Analitičari u EU: Politička situacija u Srbiji je burna, ali se ne može porediti s Iranom
Politička situacija u Srbiji je krajnje zategnuta, traži hitno mirno rešenje, ali se nikako ne može porediti s tragičnim zbivanjima u Iranu, ocenjuju analitičari u briselskim centrima za evropsku politiku.
Foto: Beta/AP (Esteban Felix)
Evropska unija je, kazali su agenciji Beta analitičari koji su želeli da ostanu anonimni, istrajna u politici da podržava mirne, legalne i opravdane proteste građana, ali nikad ne radi na tome da se neposredno upliće u promenu vladajućeg poretka.
Jedan portparol Evropske komisije je to potvrdio, rekavši da "promene režima nikad nisu bile deo politike EU koja podržava mirne proteste građana", ali je nagovestio da bi nove sankcije protiv vlasti u Teheranu mogle uslediti.
Analitičari u Briselu ukazuju na to da je Srbija i dalje zemlja koja pregovara o članstvu u EU, srpske vlasti su potpisale obaveze da će politički i ekonomski sistem zemlje pospešiti do tačke kad Srbija može računati na ulazak u EU.
To je ta ogromna razlika, kako je predočeno, u odnosu na Iran ili Venecuelu, ali je savršeno jasno i to da su srpske vlasti ozbiljno dovele u pitanje svoju spremnost da nastave put ka članstvu u EU, posebno nasiljem nad mirnim građanima koji negoduju protiv korupcije i manjka vladavine prava.
Dobri znalci zbivanja u EU takođe kažu da bi samo zvaničnici u članicama i telima Unije mogli možda da odgovore na izjave nekih vođa srpske opozicije da je sadašnji vrh srpskog režima došao na vlast 2012. uz podršku EU i obećanje i očekivanje da će "izručiti kosovsku nezavisnost".
Zamenik glavnokomandujućeg NATO prilikom bombardovanja Srbije 1999, general Rupert Smit, briselskom portalu Euraktiv je potvrdio da Zapad i dalje istrajava na tom stavu.
General Rupert odgovorio da je to bilo nužno "kao da neko spasava od silovanja neku ženu u njenoj kući" i tako se osvrnuo na opasku da je Međunaroodna komisija za Kosovo ocenila da je napad NATO bio "nezakonit, ali opravdan".
Analitičari u Briselu takođe navode da ne mogu potvrditi ili opovgrnuti tadašnje tvrdnje da su neki ključni činioci u EU bili nezadovoljni potezima prethodne srpske vlasti na čelu s Demokratskom strankom, a u uverenju da će možda desničarske stranke brže, kako se to dogodilo i u Hrvatskoj, sprovesti evropske reforme.
Ali, kako je stavljeno do znanja, nema sumnje da je rasplet za odnose s Kosovom, pored vladavine prava, među ključnim uslovima da Srbija krene brže ka članstvu EU.
Briselski sajt Euobserver prenosi ocenu stručnjaka analitičkog centra "Čatam hauz" da Evropska unija smatra da nema alternative i da ukoliko bi došlo do američke vojne intervencije u Iranu i "ako bi Tramp ubio iranskog vođu Hameneija, njegovu vlast bi vrlo verovatno zamenio vojni režim".
Mediji u EU mahom smatraju da su Brisel i članice Unije previše uzdržane i traže da se režim u Teheranu mnogo oštrije osudi i uvedu ciljane sankcije za one koji su krivi za nasilje i smrt velikog broja demonstranata.
Nemački nedeljnik Špigl misli da oštre sankcije treba da se preduzmu i terorističkom organizacijom prioglasi Iranska revolucionarna garda (IRGC) koja ima veliki uticaj na politiku i privredu Irana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Danas se obeležava Mali Božić - ovo su običaji
14.01.2026.•
1
Danas se obeležava Mali Božić, istog dana slavi se i Sveti Vasilije Veliki, a uz ovaj datum vezan je niz narodnih i verskih običaja koji su se u pojedinim krajevima sačuvali do danas.
Mogu li građani koji nisu imali struju zbog snega podneti tužbu: Put do naknade dug i neizvestan
14.01.2026.•
2
Ne postoji mogućnost da građani, koji su imali štetu zbog višednevnog nestanka električne energije, podnesu kolektivnu tužbu za nadokanadu štete, već samo pojedinačnu.
Bojana Selaković: Vlasti Srbije nikada nije bio cilj članstvo u EU
14.01.2026.•
5
Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković izjavila je da aktuelnim vlastima u Beogradu nikada nije bio cilj članstvo Srbije u EU.
Skupština Srbije danas zaseda vanredno: Na dnevnom redu "Mrdićevi zakoni"
14.01.2026.•
0
Skupština Srbije počinje vanredno zasedanje, a na dnevnom redu je 25 tačaka među kojima je set zakonskih predloga iz oblasti pravosuđa koje je predložio poslanik Srpske napredne stranke Uglješa Mrdić.
VIDEO: Čačani u znak protesta zbog cene koncerta grudvama zasuli binu na kojoj je pevala Ana Bekuta
14.01.2026.•
7
Estradna pevačica Ana Bekuta, koju je gradska vlast u Čačku angažovala za doček Nove godine po julijanskom kalendaru, koncert na gradskom trgu završila je u kombiju iza bine, posle protesta građana.
Srpski državljanin uhapšen u Severnoj Makedoniji zbog šverca cigareta
13.01.2026.•
0
Srpski državljanin uhapšen je na graničnom prelazu "Dorjan", kada je u kamionu koji je vozio pronađeno sakriveno 5.050 boksova cigareta i elektronskih cigareta, saopštili su danas carina i policija Severne Makedonije.
Zašto je 14.000 domaćinstava i dalje bez struje: Drveće ili sistemski propusti?
13.01.2026.•
10
Prošlo je više od nedelju dana kako približno 14.000 potrošača u pojedinim mestima u Srbiji nemaju struju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - rekord na pomolu
13.01.2026.•
22
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
FOTO Krivična prijava protiv žene zbog oštećenja objekta Patrijaršije SPC u Beogradu
13.01.2026.•
1
Policija u Beogradu podnosi krivičnu prijavu protiv N.T. (34) jer je polomila prozor i staklo na ulaznim vratima Patrijaršije Srpske pravoslavne crkve.
"Srbijavoz": Nema propusta naših zaposlenih u vezi sa grejanjem u vozu Beograd-Bar
13.01.2026.•
7
Akcionarsko društvo "Srbijavoz" saopštilo je da ne postoji odgovornost i propusti njihovih zaposlenih u vezi sa navodima pojedinih putnika da u spavaćim kolima voza broj 433 nije bilo ispravno grejanje.
VIDEO Pala novogodišnja rasveta u Ulici kneza Miloša u Beogradu
13.01.2026.•
4
Pala je novogodišnja rasveta u Ulici kneza Miloša u Beogradu.
AMSS: Pojačan saobraćaj ka zimskim centrima, putevi uglavnom prohodni
13.01.2026.•
0
Zbog Nove godine po julijanskom kalendaru i snega koji je prethodnih dana padao na planinama, očekuje se pojačan saobraćaj ka zimskim centrima.
Delegacija EP dolazi u Srbiju da proveri stanje demokratije, vlast izbegava susrete
13.01.2026.•
32
Delegacija Evropskog parlamenta dolazi u Beograd od 22. do 24. januara, ali predsednik Aleksandar Vučić i predsednica Skupštine Ana Brnabić neće ih primiti.
CIK naložio ponovno prebrojavanje glasova u 10 opština na Kosovu
13.01.2026.•
0
Centralna izborna komisija (CIK) donela je danas odluku o potpunom ponovnom prebrojavanju glasova u 10 opština na Kosovu.
Brnabić: Blokaderi iz bivše vlasti u histeriji zbog dolaska evroparlamentaraca
13.01.2026.•
15
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da zbog dolaska delegacije evroparlamentaraca u Srbiju vlada histerija kod predstavnika bivše vlasti, koje je nazvala blokaderima.
Skupštinski odbor za pravosuđe podržao "Mrdićeve zakone"
13.01.2026.•
6
Odbor Skupštine Srbije za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu predložio je danas parlamentu da usvoji predloge izmena i dopuna pet pravosudnih zakona.
Mađarski ministar: Gledaćemo da na pruzi Beograd - Budimpešta pasoška kontrola ne traje duže od 30 minuta
13.01.2026.•
13
Ministarka saobraćaja Aleksandra Sofronijević najavila je da će naredne nedelje razgovarati sa mađarskim zvaničnicima o puštanju u saobraćaj brze pruge od Beograda do Budimpešte.
ANEM prijavio tužilaštvu botovske napade na Instagram naloge više medija
13.01.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija objavila je da su prijavili Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal botovske napade na Instagram naloge medija N1, NovaS, Nova.rs, Radar i Zumer.
Lončar: Laž da je u bolnicama nestašica fiziološkog rastvora
13.01.2026.•
9
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je apsolutna laž sve što je izrekla poslanica Stranke slobode i pravde Jelena Spirić o ugroženosti pacijenata zbog nestašice fiziološkog rastvora.
Uskoro počinje suđenje Selakoviću: Optužnica ima ozbiljne dokaze, ali i jedan nedostatak
13.01.2026.•
10
Nakon što je Danas objavio optužnicu protiv ministra kulture Nikole Selakovića za slučaj Generalštab, postavlja se pitanje da li je ona dovoljno čvrsta kako bi se donela osuđujuća presuda.
Komentari 1
Gorki
Ne verujem šta čitam.
Idem da radim.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar