Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Radić kaže da se taj izveštaj "u potpunosti poklapa sa potrebama vlasti od prvog momenta i da je jasno da je reč o dnevnoj politici".
On dodaje da je zaključak koji se nameće "da je jedna služba učinila uslugu drugoj prijateljskoj službi".
Vojni analitičar ističe da objavljeni tekst ne izgleda kao izveštaj, ali i da je bilo koja priča o Ruskoj federalnoj službi bezbednosti neozbiljna posle izraza zahvalnosti bivšeg potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, upućenog toj organizaciji, za podršku u razbijanju obojene revolucije.
"Vi ste svrstali od strane predstavnika Vlade Srbije, tu službu, u svoje saveznike i tog momenta bilo šta što napišu, bilo koji argument koji objave, naprosto ne možete da uvažavate. To su oni ruski obaveštajci koji su 2022. godine pripremili obaveštajne analize i koji su procenili da za tri dana mogu da reše problem Ukrajine. Pa evo, mislim, posle mnogo duže od tri godine i dalje, taj rat traje", kaže analitičar za N1.
Analiza FSB "jako čudan dokument"
On ocenjuje da je jasno da je reč o dnevnoj politici i da je sad zapravo strani faktor prvi put otvoreno doveden na scenu, ali kao instrument podrške vlastima i smatra da analiza može jako da se osporava kroz nekoliko vrlo jednostavnih, početnih argumenata.
"Krećete od procene da to moraju da budu sredstva koja je policija priznala da postoje. Mi smo prvo slušali da policija uopšte nema nešto što može da se zove zvučni top, pa onda su pokazani uređaji za koje je proizvođač, navodi upravo tu frazu kao odrednicu u svom marketingu, šta bi to trebalo da bude. Kad su postepeno isplivali dokazi da takva sredstva, napravljena u Americi od strane firme Dženezis, postoje u Srbiji, onda su kompromitovali svoju poziciju i prihvatili su to kao svršen čin i FSB analizira te uređaje. Čekajte, da li postoji možda neki treći uređaj?", objašnjava Radić.
On dodaje da je odgovor na to pitanje ne, jer, kako je rekao, "mi stalno moramo da verujemo da vlast koja jedan dan priča jedno, drugi dan drugo, mora da govori istinu u toj situaciji. Analizirana su dva uređaja na način koji je sam po sebi sporan, jer kažete da to nisu ti uređaji, kako smo to testirali – ni manje ni više nego na psima, i mnogo puta se insistira na tome kako su psi bili zapravo subjekti provere", dodatno objašnjava Radić.
On kaže da, kada je video taj izveštaj imao snažan osećaj da su želeli da kažu "vi ste jedan čopor pasa".
Prema njegovim rečima, izveštaj izgleda kao da ga je neko pisao sa motivom da kaže "pojma nemate, mi ćemo vama da objasnimo i vi ste jedan čopor pasa".
"Tu dolazite do suštine, do onoga što naglašavaju, da znamo zapravo, vi ste se organizovali. A to imate pred vama u papiru. To je drugačije izrečen stav predsednika Vučića da se ništa nije desilo i ono što su kasnije mnogi analizirali kao mogućnost da je to jedna velika zavera", kaže Radić i naglašava da je to neprimereno jednom izveštaju i da prelazi u malicioznost", napominje on.
On takođe misli da to prelazi u malicioznost, u nastojanju da se stvori slika o tome da postoji organizovano delovanje protiv države Srbije.
"To je jedan veliki kompliment srpskom narodu, zato što smo najbolje organizovani narod na ovoj planeti. Ako je moguće takvu jednu scenu tako lepo sinhronizovati, onda, znate, studenti koji su to radili odlaze negde po svojim kvalitetima, daleko iznad svega što bilo ko može da zamisli na ovoj planeti. Pa to je, znate, nešto, to je jedna vrhunska stvar kad uspete nešto tako da izvedete i kad na kraju FSB jedini „provali“ kako ste to radili. Ali, nažalost, to je zapravo vrlo opasno, jer iza toga stoji poruka da će se preduzeti neke konkretne aktivnosti, a i to je rekao predsednik Vučić, pomenuo je, krivičnu odgovornost onih koji su to organizovali", kaže on.
Radić ističe da istraživanja pokazuju da je Srbija podeljena zemlja i da većina onih koji veruju Vučiću u stvari veruju da iza protesta stoji strani faktor koji radi na destabilizaciji Srbije.
"To je to jedna paranoična masa koja smatra da je obrazloženje za sve što se dešava oko njih zapravo strana zavera, oni žive svoj „Balkanski špijun“, kod njih ne postoje studenti kao samostalni faktor, ovde mora da dođe neko da se to pobrine. Oni prepoznaju postojanje tog prisustva nečega što dolazi izvana u svojoj emociji, naravno, a njima zapravo ovaj izveštaj podilazi. To je poruka pristalicama vlasti 'da vi ste pravu'", kaže Radić ističući da se oni ne mogu razuveriti.
Posledice ovog izveštaja će, prema njegom mišljenju, biti produbljivanje podela u društvu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Direktor Instituta "Vinča": Srbiji potrebna najmanje dva konvencionalna nuklearna reaktora
08.02.2026.•
0
Mađarska je zvanično započela izgradnju novih reaktora nuklearne elektrane "Pakš 2", projekta koji se smatra jednim od ključnih za energetsku budućnost regiona.
Ministarstvo pravde: Netačno da je Vujić dobio packe u Briselu
08.02.2026.•
7
Ministarstvo pravde negiralo je da je dobilo "packe u Briselu" povodom nedavno usvojenih pravosudnih zakona, kako se pojavilo u pojedinim medijima, kao i da su netačne tvrdnje o navodnim dogovorima, pritiscima.
Putin najpopularniji svetski lider u Srbiji: "Ako bi se kandidovao na izborima, pobedio bi Vučića"
08.02.2026.•
22
Globalna podrška svetskim liderima je u opadanju, pokazuje istraživanje Gallup International sprovedeno u 57 zemalja i teritorija, uključujući Srbiju.
Uz pretnje oteli muškarca u Beogradu: Usledila policijska potera do Rume - žrtva pronađena, otmičari pobegli
08.02.2026.•
2
Policija traga za dve osobe koje su u ranim jutarnjim časovima u Beogradu otele D. K. (43).
Najavljeno da uskoro kreće akcija otkupa stanova za izbeglice iz Krajine
08.02.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio je danas sedmi Sajam zavičaja na Novodskom sajmu i poručio da će uskoro biti preduzeta akcija otkupa stanova za Krajišnike koji se još nisu skućili.
Poskupeo smeštaj u državnim domovima za stare
08.02.2026.•
6
Državni domovi za smeštaj odraslih i starih lica u Srbiji od 1. februara rade po novim cenovnicima.
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu u ponedeljak ispred Ustavnog suda u Beogradu
08.02.2026.•
0
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu pod nazivom "Smene umesto čestitki" održaće se u ponedeljak, 9. februara ispred zgrade Ustavnog suda u Beograd.
Milan Nedić i danas izaziva podele u Srbiji: "Nijedno normalno društvo ne slavi svoje kvislinge"
08.02.2026.•
3
Svake godine 4. februara manja grupa pristalica ultradesničarskih organizacija u centru Beograda održava komemorativni skup povodom smrti nacističkog kolaboracioniste Milana Nedića.
Inicijativa Otvoreni Balkan - najavljivana na sva zvona, a koji je rezultat?
08.02.2026.•
7
Mini Šengen, Otvoreni Balkan, Open Balkan... Različita imena jedne incijative pokrenute krajem 2019. godine.
Novinarska i medijska udruženja podnela krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti Verana Matića
08.02.2026.•
0
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, podnela su krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti predsednika upravnog odbora ANEM-a Verana Matića.
MUP upozorava građane na prevare preko Whatsapp-a: Savetuje šta da se nikako ne radi
08.02.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane na internet prevaru kojom se zloupotrebljava Whatsapp aplikacija.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - klikni, pa vidi
08.02.2026.•
12
Dnevni kviz 021.rs tu je za vas svakog dana.
Ambasador Britanije o pravosudnim zakonima: Razočaranje što Srbija pravi korake unazad
08.02.2026.•
6
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson izjavio je da su odnosi sa Srbijom dobri, ali i da je Srbija sa "pravosudnim amandmanima napravila korak nazad" u evrointegracijama.
Danas poslednji dan za prijavu nelegalnih objekata u okviru akcije "Svoj na svome"
08.02.2026.•
0
Građani Srbije još danas mogu da podnesu prijave za upis nelegalnih objekata u okviru akcije Svoj na svome, a prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, do sada je stiglo oko 2,3 miliona prijava građana.
Đurica: Evropska komisija neće prekidati pregovore sa Srbijom, ali već ima posledica
08.02.2026.•
10
Evropska komisija neće praviti dramatične i radikalne poteze i neće prekidati pregovore sa Srbijom, izjavila je za FoNet generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica.
"Jura" deo radnika otpušta, a deo šalje na plaćeno odsustvo
08.02.2026.•
14
Zbog smanjenog obima narudžbina, u fabrici Jura u Leskovcu će sprovesti plan optimizacije poslovanja, koji podrazumeva ponudu sporazumnog raskida ugovora uz otpremnine i plaćeno odsustvo za deo zaposlenih.
Policija u Nišu upozorava na prevaru preko aplikacije za dopisivanje: "Ne uplaćujte novac dok ne proverite"
08.02.2026.•
0
Policijska uprava u Nišu upozorila je građane na prevare preko popularne aplikacije za razmenu poruka.
Rosatom: Rusija spremna na realizaciju nuklearnih projekata u Srbiji
08.02.2026.•
9
Rusija je spremna da realizuje bilo koji nuklearni projekat u Srbiji u bilo kom formatu, ali da poslednju reč o tome ima Beograd, izjavio je šef ruske državne nuklearne kompanije "Rosatom" Aleksej Lihačov.
Poreska poslala rešenja o doprinosima za sveštenike
08.02.2026.•
1
Poreska uprava Srbije saopštila je da je donela rešenja kojima je utvrdila akontacionu obavezu za sveštenike i verske službenike po osnovu doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje za 2026.
"Svoj na svome": Građani prijavljivali i nadstrešnice i bunare pod krovom
08.02.2026.•
7
Advokatica Gordana Mihailović je rekla da su meštani sela prijavili i pomoćne objekte, letnje dvorišne nadstrešnice-paviljone i bunare pod krovom, što nije bilo neophodno.
Jugoslavija nekada imala fabriku robota: Da li je to moguće u Srbiji umesto da se oslanja na Kinu?
08.02.2026.•
27
Nekada u Jugoslaviji, domaći kadar podigao je Elektroprivredu Srbije, RTB Bor, Železaru u Smederevu, Naftnu industriju Srbije i "Lolu" - fabriku robota.
Komentari 6
Zare
Milka
MILAN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar