
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima: Ovo je pet najvažnijih izmena
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u pripremi, trebalo bi da uvede strože kontrole, pametne tehnologije i jasniju odgovornost svih učesnika u saobraćaju.

Foto: 021.rs
Statistika pokazuje da na putevima u Srbiji svake godine pogine oko 500 ljudi, a mesečno i jedno dete, piše Euronews Srbija.
Ovi podaci naveli su stručnjake da pooštre saobraćajna pravila.
Prošle godine čak 1.200 vozača u Srbiji ostalo je bez vozačke dozvole, a zabrinjava podatak da je među njima čak 30 odsto njih imalo probnu dozvolu.
Novi zakon o bezbednosti saobraćaja uvodi promene koje se posebno odnose na ovu grupu - kako bi se smanjili rizici i povećala odgovornost mladih vozača od samog početka.
Alkohol je treći najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda u Srbiji. U budućim zakonskim rešenjima najavljuje se nulta tolerancija, što znači da više neće biti prostora za "samo jedno piće".
Očekuje se da će se zakon naći pred poslanicima Skupštine sredinom godine. U međuvremenu, najavljene izmene već su izazvale brojne reakcije, jer donose konkretne promene koje će gotovo svi vozači u zemlji osetiti - bilo da je reč o mladima koji tek polažu vozački ispit, ili iskusnim vozačima sa decenijama za volanom.
Ovo je pet najvažnijih izmena Zakona o bezbednosti saobraćaja:
1. Promena probne vozačke dozvole
Umesto dosadašnje probne vozačke dozvole, mladi vozači će od sada dobijati standardnu vozačku dozvolu sa posebnim kodom koji označava određena ograničenja. Ova promena omogućava mladim vozačima da upravljaju vozilima i u inostranstvu, što do sada nije bilo moguće.
"Izmena koja se odnosi na probne vozačke dozvole donosi mogućnost da vozači koriste svoje dozvole u inostranstvu, što do sada nije bio slučaj", kaže Mirko Koković iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Pored ove promene, nacrt zakona predviđa i druge izmene koje se tiču mladih vozača.
"Prošle godine smo imali oko 1.200 vozača kojima je oduzeta vozačka dozvola, od čega je 30 odsto njih imalo probnu dozvolu. Zbog toga se razmatraju izmene kako bi se povećala odgovornost početnika. Predlog je da se vremenska zabrana upravljanja vozilom pomeri sa dosadašnjih 23-06 časova na period od ponoći do pet ujutru. Takođe, razmatra se i odredba o ograničenju snage vozila na 80 kW, jer to značajno utiče na odluku porodica prilikom kupovine automobila“, istakao je Koković.
2. Nulta tolerancija na alkohol
Još jedna značajna tema obuhvaćena novim zakonom je borba protiv vožnje u alkoholisanom stanju.
"Alkohol je treći najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda u Srbiji. Svako sedmo lice koje je stradalo u proteklim godinama bilo je pod uticajem alkohola. Situacija se ove godine popravila zahvaljujući preventivnim i represivnim merama Agencije za bezbednost saobraćaja i Ministarstva unutrašnjih poslova. Uvedena je nulta tolerancija na alkohol za pojedine kategorije vozača, uključujući početnike, profesionalne vozače, vozače autobusa i teretnih vozila, kao i motociklista i mopedista. Razmatra se i uvođenje alkoblokada, uređaja koji onemogućavaju pokretanje vozila ako registruju prisustvo alkohola u kabini automobila", naglasio je Koković.
3. Oduzimanje vozila
Predviđa se uvođenje trajnog oduzimanja vozila za vozače koji više puta grubo krše saobraćajne propise. Cilj ove mere je da se najteži prekršioci isključe iz saobraćaja i time poveća sigurnost na putevima.
"U praksi se pokazalo da su postojali pojedinci kojima je više puta oduzimano motorno vozilo na taj način. Po uzoru na neka rešenja iz zemalja u okruženju i u svetu, kvalitetnije i bolje rešenje, odnosno bolji efekat, imaće zakonska mera ako budemo razradili do detalja u kojim uslovima, odnosno pod kojim preduslovima, je neophodno da se zaista i trajno oduzme motorno vozilo“, kaže Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
4. Uvođenje alko-brava
Zakon bi uključivao obavezno uvođenje alko-brava u vozila - uređaja koji onemogućavaju pokretanje automobila, kamiona ili autobusa kada je vozač pod dejstvom alkohola.
Naime, mnogi vozači možda već poznaju ovu tehnologiju, jer alko-brave postoje u nekim privatnim kompanijama i koriste se kao preventivna mera za vozače sa istorijom vožnje pod dejstvom alkohola.
Međutim, Koković navodi da bi nova regulativa mogla da donese obavezno korišćenje alko-brava za sve vozače koji su imali prethodne prestupe u vezi sa alkoholom.
Na pitanje kako ove brave tačno tačno funkcionišu, Koković kaže da pre nego što pokrenete vozilo, potrebno je da na uređaj duvate u aparat.
Ukoliko uređaj detektuje alkohol, vozilo neće biti u mogućnosti da se pokrene. Koković dodaje i da je uređaj vrlo diskretan i da je najčešće integrisan u vozilo, pa vozači često nisu ni svesni da je aktivan dok ne pokušaju da upale vozilo.
5. Pametne kamere
Zakonom je predviđeno i uvođenje pametnih kamera sa veštačkom inteligencijom koje će omogućiti automatsko prepoznavanje prekršaja na putevima. Ove kamere biće sposobne da detektuju najčešće prekršaje, kao što su prolazak kroz crveno svetlo, prekoračenje brzine i nepropisna upotreba mobilnog telefona za vreme vožnje. Sistem će biti integrisan sa centralnim bazama podataka, čime će se ubrzati proces izdavanja i slanja kazni vozačima koji krše saobraćajna pravila.
Pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije Zlatko Belencan kaže da će se to desiti vrlo brzo.
"Savremena tehnologija je prisutna u kontroli saobraćaja već duži vremenski period, praktično od 2010. Ovo je osavremenjavanje i treba reći da će u budućnosti saobraćajni policajci, a to će za vrlo kratak period biti vidljivo, imati tablete na kojima će popunjavati određene formulare koji će odmah prelaziti u zapis za pokretanje prekršajnog postupka. To znači da će se skratiti vreme od uočavanja, otkrivanja prekršaja do donošenja presude", objašnjava Belencan.
Digitalni dosijei, nagrade za savesne vozače...
Vozači u Srbiji uskoro bi mogli da prate sopstvenu bezbednosnu istoriju putem digitalnog dosijea, zahvaljujući mobilnoj aplikaciji kroz koju bi imali uvid u zabeležene prekršaje, kazne i stanje tehničke ispravnosti svog vozila.
Na ovaj način izbegle bi se situacije u kojima se vozači, često tek na granici, suočavaju sa neplaćenim kaznama i eventualnim vraćanjem sa putovanja.
Predložene su i pogodnosti za savesne učesnike u saobraćaju - vozači koji tokom određenog vremenskog perioda ne zabeleže nijedan prekršaj mogli bi da ostvare konkretne benefite, poput popusta na polisu osiguranja ili umanjenja poreza na vozilo.
Novi zakon predviđa i uvođenje mobilnih kontrolnih stanica za tehnički pregled, koje bi se nalazile direktno na putevima. Na taj način, u realnom vremenu proveravaće se ispravnost vozila, uključujući i mopede i laka električna vozila, uz dodatne merenja brzine pomoću specijalizovane opreme.
Kao važna komponenta zakona ističe se i dodatna zaštita pešaka, sa naglaskom na jasnije obaveze vozača pri prolasku pored pešačkih prelaza i značajno strožim kaznama za njihovo nepoštovanje.
Ranjive grupe u saobraćaju, posebno deca, biće dodatno zaštićene kroz predlog kojim se za prekršaje počinjene u prisustvu dece mlađe od 12 godina uvode trostruko više kazne - što predstavlja deo šire strategije pooštravanja sankcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Ko je tebi kriv?": Studenti u blokadi pokreću podkast o aferama vlasti
02.09.2025.•
0
Studenti u blokadi najavili su da pokreću podkast emisiju "Ko je tebi kriv?", u kojoj će govoriti o, kako su naveli, aferama vlasti.
Preminuo Ljubiša Ljuba Milić, jedan od Sedmorice mladih
02.09.2025.•
2
Jedan od osnivača legendarne grupe Sedmorica mladih, Ljubiša Ljuba Milić, preminuo je danas u 86. godini, saopštila je porodica.
Kosovska policija na Brnjaku oduzela i pocepala zastavu srpskom pevačkom udruženju
02.09.2025.•
4
Kosovska policija je na punktu Brnjak kod Zubinog Potoka oduzela zastavu srpskog Udruženja žena centralnog Kosova i pevačke grupe "Kosovke" iz Batusa kod Kosova Polja, pocepala je i bacila u kontejner, objavio je RTS.
VIDEO: "Ćaciji" presreli navijača Srbije na Evrobasketu, pumpa se i u Rigi
02.09.2025.•
16
Već nekoliko dana na društvenim mrežama i u medijima piše se o prisustvu "ćacija" i "SNS batinaša" na Evrobasketu i na mečevima Srbije.
Srednjoškolci koji primaju porodičnu penziju moraju da dostave potvrdu PIO fondu, isto čeka i studente
02.09.2025.•
0
Učenici srednjih škola koji primaju porodične penzije treba da dostave potvrde o školovanju u septembru odmah po upisu školske godine kako bi nesmetano nastavili da primaju tu naknadu.
Ministar prosvete ili osvete: Šta stoji iza Stankovićeve masovne smene direktora škola?
02.09.2025.•
13
Uveravao je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković da ne postoji "julska lista" za smenu direktora kada je "sezona lova" na neposlušne rukovodioce otvorena razrešenjem direktorke beogradske OŠ "Banović Strahinja".
Ministar Stanković: Problem na početku školske godine samo u OŠ "Pavle Savić", ali stiže novi direktor
02.09.2025.•
2
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je problema sa početkom nove školske godine, osim manjih u gimnazijama u Čačku i Mladenovcu, od 1.680 škola u Srbiji bilo samo u OŠ "Pavle Savić" na Mirijevu.
Iako je obavezna: 9.000 prvaka nije primilo MMR vakcinu ili su samo delimično vakcinisani
02.09.2025.•
3
Oko 9.000 đaka koji su ove godine krenuli u školu nije primilo vakcinu protiv malih boginja, zaušaka i rubela (MMR vakcina) ili su samo delimično vakcinisani.
Politikolog Milivojević: Od pritiska ulice zavisi da li će i kada biti vanrednih izbora
02.09.2025.•
14
Politikolog Cvijetin Milivojević izjavio je da od pritiska na ulicama zavisi to da li će i kada biti raspisani vanredni parlamentarni izbori koje traže studenti u blokadi, a koje vlast odbija da raspiše.
Počela primena nižih trgovačkih marži: Neki proizvodi jeftiniji, neki isti kao i pre, a neki čak i poskupeli
02.09.2025.•
44
Uredba kojom se ograničavaju trgovačke marže stupila je na snagu. Tako će u narednih šest meseci marže biti ograničene na 20 odsto, što bi, kako tvrde predstavnici vlasti, trebalo da snizi cene za 10 do 20 procenata.
Vučić putuje u Kinu u osetljivom trenutku za Srbiju: Zašto?
01.09.2025.•
30
Analitičari ocenjuju da Aleksandar Vučić odlazi u Kinu na obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u osetljivom trenutku za Srbiju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sve što (ni)ste znali
01.09.2025.•
12
Nova nedelje, novi set pitanja u 021.rs dnevnom kvizu.
Brnabić reagovala na izjavu Plenkovića: Cilj vam je da Vučić ne bude na čelu Srbije
01.09.2025.•
30
Predsednica skupštine Ana Brnabić reagovala je objavom na Iksu na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da je "Srbija na ivici građanskog rata".
FOTO, VIDEO: Umesto da bude stub društva - prosveta je rob vlasti, poručili srednjoškolci u Beogradu
01.09.2025.•
6
U centru Beogradu, sa komemorativne šetnje "Srednjškolci pamte", poručeno je da je "prosveta stub normalnog društva", a u Srbiji je ona "zarobljeni neprijatelj, rob vlasti".
VIDEO: "Srednjoškolci pamte" i u Beogradu: Kolone učenika slivaju se ka centru grada
01.09.2025.•
4
Učenici srednjih škola iz više gradova Srbije, uz podršku roditelja, nastavnika i studenata u blokadi, izlaze na ulice kako bi obeležili 10 meseci od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Uhapšen osumnjičeni za nezakonito vađenje šljunka iz Velike Morave, narušio vodotok reke
01.09.2025.•
4
Policija je, po nalogu tužilaštva u Velikoj Plani, uhapsila vlasnika preduzeća "Plana beton" zbog sumnje da je nezakonito vadio šljunak iz Velike Morave, čime je narušio vodotok te reke, saopštio je MUP.
Dogovoreno ubrzavanje izgradnje mađarsko-srpskog naftovoda, potvrdio Sijarto
01.09.2025.•
2
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da se dogovorio sa ministarkom energetike Srbije Dubravkom Đedović-Handanović da se ubrza izgradnja zajedničkog naftovoda između Mađarske i Srbije.
Fajon: Mirne demonstracije u Srbiji vitalan izraz težnji ka EU
01.09.2025.•
13
Slovenačka ministarka spoljnih poslova, Tanja Fajon, izjavila je da su mirne građanske demonstracije u Srbiji "vitalni izraz aspiracija ka Evropskoj uniji".
Baucal: Direktori će morati da stvore iluziju da je svečano i normalno, kako bi zadovoljili fantazije Vlade
01.09.2025.•
3
Profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Baucal rekao JE da "vlada gleda škole kao instrument očuvanja svojih pozicija, a ne u svrhu kvaliteta obrazovanja".
Spirić (SSP): Spuštanje cena u maloprodaji je farsa, to će "pojesti" poskupljenje struje
01.09.2025.•
8
Narodna poslanica u Skupštini Srbije Jelena Spirić ocenila je da je snižavanje cena u maloprodaji "farsa" jer će to "pojesti" poskupljenje električne energije i spuštanje praga za primenu crvene tarife za struju.
Komentari 31
Covek
Zoran
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar