Oštriji izveštaj Evropske komisije o Srbiji: "Trikovi" vlasti ne mogu proći, sedenje na dve stolice nemoguće
Nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju sa najnegativnijim ocenama o reformama u Srbiji, Beograd će se suočiti sa još ozbiljnijom kritikom iz Brisela.
Foto: 021.rs
Evropska komisija će 4. novembra objaviti izveštaje o proširenju za sve države kandidate, a prema saznanjima dopisnika N1 iz EU, izveštaj o Srbiji biće najnepovoljniji od početka pregovora o članstvu.
Najveće zamerke odnosiće se na nazadovanje u oblasti demokratije, osnovnih prava i slobode medija.
Izvori N1 ističu da je Brisel svestan pojedinih pomaka, kao što su aktivnosti na formiranju novog saziva REM-a, donošenje medijskih zakona ili započeta revizija biračkog spiska, ali poručuju da "napredak postoji samo kada se reforme sprovedu do kraja".
Poseban problem ostaje slabo usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU, pre svega po pitanju sankcija prema Rusiji.
Iako se prilikom pisanja izveštaja gleda ukupan procenat usklađenosti, "trikovi" vlasti u Srbiji da taj procenat podižu usklađivanjem sa odlukama koje nemaju veze sa ruskom agresijom na Ukrajinu, ne mogu proći.
Evropska komisija, prema izvorima N1, smatra da "sedenje na dve stolice više nije moguće" i da je vreme da Beograd jasno odredi da li mu je strateški prioritet Evropska unija ili Moskva.
Evropska komisija, u izveštaju o proširenju, po prvi put neće predložiti otvaranje Klastera 3, što je činila prethodnih godina.
Očekuje se uzdržanija formulacija, odnosno potvrda da je Srbija "i dalje tehnički spremna" za otvaranje tog klastera, ali bez preporuke Evropskom Savetu da to učini.
Prema saznanjima EU dopisnika N1, najveću prepreku za otvaranje Klastera 3 napravila je sama vlada Srbije.
Beograd je krajem prošle godine državama članicama poslao non-paper, odnosno spisak reformskih koraka koje se Vlada Srbije obavezala da ispuni radi otvaranja tog klastera. Međutim, u Briselu je ocenjeno da nije realizovana ni polovina tih obećanja.
Izveštaj o proširenju biće objavljen 4. novembra, a izvori N1 navode da će ton prema Srbiji biti "znatno oštriji" nego prethodnih godina.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ruski "iljušin" stigao Srbiju: Od sutra u akciji gašenja požara u Deliblatskoj peščari
19.08.2026.•
0
Ruski avion Iljušin Ministarstva za civilnu zaštitu, vanredne situacije i otklanjanje posledica elementarnih nepogoda Rusije, koji će biti angažovan na gašenju požara u Deliblatskoj peščari, sleteo je večeras u Srbiju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže i poklon
19.08.2026.•
5
Novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom vas darujemo nalazi se pred vama.
Selaković: Izgradnja kompleksa na mestu Generalštaba bi bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane SAD
19.08.2026.•
0
Ministar kulture Nikola Selaković rekao je da bi izgradnja poslovnog kompleksa na mestu Generalštaba koji je pogođen tokom bombardovanja 1999. godine bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane američke administracije.
Lokalizovan požar kod Kladova na površini od oko 1.300 hektara
19.08.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da je požar na teritoriji između sela Velika Kamenica, Podvrška i Velesnica, na području opštine Kladovo, lokalizovan na površini od oko 1.300 hektara.
Novi Pazar: Advokat traži odlaganje suđenja optuženim za napad na policiju, studenti zovu na protest
19.08.2026.•
0
Studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru pozvali su građane da se sutra okupe ispred Osnovnog suda u tom gradu, povodom početka suđenja grupi optuženoj za navodni napad na pripadnike policije 29. jula prošle godine.
Uhapšen zbog sumnje da je pričinio štetu od 40 miliona dinara preduzeću u Arilju
19.08.2026.•
0
Policija u Kraljevu uhapsila je B.M. (50) iz Bajine Bašte zbog sumnje da je oštetio privredno društvo iz Arilja za 40.187.475 dinara.
Finac proteran iz Srbije na godinu dana zbog krađe goriva: Sipao dizel u "volvo" i odvezao se bez plaćanja
19.08.2026.•
0
Osnovni sud u Aleksincu je vozaču (42) iz Finske izrekao novčanu kaznu od 100.000 dinara i meru proterivanje iz Srbije na godinu danas zbog krađe goriva.
Šarović tužio i Anu Brnabić zbog izjave: Sud odbio njegov zahtev
19.08.2026.•
0
Nemanja Šarović tužio je Anu Brnabić zbog teksta objavljenog na Danas.rs pod naslovom: "Brnabić o dešavanjima u Skupštini: Bilo je najava incidenta, Đilasov plaćenik Nemanja Šarović je to najavio".
Čekanje za automobile samo na prelazima Gradina i Špiljani
19.08.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da povoljne vremenske prilike omogućavaju nesmetano odvijanje saobraćaja.
RIK odložio odluku o novim paravanima za glasanje, Vučić kaže da će koštati do osam miliona evra
19.08.2026.•
1
Predsednik Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević predložio je danas da se odloži glasanje o izgledu paravana na biračkim mestima kako bi se o toj temi dodatno diskutovalo na sednici radnih grupa RIK.
Stručnjaci: Najava obnove Deliblatske peščare dok požar još uvek traje apsurdna i politički marketing
19.08.2026.•
9
Iako požar u Deliblatskoj peščari i dalje traje, ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov najavila je prvi predlog plana sanacije i obnove Deliblatske peščare za period od 2027. do 2031. godine.
Sutra otvaranje početnih kilometara na Dunavskom koridoru: Šta još od radova nije gotovo?
19.08.2026.•
0
Sutra u 10 biće otvoren jedan od dva planirana mosta preko pruge u Maloj Krsni, čime će ostatak Dunavskog koridora biti povezan sa naplatnom stanicom Požarevac, na auto-putu Beograd - Niš.
Zemuncu određen pritvor jer je tukao suprugu i pretio joj smrću
19.08.2026.•
0
Beogradsko Trećeg osnovno tužilaštvo je danas saopštilo da je predložilo sudu da odredi pritvor jednom 40-godišnjem Zemuncu, osumnjičenom da je tukao suprugu i pretio joj smrću.
Dubravki Duci Marković obezbeđenje nije dozvolilo da uđe u zgradu Radio Beograda na komemoraciju kolegi
19.08.2026.•
6
Dugogodišnjoj televizijskoj i radio voditeljki Radio Beograda u penziji Dubravki Marković obezbeđenje Radio Beograda nije dozvolilo da uđe u zgradu te stanice kako bi prisustvovala komemoraciji kolegi Veliboru Žujoviću.
Vučić: SNS će imati svog kandidata za predsednika, nemam ništa protiv Dačićeve kandidature
19.08.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srpska napredna stranka (SNS) imati svog kandidata za predsednika Srbije i da će ti izbori biti raspisani nakon održavanja vanrednih parlamentarnih izbora.
NLS: Inspekcija zatvorila pekaru i ugostiteljski objekat našim odbornicima, ovo je politički pritisak
19.08.2026.•
6
Predsednik Odborničke grupe opozicione stranke Novo lice Srbije (NLS) u Skupštini Opštine Ivanjica Ivan Jovićević kaže da je odborniku te stranke u Novoj Varoši inspekcija zatvorila pekaru.
Nišlijka uhapšena nakon što je automobilom usmrtila ženu na klupi
19.08.2026.•
0
Jedna 58-godišnja Nišlijka je uhapšena pošto je jutros automobil kojim je upravljala sleteo s kolovoza Ulice Starca Vujadina i usmrtio 78-godišnju ženu koja je sedela na klupi ispred zgrade u kojoj je živela.
Mladi hemičari Srbije osvojili pet medalja na Međunarodnom turniru u Južnoj Koreji
19.08.2026.•
1
Mladi hemičari Srbije osvojili su pet medalja i jedno specijalno priznanje na Međunarodnom hemijskom turniru u Južnoj Koreji, saopštila je "Fondacija 1%".
Više odbora SPS jednoglasno predložilo: "Ivicu Dačića za predsednika Srbije"
19.08.2026.•
33
Više lokalnih odbora Socijalističke partije Srbije izrazilo je jednoglasnu podršku predsedniku te stranke Ivici Dačiću za kandidaturu za predsednika Srbije.
Komentari 23
Srpkinja
Mina
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar