Prevoz materijala Rio Tinta obavljaće Železnica Srbije: Treba li da brinu česta iskliznuća vozova?
Iskliznuća vozova u Srbiji nisu retka.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Poslednje u nizu dogodilo se u nedelju kada je kompozicija od 18 vagona-cisterni sa sumpornom kiselinom, koja je saobraćala iz Bora za Parhovo, iskliznula nedaleko od stanice Trnavac kod Zaječara. Stanje na srpskim železnicama, moglo bi da utiče i na projekat Jadar, jer će se istim prugama odvoziti otpad, napominju sagovornici Danasa.
U poslednjem slučaju, prema navodima preduzeća "Srbija Kargo" nije bilo curenja, niti ima opasnosti po životnu sredinu i ljude, ali o uzroku incidenta još nema reči. Na istoj železničkoj stanici ista situacija dogodila se i 1. aprila.
Prošlog meseca, 24. juna vagon-cisterna sa sumpornom kiselinom iskliznula je između Borske Slatine i Zagrađa. Godinu dana pre toga tri cisterne sa gasom iskliznule su na delu pruge između Kalenića i Požege. Nezgoda na pruzi kod Pirota dogodila se 25. decembra 2022. godine kada je iz šina iskliznulo četiri od 20 vagona cisterni koji su prevozili amonijak. Nakon nesreće, zbog simptoma trovanja hospitalizovano je bilo više od 50 osoba.
U nizu železničkih nesreća beleži se i ona iz maja ove godine kada su se putnički i teretni voz sudarili u tunelu, u blizini izlaza kod Pančevačkog mosta.
Igor Velić, master inženjer saobraćaja ocenjuje za Danas da se incinednti na ženeznicama dešavaju više puta godišnje, jer je ključni problem to što se železnička infrastruktura ne održava, a mehanizacija ne modernizuje.
"Ako vi sada imate infrastrukturu koju ne održavate, zatim pod dva infrastrukturu koju ne obnavljate onda se ovakve stvari dešavaju i tu ima armija propusta unutar same Železnice Srbije, ali to je sad odgovornost na državi i resornom Ministarstvu saobraćaja i infrastrukture, koje se hvali infrastrukturom a onda se ovakve stvari dešavaju", ističe sagovornik Danasa.
Stanje na železnici uticaće, kako kaže, i na projekat Jadar, s obzirom da će na dnevnom nivou morati da se transportuju hiljade i hiljade tona otpada, što će samo u ovom segmentu dovesti do zagađenja.
Igor Velić ukazuje na još jedan problem, koji ima veze sa Jadrom i sa mogućim nezgodama.
"Koliko nam se samo nezgoda desi na mestima gde se pruga ukršta sa putem, odnosno gde imamo prelazak pruge preko puta i obrnuto. Pa imate voz udario autobus, auto, pešaka ili biciklistu. Tu su i pružni prelazi koji nisu obezbeđeni adekvatnom saobraćajnom signalizacijom. A pruga koja bi trebalo da prođe kroz Jadar ukršta se sa više putnih pravaca. To nisu denivelisane raskrsnice i denivelisani prelazi, odnosno ne postoje u dva nivoa isključenje i uključenje kao na auto-putu i to je problem. To znači da ne samo što ćemo imati iskakanje vozila iz šina već i visok rizik da dođe do sudara voza i putničkog automobila, kamiona, pešaka", naglašava Velić.
Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu ocenjuje da je reforma železnice izvršena do te mere katastrofalno da tehnološki manjak utiče i na nebezbednost.
Dok je za kopanje litijuma zadužena kompanija Rio Tinto, za prevoz materijala koji ostaje nakon rudarenja odgovornost snosi Železnica Srbije, te se imajući u vidu postojeće stanje, postavlja pitanje bezbednosti projekta Jadar i u ovom segmentu, o kome se u javnosti malo priča.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nije retkost da se deca sportskih klubova prevoze kombijem - evo šta kaže pravilnik
30.10.2025.•
0
Da decu-sportiste na utakmice ili turnire kombijem prevoze njihovi treneri ili članovi uprave kluba, nije usamljen slučaj.
Vučić: Svaki dan me napadaju i predstavljaju kao Hitlera
30.10.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je osoba koju svaki dan u sopstvenoj zemlji strašno napadaju, da se govori da je režim u Srbiji autokratski, ali da su ljudi u Srbiji i dalje uz njega.
Lončar: Uvode se noćne smene u domovima zdravlja - naročito važno za Novi Sad, Beograd, Niš...
30.10.2025.•
0
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da će u domovima zdravlja biti uvedene noćne smene sa ciljem da se smanje gužve i čekanja u urgentnim centrima, a da građani brže dobiju adekvatnu lekarsku pomoć.
FOTO Lančani sudar pet vozila na skretanju za Ostružnicu: Troje povređenih, intervenisali vatrogasci
30.10.2025.•
0
Tri osobe su povređene u lančanom sudaru pet vozila koji se dogodio oko 7.20 časova kod skretanja za Ostružnicu.
Radar objavio snimak o raspodeli novca među naprednjacima: Milioni evra u igri
30.10.2025.•
5
Nedeljnik Radar objavio je na svom sajtu snimak razgovora između sportskog vozača Dušana Borkovića i istaknutog naprednjaka Branka Malovića koji svedoči kako se o raspodeli novca odlučuje van institucija.
Forum srednjih stručnih škola od Ministarstva traži da zabrani telefone tokom nastave i odmora
30.10.2025.•
1
Forum srednjih stručnih škola uputio je apel Ministarstvu prosvete, školama i roditeljima da se zabrani korišćenje mobilnih telefona tokom nastave i školskih odmora.
Nedeljnik Vreme obeležio 35 godina izveštavanja
30.10.2025.•
1
Nedeljnik Vreme obeležio je 35 godina postojanja.
Kolike su šanse da Skupština Srbije raspravlja o Rezoluciji EP?
30.10.2025.•
7
Uprkos brojnim ocenama opozicije da je Rezolucija Evropskog parlamenta najoštriji dokument upućen aktuelnom režimu, malo je verovatno da će se o njoj raspravljati u Skupštini Srbije.
Mladi informatičari iz Srbije osvojili tri medalje i pohvalu na balkanskoj olimpijadi
30.10.2025.•
3
Mladi informatičari iz Srbije osvojili su dve srebrne i jednu bronzanu medalju i pohvalu na Juniorskoj balkanskoj olimpijadi u Larnaki na Kipru.
Dodik: Vučić je moj brat i zajedno se borimo za srpski narod
30.10.2025.•
10
Bivši predsednik Republke Srpske Milorad Dodik rekao je da su sve priče koje kruže o navodnoj svađi između njega i predsednika Srbije Aleksandra Vučića "čiste izmišljotine".
Sirija priznala nezavisnost Kosova
30.10.2025.•
2
Sirija je u sredu priznala nezavisnost Kosova, objavili su zvaničnici dve zemlje.
Zaposleni u Apotekarskoj ustanovi "Beograd" bili u jednodnevnoj obustavi rada: Ne mogu da obezbede lekove
29.10.2025.•
1
Zaposleni u apotekama, laboratorijama, magacinu centralnog snabdevanja i službama u sastavu Apotekarske ustanove "Beograd" stupili su u jednodnevnu obustavu rada.
Direktorka Akademske knjige: Beogradski sajam je naneo štetu izdavačima
29.10.2025.•
4
Direktorka i glavna urednica "Akademske knjige" Bora Babić izjavila je da je Boegradski sajam narušio višedecenijsko poverenje izdavača.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ko će ga znati
29.10.2025.•
10
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
FOTO Pristalice vlasti dočekale povređenog u "Ćacilendu": Transparent "Svi smo mi Milan" kod Skupštine
29.10.2025.•
10
Pristalice vlasti dočekale su u šatorskom naselju "Ćacilend" Milana Bogdanovića, koji je povređen iz vatrenog oružja u napadu koji se tu desio prošle nedelje.
VIDEO: Pukli "češljevi" na putu ka Surčinu, oštećeno 11 automobila
29.10.2025.•
19
Jedanaest automobila oštećeno je zbog oštećenja spojnica, tzv. "češljeva", na Ostružničkom mostu, u smeru ka Surčinu.
VIDEO: Poljoprivrednici, studenti i građani iz Bogatića stigli u Šabac
29.10.2025.•
1
Studenti, građani i poljoprivrednici koji su krenuli danas iz Bogatića su nešto pre 20 časova stigli u Šabac, gde će prenoćiti.
Beogradski sajam knjiga preti kaznama izlagačima koji neće raditi 1. novembra: Utiče na kvalitet i reputaciju
29.10.2025.•
3
Beogradski sajam izdao je upozorenje izdavačima i izlagačima na Sajmu knjiga koji su odlučili da ne rade 1. novembra da će takva odluka proizvesti finansijske sankcije za svakog izdavača pojedinačno.
ANEM osuđuje Vučićevu izjavu da će novinari izazivati nasilje 1. novembra: Opasno i nedopustivo
29.10.2025.•
2
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) osuđuje izjavu predsednika Aleksandra Vučića a 1. novembra na skupu u Novom Sadu "niko neće da izaziva nasilje sem novinara kojima udruženja dele šlemove".
Policija zaplenila oko 200 kilograma marihuane kod Loznice: Uhapšen muškarac
29.10.2025.•
5
Policija je u mestu Gornja Badanja kod Loznice zaplenili oko 200 kilograma marihuane i uhapsili vlasnika imanja i kuće.
Komentari 22
Malina NS
Curuzan
Дуле
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar