Biraju se novi članovi Visokog saveta tužilaštva: Promena ili nastavak postojećeg stanja?
Izbori za pet članova Visokog saveta tužilaštva (VST) održavaju se danas, prvi put nakon ustavnih promena 2022. godine.
Foto: Pixabay (ilustracija)
U javnosti se mnogo priča o tome poslednjih dana, međutim, stručnjaci i sagovornici Danasa ne očekuju epohalnu promenu u VST-a.
Tužioci glasaju danas od 7.30 do 15.30 časova na 13 biračkih mesta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Visoki savet tužilaštva (VST) ima 11 članova - ministar pravde, vrhovni javni tužilac, četiri istaknuta pravnika koje bira Skupština Srbije, kao i pet članova iz reda tužilaca.
Od pet mesta predviđenih za tužilaštva, dva člana biraju se iz reda osnovnih javnih tužilaštava, a po jedan iz viših javnih tužilaštava, iz apelacionih tužilaštava, Javnog tužilaštva za organizovani kriminal i Javnog tužilaštva za ratne zločine, kao i jedan iz Vrhovnog jaavnog tužilaštva.
Osim toga što je nepoznato da li će izbor promeniti nešto u VST-u, takođe se javlja i pretnja da će izabrani članovi biti pod kontrolom vladajuće garniture.
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović od izbora ne očekuje ništa spektakularno.
"Ista meta - isto odstojanje. Instituciju VST, kao i sve druge, čine ljudi, koji moraju da imaju integritet u svom radu i odlučivanju. Da li će, ostaje da vidimo", kaže Paunović.
Međutim, ukazuje da, znajući da se odluke donose dvotrećinskom većinom, a bira se pet članova, iz redova tužilaštva se ništa bitno neće desiti.
"Što se tiče dva 'zavađena' tabora između Glavnog tužioca VJT Nenada Stefanovića i Vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, u šta sumnjam, jer su ciljevi dodvoravanja vlasti isti", smatra Paunović.
Advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik navodi da je teško prognozirati ishod dok traje glasanje.
"Moja procena je da najverovatnije neće biti velikog pobednika, odnosno, da će i dalje postojati dualizam kao i do sada sa mogućnošću blokade rada VST", ocenjuje Olenik.
S druge strane, ako bude pobednika, objašnjava da je realnije da tu bude protivnici poltičkog upravljanja tužilaštvom u organizaciji Nenada Stefanovića, glavnog tužioca VJT.
"Prosto sada većina tužilaca više sebe ne vide kao državne službenike već kao posebnu granu vlasti pa mi je teško pretpostaviti da će pristati da ponovu budu slepi na kriminal, korupciju i državni terorizam ove ali i svake druge vlasti", smatra Olenik.
Advokat Vladimir Terzić od izbora članova Visokog saveta tužilaštva takođe ne očekuje jačanje samostalnosti tužilaštva, već pokušaj da se ono ponovo stavi pod političku kontrolu.
"U trenutku kada pojedini tužioci prvi put posle dugo vremena počinju da rade svoj posao u skladu sa zakonom, vlast očigledno nastoji da preko sastava Saveta pošalje poruku poslušnosti i da obeshrabri svako postupanje koje izlazi izvan politički dozvoljenih okvira", objašnjava Terzić.
Ukazuje da izbor članova koji će biti lojalni vladajućoj garnituri predstavlja mehanizam pritiska i pokušaj disciplinovanja tužilaštva, a ne reformu.
"Takav Savet ne bi bio garant nezavisnosti, već instrument za ućutkivanje onih tužilaca koji su pokazali profesionalni integritet i spremnost da postupaju bez obzira na političke interese", zaključuje Terzić.
Aktuelni predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković upozorava da se javno tužilaštvo nalazi na ozbiljnoj prekretnici.
"Izbori za članove Visokog saveta tužilaštva su, po mom mišljenju, raskrsnica za javno tužilaštvo Srbije. Svi glavni i javni tužioci poneće odgovornost za pravac u kojem će se kretati organ ustavnog ranga kakav je VST", rekao je Stamenković za portal nova.rs.
Prema njegovim rečima, izbor nije između različitih „struja“ ili ličnosti, već između očuvanja profesionalnih standarda i samostalnosti tužilaštva, s jedne strane, i njegovog postepenog svođenja na organ zavisan od izvršne vlasti, s druge.
"Svi mi treba da budemo svesni da ne biramo između nametnutih podela, već između poštovanja vladavine prava i mogućnosti nametanja pojedinačne volje, u zavisnosti od trenutnih potreba", istakao je predsednik VST-a.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Prva reakcija sa Kosova nakon Vučićeve izjave o promeni toka Ibra
10.08.2026.•
1
Stigla je prva zvanična reakcija iz Prištine na najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o mogućnosti promene toka Ibra.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - laganica
10.08.2026.•
3
Novi ciklus pitanja u 021.rs dnevnom kviz je pred vama.
Ponoš o poseti Zelenskog: Svaki put kad Vučić dobije, Srbija gubi
10.08.2026.•
9
Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš smatra da će Srbija od posete predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog "dobiti jednog veliko ništa".
Policija legitimisala učesnike studentskog skupa za vreme Expo karavana u Kragujevcu
09.08.2026.•
5
Na poziv studenata u blokadi na trgu Kod krsta, u vreme održavanja EXPO karavana, okupili su se nezadovoljni građani i studenti jer je, kako su naveli, "vreme da se kaže šta se misli o Ekspu 2027".
Vlada oprostila JRB-u dug od 1,3 miliona evra, oni uplatili 1,7 miliona fondu Vista rika
09.08.2026.•
15
Vlada Srbije je u decembru prošle godine dozvolila da se Jugoslovenskom rečnom brodarstvu (JRB) otpiše više od 1,3 miliona evra duga prema državi, piše portal Pištaljka.
Nema gužve na Batrovcima na izlazu iz zemlje, najduže se čeka na Horgošu 2
09.08.2026.•
0
Automobili trenutno na izlaz iz zemlje čekaju najduže na prelazu Horgoš 2 sa Mađarskom, gde se zadržavaju 90 minuta, saopštili su Putevi Srbije.
VIDEO: Nakon izjave Zelenskog, uklonjena ogromna zastava Ukrajine koja je bila postavljena u centru Prištine
09.08.2026.•
16
Nakon jučerašnje izjave predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog o nepriznavanju nezavisnosti Kosova, sa zgrade hotela Grand u centru Prištine uklonjena je ogromna zastave Ukrajine.
Ruski mediji o poseti Zelenskog: Nije bilo reči o vojnoj saradnji, Vučić nije ukorio novinara
09.08.2026.•
18
Većina ruskih medija u izveštajima o poseti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Srbiji ističe izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučiča da sa Zelenskim nije razgovarao o vojnoj saradnji.
Srbija sve skuplja destinacija, a ne radi dovoljno na turističkoj ponudi
09.08.2026.•
8
Uprkos slabijem početku ove godine, srpski turizam u prvih šest meseci beleži solidan rast dolazaka i broja noćenja kada se uporedi sa istim periodom prošle godine.
Povratak otpisanih: Više razloga zašto predsednik u javni život vraća Stefanovića, Mihajlović i Nikolića
09.08.2026.•
11
Aleksandar Vučić je svestan da i pored sopstvene danonoćne funkcionerske i medijske kampanje, šatora i gozbi sa pristalicama širom Srbije, njegova Srpska napredna stranka ne stoji tako dobro.
VIDEO: Vučić rekao da nije zadovoljan brzinom kojom se rekonstruiše most, pa radnicima dao sladoled
09.08.2026.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nije zadovoljan što rekonstrukcija Starog železničkog mosta u Beogradu napreduje sporije nego što je planirano.
Vučić: Razmatramo da promenimo vodotok Ibra, pa ćemo videti šta će Albanci na Kosovu
09.08.2026.•
93
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država razmatra promenu vodotoka reke Ibar na svojoj teritoriji, zbog odnosa prištinskih vlasti prema srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.
Predloženo da žene u penziju idu sa 55, a muškarci sa 60 godina: Koliko je to realno?
09.08.2026.•
69
Savez slobodnih sindikata predložio je Ministarstvu za rad smanjenje granice za odlazak u penziju.
Studentkinja: Čim budu raspisani izbori, biće objavljena studentska lista
09.08.2026.•
6
Studentkinja Fakulteta političkih nauka Isidora Jovanović rekla je, govoreći o izbornom nastupu studentske liste, da studenti trenutno ne vode nikakvu formalnu komunikaciju sa nekim opozicionim akterima.
Poređenje minimalaca: Gde je Srbija na evropskoj lestvici?
09.08.2026.•
4
U ponedeljak, 10. avgusta, počinju pregovori o iznosu minimalne zarade za sledeću godinu, a kako su predstavnici sindikata ranije rekli za Danas, očekuju da će Vlada Srbije ponuditi minimalnu zaradu od 600 evra.
Na Svetski dan siromašnih: "Siromaštvo postalo normalno u Srbiji, vlast je negira i zloupotrebljava"
09.08.2026.•
7
Više od trećine stanovništva Srbije veoma teško ili teško sastavlja kraj sa krajem i preživljava od plate do plate, zvanični su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar