Macut odgovorio Đokiću: Nema razloga za odlaganje uvođenja SPIRI sistema na fakultetima
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut odgovorio je na apel rektora Univerziteta u Beogradu na odlaganje primene Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI) u visokoškolskim ustanovama u Srbiji.
Foto: 021.rs
Macut je naveo da ne postoje opravdani razlozi za odlaganje uvođenja novog sistema koji podrazumeva da se sadašnji računi fakulteta u Srbiji ukidaju.
Đokić je od Vlade Srbije zahtevao da odloži uvođenje sistema SPIRI da bi se, po njegovim rečima, sprečilo nastupanje teških posledica po poslovanje i funkcionisanje fakulteta.
Macut je kazao da je primena sistema već pripremljena, da obezbeđuje veću transparentnost finansija i pozvao na razgovor radi razjašnjenja preostalih nedoumica, prenela je Radio-Televizija Srbije (RTS).
Novim sistemom se "pojednostavljuje način rada korisnika i omogućava efikasniji način upravljanja sistemom javnih finansija", ocenio je Macut.
Odgovorio je Đokiću da je "SPIRI već odložen na Vaš zahtev prošlog decembra na godinu dana. U toku tog perioda postojao je stalan poziv svim visokoškolskim ustanovama u zemlji na obuku i svu pomoć u njegovoj implementaciji".
Dodao je da je svim visokoškolskim ustanovama garantovan prenos sredstava u sistem u kojem svaka ustanova direktno kontroliše sva svoja sredstva, sa mogućnošću dodatnog otvaranja računa u okviru sistema.
SPIRI je nov finansijski informacioni sistem Ministarstva finansija na koji svi državni fakulteti i univerziteti u Srbiji prelaze od 1. januara 2026. godine. On donosi centralizaciju plaćanja: Fakulteti će imati jedan račun za sva plaćanja, a sistem je dizajniran da poveća transparentnost trošenja budžetskog novca.
Tokom decembra su rektori i dekani izrazili zabrinutost da visoko obrazovanje nije spremno za ovaj prelazak, a rektor Univerziteta u Beogradu je uputio apel za odlaganje primene sistema kako bi se sprečili zastoji u radu.
Đokić je u otvorenom pismu, objavljenom na Instagram stranici Univerziteta, u ime Rektorskog kolegijuma i svih dekana Univerziteta u Beogradu, apelovao na Macuta da se hitno donese odluka o odlaganju uvođenja visokoškolskih ustanova u taj sistem.
"Predstavnici računovodstvenih i drugih službi fakulteta i Univerziteta, kao i dekani, odgovorno tvrde da ne postoje tehnički, organizacioni i kadrovski preduslovi za prelazak visokoškolskih ustanova na nov način finansijskog poslovanja, bez adekvatne pripreme i obuke, sa nedovoljno jasnim uputstvima, u izuzetno kratkom vremenskom periodu", dodao je on u otvorenom pismu.
Uključivanje u SPIRI sistem, prema njegovim rečima, bez tranzicionog perioda i rada u testnom okruženju, pre nego što su razmotrene i uvažene brojne primedbe koje su izneli predstavnici univerziteta u prethodnom periodu, ne bi samo nanelo nenadoknadivu štetu akademskoj zajednici, već bi "predstavljalo i povredu javnog interesa, jer bi bilo suprotno cilju i svrsi propisa u oblasti javnih finansija i visokog obrazovanja".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BIRODI: Na mitingu u Areni Vučić kršio Ustav i preporuke ODIHR-a
22.03.2026.•
0
Na mitingu Srpske napredne stranke u "Beogradskoj Areni" član te stranke Aleksandar Vučić je više puta oslovljen i predstavljen kao predsednik Republike.
Prijavljivanje za upis budućih prvaka preko eUprave počinje u ponedeljak
22.03.2026.•
0
Zakazivanje termina za testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole počinje u ponedeljak, 23. marta, na portalu eUprava, a roditeljima će usluga biti dostupna do 31. maja.
Država predložila novu uredbu o podsticajima za reciklere, oni najavili zatvaranje firmi
22.03.2026.•
0
Vlada Srbije početkom marta predstavila je reciklerima u Radnoj grupi Nacrt Uredbe o vrsti, kriterijumima, visini, uslovima i načinu dodele podsticajnih sredstava operatorima koji vrše ponovnu upotrebu otpada.
Politikolog Gogić: Srbija se više ništa ne pita na Kosovu
22.03.2026.•
8
Beograd više ne može da utiče ni na šta na Kosovu i dogovor o primeni Zakona o strancima je spasavanje onoga što se spasti može, izjavio je politikolog Ognjen Gogić u serijalu Kvaka 23 agencije FoNet.
Najavljeni data centri i superkompjuteri u Srbiji: Može li trenutna energetska mreža to da izdrži
22.03.2026.•
17
Dok predstavnici vlasti najavljuju ubrzani razvoj veštačke inteligencije, robotike i dolazak novih superkompjutera, Srbija u tu trku ulazi sa energetskim sistemom koji već sada jedva zadovoljava domaće potrebe.
Glamočić: Za poljoprivrednike će cena goria biti najviše 184 dinara, biće povećan povrat akciza
22.03.2026.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da čak i ako cena goriva bude rasla, za poljoprivrednike će maksimalno biti 184 dinara, i dodao da će povraćaj akciza biti povećan sa 50 na 57,64 dinara.
Predsednica nemačke AfD: Prijem u EU sada nije u interesu ni Srbije, ni Nemačke, ni Evrope
22.03.2026.•
22
Predsednica stranke Alternativa za Nemačku (AfD) Alis Vajdel ocenila je da "prenagljen ili bezuslovan prijem u Evropsku uniju trenutno ne bi bio u interesu ni Srbije, ni Nemačke, ni Evrope.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj, apel na vozače da paze na motocikliste i bicikliste
22.03.2026.•
0
Na putevima u Srbiji danas se očekuje pojačan intenzitet saobraćaja, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Pošta prodaje 47 rashodovanih vozila: Ne mogu se kupiti pojedinačno, početna cena je 3,1 milion dinara
22.03.2026.•
3
Javlja licitacija na kojoj će biti ponuđeno 47 rashodovanih vozila Pošte Srbije održaće se u utorak, 31. marta u Beogradu, Ugrinovačka 210b
Da je sutra referendum za ulazak Srbije u EU - evo kako bi građani glasali
22.03.2026.•
62
U slučaju referenduma o članstvu Srbije u EU, među ispitanicima koji su se izjasnili da bi izašli na referendum (85,3 odsto uzorka), većina njih (41,6) bi glasala za članstvo Srbije.
U Srbiju se vratilo ukupno 300 medicinara: "Dolaze u velikom broju"
22.03.2026.•
39
Ministarstvo zdravlja navodi da je nastavljen povratak zdravstvenih radnika u Srbiju i da se preko Kancelarije za saradnju sa dijasporom u našu zemlju vratilo još 14 medicinskih radnika.
Ruski ministar u Beogradu: Zbog prethodne posete Ursula fon der Lajen otkazala susret sa Vučevićem
21.03.2026.•
40
"Srbija će biti uz Rusiju", poruka je zvaničnika Beograda dan nakon što su Sjedinjene Države upozorile na ulogu Rusije u destabilizaciji Zapadnog Balkana.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta još znate
21.03.2026.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz stiže da vas razonodi.
MUP: Na skupu SNS oko 70.000 građana - u "Beogradskoj areni" i oko nje
21.03.2026.•
86
Predizborni miting "Za Srbiju, za našu porodicu" Srpske napredne stranke (SNS) održan je u Beogradskoj areni, a počeo je oko 16 časova muzičkim programom u kojem su nastupali uglavnom izvođači narodne muzike.
Šabić: Oduzimanje novca od donacija studentima još jedan primer nezakonitog postupanja policije
21.03.2026.•
10
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da slučaj u kom je policija od studenata zaplenila oko dva miliona dinara predstavlja još jedan u sve dužem spisku zabrinjavajućih primera nezakonitog postupanja policije.
Profesor Šumarskog fakulteta: Na vreme početi nabavku drvnog peleta
21.03.2026.•
2
Profesor na Šumarskom fakultetu Branko Glavonjić poručio je građanima da na vreme počnu sa nabavkom drvnog peleta tokom cele godine i da kupovinu rasporede po mesecima, kako bi se troškovi ravnomernije rasporedili.
Movsesijan: Posetom Rešetnjikova, Srbija se svesno udaljava od EU i gura u političku izolaciju
21.03.2026.•
6
Potpredsednik Pokreta slobodnih građana Aris Movsesijan ocenio je da se Srbija potezima poput posete ruskog ministra za ekonomski razvoj Maksima Rešetnjikova svesno udaljava od EU i gura u sve dublju političku izolaciju.
SDS doneo odluku o podršci studentskim listama na lokalnim izborima
21.03.2026.•
12
Socijaldemokratska stranka (SDS) donela je na današnjoj sednici Glavnog odbora odluku da pruži pomoć i punu podršku studentskim listama na lokalnim izborima koji će biti održani u 10 gradova i opština.
Lekcije iz komšiluka: Kako izgleda status roditelja-negovatelja u Hrvatskoj i šta možemo naučiti?
21.03.2026.•
6
U domu Ane Alapić Mihajlović dani počinju uvek isto. Rutina se ne menja. Ana uvežbano presvlači svog sina, potom menja tupfere koji se nalaze ispod njegove traheostome i gastrostome, a jutarnja nega zahteva i drugo.
Manojlović: Vučić zatvara ljude u Arenu da ne bi mogli da pobegnu sa mitinga
21.03.2026.•
14
Lider pokreta Kreni-Promeni, Savo Manojlović, ocenio je da odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da danas organizuje miting u beogradskoj Areni predstavlja pokušaj da se kontroliše prisustvo građana.
Komentari 17
Jelenko
Pa potražite pomoć od osnovnih i srednjih škola.
A da vi ste elita obrazovanja koja ne može da sažvaće SPIRIT. Za vas je to viša matematika.
Mazut
Nela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar