VIDEO Protest u Valjevu: Pet meseci od brutalnog nasilja policije i batinaša, niko nije procesuiran
Protest građana Valjevu, u organizaciji zborova, održan je večeras kao sećanje na avgustovske brutalnosti policije i batinaša sa kapuljačama, kada je uhapšeno skoro 70 građana, a povređeni se nikad nisu ni izbrojani.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Lokalni advokat Branko Ivković rekao je tada da je 35 godina proveo na ulici na raznim demonstracijama, ali da toliku brutalnost policije nije nigde video kao te večeri u Valjevu, piše N1.
Podsetimo, to što se tada desilo u Valjevu bio je niz u više desetina mesta po Srbiji, kada su zborovi građana organizovali proteste od kojih nijedan nije prošao bez nasilja.
Valjevski dani nasilja desili su se posle Vrbasa, u kom je bilo skoro pa jednako brutalno.
Surovo i besmisleno, batinanje!
— Rodoljub Sabic (@RodoljubSabic) August 15, 2025
“Dozvoljena su samo mere i sredstva predviđene zakonom kojima se rezultat postiže bez ili sa što manje štetnih posledica po lice prema kom se primenjuju”.
(Zakon o policiji, čl.32) pic.twitter.com/BFssXcayBo
Grupa advokata iz Valjeva istakla je da je 27 oštećenih podnelo krivične prijave protiv 28 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova za koje se sumnjalo da su upotrebili prekomernu silu.
Već pet meseci, svakog 14. na 15. u mesecu, Valjevci se okupljaju ispred policijske uprave, da podsete da na brutalnost nisu zaboravili, kao i da traže odgovornost načelnika PU Valjevo.
Vuk Vasiljević, predsednik Učeničkog parlamenta Valjevske gimnazije, kaže da će biti uporni dok pravda ne bude zadovoljena.
"Tražimo odgovornost svih policijskih službenika koji su i te večeri tukli narod - ljude koji su mirno protestovali, maloletnike, ali i izvlačili ljude iz taksija, napadali ih u pekarama. Mi tražimo odgovornost i od načelnika policije Vladimira Jerenića, i naravno od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića", rekao je on.
Jana Aćimović-Planojević, jedna od advokata maloletnika koji su povređeni, rekla je da su dokazi jasni i obimni, te da očekuju da ovako krivično delo ne ostane neprocesuirano.
"Krivična prijava je podneta 10. avgusta, pratimo Osnovno javno tužilaštvo i nadamo se najboljem ishodu, jer se radi o zaista ozbiljnom krivičnom delu - o postojanju osnova sumnje da su 28 identifikovanih policijskih službenika, kao i ostala NN službena lica policije, počinili u saizvršilaštvu krivično delo zlostavljanje i mučenje. I to ne samo pripadnici PU Valjevo, već i PU Užice, Prijepolja i Priboj, koji su te večeri bili na zadatku u Valjevu", rekla je ona.
Podsetila je da je, prema njenom saznanju, te večeri bilo više od 30 žrtava, od kojih je 27 podnelo krivičnu prijavu.
"Među njima su i građani koji nisu bili na protestu, već su se slučajno zadesili na ulici kada je kordon policije počeo da deluje. Oni ni na koji način nisu pružali otpor, ležali su bez pomoći na zemlji, a policija je primenjivala prema njima neovlašćenu silu, kršeći Zakon o policiji i svoja ovlašćenja", navela je.
Pravna sredstva će, navodi, preduzeti i pred međunarodnim institucijama, ali da je i građanski pritisak na nadležne da rade svoj posao važan.
Valjevci, u međuvremenu, najavljuju veći skup za 14. februar, ako (posle šest meseci od tih brutalnih scena) odgovora i dalje ne bude bilo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srpska lista traži odlaganje zakona Kosova o vozilima i strancima
14.01.2026.•
0
Srpska lista je, tražeći nalaženje modela za građane koji žive na severu Kosova pozvala vlast u Prištini da zastane sa primenom dva nova zakona - o vozilima i strancima, čija primena treba da počne 15. januara.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vas vidimo sad
14.01.2026.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Protest u Čačku ispred tužilaštva: Šestoro privedeno nakon koncerta Ane Bekute
14.01.2026.•
8
Građani Čačka okupili su se večeras ispred Višeg javnog tužilaštva nakon privođenja građana zbog incidenata tokom sinoćnjeg koncerta Ane Bekute u ovom gradu.
AMSS upozorava vozače: Sneg se ubrzano topi, pa odroni postaju češći
14.01.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače da odroni na putevima postaju češći, zbog topljenja snega usled porasta dnevnih temperatura.
Selaković o slučaju "Generalštab": Nema ni trunčice korupcije, postupak politički montiran
14.01.2026.•
3
Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da "nema ni trunčice korupcije" u slučaju Generalštab, u kom je Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo optužnicu protiv njega i još tri osobe.
"Mrzitelji Srbije stižu u Beograd": Kakve posledice mogu građani da očekuju od odnosa vlasti prema EU?
14.01.2026.•
13
Odnos predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema predstavnicima Evropskog parlamenta, koji uskoro dolaze u državu, donosi veliku štetu ne samo njemu, nego i celom narodu.
Kućni pritvor za napadača na novinarku Insajdera tokom izveštavanja kod "Ćacilenda"
14.01.2026.•
0
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da je osumnjičenom da je 2. novembra pretio novinarki Insajdera Nataši Mijušković određen kućni pritvor, objavila je ta televizija.
Počela primena SPIRI sistema na fakultetima u Srbiji
14.01.2026.•
4
Na fakultetima u Srbiji počela je primena Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI).
Privedene četiri osobe u Čačku: Osumnjičeni da su gađali ledenicama Anu Bekutu
14.01.2026.•
27
Četiri osobe, osumnjičene da su tokom dočeka Srpske nove godine u Čačku gađale ledenicama pevačicu Anu Bekutu, privedene su u prostorije Policijske uprave u Čačku.
Šumokradice pucale na policiju kod Kuršumlije
14.01.2026.•
8
U ataru kuršumlijskog sela Parada došlo je do pucnjave.
Aleksić: Izmene zakona vode privatizaciji pravosuđa i odustajanju od EU
14.01.2026.•
2
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić ocenio je da predložene izmene pravosudnih zakona vode "devastaciji, privatizaciji i politizaciji pravosuđa" i odustajanju od evropskog puta" Srbije.
Naprednjaci za 12 godina zamenili skoro sve sudije i tužioce u Srbiji
14.01.2026.•
11
U sudstvu Srbije je od 2012. godine do danas promenjeno skoro 95 odsto sudija i oko 60 odsto tužilaca, pokazuju podaci Visokog saveta sudstva (VSS) i Visokog saveta tužilaštva (VST).
Lončar: Više od 930 dece se leči od retkih bolesti zahvaljujući Srbiji, lažovi žele da se domognu vlasti
14.01.2026.•
8
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da se više od 930 dece u Srbiji leči od retkih bolesti zahvaljujući izdvajanjima države.
Krivična prijava protiv sudija Apelacionog suda zbog slučaja Ćuruvija: "Odluka bazirana na falsifikatu"
14.01.2026.•
2
Advokat Vladimir Todorić podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu u Beogradu protiv petoro sudija Apelacionog suda, u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Ministar Selaković u Skupštini Srbije o lisicama poslanice Jerinić: "Bez krzna? Dobro, znači vole da boli"
14.01.2026.•
1
Rasprava u Skupštini Srbije o setu pravosudnih zakona skrenula je danas na druge teme.
Evroparlamentarac Stier: Bojkot i zatvaranje komunikacije čine put Srbije ka EU težim
14.01.2026.•
2
Evroparlamentarac iz poslaničke grupe Evropske narodne stranke (EPP) Davor Ivo Stier kaže da odluka da se u Srbiju pošalje delegacija Odbora za spoljne poslove nije primer dvostrukih standarda.
EDS: Na udaru smo provokatora, dele se lažni leci o višednevnom isključenju struje
14.01.2026.•
1
Elektrodistribucija Srbije pozvala je građane da se o planiranim isključenjima informišu u medijima, na sajtu elektrodistribucija.rs, u mobilnoj aplikaciji EDS ili pozivom besplatnog broja telefona 0800 360 300.
Svi Vučićevi savetnici, a među njima "agent haosa": Ko je Ajnhorn koji je proglašen kriminalcem u bekstvu?
14.01.2026.•
8
Izraelska policija izdala je nalog za hapšenje nekadašnjeg Vučićevog savetnika Srulika Ajnhorna, osumnjičenog u slučaju Katargejt.
Vučić: Imam odlične odnose sa Trampom Juniorom, ustao od stola da me pozdravi, dolazi uskoro u Beograd
14.01.2026.•
28
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ima odlične odnose sa sinom američkog predsednika Donaldom Trampom Juniorom.
Leševi svinja ostavljeni na deponiji kod Bogatića, inspekcije izašle na teren
14.01.2026.•
0
Veterinarska inspekcija je odmah nakon pronalaženja uginulih svinja u selu Metković, na teritoriji opštine Bogatić, reagovala i preduzela sve mere iz svoje nadležnosti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar