Stojiljković: Više razloga zašto je očito da će izbori biti ove godine

Udari na pravosuđe, akademsku zajednicu, pritisci na medije su kontinuitet ove vlasti, ali sa stanovišta brzine sa kojom se poseže za merama govori o tome da će krajem godine biti izbora.
Stojiljković: Više razloga zašto je očito da će izbori biti ove godine
Foto: Screenshot (YouTube/Insajder Video)
Tako za N1 ocenjuje profesor FPN-a u penziji Zoran Stojiljković.
 
"U politici, čak i kod ličnosti poput predsednika Vučića, princip javnih najava u nekoliko navrata da će se nešto desiti koliko-tako obavezuje", smatra on.
Ono što je ovog puta, kako kaže, drugačije u odnosu na neke pređašnje neispunjene najave, jeste to što je "u međuvremenu usledio jedan period u kome je morao da otrpi konstataciju da je kukavica i da se ne usuđuje da raspiše izbore".
 
"Ranije je izbore raspisivo bez ikakve potrebe kad god je trebalo presložiti vlast i moć u društvu ili recimo ukoliko se pokaže da vam je preterani izborni pritisak i neravnopravnost doveo do bojkota izbora pa ste onda u jednostranačkom parlamentu shvatili da okruženje i sama zemlja neće prihvatiti da imate takav parlament. Prema tome, ovo jeste nešto što do izvesne mere obavezuje. To govori i logika da sada atakuju na svaki relativno autonoman centar moći koji može da mu se suprostavi", objašnjava Stojiljković.
Svi ovi pritisci, navodi sagovornik N1, zaoštravaju situaciju i sada nema više sakrivanja.
 
"Ja sam za tehnologiju 'shame and blame' - blamiraj javno ljude i teraj ih da se izjasne. Ja nemam ništa protiv, nikakav mi nije pritisak na individualnost, to što studenti pokazuju ko je sve u tom proširenom Senatu i traže da se ljudi izjasne kako su oko toga glasali javno", kaže on.
 
Komentarišući to što je samo nekoliko dana nakon što je Vučić najavio izbore za jesen predsednik Vlade Đuro Macut govorio o rekonstrukciji Vlade na proleće, Stojiljković kaže da to spada u takozvanu proizvodnju pseudodogađaja.
 
"Napravite nešto oko čega se neko vreme možemo pozabaviti, a da to praktično sa ovim odnosom moći i snaga između predsednika i onoga što bi trebalo da bude lokus moći vlade i premijera, da to praktično nema nikakvog efekta i nikakvih razloga. Priča o rekonstrukciji uvodi nekakvu dinamiku pa se onda mediji i javnost pozabave time ko eventualno ko će se naći u sledećem sastavu, ko će eventualno postati ministar ili šta god, a da to prepokrije neke druge procese koje imamo, koji su daleko bitniji i da služi kao dokaz nekakve političke dinamike koje režim ima", objašnjava on.
S druge strane, kao nešto što daje nadu i dozu optimizma on vidi način na koji su studenti otpočeli svoju borbu.
 
"Fascinantno su krenuli. Otvorili su teme koje nikad nisu bile dovedene do kraja. Teme ilustracije i utvrđivanja porekla imovine. Mi smo zemlja u kojoj nijedan slučaj korupcije na visokom nivou nije doveden do kraja. Ja mislim da je najozbiljniji kandidat za sada da dođe do takvog procesa ministar kulture Nikola Salaković", zaključuje Stojiljković.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • baka Zora

    29.01.2026 07:51
    pecem kiflice
    Nasa predivan deca studenti su vec sada dobila izbore, bilo kad da sa odrze! Nema dileme da je ostvarena velicanstvena pobeda, samo ce se potvrditi kad-tad.
  • Serpiko

    29.01.2026 07:29
    Vrlo kratko i jasno - izbora nece bizi do kraja 2027.
    Sve moguce vreme ce "kupiti" Oskar da uzme jos love i da pripremi teren za bezaniju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija