Akademik Saičić: Za izlazak iz krize potrebno da Vučić podnese ostavku
Akademik Radomir Saičić izjavio je da je za izlazak iz političke i društvene krize neophodna ostavka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Saičić je u intervjuu Beti kazao da bi ostavka Vučića stvorila uslove da se volja građana jasno iskaže i omogućila uslove za novi početak "gde bi u atmosferi kooperativnosti, dobronamernosti i dogovora nastavili da rešavamo probleme u kojima se nalazi srpsko društvo".
Dodao je i da su vanredni parlamentarni izbori neophodnost, jer život u Srbiji ne ide normalnim tokom.
"Svedoci smo velike krize u društvu i svakodnevnih protesta na kojima učestvuje više hiljada nezadovoljnih ljudi. Očigledno je da život ne ide normalnim tokom. Predsednik je ranije, često bez razloga, raspisivao izbore kako bi navodno testirao volju građana. Čini se da je sada više nego neophodno raspisati izbore", rekao je akademik.
Komentarišući zahtev grupe akademika za ostavkom predsednika Aleksandra Vučića, Saičić je kazao da u SANU postoje oprečni stavovi o političkoj orijentaciji i vrednosnim sudovima.
U SANU postoje akademici, naveo je, koji otvoreno podržavaju Vučića i partiju na vlasti, postoje i oni koji se Vučićevoj politici energično protive, dok su najbrojniji oni koji se ne izjašnjavaju.
"Međutim, često se desi da vas neka sredina iznenadi, kao što je slučaj sa studentima. Studente smo dugo doživljavali kao apatične, ali kada je dostignut prag koji više nisu mogli da trpe, ustali su s izuzetnom organizacijom, odvažnosti i upornosti. Nadam se da će sada i akademici imati proaktivniji stav jer nas na to obavezuje pozicija krovne institucije nauke, kulture i umetnosti. Ćutanje i nečinjenje može biti veći greh nego neki pogrešan potez učinjen s najboljim namerama", ocenio je akademik Saičić, koji je potpisao zahtev za ostavkom predsednika Vučića.
Upitan zašto akademici smatraju da s Vučićem nije moguć dijalog, akademik je kazao da već sedam meseci vlast nije ispunila zahtev studenata koji se tiče istrage o uzrocima pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.
"Studenti su postavili logične zahteve, da se objave sva dokumenta, da se otkriju svi oni koji su krivi za tragediju i da se obznani taj koruptivni lanac. Ali to se odbija. Takođe, odbija se i da se kazne batinaši koji su tukli studente na mirnim protestima. Te batinaše smo videli u blizini predsednika Vučića, na javnim skupovima. Umesto da izađe u susret studentskoj populaciji, Vučić studente i njihove profesore demonizuje i targetira nazivajući ih stranim špijunima, izdajnicima... Sad je počeo i tužioce i policiju da optužuje za korupciju i izdajništvo. Iz njegovih nastupa vidi se nedostatak želje za istinom i pomakom na bolje, i stvaranje konfliktne atmosfere u društvu", rekao je Saičić, profesor na Hemijskom fakultetu.
Vučić je autoritarna figura, dodao je, koja odlučuje o mnogim bitnim pitanjima u zemlji ne poštujući ustavna ovlašćenja.
"Vučić čak preti da će i Univerzitet u Beogradu da 'nauči pameti'. On najavljuje da će se lično postarati za dolazak stranih univerziteta, a u stvari radi se o vrlo opskurnim institucijama koje nemaju nikakav ugled u svetu. To što Vučić planira ima za cilj štancovanje diploma i inflatorno omalovažavanje državnih univerziteta u Srbiji. Takav odnos prema obrazovanju ima kriminalne i zločinačke elemente", ocenio je akademik.
Na pitanje zbog čega akademici tvrde da su obrazovanje, nauka, kultura, umetnost i zdravstvo dovedeni u stanje zapuštenosti, Saičić je kazao da je vlast povela rat protiv obrazovanih ljudi.
"Državi ne odgovara što akademska zajednica predstavlja snažan element podrške pobunjenim studentima. Vlast voli poslušnike koji sve aminuju, i zato obrazovne ljude u svim oblastima želi da suzbije. Ova vlast smišljeno i ciljano sve nacionalne institucije dovodi u stanje zapuštenosti, jer ih smatra svojim neprijateljima", kazao je Saičić.
Upitan kakve su posledice zataškavanja kriminalnih afera i raširene korupcije, zbog čega akademici traže Vučićevu ostavku, Saičić je rekao da je "grešiti ljudski, ali ostajati u grehu je đavolski".
"Zataškavanje kriminalnih afera pokazuje da se radi o smišljenom delovanju u kontinuitetu, i to je naš najveći problem. Pad nadstrešnice u Novom Sadu ukazuje da koruptivni elementi dosežu do najviših državnih institucija i centara odlučivanja", kazao je on.
Komentarišući studentske proteste, Saičić je rekao da bi studentima trebalo da se pridruže i šire narodne mase.
"Ne mogu studenti sami da reše ogromne probleme s kojima se suočila Srbija. Sa studentima bi trebalo da budu šire narodne mase, kako bi se zajedno izborili za demokratsku i slobodnu Srbiju. Nažalost, na stav jednog dela neinformisanih građana značajno utiču režimska glasila koja svojim lažima i obmanama čine zločin prema narodu. Na tim glasilima, ljudi za koje je dokazano da su povezani s kriminalom, korupcijom i izdajom zemlje prikazuju se kao heroji i pobednici, a oni koji rade i žele dobro ovoj zemlji nazivaju se zlikovcima i izdajnicima", istakao je akademik Saičić.
Članovi Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) zatražili su 25. maja ostavku predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Najskuplji stan prodat u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, najskuplje garažno mesto 56.000 evra
28.10.2025.•
0
Najskuplji stan u drugom kvartalu prodat je u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, kao i najskuplji kvadrat po ceni od 9.056 evra.
FOTO: Na Gradini zaplenjeno više od 55 kilograma marihuane
27.10.2025.•
1
Policija je na graničnom prelazu Gradina zaplenila više od 55,5 kilograma marihuane.
Međak: Politika vlasti u Srbiji, spoljna i unutrašnja, raspala se za poslednjih godinu dana
27.10.2025.•
6
Pravnik i ekspert evropskih integracija Vladimir Međak izjavio je da Evropska komisija neće moći da ignoriše Rezoluciju Evropskog parlamenta o polarizaciji i represiji u Srbiji.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - prilika za rekord
27.10.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Građani odaju poštu porodici stradaloj u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu
27.10.2025.•
0
Građani Beograda odali su večeras poštu tročlanoj porodici koja je stradala u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu, u noći između subote i nedelje.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
27.10.2025.•
2
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata.
Pritvor osumnjičenom za saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu u kojoj je poginula porodica
27.10.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana državljaninu Bosne i Hercegovine N.Đ. (24), osumnjičenom da je na Novom Beogradu izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su poginule tri osobe, a jedna teško povređena.
Vučić: Studentska lista prvi put beleži pad podrške
27.10.2025.•
88
Predsednik Srbije i član Predsedništva SNS Aleksandar Vučić izjavio je danas da novo "omnibus istraživanje" pokazuje da je studentska lista po prvi put u padu.
Dačić o udesu u kom je stradala porodica: Zbog ovakvih zločina žalim što je ukinuta smrtna kazna
27.10.2025.•
7
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je, povodom udesa na Novom Beogradu u kom je stradala tročlana porodica, da mu je zbog takvih "zločina" žao što je smrtna kazna ukinuta.
Vučić: Nadam se da ćemo ove ili naredne sedmice imati odgovore u vezi sa NIS-om
27.10.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako očekuje da će krajem ove ili tokom naredne sedmice imati odgovore u vezi sa situacijom sa Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Srbija 2024. imala najnebezbedniji saobraćaj u Evropi: Profesor o tome ko je odgovoran za to
27.10.2025.•
24
Srbija je najnebezbednija zemlja u Evropi po broju stradalih u saobraćajnim nesrećama, pokazuju podaci Evropske agencije za bezbednost u saobraćaju za 2024. godinu.
Trebalo da voze decu na ekskurzije, a bili pijani: 11 vozača autobusa isključeno iz saobraćaja
27.10.2025.•
1
Trideset i tri vozača autobusa, od kojih je 11 bilo pijano, a koji je trebalo da voze decu na ekskurzije, isključeno je iz saobraćaja od početka godine.
Više javno tužilaštvo zatražilo procenu da li je napad kod "Ćaćilenda" terorizam
27.10.2025.•
6
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu dostavilo je Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal na ocenu nadležnosti slučaj protiv V. A. (70) koji je osumnjičen za napad kod Ćaćilenda.
Krivična prijava protiv vozača "audija" koji je totalno pijan izazvao udes kod Knjaževca
27.10.2025.•
4
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 31-godišnjaka koji je sa 2,17 promila alkohola u krvi izazvao udes u okolini Knjaževca.
Oko 300 radnika fabrike u Vranju ostalo bez posla: To saznali preko ceduljice na zakatančenoj kapiji
27.10.2025.•
16
Radnici danske kompanije "Kentaur Balkans" u Vranju ostali su bez posla, jer se ta fabrika zatvara.
Ambasador Ukrajine: Rusija ucenjuje Srbiju preko nafte i gasa
27.10.2025.•
9
Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač ocenio je u intervjuu za list Danas da Rusija preko nafte i gasa ucenjuje Srbiju.
Vozač koji je pijan usmrtio porodicu na Novom Beogradu bio i drogiran za volanom
27.10.2025.•
27
Vozač koji je izazvao tešku saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu, u kojoj je stradala tročlana porodica, osim pod dejstvom alkohola bio i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Šta je donela treća izmena uredbe o trgovačkim maržama: Cena jaja nije više ograničena
27.10.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je treću dopunu uredbe o trgovačkim maržama, a dve novine odnose se na ugovore između trgovaca i dobavljača, kao i na nabavne cene pojedinih proizvoda.
Devojka ispala iz autobusa u Batajnici: Zadobila lakše povrede glave
27.10.2025.•
0
Devojka od 17 godina lakše je povređena kada je jutros oko 6 časova ispala iz autobusa u Šangajskoj ulici u Batajnici.
Da li je u Srbiji demokratija "prevelika" - kako to premijer Macut tvrdi?
27.10.2025.•
30
Premijer Đuro Macut je na skupu protiv blokada u Požarevcu u subotu ocenio da je demokratija u Srbiji bila "ekstenzivna".
Šešelj i Jovanov složni u oceni: Ćacilend smeta jer je pogodan za novi Majdan, napad da je nauk pred Novi Sad
27.10.2025.•
21
"Ćacilend" smeta pojedinima zato što je to "najpogodniji prostor za pobunjeničke logore", poput ukrajinskih demonstracija "Majdan" 2014. godine.
Komentari 21
Dr Miggyy
mirko
na 40+ sigurno neće biti veće akcije nego 15. marta, vrelina, godišnji odmori, štrand, kad dođu kiša i sneg, prođe godina, šetanje, osula se energija, a on i njegove secikese još uvek tu, ne znam šta dalje. ako i da ostavku, eto ga na nekoj drugoj poziciji, sa svim što je potrebno da premesti centar moći tamo gde je on.
ne postoji drugi način nego da se ustanovi odgovornost i bagra rastera iz politike trajno. sa sledećima nek nam je bog u pomoći, nisam siguran da su u srbiji ostali čestiti ljudi čija ideologija je poštena, časna, požrtvovana.
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar