Predstavnici UN obišli Ziđin u Boru: Kratak izveštaj javnosti će predstaviti 15. oktobra
Predstavnici Radne grupe UN za biznis i ljudska prava Lira Jakulevičijene i Robert Mek Korkodejl sa saradnicima sastali su se (11. oktobra) sa menadžmentom Srbija Ziđin Koper i razgledali metalurški kompleks u Boru.
Foto: I. Mitrović (Serbia Zijin Copper)
Kako je saopštio Ziđin, cilj posete bio je da se informišu o daljim planovima kompanije i izazovima sa kojima se Srbija Ziđin Koper suočava prilikom realizacije aktulenih i budućih poslovnih aktivnosti.
Delegacija UN predstavila je generalnom direktoru Srbija Ziđin Koper Ćuu Goudžu mandat Radne grupe, kao i pitanja od važnosti za njen rad, pre svega o primeni principa UN u oblasti biznisa, poslovnih entiteta i ljudskih prava.
"Mi smo nezavisni stručnjaci koji se bave ljudskim pravima. Ne zanima nas politka, ne radimo ni za jednu kompaniju i ni za jednu vladu. Prikupljamo na terenu informacije i zato smo želeli da dođemo u Bor. Neće sve kompanije da dozvole takvu vrstu posete i zbog toga smo zahvalni što ste nam otvorili vrata. Pitanja u oblasti biznisa i ljudskih prava posmatramo iz svoje perspektive, poslovni entiteti verovatno nemaju isto viđenje i zbog toga nam je bilo važno da se sretnemo sa vama i da prilikom sastavljanja prelaznog izveštaja, koji ćemo javnosti predstaviti 15. oktobra, uzmemo u obzir sve što smo od vas čuli", rekli su predstavnici UN.
Kako su dodali, izveštaj će biti kratak i biće predstavljen javnosti Srbije 15. oktobra.
"U njemu nećemo moći sve da kažemo, ali ćemo uravnotežiti sve pozitivne efekte koje ste ostvarili, a koji su neporecivi, sa oblastima u kojima još ima mesta za poboljšanje. Jer, složićete se, rudarski sektor nije sektor koji nema uticaj na životnu sredinu i ljudska prava", rekla je Jakulevičijene.
Generalni direktor Srbija Ziđin Koper Ću Guodžu istakao je da je potrebno uložiti još mnogo energije, napora i investicija u poboljšanje, pre svega istorijskog nasleđa stogodišnjeg rudarenja na ovim prostorima jer, kako je rekao, sedam godina je premalo da se potpuno dovede u red ono što je decenijama zanemarivano. Ide se korak po korak, kompanija to čini etapno, istakao je Ću i pozvao predstavnike UN da menadžmentu dostave smernice i sugestije.
"Izuzetno cenimo priliku da se uključimo u otvoreni dijalog sa Radnom grupom Ujedinjenih nacija. Vaše smernice u promociji primene vodećih principa UN o poslovanju i ljudskim pravima širom sveta su tesno usklađene sa našom korporativnom vizijom i vrednostima. Stalno usklađujemo poslovanje sa najboljim međunarodnim praksama u oblastima ljudskih prava, rada, bezbednosti i zaštite životne sredine i čvrsto verujemo da odgovorno ponašanje u poslovanju nije samo obaveza, već i ključni pokretač održivog lokalnog razvoja. Zbog toga poštujemo principe otvorenosti, transparentnosti, saradnje i obostrane koristi", rekao je Ću.
Na sastanku koji je usledio po obilasku metalurškog kompleksa razgovaralo se o realizaciji aktuelnih rudarskih projekata, primeni principa zaštite životne sredine, saradnji sa lokalnom zajednicom i o društveno odgovornom poslovanju. U toku sastanka istaknuto je da je kompanija najveću pažnju u proteklom periodu poklonila oblasti zaštite životne sredine. Čulo se da su realizovane brojne mere za unapređenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta koje su dale odlične rezultate u poređenju sa periodom pre dolaska strateškog partnera.
Predstavnici Radne grupe Ujedinjenih nacija za biznis i ljudska prava apostrofirali su da je Srbija Ziđin Koper jedna od malobrojnih kompanija koja je u poslovanje uvrstila mehanizam žalbe za zaposlene.
"Nema mnogo kompanija koje su spremne da se sretnu sa nama. Posetićemo i druge koje, bojim se, neće biti tako prijateljski nastrojene. Bili ste transparentni, a generalni direktor vrlo iskren", rekao je Korkodejl, prenosi Ziđin.
Dodao je da će Radna grupa UN završni izveštaj predstaviti Komitetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija u junu naredne godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tepić o podršci predsedničkom kandidatu studenata: Moguće, ako to ne bude Milo Lompar
26.06.2026.•
10
Stranka slobode i pravde mogla bi da podrži studentskog kandidata za predsedničke izbore - ukoliko to ne bude Milo Lompar, rekla je potpredsednica SSP-a Marinika Tepić.
RHMZ izdao upozorenje zbog visokih temperatura u Srbiji
26.06.2026.•
2
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje zbog toplotnog talasa koji će od danas pogoditi Srbiju.
Tužilaštvo predložilo raspisivanje poternice za osumnjičenima za ubistvo u Kumodražu
25.06.2026.•
4
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda da raspiše poternicu za N.K. zbog sumnje da je 22. juna ubio D. V. i ugrozio još četiri osobe u ugostiteljskom objektu na Voždovcu.
Tintor: Čak i da je simulirana upotreba "zvučnog topa", ne može se govoriti o napadu na ustavno uređenje
25.06.2026.•
14
Sve i kada bi bilo apsolutno tačno da je simulirana upotreba zvučnog topa, simulacijom nečega ne možete da izvršite ni krivično delo terorizma, ni krivično delo oružane pobune, ni napada na ustavno uređenje.
Policijsko nasilje, pritisci i targetiranje: Šta pokazuje izveštaj o pravima mladih u Srbiji
25.06.2026.•
1
Incidenti tokom studentskih i građanskih protesta pokazali su sistemski obrazac nasilja policije tokom 2025. godine i prekomernu upotrebu sile prema mladima.
Ekspo: Nije bilo nedoličnog ponašanja prema novinarima CINS-a
25.06.2026.•
1
Kompanija Ekspo 2027 danas je, reagujući na navode o zastrašivanju i ometanju novinara Centra za istraživačko novinarstvo ispred sedišta te kompanije, saopštila da prema njihovim saznajima nije bilo nedoličnog ponašanja.
OSMOSMERKA: Udarnički
25.06.2026.•
2
Setimo se danas i onih koji su po ovim vrućinama na gradilištima.
Akademik Saičić: Vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i građana
25.06.2026.•
7
Redovni član SANU i profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Radomir Saičić izjavio je da je "svima jasno" da je vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i svih okupljenih građana.
Er Srbija pustila u rad prvi trenažer za erbas A319 i A320 u Srbiji
25.06.2026.•
0
Kompanija "Er Srbija" je uvela prvi "Door Trainer" za avione erbas A319 i A320, kojim se omogućava realistično i bezbedno uvežbavanje procedura rukovanja vratima aviona, kako u redovnim operacijama, tako i u vanrednim.
Tužilaštvo najavljuje postupke i protiv lekara zbog "zvučnog topa": Šta na to kaže struka?
25.06.2026.•
35
Miodrag Marković, zamenik glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, najavio je da će u slučaju upotrebe "zvučnog topa" na studentsko-građanskom protestu procesuirati četiri grupe ljudi.
Radnik povređen na gradilištu u Novom Pazaru
25.06.2026.•
0
Radnik na građevinskom objektu u Novom Pazaru pao je sa višespratnice u Ulici Kej skopskih žrtava.
Više ulica zatvoreno za saobraćaj zbog SNS skupa u Beogradu od 26. do 29. juna
25.06.2026.•
2
Tokom održavanja skupa Srpske napredne stranke od petka 26. juna od 4 sata ujutro do 29. juna do 4 sata ujutro, doći će do zatvaranja za saobraćaj pojedinih ulica u Beogradu.
Pepko povlači iz prodaje narukvice za decu zbog rizika od povrede
25.06.2026.•
1
Narukvice za decu sa motivom kapibare, koje se prodaju u Pepko radnjama, povlače se sa tržišta Srbije zbog rizika od povreda.
NUNS osudio pritisak na novinare CINS-a ispred Ekspa
25.06.2026.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je zabrinutost zbog incidenta koji se dogodio 23. juna ispred sedišta kompanije Ekspo u Beogradu, kada su tri nepoznata muškarca prišla novinarima CINS-a.
Udruženje "Moja Srbija" ponovo traži od ministra hitno puštanje vaučera za odmor u Srbiji
25.06.2026.•
5
Udruženje "Moja Srbija" uputilo je danas novi dopis ministru turizma i omladine Huseinu Memiću i zatražilo je da se odmah puste u opticaj vaučeri za odmor u Srbiji.
Mimović uputio urgentno pismo Gaspromu: Spreman za kupovinu udela u NIS-u, nudi dve milijarde evra
25.06.2026.•
25
Direktor i vlasnik kompanije "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" iz Subotice Ranko Mimović rekao je danas da je uputio urgentno pismo predsedniku uprave Gasproma Alekseju Mileru.
Komentari 1
Političarenje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar