspusti, mala matura, datumi izleta na Ekspo
23.08.2026.•
2
Nova školska godina u osnovnim školama u Srbiji počinje u utorak, 1. septembra, a biće završena 11. juna za učenike od prvog do sedmog razreda, navedeno je u Prosvetnom kalendaru.
AMSS: Najduže se čeka na Gradini i Horgošu 2
23.08.2026.•
0
Automobili na izlaz iz zemlje najduže čekaju na prelazu Horgoš 2, gde zadržavanja traju po sat vremena, isto koliko na ulaz čekaju kod Gradine (Bugarska), ukazuju podaci granične policije.
TS: Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama ne rešava ključne probleme
23.08.2026.•
0
Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu (JPP) i koncesijama ne rešava ključne probleme u toj oblasti koji su uočeni tokom primene važećih propisa, iako sadrži određena poboljšanja, objavila je Transparentnost Srbije.
Lakić: Pokušaj da se zastraše građani najavom hapšenja zbog navodnih neistina o požaru u Deliblatskoj peščari
23.08.2026.•
10
Advokat Nikola Lakić izjavio je da bi zbog požara u Deliblatskoj peščari tužilaštvo, umesto što preti hapšenjem građana, trebalo da procesuira predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra policije Ivicu Dačića.
Da li ste neopredeljeni glasač?
23.08.2026.•
53
Neopredeljeni birači se sve češće pominju kao mogući jezičak na vagi na predstojećim izborima.
Komentari 2
RVosha
Moram priznati da sam neprijatno iznenadjen.
Sremica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar