Istraživanje IRI: Korupcija u Srbiji ozbiljan problem
U Srbiji je korupcija ozbiljan problem, smatra 65 odsto anketiranih, dok samo njih 11 odsto smatra da ona nije uopšte problem.
Foto: Pixabay (ilustracija)
To je navedeno u objavljenom istraživanju Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) o mišljenjima građana zapadnog Balkana o političkim temama u delu koji se odnosi na Srbiju.
S druge strane, kada je reč o korupciji, 52 odsto ispitanih smatra da se korupcija u zemlji može smanjiti, dok 42 odsto smatra da je korupcija toliko rasprostranjena i uvrežena da verovatno ne može biti smanjena.
Prema anketi, većina ispitanika 51 odsto smatra da im zemlja ide u pogrešnom pravcu, dok 44 odsto smtra da ide u dobrom pravcu.
Sadašnju ekonomsku situaciju u svom domaćinstvu je 59 odsto ispitanih ocenilo kao donekle dobru, šest odsto kao vrlo dobru, a 26 odsto kao donekle lošu.
Kao najveći problem sa kojim se zemlja suočava, najveći broj, 29 odsto ispitanika, navelo je korupciju, zatim 23 odsto ekonomiju i troškove života, a devet odsto generalnu političku situaciju.
Na pitanje koliko je verovatno da u bliskoj budućnosti dođe do oružanog sukoba u zemlji ili iz unutrašnjih ili spojnih izvora manje od jedan odsto je ocenilo da je to vrlo verovatno, a 16 odsto da je donekle verovatno, dok 40 odsto ispitanika smatra da je to vrlo malo verovatno, a 37 odsto umereno verovatno.
Gotovo polovina ispitanika, njih 45, odsto smatra bezbednosnu situaciju u zemlji donekle zadovoljavajućom, a njih 18 odsto smatra da je čak vrlo zadovoljavajuća.
Kao vrlo nezadovoljavajuću bezbednosnu situaciju je ocenilo 13 odsto ispitanika a donekle nezadovoljavajuću njih 24 odsto.
Oko članstva u Evropskoj uniji anketirani su potpuno podeljeni, kada bi danas u Srbiji bio održan referenddum o pristupanju zemlje Uniji po 39 odsto bi glasalo za pristupanje i protiv pristupanja, dok je 17 odsto ispitanika reklo da ne bi glasalo.
Veliki procenat od 62 odsto ispitanika ocenilo je da Evropska unija nije ozbiljna u svojim namerama da ponudi člansvo zemljama Zapadnog Balkana, dok 27 odsto smatra da jeste ozbiljna.
Nacionalizam kao veliki probem smatra 12 odsto anketiranih, a njih 26 odsto da je donekle problem. Da je nacionalizam mali problem smatra 34 odsto ispitanih, a 26 odsto da nije uopšte problem.
Njih sedam odsto smatra kao najveći problem unutrašnje sukobe, a četiri odsto Kosovo, tri odsto smatra da su blokade i protesti glavni problem, a dva odsto da je to siromaštvo i nebezbednost.
Jedan odsto ispitanika smatra da su spoljni sukobi i rat najveći probem sa kojim se zemlja suočava.
O spoljnoj politici najviše ispitanika 34 odsto smatra da bi spoljnopolitički kurs zemlje trebao da bude podjedanko usmeren prema Zapadu i prema Rusiji, devet odsto smatra da bi trebalo da bude samo pro EU i Zapad, a 17 odsto da bi trebalo da bude prozapadno okrenuta spoljna politika ali da se održe odnosi sa Rusijom.
Dvadesetsedam odsto ispitanika smatra da zemlja treba da ima prorusku spoljnu politiku ali da održava odnose sa EU, a njih osam odsto da treba da bude samo proruski orijentisana.
Kada je reč o odnosima sa NATO, najveći procenat 47 odsto smatra da ne treba imati nikakav odnos sa tom organizacijom, dok 22 odsto smatra da treba da zemlja ima bliskiju saradnju, a 27 odsto da bude više komunikacije ali bez saradnje.
Kao najvećeg saveznika zemlje 41 odsto ispitanika smatra Rusiju, 14 odsto Kinu, i 12 odsto Mađarsku, dok devet odsto smatra da je to Evropska unija.
Za najveću pretnju zemlji 18 odsto ispitanika navelo je Sjedinjene Držve, dok po 12 odsto smatra da je to Albanija i Velika Britanija. Jedanaest odsto ispitanika smatra da je Hrvatska najveća pretnja zemlji.
Upitani da navedu mišljenje o određenim zemljama 52 odsto ispitanika ima vrlo povoljno mišljenje o Rusiji, a 45 odsto o Kini, a kada je reć o najnepovoljnijem mišljenju na prvom mestu je Albanija za koju 56 odsto ispitanika ima takvo mišljenje, zatim Kosovo sa 48 odsto, sledi Hrvatska sa 41 odsto i SAD sa 35 odsto.
Kada je reč o medijima 26 odsto ispitanika smatra da su vrlo slobodni a 23 odsto da su donekle slobodni, s druge strane 31 odsto smatra da nisu uopšte slobodni, a 20 da su donekle neslobodni.
Na pitanje koju platformu koriste za političke vesti njih 47 odsto je reklo televiziju kao prvi izbor, 27 odsto Internet mimo društvenih mreža a 16 odsto društvene mreže, dok štampane medije kao prvi izbor koristi samo jedan odsto ispitanika, a osam odsto kao drugi izbor.
Istraživanje je sprovedeno od 10. maja do 5 juna, na uzorku od 1.216 ispitanika.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Predsednički izbori istovremeno kad i parlamentarni - kolike su šanse za to?
12.11.2025.•
0
Predsednik Aleksandar Vučić i dalje ne daje izbore koji bi mogli da predstavljaju rešenje za miran izlazak iz krize, iako je pitanje koliko bi izborna atmosfera mogla da bude fer i demokratska.
Produžen pritvor bivšoj gradonačelnici Niša
12.11.2025.•
0
Viši sud u Nišu produžio je za još 30 dana pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski, osumnjičenoj za zloupotrebe.
Hrka ne odustaje od štrajka: Zašto u slučaju pada nadstrešnice nisu saslušani Mihajlović, Gojković, Dodik?
12.11.2025.•
7
"Malaksala sam, ali ne odustajem od štrajka glađu. Ako sada stanem, sve staje", rekla je Dijana Hrka, majka mladića Stefana koji je poginuo u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Ko su novi članovi Savet REM-a: Jedno mesto upražnjeno
12.11.2025.•
5
Poslanici Narodne Skupštine izabrali su osam članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), dok deveti član kog su predložili nacionalni saveti nacionalnih manjina nije izabran.
Ministarstvo odbrane demantovalo navode o prekomandi vojnika zbog podrške protestima: Navodi nisu istiniti
12.11.2025.•
2
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije odbacilo je navode o prekomandi pripadnika Vojske zbog podrške političkim protestima i ocenili ih kao neistinite.
Milan Antonijević kandidat SNS za Poverenika za zaštitu ravnopravnosti
12.11.2025.•
10
Pravnik Milan Antonijević biće kandidat Srpske napredne stranke za Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
VIDEO Odbornik Skupštine Leskovca nakon zakletve vratio mandat: "Neću da budem deo korumpiranog sistema"
12.11.2025.•
1
Odbornik Dimitrije Stajić podneo je danas ostavku odmah nakon polaganja zakletve i vratio mandat odbornika u Skupštini Leskovca, navodeći da ne želi da bude deo "sistema koji je duboko korumpiran".
Macut: Srbija veoma blizu članstva u EU
12.11.2025.•
66
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je da je Srbija veoma blizu članstva u EU, ali da su glavne prepreke političke odluke država članica.
Za tri dana iz saobraćaja isključeno više od 850 pijanih i 44 drogiranih vozača
12.11.2025.•
2
Saobraćajna policija je tokom pojačane kontrole saobraćaja od 8. do 11. novembra kontrolisala više od 31.000 vozila i otkrila 19.300 prekršaja.
Magla pravi probleme u saobraćaju širom Srbije, na beogradskom aerodromu letovi kasne i po šest sati
12.11.2025.•
1
Na aerodromu "Nikola Tesla" stvaraju se velike gužve zbog pomeranja i kašnjenja pojedinih letova usled magle širom Srbije.
Srbija se obavezala da o svom trošku sruši Generalštab i raščisti prostor za Trampovu kulu
12.11.2025.•
55
Obaveza Srbije je da američkom investitoru, zetu predsednika Donalda Trampa, Džeredu Kušneru, za gradnju hotela "Trampove kule", na mestu zgrada Generalštaba u Beogradu o svom trošku očisti lokaciju.
SANU: Skupština da povuče odluke o ukidanju statusa kulturnog dobra za Generalštab
12.11.2025.•
6
Članovi Odeljenja umetnosti SANU ocenili su da odluka o ukidanju statusa kulturnog dobra zgrade Generalštaba predstavlja "ozbiljan udar" na kulturne vrednosti i apeluju na Skupštinu Srbije da to odluku povuče.
Šta kad naprednjaci odu sa vlasti?
12.11.2025.•
70
Kakav je trenutni odnos snaga između režima i pobunjenog društva i ima li pobuna resurse da traje do izbora za koje predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da bi voleo da budu u decembru 2026?
Indeks: Srbija četvrta u Evropi po organizovanom kriminalu, svoj "doprinos" daje i država
12.11.2025.•
9
Srbija je zauzela četvrto mesto po kriminalu od 44 zemlje Evrope u indeksu koji je objavila Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organizovanog krimnala (GI-TOC), organizacija civilnog društva sa sedištem u Ženevi
Dijana Hrka se ne oseća dobro, više detalja o njenom zdravstvenom stanju danas oko 16h
12.11.2025.•
6
Dijana Hrka se od jutros ne oseća dobro, rekli su za N1 veterani koji provode vreme u i oko njenog šatora, kako bi je čuvali.
Popović: Vlast će biti prinuđena da raspiše izbore
12.11.2025.•
10
Direktor Centra za paraktičnu politiku Dragan Popović ocenio je da će vlast biti prinuđena da raspiše izbore jer, kako je naveo, "drugi način ne postoji".
Ministar Bratina: Mediji koji prekogranično emituju program ne treba da postoje u našem etru
12.11.2025.•
7
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kazao je da prekogranične saradnje i mediji koji prekogranično emituju program u Srbiji, "ne treba da postoje u etru na teritoriji države".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja + poklon
12.11.2025.•
6
U današnjem 021.rs kvizu možete da se zabavite i da dobijete poklon.
Dom zdravlja u Nišu sledeće nedelje uvodi noćnu smenu - evo kojim pacijentima je namenjena
12.11.2025.•
2
Niški Dom zdravlja od ponedeljka, 17. novembra uvodi i noćnu smenu.
Vučić o Generalštabu: Nismo prostor prodali, već iznajmili na 99 godina, naš narod će uživati u Tramp kuli
12.11.2025.•
134
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se prostor na kome se nalazi zgrada Generalštaba ne prodaje, već će, kako kaže, biti dat u zakup na 99 godina.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju raspravu o izboru članova Saveta REM-a
12.11.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju drugu redovnu sednicu jesenjeg zasedanja raspravom o listi kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Komentari 13
dacic
car i njegove sluge bi trebali biti protiv te boljke a ne za
Mile
Vera
Svi ostali građani Srbije su žrtve korupcije i kriminala. Zato ne može da se razvije ni privreda, ni poljoprivreda, ni zanatstvo, školstvo.... cela zemlja je u kandžama kriminala i korupcije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar