Amerikanci usvojili Zakon o Zapadnom Balkanu: Oštre kritike za Srbiju, sankcije povezanima sa korupcijom

Američki Kongres usvojio je obiman Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana, u kom se navodi i da je stanje demokratije u Srbiji zabrinjavajuće i da su izborni uslovi nepravedni.
Amerikanci usvojili Zakon o Zapadnom Balkanu: Oštre kritike za Srbiju, sankcije povezanima sa korupcijom
Foto: 021.rs (ilustracija)
Ovaj propis deo je šireg Zakona o autorizaciji nacionalne odbrane (NDAA) za 2026. godinu. Za njega je glasalo 312 predstavnika oba doma Kongresa SAD, dok je protiv bilo njih 112. Dokument je prosleđen Senatu na potvrđivanje, nakon čega će biti prosleđen predsedniku Donaldu Trampu na potpisivanje.
 
U Zakonu, čiji se delovi odnose na Zapadni Balkan i Srbiju, kao zabrinjavajuće su ocenjene i optužbe zvaničnika Srbije da mirni demonstranti, opozicione stranke i civilno društvo "pokušavaju da destabilizuju vladu".
 
Poseban odeljak Zakona odnosi se na sankcije prema zemljama Zapadnog Balkana i on propisuje da predsednik SAD uvodi sankcije "svakom stranom licu za koje se utvrdi da je uključeno ili da je pokušalo da se uključi u korupciju povezanu sa Zapadnim Balkanom", najkasnije 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona.
To se odnosi i na "korupciju od strane ili u ime neke vlade na Zapadnom Balkanu, ili sadašnjeg ili bivšeg državnog zvaničnika na Zapadnom Balkanu".
 
Sankcije su predviđene i za pojedince i politike "koje ugrožavaju mir, bezbednost, stabilnost ili teritorijalni integritet bilo kog područja ili države na Zapadnom Balkanu", zatim za osobe "koje podrivaju demokratske procese ili institucije", i za ozbiljna kršenja ljudskih prava.
 
U odeljku NDAA pod nazivom "Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana", Srbija je jedina zemlja regiona u kojoj se stanje eksplicitno analizira.
"Parlamentarni i lokalni izbori održani u Srbiji 17. decembra 2023. i njihove neposredne posledice razlog su za duboku zabrinutost za stanje srpske demokratije, između ostalog i zbog konačnog izveštaja Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)", piše u tom aktu.
 
Dodaje se da je posmatračka misija ODIHR utvrdila da su izborni uslovi 2023. bili nepravedni, da je otkrila "brojne proceduralne nedostatke, uključujući nedoslednu primenu zaštitnih mera tokom glasanja i brojanja glasova, česte slučajeve preopterećenosti biračkih mesta, povrede tajnosti glasanja i brojne slučajeve grupnog glasanja" i da je istakla da glasanje "mora da se ponovi" na određenim biračkim mestima.
 
"Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju je takođe uočila da su zvaničnici Srbije optuživali mirne demonstrante, opozicione stranke i civilno društvo da 'pokušavaju da destabilizuju vladu', što je zabrinjavajuća tvrdnja koja ugrožava bezbednost važnih segmenata srpskog društva", glasi jedna od odredbi Zakona.
Navodi se i da korupcija, uključujući onu među ključnim političkim liderima, nastavlja da guši Zapadni Balkan i da predstavlja jednu od najvećih prepreka daljem ekonomskom i političkom razvoju u regionu.
 
"Kampanje dezinformacija usmerene na Zapadni Balkan podrivaju kredibilitet demokratskih institucija u zemljama regiona, uključujući integritet izbora. Korupcija i dezinformacije se šire u političkim okruženjima, koje odlikuju autokratska kontrola ili partijski sukobi", piše u Zakonu o autorizaciji nacionalne odbrane.
 
U pomenutom odeljku "Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana" navodi se i da zavisnost zemalja regiona od ruskih izvora fosilnih goriva i prirodnog gasa vezuje njihove ekonomije i politiku za Rusiju i sprečava njihove težnje ka evropskim integracijama.
 
"Smanjenje zavisnosti Zapadnog Balkana od ruskih zaliha prirodnog gasa i fosilnih goriva je u nacionalnom interesu SAD. Rastući uticaj Kine na Zapadnom Balkanu takođe bi mogao imati štetan uticaj na stratešku konkurenciju, demokratiju i ekonomsku integraciju sa Evropom", piše u Zakonu.
 
U posebnom odeljku NDAA, o odnosima Srbije i Kosova, piše da Sporazum o putu ka normalizaciji, o kojem su se dve strane saglasile 27. februara 2023. uz posredovanje Evropske unije, "predstavlja pozitivan korak napred u procesu normalizacije između dve zemlje".
 
"Srbija i Kosovo treba da teže postizanju momentalnog napretka u vezi sa Implementacionim aneksom Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa. Kada bude postignut dovoljan napredak u vezi sa Implementacionim aneksom, SAD treba da razmotre realizaciju inicijativa za jačanje bilateralnih odnosa sa obe zemlje. To bi moglo da uključi uspostavljanje bilateralnih strateških dijaloga sa Kosovom i Srbijom i unapređenje konkretnih inicijativa za produbljivanje ekonomskih veza i investicija sa obe zemlje", navodi se.
 
U Zakonu piše i da vlada SAD "neće voditi politiku koja zagovara razmenu teritorija, podelu ili druge oblike prekrajanja granica duž etničkih linija na Zapadnom Balkanu, kao sredstvo za rešavanje sporova između nacionalnih država u regionu".
 
"Vlada SAD treba da podržava pluralističke demokratije u zemljama Zapadnog Balkana kao sredstvo za sprečavanje obnove etničkih sukoba koji su nekada karakterisali region", glasi jedna od odredbi.
 
U Zakonu piše i da zemlje Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija) čine pluralistički, multietnički region u srcu Evrope koji je ključan za mir, stabilnost i prosperitet kontinenta.
 
"Kontinuirani mir, stabilnost i prosperitet na Zapadnom Balkanu direktno su povezani sa mogućnostima za demokratski i ekonomski napredak, dostupnim građanima i stanovnicima tih šest zemalja. U obostranom je interesu SAD i zemalja Zapadnog Balkana da promovišu stabilan i održiv ekonomski rast i razvoj u regionu", navodi se.
 
Dodaje se da su reforme u zemljama Zapadnog Balkana i njihova integracija sa Evropskom unijom doveli do značajnog demokratskog i ekonomskog napretka u regionu, ali da, uprkos ekonomskom napretku, stope siromaštva i nezaposlenosti na Zapadnom Balkanu ostaju veće nego u susednim zemljama Evropske unije.
 
Sprovođenje ključnih reformi u ekonomiji i javnoj upravi, kako se navodi, moglo bi da doprinese mogućnostima za investicije i zapošljavanje na Zapadnom Balkanu, posebno za mlade, i može da pruži moćne alate za ekonomski razvoj i podsticanje šireg učešća u političkom procesu koji povećava prosperitet za sve.
 
Postojeći regionalni ekonomski napori, kao što su Zajedničko regionalno tržište, Berlinski proces i Inicijativa Otvoreni Balkan, mogli bi da imaju potencijal da poboljšaju ekonomske uslove na Zapadnom Balkanu, uz istovremeno promovisanje inkluzije i transparentnosti, dodaje se u Zakonu o autorizaciji nacionalne odbrane.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Plaćač poreza

    18.12.2025 21:05
    Toliko smo glup narod a toliku sreću imamo. Opet će zapad da nas spašava radikalsko ruskog brloga.
  • Korupcija

    18.12.2025 21:03
    Ubiva
    Konacno, ima nam spasa....
  • Particulare matter

    18.12.2025 21:03
    Dok strukture u EU razmišljaju šta i kako sa hroničnim evroponavljačem AV superćacijem (za prijatelje Oskar) Ameri već daju rešenja: promotere korupcije i represije treba sankcionisati.
    Možda se i EU ovim inspiriše. Loša vest za SNS klan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija