Sindikat prosvetara: Ocene su najčešći povod nasilja nad nastavnicima, zato ih od septembra ukidamo
Članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) odlučili su da u sledećoj školskoj godini ne upisuju ocene u es-dnevnik.
Foto: 021.rs
Ovu akciju NSPRS naziva "beli štrajk", a navodi da je reč o meri odbrane nastavnika u situaciji kada ih propisi i nadležne institucije ne štite dovoljno od "nabujalog nasilja".
"Ocene su najčešći povod verbalnog i fizičkog nasilja nad zaposlenima u obrazovanju, pa ćemo ih ukinuti dok ne budemo zaštićeni na bolji način", ističe NSPRS u saopštenju.
Oni podsećaju na predlog koji su uputili Ministarstvu prosvete još 2022. godine, nakon nasilja nad nastavnicom u Trsteniku.
Još od tada, sindikati traže izmenu Krivičnog zakonika, odnosno definisanje novih krivičnih dela i sankcija u vezi sa nasiljem u školi, kao i uvođenje suspenzije s nastave učenika koji ponavljaju negativno ponašanje i ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama.
"Zahtevane izmene Krivičnog zakonika su najavljene, ali tek krajem godine. Nema potrebe za tolikim otezanjem kada je u pitanju urgentni problem kao što je nasilje u školama. Videli smo na primeru ekspresne izmene Zakona o lokalnim izborima kako vlast može brzo da izmeni zakon, kada to zaista želi", ističe NSPRS.
Sindikat dodaje da je suspenzija učenika iz nastave nakon njihovog zahteva uvrštena u propise, ali na takav način da je u praksi nesprovodiva ili više na teret nastavnika nego suspendovanog učenika.
"Ukidanje anonimih prijava prosvetnoj inspekciji je ukidanje pritiska na nastavnike zbog ocena kojima učenici i roditelji nisu zadovoljni. Prosvetna inspekcija mora da zna ko je prijavljivač i da ima mogućnost da ne sprovodi postupak ako se radi o učestalom prijavljivanju istog nastavnika od strane istog lica ili o prijavljivanju nastavnika koji je već višestruko kontrolisan, bez utvrđenih nepravilnosti u njegovom radu", objašnjava NSPRS.
Tek kada ova tri predloga budu prihvaćena i u potpunosti implementirana u propise, ocene će ponovo biti upisivane u es-dnevnik.
NSPRS poziva sve nastavnike da se pridruže akciji "beli štrajk" od 1. septembra, kako bi se prosvetni radnici što efikasnije zaštitili od nasilja, i da kako bi izvršili snažan pritisak na donosioce odluka da ih zaštite odgovarajućim izmenama propisa.
Sindikat očekuje i podršku i najšire javnosti, koja "nesumnjivo želi da škole ponovo budu mirna i bezbedna mesta za sve".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Počinje predizborna kampanja na Kosovu za vanredne parlamentarne izbore
16.12.2025.•
0
Od sutra do 27. decembra u ponoć na Kosovu će trajati predizborna kampanja za vanredne parlamentarne izbore zakazane za 28. decembar ove godine.
Srbija neće prisustvovati samitu EU o Zapadnom Balkanu
16.12.2025.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da sutra, u sredu 17. decembra, neće prisustvovati samitu EU o Zapadnom Balkanu koji je sazvao predsednik Evropskog saveta Antonio Košta.
Ruskim službama upućen zahtev za informacije o smrti predstavnika Jugoimport SDPR u Moskvi
16.12.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras izjavio da je ruskim službama zvanično upućen zahtev u vezi sa smrću predstavnika Jugoimport SDPR u Moskvi i da očekuje odgovor.
Vučić o JTOK-u: "Bogovi osmišljeni da ruše vlade nezavisnih i suverenih zemalja"
16.12.2025.•
8
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da će se zakoni koji uređuju tužilaštva biti promenjeni vrlo brzo, da ga "ne interesuje šta ko ima da kaže protiv toga".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sve na znanje
16.12.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Njujork Tajms: Vučić pravdao rušenje Generalštaba uprkos sumnjama u falsifikate
16.12.2025.•
8
Privatna investiciona kompanija koju vodi Džared Kušner, zet predsednika SAD Donalda Trampa, saopštila je u ponedeljak da se Kušner povlači iz planiranog posla sa nekretninama u Srbiji pod Trampovim brendom.
Batrovci, Šid, Bezdan: Višesatna zadržavanja kamiona na izlazu iz Srbije
16.12.2025.•
1
Kamioni na graničnom prelazu sa Hrvatskom Batrovci na izlazu iz zemlje čekaju i do 14 sati, saopštili su "Putevi Srbije".
Pavkov: Srbija ostaje posvećena povećanju zaštićenih područja
16.12.2025.•
2
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je danas da Srbija ostaje posvećena povećanju teritorije pod zaštitom.
Mali: Odustajanje Kušnera od projekta Generalštab loše će uticati i na potencijalni dolazak drugih investitora
16.12.2025.•
44
Povlačenje firme Džareda Kušnera iz projekta Generalštab loše će uticati i na potencijalni dolazak drugih investitora u našu zemlju, ocenjuje ministar finansija Siniša Mali.
Evroposlanica Joveva o srpskim studentima: Borba za demokratiju i fer izbore prepoznata u EU
16.12.2025.•
10
U Evropskom parlamentu u Strazburu danas je održana svečana dodela Nagrade Saharov za 2025. godinu.
Agencija za sprečavanje korupcije: Olivera Zekić bila u sukobu interesa 2023. godine
16.12.2025.•
2
Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je da je bivša predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić postupila suprotno zakonu.
Sumnjiva smrt predstavnika srpskog preduzeća za naoružanje u Moskvi
16.12.2025.•
23
Predstavnik državnog preduzeća za trgovinu vojnom opremom i naoružanjem Jugoimport SDPR u Moskvi, R. K, umro je u Rusiji pod sumnjivim okolnostima.
Predsednik rekao "da će zamoliti dobre ljude u Ćacilendu da se pomere odatle"
16.12.2025.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će u narednim danima otići u šatorsko naselje ispred Skupštine Srbije, takozvani Ćacilend i da će zamoliti ljude koji tamo borave da se pomere.
Vučić o povlačenju Kušnera iz projekta Generalštab: Mi smo veliki gubitnici, podneću krivične prijave
16.12.2025.•
97
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će podneti krivičnu prijavu protiv svih koji su "učestvovali u uništenju planirane američke investicije na mestu Generalštaba u centru Beograda".
Za Expo iz budžetske rezerve još 600 miliona dinara
16.12.2025.•
2
Vlada Srbije donela je rešenje kojim izdvaja dodatnih 600 miliona dinara (oko 5,1 milion evra) za Expo 2027.
Selaković se sumnjiči za dva krivična dela, preti mu pet godina zatvora: Da li Vučić već može da ga pomiluje?
16.12.2025.•
10
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) sumnjiči ministra kulture Nikolu Selakovića za dva krivična dela za koje je propisana kazna do pet godina zatvora.
Pokrenut postupak protiv tri kompanije zbog dogovaranja prilikom učešća na tenderima EPS-a
16.12.2025.•
2
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv tri kompanije zbog sumnje da su se dogovarale prilikom učestvovanja u javnim nabavkama Elektroprivrede Srbije (EPS).
Vučević ponovio Vučićev predlog: Bilo bi dobro da ceo Zapadni Balkan odjednom uđe u EU
16.12.2025.•
16
Savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je da bi bilo dobro da ceo Zapadni Balkan bude jedinstveno integrisan u Evropsku uniju.
Počela kampanja "od vrata do vrata": Student iz Novog Sada opisuje kako to izgleda i šta očekuju
16.12.2025.•
40
Da je izborna godina počela, ukazuje više faktora. Najvidljiviji - kampanja u koju je vladajuća stranka na čelu sa Aleksandrom Vučićem već uveliko krenula. U intenzivnije predizborne aktivnosti kreću i studenti.
VIDEO: Pogledajte imanje Bratislava Gašića
16.12.2025.•
38
Ministar odbrane Bratislav Gašić jedan je od srpskih političara i funkcionera sa najvećom imovinom.
Kušner se samovoljno povukao iz projekta Generalštab - da li ipak ima pravo na odštetu?
16.12.2025.•
23
Firma Džareda Kušnera, Affinity Partners, potvrdila je za Volstrit žurnal da se povlači iz projekta Generalštab.
Komentari 7
Vlada
Na kraju osnovne škole imate maturu i tu se pokaže znanje skupljeno tokom osnovne škole, kao i prijemni, pa se na osnovu rezultata mature i prijemnih ispita deca upisuju u srednje škole.
Na kraju srednje, opet imate maturu i imate prijemni ispit za fakultete i tu se opet pokazuje znanje.
Ceo problem je nastao zato što deca više ne uče za znanje, nego za ocenu. Pa ukinite onda ocene i samo neka se znanje vrednuje. Više problema će onda biti rešeno na takav način.
Nina
Pa vi baš i radite ono što vlast zeli
Sve vreme nastavni kadar vuče po prašini...
Malo strajkić pa dobijete povišicu,pa opet veslaj i tako u krug...
Bolje se udružite i dobro koncipirajte vaše probleme i tražite da se krivični i kazneni zakon promeni u tom smeru u vezi vršnjačkog nasilja,nasilja nad profesorima i školstva..
Ima ko će vas podržati
Pokrenite peticiju...
Treba biti lukav i pametan i igrati kako je u ringu...
@eureka
najbolje plastično opisano stanje....
Spiridon Kopicl
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar