Vučić: Obavezni vojni rok od 75 dana vraćamo ove godine, brzo ćemo to uraditi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će ove godine u Srbiji biti vraćen obavezni vojni rok od 75 dana.
Foto: 021.rs
"Uradićemo to brzo. Ove godine će krenuti vojni rok od 75 dana, ako se ne varam", rekao je Vučić za TV Prva.
Na pitanje kako komentariše dodatno naoružavanje Hrvatske, Vučić je ocenio da je hrvatska vojska "izuzetno jaka".
"Svaka čast. Ulaže se ogroman novac. Pokrenuli su i redovan vojni rok pre nas", rekao je Vučić.
On je naveo i da je tenk "Leopard 2" koji su kupili najbolji tenk na svetu.
"Bolji je od ruskih tenkova, bolji od svih naših tenkova i nema nikakve sumnje da je to ogromna prednost", dodao je on i čestitao Hrvatskoj na kupovini 44 tenka, jer je to, kako je rekao, ogromna stvar.
Istakao je i da će Srbija nastaviti da radi na dodatnoj zaštiti.
"Ja danas ne bih kupio toliko tenkova. To su izuzetni tenkovi, ali kupovao bih nešto drugo, kao što i kupujemo nešto drugo. Ja čestitam, Hrvatska ima izuzetno snažnu armiju", dodao je on.
Kako je naveo, ne zna na šta se Hrvatska sprema, imajući u vidu vojni savez sa Prištinom i Tiranom.
"Svi u okruženju su članice NATO-a ili na putu u NATO. Ne postoji niko drugi osim Srbije i Austrije, koja je samo formalno vojno-neutralna. Ne verujem da se spremaju da napadnu Austriju", dodao je on.
Kako je naveo, Srbija ima značajnu prednost kada su u pitanju "guseničari", flota lovaca, vazduhoplova i bombardera.
"I u helikopterima smo snažniji, bićemo još snažniji. A u protivavionskoj ili protivvazduhoplovnoj odbrani smo takođe snažniji", dodao je on.
Ministar odbrane Bratislav Gašić nedavno je za RTS rekao da je u ovoj godini renovirano više od 125 objekata predviđenih da se koriste za obavezno služenje vojnog roka, ali da je ostalo još objekata.
Naveo je da su Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane proteklih godinu dana intenzivno radili na sticanju uslova za ponovno vraćanje služenja vojnog roka.
"Formirano je više radnih grupa, radili smo jednu sveobuhvatnu analizu prirodnog priraštaja u Srbiji, šta je to što mi možemo da očekujemo i šta je to što u ovom trenutku imamo od mladih ljudi", rekao je on.
Kazao je da se nada da će novi zakon o obaveznom služenju vojnog roka biti usvojen i dodao je da je predloženih 75 dana optimalno rešenje u ovom trenutku.
Vojni analitičar Aleksandar Radić rekao je pre nekoliko dana za N1 da potreba za obaveznim rokom postoji jer Srbija nema dovoljan broj vojnika u jedinicama, ali da je problem kako motivisati kvalitetne mlade ljude da dođu i da nose uniformu.
Radić kaže da služenje vojske ovde nikada neće biti kao što je nekada bilo u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA), jer su danas drugi ljudi i druge emocije, a sadašnja vlast nije preduzela ništa da pripremi javnost na obavezni vojni rok. Istakao je i da u Srbiji trenutno imamo duboko podeljeno društvo i da nije moguće uspostaviti sistem obaveznog služenja vojnog roka u ovoj situaciji, odnosno dokle god se ona ne promeni.
"Tek buduća, drugačija Srbija može da pozove ljude u kasarne. Jedan praktičan problem je kako pozvati nekoga ko je 2006. godište ove godine u uniformu, a on je recimo učenik blokader u svojoj gimnaziji, i ulazi u jedinice koje su duboko u službi režima, gde ste recimo stavili Vučićeve slike na zidove", naveo je Radić ranije za N1.
Podsetimo da je predviđeno da će u naredne tri godine izdaci za služenje obaveznog vojnog roka biti skoro 90 miliona evra, ne računajući i izgradnju objekata.
Predviđeno da je vojni rok traje 75 dana, od kojih će 15 dana obuka biti izvođena na terenu, a plan je da u kasarne godišnje uđe 20.000 regruta.
Prema budžetskom planu za 2026, 2027. i 2028. godinu, predviđeno je da godišnje za služenje vojnog roka bude izdvojeno 3,37 milijardi dinara, odnosno oko 86,5 miliona evra ukupno za tri godine.
Budžet predviđa i izgradnju objekata i infrastrukture, pa je tako planirana izgradnja objekata i infrastrukture za Vojsku Srbije u Pančevu, za šta će 2026. biti izdvojeno 30 miliona dinara, pisala je Nova.rs.
Potom, za izgradnju objekata i infrastrukture Vojske Srbije u Priboju u 2026. biće izdvojeno 597 miliona, dok će za iste svrhe u Nišu u 2026. biti izdvojeno 100 miliona dinara, a u 2027. još 200 miliona dinara.
Takođe, kako je objavila Nova.rs, već su izdvojena velika sredstva za uređenje objekata u kojima će se služiti vojni rok.
Sudeći prema Izveštaju o realizaciji ukupnih sredstava budžeta Srbije za period od januara do decembra 2024. godine, a koji je objavljen u Predlogu zakona o budžetu za 2026, u te svrhe već je izdvojeno 5,35 milijardi dinara, što je oko 45,8 miliona evra.
Kako je ranije objavljeno, prva generacija vojnika služiće redovni vojni rok u januaru ili martu 2026. godine.
Pre povratka vojske u kasarne, potrebno je da Skupština Srbije usvoji zakon o služenju vojnog roka.
Vojni rok u Srbiji ukinut je u januaru 2011. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rekordne cene peleta: Na nekim stovarištima i 46.000 dinara tona
11.12.2025.•
0
Cene peleta kreću se između 39.000 i 43.000 dinara po toni, ali postoje i stovarišta koja drže cenu od 46.000 dinara, izjavio je profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić.
Priveden vozač kamiona koji je u Nišu vozilom usmrtio stariju ženu i pobegao
11.12.2025.•
0
Policija u Nišu uhapsila je G. P. (58) iz okoline Leskovca koji se sumnjiči da je u sredu, na Matejevačkom putu u Nišu, upravljajući kamionom "man", van pešačkog prelaza udario sedamdesetdevetogodišnju ženu.
Grad Beograd ove godine bez organizovanog dočeka Nove godine, Šapić kaže - iz bezbednosnih razloga
11.12.2025.•
1
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić potvrdio je da na gradskim trgovima ove godine neće biti organizovanog dočeka Nove godine, kao ni Srpske nove godine.
FOTO: Luksuzni satovi vredni skoro 100.000 evra zaplenjeni na beogradskom aerodromu
11.12.2025.•
2
Sedam neprijavljenih luksuznih satova čija vrednost prelazi iznos od 92.000 evra zaplenjeno je na Aerodromu "Nikola Tesla" od početka decembra.
Vučić: Još nismo potpisali ugovor o gasu sa Rusima, valjda će razumeti da Srbija ne može bez NIS-a
11.12.2025.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je uveren da će do 15. januara rešiti situacija u vezi sa NIS-om.
Kad vanredno postane normalno: U poslednjih deset godina bar sedam leks specijalisa da "zaobiđu" zakone
11.12.2025.•
2
Dok se oko Generalštaba "lome koplja", vlast je rešena da sprovede dogovor sa zetom Donalda Trampa. Ovo omogućuje leks specijalis, koji je pod vlašću Aleksandra Vučića postao sredstvo zaobilaženja postojećih zakona.
VIDEO: Vučić pred kamerama rekao da je upravo primio poruku iz Moskve, Fon der Lajen ga zaustavila
11.12.2025.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je u Briselu, prilikom susreta sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, rekao da je "upravo dobio poruku iz Moskve".
Prijavljivanje nelegalnih objekata: Do sada podneto skoro 82.000 zahteva
11.12.2025.•
0
Za upis bespravnih objekata po novom zakonu "Svoj na svome", prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, stigle su 81.662 prijave.
FOTO, VIDEO: Osmoro državljana Srbije uhapšeno u Španiji zbog više od tone kokaina
11.12.2025.•
1
Sedamnaest osoba, među kojima i osam državljana Srbije, uhapšeno je u Španiji u međunarodnoj operaciji suzbijanja trgovine drogom, sprovedenoj u saradnji sa srpskom, kolumbijskom i slovenačkom policijom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - može li bolje?
11.12.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Država ponovo uzela kredit za Moravski koridor: Cena radova utrostručena, a rok odavno probijen
11.12.2025.•
16
Do kraja 2021. imaćemo auto-put do Kruševca, do kraja 2022. Čačak - Kraljevo, a Kraljevo - Kruševac će biti gotov do kraja 2023. Odlično. Brzo i efikasno... Za četiri godine će kompletan auto-put biti završen.
Na Rogozni ima više zlata nego što se mislilo: Australijanci koji ga vade procenjuju - 267 tona
11.12.2025.•
17
Australijska kompanija Strickland Metals objavila je prvu pretpostavljenu procenu mineralnih resursa za ležište Gradina na svom projektu zlata Rogozna u Srbiji, kojom je potvrđeno oko 37,3 tone zlata.
Biće sanirano 10 železničkih stanica u Beogradu i Pančevu: U toku tender
11.12.2025.•
1
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je tender za sanaciju i adaptaciju 10 staničnih zgrada u Beogradu i Pančevu.
Informer dobio "Zlatnog Pinokija" za najviše dezinformacija
11.12.2025.•
0
Redakciji tabloida Informer dodeljen je satirični "Zlatni Pinokio", jer je portal Fake News Tragač (FNT) iz Novog Sada monitoringom utvrdio da je taj medij ovogodišnji rekorder u širenju dezinformacija.
Vučić: Pokret za narod i državu će buknuti sledeće godine
11.12.2025.•
30
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je ponovo da se Ustav Srbije neće menjati kako bi on dobio treći mandat, a da li će biti kandidat za premijera na predstojećim izborima, zavisi od toga da li će on "imati volje za to".
Lopandić: Vučić priča o EU, a letos je išao u Moskvu i Peking - tako se ne otvaraju klasteri
10.12.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen da su razgovarali i o energetskim brigama sa kojima se Srbija suočava.
Vučić u Briselu predložio da ceo Zapadni Balkan uđe u EU: "Saslušali su me, nisu ništa rekli"
10.12.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je na sastanku sa evropskim zvaničnicima predložio da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - dobar materijal i poklon
10.12.2025.•
17
Stiglo je novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom smo pripremili poklon za vas.
Joca Amsterdam pušten na uslovnu slobodu
10.12.2025.•
5
Sreten Jocić poznatiji kao Joca Amsterdam pušten je na uslovnu slobodu odlukom Apelacionog suda u Beogradu.
Uhapšena dvojica Kineza zbog prevare s platnim karticama građana Srbije
10.12.2025.•
1
Uhapšena su dva kineska državljanina zbog sumnje da su zloupotrebljavali platne kartice građana Srbije.
Komentari 21
Sremac
Војин
Misko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar