Evropska organizacija mladih: Prekinuti sa ćutanjem o protestima u Srbiji
Politička organizacija mladih u Evropi (Youth European Federalists - JEF) saopštila je danas da treba prekinuti "ćutanje o protestima mladih u Srbiji".
Foto: 021.rs
Organizacija je pozvala Vladu Srbije da ispuni zahteve studenata, a evropske institucije da konkretno reaguju uz mere za sprečavanje dalje manipulacije i erozije osnovnih demokratskih vrednosti u Srbiji, kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
JEF je pozvao Vladu Srbije da se bez daljeg odlaganja pozabavi i u potpunosti izađe u susret legitimnim zahtevima studenata, dok EU mora da prizna pogoršanje položaja studenata u Srbiji kao simptom alarmantnog nazadovanja zemlje na njenom demokratskom putu.
"To nazadovanje ne samo da ugrožava prava i slobode građana Srbije, već i podriva suštinske principe za koje se zalaže EU. Ćutanje nije opcija", navodi se u zajedničkom saopštenju sa ogrankog JEF-a u Srbiji.
Pozivaju se "relevantne evropske institucije da odu dalje od ćutanja i daju nedvosmislene izjave u kojima osuđuju ova kršenja. U pitanju je kredibilitet EU kao branioca demokratije - nedostatak akcije je saučesništvo", dodaje se u saopštenju.
Predsednik JEF-a u Srbiji Nenad Bušić ocenio da kao mladi pružaju solidarnost sa svima koji se bore za poštovanje vladavine prava".
"Kao mladi, moramo da budemo solidarni sa svima koji se bore za poštovanje vladavine prava, jednog od osnovnih principa demokratije za koji se neprekidno borimo u celoj Evropi. U poslednjih 30 godina, Srbija je doživela promene političkog pejzaža, gde su mladi bili isključeni i nedovoljno zastupljeni", rekao je Bušić.
Prema njegovim rečima, trenutne blokade većine srpskih univerziteta najveće su studentske demonstracije u istoriji zemlje.
Potpredsednica JEF-a Katarina Bogićević rekla je da se mladi u Srbiji bore za ispunjenje suštinskih zahteva.
"Mladi u Srbiji se svesrdno bore za ispunjenje suštinskih zahteva upućenih nadležnim institucijama, koji se sada suočavaju sa kritičnim testom: da li će služeći građanima i obezbeđivanjem pravde ispuniti i minimum standarda osnovnih demokratskih principa, ili će se u potpunosti otkriti njihoha zarobljenost delujući isključivo u interesu vladajuće elite", upitala je ona.
Prema njenim rečima, svojim delovanjem i angažovanjem tokom ovog kritičnog trenutka, EU će imati priliku da pokaže svoju posvećenost podršci putu Srbije ka istinski demokratskom društvu – društvu u kome se poštuju prava i slobode građana, a institucije funkcionišu nezavisno i efikasno.
Bogićevićeva je dodala da će u suprotnom, pristup EU mogao biti shvaćen kao "prihvatanje statusa kvo-a", potencijalno dozvoljavajući opstanak korupcije sa dalekosežnim i negativnim posledicama po ceo region.
Mladi evropski federalisti (JEF Europe) je politička omladinska nevladina organizacija koja se zalaže za stvaranje demokratske evropske federacije kao garancije za mir, vladavinu zakona i ljudska prava.
JEF Evropa promoviše evropsko građanstvo, radi na širenju i produbljivanju Evropske unije i teži pravednijem i integrisanijem društvu na evropskom kontinentu. Osnovana 1972. godine, organizacija ima više od 10.000 aktivista organizovanih u više od 300 nacionalnih, regionalnih i lokalnih sekcija u 37 zemalja.
JEF Srbija (Forum Mladih) je omladinska nevladina organizacija i sekcija JEF Evropa u Srbiji, osnovana 2014. godine kao Forum mladih Evropskog pokreta u Srbiji, koja se zalaže za učešće mladih i jačanje omladinskog aktivizma, fokusirajući svoj rad na proces evropskih integracija.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Milan Nedić i danas izaziva podele u Srbiji: "Nijedno normalno društvo ne slavi svoje kvislinge"
08.02.2026.•
0
Svake godine 4. februara manja grupa pristalica ultradesničarskih organizacija u centru Beograda održava komemorativni skup povodom smrti nacističkog kolaboracioniste Milana Nedića.
Inicijativa Otvoreni Balkan - najavljivana na sva zvona, a koji je rezultat?
08.02.2026.•
0
Mini Šengen, Otvoreni Balkan, Open Balkan... Različita imena jedne incijative pokrenute krajem 2019. godine.
Novinarska i medijska udruženja podnela krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti Verana Matića
08.02.2026.•
0
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, podnela su krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti predsednika upravnog odbora ANEM-a Verana Matića.
MUP upozorava građane na prevare preko Whatsapp-a: Savetuje šta da se nikako ne radi
08.02.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane na internet prevaru kojom se zloupotrebljava Whatsapp aplikacija.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - klikni, pa vidi
08.02.2026.•
0
Dnevni kviz 021.rs tu je za vas svakog dana.
Ambasador Britanije o pravosudnim zakonima: Razočarenje što Srbija pravi korake unazad
08.02.2026.•
0
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson izjavio je da su odnosi sa Srbijom dobri, ali i da je Srbija sa "pravosudnim amandmanima napravila korak nazad" u evrointegracijama.
Danas poslednji dan za prijavu nelegalnih objekata u okviru akcije "Svoj na svome"
08.02.2026.•
0
Građani Srbije još danas mogu da podnesu prijave za upis nelegalnih objekata u okviru akcije Svoj na svome, a prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, do sada je stiglo oko 2,3 miliona prijava građana.
Đurica: Evropska komisija neće prekidati pregovore sa Srbijom, ali već ima posledica
08.02.2026.•
3
Evropska komisija neće praviti dramatične i radikalne poteze i neće prekidati pregovore sa Srbijom, izjavila je za FoNet generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica.
"Jura" deo radnika otpušta, a deo šalje na plaćeno odsustvo
08.02.2026.•
3
Zbog smanjenog obima narudžbina, u fabrici Jura u Leskovcu će sprovesti plan optimizacije poslovanja, koji podrazumeva ponudu sporazumnog raskida ugovora uz otpremnine i plaćeno odsustvo za deo zaposlenih.
Policija u Nišu upozorava na prevaru preko aplikacije za dopisivanje: "Ne uplaćujte novac dok ne proverite"
08.02.2026.•
0
Policijska uprava u Nišu upozorila je građane na prevare preko popularne aplikacije za razmenu poruka.
Rosatom: Rusija spremna na realizaciju nuklearnih projekata u Srbiji
08.02.2026.•
2
Rusija je spremna da realizuje bilo koji nuklearni projekat u Srbiji u bilo kom formatu, ali da poslednju reč o tome ima Beograd, izjavio je šef ruske državne nuklearne kompanije "Rosatom" Aleksej Lihačov.
Poreska poslala rešenja o doprinosima za sveštenike
08.02.2026.•
1
Poreska uprava Srbije saopštila je da je donela rešenja kojima je utvrdila akontacionu obavezu za sveštenike i verske službenike po osnovu doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje za 2026.
"Svoj na svome": Građani prijavljivali i nadstrešnice i bunare pod krovom
08.02.2026.•
1
Advokatica Gordana Mihailović je rekla da su meštani sela prijavili i pomoćne objekte, letnje dvorišne nadstrešnice-paviljone i bunare pod krovom, što nije bilo neophodno.
Jugoslavija nekada imala fabriku robota: Da li je to moguće u Srbiji umesto da se oslanja na Kinu?
08.02.2026.•
7
Nekada u Jugoslaviji, domaći kadar podigao je Elektroprivredu Srbije, RTB Bor, Železaru u Smederevu, Naftnu industriju Srbije i "Lolu" - fabriku robota.
Domaći pčelari odustaju od proizvodnje meda zbog uvezenih falsifikata
08.02.2026.•
2
Pčelarstvo je jedna od najozbiljnijih poljoprivrednih grana i ne treba je gledati isključivo kroz proizvodnju meda.
Održan skup podrške otpuštenoj sekretarki Medicinskog fakulteta u Beogradu
07.02.2026.•
0
Na danas organizovanom skupu podrške otpuštenoj sekretarki Medicinskog fakulteta u Beogradu Mariji Radovanović zatraženo je da ona bude vraćena na posao.
Više javno tužilaštvo u Beogradu negoduje zbog tvrdnji tužioca Nenadića
07.02.2026.•
6
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da "negoduje zbog neodgovornih tvrdnji koje je na skupu na Pravnom fakultetu u Beogradu izneo glavni tužilac Javnog tužilaštva za organizovni kriminal Mladen Nenadić".
Asocijacija za bezbednost motociklista: Električni skuteri 15 puta opasniji od običnih motocikala
07.02.2026.•
21
Predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista Vladimir Jevtić izjavio je da električni skuteri, odnosno mopedi, mogu da budu veoma opasni za njihove vozače.
AMSS apelovao na vozače da zbog magle i mokrih kolovoza voze sporije
07.02.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je apelovao na vozače da, zbog moguće magle, voze sporije i na većem odstojanju.
U Beogradu zaplenjeno skoro tri kilograma amfetamina, uhapšena dvojica
07.02.2026.•
4
Policija je u Beogradu zaplenila 2,86 kilograma amfetamina i uhapsila dve osobe u čijem automobilu se nalazila ta droga, saopštio je MUP.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar