Odlučeno: Beogradski trolejbusi odlaze u istoriju; sindikati negoduju
Odbornici Skupštine Grada Beograda su danas odlučila da se trolejbusi zamene električnim autobusima.
Foto: Pixabay (ilustracija)
U obrazloženju te odluke navedeno je da trolejbuski prevoz u Beogradu ima bogatu istoriju, ali i velike probleme: zastarelost vozila i opreme, a mala efikasnost.
Ocenjeno je da su mnoge trolejbuske linije u lošem stanju, sa zastarelim stubovima i žicama koje nisu menjane godinama, što često izaziva tehničke probleme i usporava i ometa prevoz, a vozni park je star i neefikasan.
GSP Beograd ima 92 trolejbusa prosečno starije od 15 godina, a najnoviji su kupljeni još pre 13 godina.
Ranije je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavljivao kupovinu novih 100 trolejbusa.
Na ukidanje trolejbusa reagovali su i sindikati u beogradskom GSP.
Vlast u Beogradu je odlučila da ukidanjem trolejbusa u gradskom prevozu oduzme šest linija Gradskom saobraćajnom preduzeću "Beograd" i ustupi ih privatnom prevozniku, ocenili su danas sindikati u GSP.
"Na predlog Sekretarijata za javni prevoz, hitnom i iznenadnom dopunom dnevnog reda ranije zakazane sednice Skupštine grada, pred odbornicima se nalazi i predlog odluke o ukidanju trolejbusa i oduzimanju svih trolejbuskih linija gradskom prevozniku GSP i njihovo ustupanje privatnom prevozniku Strela", navodi se u saopštenju četiri sindikata GSP.
Kako je istaknuto, GSP Beograd je 6. decembra Sekretarijatu za javni prevoz uputio zahtev za nabavku novih trolejbusa, ali je umesto kupovine novih vozila za to preduzeće gradonačelnik Beograda odlučio da bez ikakvog transparentnog postupka, prihvati predlog privatnog prevoznika Strela da preuzme te linije od GSP.
"Umesto kupovine trolejbusa za GSP, grad Beograd je zaključio ugovor u trajanju od 20 godina sa Strelom, kojoj će iz budžeta grad isplatiti 136,35 milijardi dinara za period važenja ugovora, kako bi ta firma angažovala elektroautobuse. Pored toga, privatni prevoznik je tražio i da grad ustupi trolejbuski depo GSP na Dorćolu kako bi to preduzeće napravilo svoju garažu na tom zemljištu", ukazali su sindikati.
Od gradske vlasti je zatražen odgovor na pitanje zbog čega se ukida trolejbuska kontaktna mreža, stubovi, ispravljačke stanice i drugi delovi infrastrukture u koju je grad Beograd uložio desetine miliona evra prethodnih decenija, da bi se na istim tim linijama ugrađivala i bespotrebno plaćala nova infrastruktura, kao što su punjači za elektroautobuse.
"Ukoliko se odluka o ukidanju trolejbusa i privatizaciji tog sektora sprovede, to bi značilo da je rukovodstvo grada postalo servis za ispunjenje poslovnih ambicija privatnog preduzeća Strela i njegovog vlasnika, na štetu svih zaposlenih u GSP i građana Beograda", naveli su sindikati GSP "Centar", "Pravda", "Sloga" i Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograda.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Blagajnik iz kase privrednog društva za godinu dana uzeo skoro 25 miliona dinara
20.05.2026.•
0
Kraljevačka policija uhapsila je G. D. (50) iz Užica zbog pronevere u obavljanju privredne delatnosti.
Zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a: Vojna vežba sa Srbijom - novo poglavlje u odnosima
20.05.2026.•
2
Zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Kevin Hamilton izjavio je da je alijansa posvećena partnerstvu sa Srbijom i prvu zajedničku vojnu vežbu sa Vojskom Srbije opisao kao početak novog poglavlja u odnosima.
Vučić u zvaničnoj poseti Kini od 24. do 28. maja
20.05.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće u zvaničnoj poseti Kini od 24. do 28. maja.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
20.05.2026.•
2
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujem je tu.
Nicović: Potraga za telom ubijenog na Senjaku je jeftina farsa vlasti, pokušava da iskontroliše štetu
20.05.2026.•
5
Član Svetske asocijacije šefova policija, advokat Marko Nicović izjavio je da je potraga za telom ubijenog u slučaju "Senjak" jeftina farsa i da vlast pokušava da štetu koliko god može iskontroliše.
Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana ne mogu ubrzano u Šengen: Ovo su razlozi
20.05.2026.•
5
Dok zemlja stagnira u pridruživanju EU, u Beogradu smatraju da je Šengen dostižan. Ne samo za Srbiju, već za ceo region Zapadnog Balkana. I to već ovog leta. I pozivaju EU da otvori Šengenski prostor za Zapadni Balkan.
Skupština Srbije danas o 160 amandmana na "Petrašinovićeve zakone"
20.05.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju danas u 10 sati sednicu na kojoj razmatraju amandmane na izmene seta izbornih zakona kojima se ispunjavaju preporuke ODIHR-a sa ciljem poboljšanja izbornih uslova.
Veselin Milić uhapšen tek 15 sati posle policajaca iz njegovog obezbeđenja - zašto?
20.05.2026.•
19
Nema tela, ima dela. Malo zvaničnog, mnogo nezvaničnog. Mnogo obećanja i malo informacija. Tako se može sumirati proteklih sedam dana od događaja zbog kog je uhapšen treći čovek MUP-a Veselin Milić.
Nemački dnevnik: Ako Vučić ugosti Zelenskog - šalje Putinu više poruka
20.05.2026.•
13
Poseta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Srbiji bila bi iz puno razloga značajna, ali ujedno za predsednika Aleksandra Vučića i politički riskantna.
Glasanje putem pošte na vanrednim izborima na Kosovu počinje 21. maja
19.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) odlučila je danas da proces glasanja putem pošte za vanredne parlamentarne izbore 7. juna počne 21. maja, četiri dana ranije nego što je prvobitno bilo planirano.
Miljuš: Presuda protiv Fondacije Slavko Ćuruvija pokazatelj sunovrata u kojem živimo
19.05.2026.•
0
Član Predsedništva SSP Branko Miljuš rekao je da je odluka po kojoj Fondacija Slavko Ćuruvija treba da isplati odštetu osobama koje su oslobođene za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije uvreda za sve pristojne građane.
Zatvori u Srbiji nisu prenatrpani, Novi Sad dobija novu zgradu pritvora
19.05.2026.•
5
Srbija je petu godinu zaredom u grupi zemalja sa adekvatnim kapacitetima i prosečnom opterećenošću kad je u pitanju smeštaj osuđenih i pritvorenih osoba, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Sabor SPC potvrdio da je razrešio mitropolita Justina
19.05.2026.•
9
Arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve (SPC) saopštio je danas da je doneo odluku o razrešenju mitropolita Justina od daljeg upravljanja Eparhijom žičkom.
Blizak Vučiću i bivši direktor BIA: Ko je advokat Veselina Milića
19.05.2026.•
11
Donedavnog načelnika beogradske policije Veselina Milića na sudu će zastupati advokat Aleksandar Đorđević, nekadašnji direktor BIA.
Dačić: Svi koji su doprineli privođenju petoro Srba na Kosovu biće sankcionisani
19.05.2026.•
29
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je danas da će biti sankcionisani svi koji su doprineli privođenju petoro Srba na Kosovu i Metohiji.
Vučić pozvao aktiviste SNS da se povuku sa Slavije, tvrdi da su ih studenti napali
19.05.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je aktiviste SNS da se sklone sa beogradskog Trga Slavija nakon što su, kako je naveo, studenti u blokadi "pokazali nasilničko lice" i napali pristalice vladajuće stranke.
Žena uhapšena zbog šverca 767 boksova cigareta i oko 50 kilograma duvana
19.05.2026.•
3
Policija je u Beogradu uhapsila osumnjičenu zbog šverca 767 boksova različitih marki cigareta i oko 50 kilograma rezanog duvana, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Petrović o slučaju na Senjaku: Sve se otelo kontroli, deluje da je bilo planirano da se ništa ne sazna
19.05.2026.•
2
Povodom incidenta u restoranu u Senjaku i umešanosti doskorašnjeg načelnika policije u ovaj slučaj, direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku smatra da je u pitanju sanacija štete.
Tapušković o slučaju sa Senjaka: Ubistvo se može dokazati i bez pronalaska tela
19.05.2026.•
3
Advokat Branislav Tapušković izjavio je da sudski postupak u slučaju ubistva i zatiranja tragova u restoranu u beogradskom naselju Senjaku, ne može biti ometen, ako se ne pronađe telo ubijenog Aleksandra Nešovića Baje.
U kojoj meri policija sarađuje sa kriminalcima i šta o tome zna Vučić?
19.05.2026.•
33
Prvo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio donošenje zakona koji će onemogućiti saradnju policije i kriminalaca, a potom je to isto učinio direktor policije Dragan Vasiljević.
Komentari 6
uf uf
Ko je ovde lud?
SRB-IN
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar