Leks specijalis za Expo ponovo pred poslanicima: Ovo su četiri ključne izmene zakona
Vlada Srbije ponovo je uputila u skupštinsku proceduru izmene i dopune zakona poznatog kao "leks specijalis" za međunarodnu specijalizovanu izložbu Expo 2027.
Foto: 021.rs
Predlogom se predviđa da objekti i prateća infrastruktura obuhvaćeni Prostornim planom, ali i oni koji nisu, a služe realizaciji projekta, mogu biti pušteni u rad odmah po izdavanju pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled - najduže na period od 24 meseca.
Novine se odnose i na izdavanje privremenih građevinskih dozvola za postavljanje i uklanjanje paviljona učesnika.
Uz zahtev se neće tražiti lokacijski uslovi, a dozvola se izdaje na ime investitora i učesnika kao finansijera, uz njihovu saglasnost.
Po otvaranju i korišćenju objekata, jedinice lokalne samouprave i javne službe biće obavezne da preuzmu održavanje površina javne namene predviđenih Prostornim planom.
Šta donosi novi "leks specijalis" za Expo 2027?
1. Privremeno korišćenje objekata
Ključna novina je mogućnost da objekti i prateća infrastruktura budu pušteni u rad odmah po izdavanju pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled, i to na period od najviše 24 meseca.
Time se, praktično, objekti mogu koristiti pre okončanja celokupne procedure dobijanja upotrebne dozvole. To rešenje uvodi dodatnu fleksibilnost, ali i otvara pitanja bezbednosti i kontrole kvaliteta izvedenih radova.
2. Privremene građevinske dozvole za paviljone
Za postavljanje i uklanjanje paviljona učesnika Expo-a predviđa se posebna procedura. Privremene građevinske dozvole izdavaće Ministarstvo, bez obaveze pribavljanja lokacijskih uslova.
Ovaj mehanizam značajno ubrzava radove, ali omogućava i da učesnici, pored investitora, budu direktni nosioci prava i obaveza iz dozvole.
3. Uloga Komisije i Ministarstva
Komisija za tehnički pregled dobija centralno mesto - njen pozitivan izveštaj biće dovoljan da objekat počne da funkcioniše.
Ministarstvo se obaveštava odmah, što centralizuje i ubrzava administraciju.
4. Preuzimanje održavanja od strane lokalnih samouprava
Nakon što objekti i površine javne namene budu pušteni u upotrebu, njihovo održavanje prelazi na lokalne samouprave i javne službe.
Time država formalno prenosi deo odgovornosti na lokalni nivo, iako su dinamika i obim tih obaveza značajni, posebno imajući u vidu kratke rokove i obim infrastrukture planirane za Expo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministar Stanković: Biće pokušaja repriza blokada fakulteta, ko ne bude radio - neće dobiti platu
03.11.2025.•
0
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković ocenio je da se procena štete blokada fakulteta u Srbiji, tokom protekle godine, ne može izraziti u ekonomskim kategorijama.
Nakon velikog komemorativnog skupa u Novom Sadu: Koja je dalja sudbina studentskog pokreta?
03.11.2025.•
0
Posle velikog skupa povodom prve godišnjice pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, budućnost srpskog studentskog pokreta ostaje neizvesna, ali se analitičari i studenti slažu da je i dalje veoma živ.
Akademski krizni centar zbog privođenja studenata dobio 22 poziva za pomoć
03.11.2025.•
0
Akademski krizni centar (AKC) protekle noći primio je pozive za pomoć u 22 slučaja privođenja studenata.
Građani imaju još tri dana da sami očitaju i prijave stanje na strujomeru
03.11.2025.•
3
Građani imaju vremena do 6. novembra da sami očitaju struju i prijave stanje na svom brojilu, a do 20. u mesecu da plate račun, a sve to kako bi dobili popust od šest odsto.
Policajac i žena povređeni u incidentima kod Ćacilenda: Jutros mirno kod Skupštine Srbije
03.11.2025.•
1
Situacija je ovog jutra mirna ispred Skupštine Srbije, gde je sinoć došlo do incidenata.
Počinje akademska godina na univerzitetima u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Novom Pazaru
03.11.2025.•
4
Nova akademska godina na fakultetima univerziteta u Novom Sadu, Beogradu i Nišu, kao i na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, počeće danas, 3. novembra.
Nemački dnevnik: Politički kameleon Vučić za sve više ljudi u Srbiji postaje izvor problema
03.11.2025.•
9
Masovni skup u Novom Sadu pokazao je da Aleksandar Vučić ne može tek tako da ignoriše proteste, niti da ih umiri, a nije bio uverljiv ni njegov retorički zaokret i izjava da žali zbog svega što je govorio o studentima.
Analitičari: Podrška SNS opada, a studentima raste - zato izvinjenje i zato Vučić ne sme na izbore
03.11.2025.•
14
Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenio je da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće odvažiti da sad ide na izbore, već da će prolongirati do druge polovine sledeće godine.
VIDEO: Priveden Vladimir Štimac, poznato za šta se sumnjiči
03.11.2025.•
9
Nekadašnji košarkaški reprezentativac i aktivista Vladimir Štimac priveden je sinoć.
Policija privela 37 osoba zbog sukoba kod Ćacilenda: "Radimo na pronalaženju ostalih"
03.11.2025.•
18
Pripadnici policije identifikovali su i u službene prostorije doveli 37 osoba kod "Ćacilenda".
VIDEO: Incidenti kod Ćacilenda, zapaljen šator, Dijana Hrka se obratila policajcima
02.11.2025.•
38
Ispred Skupštine Srbije, odnosno Ćacilenda, došlo je do incidenata. Pristalice Aleksandra Vučića bacile su pirotehniku ka građanima koji pružaju podršku Dijani Hrki. Policija je na terenu, oglasio se Aleksandar Vučić.
Mali: Akcija prvi stan za mlade trajaće bar još naredne godine
02.11.2025.•
1
Ministar finansija Siniša Mali naveo je da će se garantna šema, kojom država jamči kredite kojim mladi kupuju prvu nekretninu, potrajati bar još narednu godinu, odnosno da će vlada za to izdvojiti još 200 miliona evra.
MUP i BIA optužuju građane za incidente u Beogradu
02.11.2025.•
13
MUP i BIA saopštili su da "najoštrije osuđuju večerašnje incidente koji se dešavaju u centru Beogradu, u neposrednoj blizini zgrade Narodne skupštine".
Vučić o incidentima kod Ćacilenda: "Hteli su da zapale ljude"
02.11.2025.•
34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se u program televizije Informer, komentarišući dešavanja kod Ćacilenda.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za one što znaju sve
02.11.2025.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Poslastičarnica Pelivan podržala Dijanu Hrka i demantovala Informer
02.11.2025.•
2
Poslastičarnica "Pelivan", koja se nalazi kod Skupštine Srbije, saopštila je danas da u potpunosti podržava borbu Dijane Hrka, majke mladića poginulog u padu nadstrešnice, "za istinu, pravdu i jednakost".
Ekološki ustanak pozvao sve da stanu u odbranu zgrade Generalštaba
02.11.2025.•
1
Ekološki ustanak pozvao je građane, udruženja, sindikate i akademsku zajednicu da stanu u odbranu zgrade Generalštaba.
RGZ: Novi zakon omogućava lakši upis svojine sa starim ispravama
02.11.2025.•
2
Izmene Zakona o državnom premeru i katastru koje su stupile na snagu donose olakšice za građane i omogućavaju lakši upis prava svojine po starim ispravama, saopštio je Republički geodetski zavod.
Raspisana potraga za čovekom koji je na mreži "Iks" pozvao građane da uhapse Vučića
02.11.2025.•
21
Posebno odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu naložilo je procesuiranje R.T, zbog sumnje da je na društvenoj mreži "Iks" pozvao građane da uhapse predsednika Aleksandra Vučića.
Udruženja traže smenu ministra kulture
02.11.2025.•
1
Udruženje pozorišnih kritičara i teatrologa Srbije pridružilo se zahtevu Udruženja dramskih umetnika Srbije za smenu ministra kulture Nikole Selakovića.
Komentari 1
Sava
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar